Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Rostislav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 1, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2919
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 697 071

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 44 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Život: Historie sboru BJB v Chebu - 3. Malé stádce
Posted on Čtvrtek, 29. duben 2004 @ 07:59:37 CEST Vložil: Benjamin

Historie českých baptistů poslal Stepan

Historie sboru BJB v Chebu - 3. Malé stádce

Na podzim roku 1948 pomalu končí rozptýlení bratří a sester, kteří se postupně začínají soustřeďovat do Chebu. V té době zde byla shromáždění u bratra Antonína Sauera, který sloužil výkladem Božího Slova. Bratři však již uvažovali o pronájmu místnosti pro bohoslužby, aby se shromáždění mohli účastnit i ti, kteří se do rodiny ostýchali přijít. Za účasti bratra kazatele Josefa Pospíšila a sestry Žofie Sauerové proběhlo jednání na Městkém národním výboru v Chebu, který posléze povolil oficiální shromažďování v místnosti v Mánesově ulici č. 47 v Chebu.

V té době se několik sester, přišlých z Volyně, scházelo k rodinným shromážděním v Aši. Po čase se sestry Kopačevská, Dušková a Klokotková dozvěděly, že v Chebu jsou věřící rodiny z Rumunska. Přijely tedy a vyhledaly rodinu bratra Antonína Sauera, který je s potěšením přijal. Později je také pozval na silvestrovské shromáždění u příležitosti očekávání nového roku. Na toto shromáždění byli pozváni bratři a sestry ze širokého okolí. Bylo to první shromáždění ve vlastní modlitebně. Proběhlo ve velmi slavnostní atmosféře. Přítomní slyšeli mnohá svědectví bratří a a na závěr posloužil Slovem seminarista bratr Vilém Jersák. Radost byla dovršena, když se na konci shromáždění, o půlnoci, obrátili čtyři posluchači. Od onoho památného Silvestra 1948 se již shromáždění v Chebu konala pravidelně každou neděli dopoledne a odpoledne. Cheb se dočasně stal kazatelskou stanicí tepelského sboru, odkud ji často navštěvoval bratr kazatel Josef Pospíšil. Stanice měla v té době jedenáct členů.

V březnu 1949 začalo osm mladých lidí nacvičovat sborový zpěv. Nevadilo jim, že zpívají k téměř prázdným lavicím. Vždyť písním naslouchali jen tři starší členové sboru. I zpěv byl velmi nedokonalý, ale touha sloužit byla větší než všechno ostatní. Byla tak veliká, že se odrazila i na misijním poli. Nechme však chvíli vyprávět o těchto pionýrských začátcích sborového zpěvu bratra Štěpána Křivánka, prvního dirigenta chebského pěveckého sboru:

"V sopránu jsme měli tři zpěváky, v altu a basu po dvou a v tenoru jen jednoho. Protože jsme neměli harmonium, cvičili jsme s akordeonem. Nutně jsme potřebovali získat ještě někoho do tenoru. Spolu s bratrem Štěpánem Sauerem jsme navštívili Františka Šnajdra, který ještě do shromáždění nechodil a požádali jsme jej, aby s námi cvičil. Slíbil, přišel a více neodešel. Nejen s námi zpíval, ale i uvěřil a stal se členem sboru."

Byla také založen nedělní besídka. Měla jen tři děti, ale přicházely i děti sousedů a děti z ulice. Besídku vedl bratr Antonín Sauer. Bratři Štěpán Sauer, Petr Černík a Štěpán Křivánek začali sloužit Božím slovem i sestrám v Aši.

V květnu 1949 se Cheb i Aš staly kazatelskými stanicemi pražského vinohradského sboru. Tamější kazatel bratr Cyri Burget přivedl do Chebu misijního pracovníka bratr Františka Kolaříka, který se velmi horlivě ujal práce. Byl nejen zapáleným kazatelem, ale i dobrým organizátorem. Také na stanici v Aši byla pronajata shromažďovací místnost - ve Šmetalově ulici č. 18.

Počátkem léta bylo v Chebu založeno sdružení mládeže. Jejím prvním předsedou byl zvolen bratr Štěpán Křivánek. Mládež se od té doby pravidelně scházela, připravovala programy a sloužila při shromážděních. První akcí mládeže byl výlet na kolech do Hazlova, kterým byly oslaveny narozeniny Aničky Jelínkové.

Pán Bůh práci žehnal a misijní stanice v Chebu a v Aši se rozrůstaly. V srpnu 1949 přivezl poslední transport z Rumunska další skupinu vystěhovalců. Mezi nimi bylo asi třicet věřících bratří a sester a sloužící bratři Václav Černík, Josef Boháček a Rudolf Boháček, kteří vydatně posílili započatou práci.

První křest se uskutečnil 28.8 1949 v rybníce v Nebesích u Aše. Bylo pokřtěno 15 osob a křest vykonal bratr kazatel Cyril Burget. Jako hosté byli přítomni i bratři Václav Tomeš, Ferdinad Lehotský a Josef Novotný z Prahy. Zpíval pěvecký sbor z Chebu.

V září 1949, při návštěvě bratra seminaristy Jiřího Legierského, získali bratři povolení k veřejným shromážděním. Povolení znělo takto:

"Okresní akční výbor Národní fronty potvrzuje tímto veřejná shromáždění čsl. baptistům v Chebu, při sboru Čsl. baptistů v Praze XII. Tato shromáždění mohou býti konána na náměstí, případně v parcích a to každou neděli."

Tato shromáždění skutečně proběhla na veřejných místech, i na chebském náměstí. Kázal a zpíval bratr seminarista Jiří Legierski a chebský pěvecký sbor. Nebyla to však jediná veřejná vystoupení. Při listopadové evangelizační neděli mládeže v Aši, které se zúčastnily skupiny mládeže z Chebu, Libavského údolí, Chodova a Tří Seker, se české, polské, německé a rumunské duchovní písně rozléhaly i na nádraží a ve vlaku.

Ještě v témže roce zavedl bratr Kolařík pravidelná shromáždění v Sokolově u bratra Josefa Křivánka a v rodině u Sazečků v Josefově. V lednu 1950 stačil ještě zajistit novou a větší shromažďovací místnost v Chebu na náměstí Čsl. armády č. 18 (dnes náměstí krále Jiřího z Poděbrad) a v Aši opuštěnou starší vilu na Gottwaldově třídě 40, která byla upravena na modlitebnu. V únoru 1949 byl bratru Kolaříkovi odňat státní souhlas ke službě Božím Slovem. Stanice v Chebu a v Aši v něm ztratily horlivého pracovníka. Bratrstvo si jej vážilo a dodnes mu je vděčné za práci, kterou zde vykonal. Duchovní práce v Aši se za bratra Kolaříka v těchto těžkých chvílích ujal bratr Štěpán Sauer.

Pán však svému dílu i dále žehnal a řady těch, kteří šli za Ním, rostly. V červenci 1950 byl prvním kazatelem chebského sboru zvolen bratr Vilém Jersák. A 20. ledna 1951 byla schválena systemizace chebského sboru:

"č.j. 5616/50-1/2

Schválení náboženské obce Bratrské jednoty baptistů (Chelčického) v Chebu.

Státní úřad pro věci církevní uděluje s účinností od listopadu 1949 souhlas se zřízením náboženské obce BJB (Chelčického) v Chebu, s obvodem činnosti, který tvoří okresy Cheb, Aš, Sokolov, Kraslice.

                        Na vědomí KNV, za ministra
                        dr. Šimšík v.r."

V té době měl Chebský sbor už 76 členů. Není divu, že ani nová shromažďovací místnost již nestačila pojmout všechny posluchače. A tak v následujícím roce se sbor stěhuje do nové modlitebny na Stalinově třídě (dnes třída Svobody) č. 57. Bratr kazatel Vilém Jersák ve sboru věrně pracoval až do července 1952, kdy byl i jemu odebrán státní souhlas ke kazatelské službě. Poté se vedení sboru ujal laický kazatel bratr Josef Boháček, který tuto práci vedl až do 25. ledna 1959. V tomto období byly podmínky služby ztíženy. Mnozí se z Chebského sboru odstěhovali. Proto byly uzavřeny stanice v Josefově a v Sokolově. Byla to léta mnohých zkoušek. Někteří od víry odpadli a přestali shromáždění navštěvovat. Několik členů bylo ze sboru vyloučeno.

V roce 1957 byla zrušena systemizace sboru. Administrátorem sboru byl pověřen kazatel tepelského sboru bratr Karel Buba starší. Sboru byla ponechána možnost samostatného rozpočtování a vedení práce. V těchto nelehkých chvílích často přijížděl bratr předseda Václav Tomeš, aby pomohl radou, povzbuzením a Slovem potěšení.

Rokem 1958 se datuje počátek ekumenických kontaktů chebského sboru se sbory jiných církví. Od 6. do 11. ledna proběhl v Chebu společný modlitební týden Českobratrské církve evangelické, Církve československé husitské a BJB. Shromáždění se uskutečnila střídavě v modlitebnách jmenovaných církví, při kterých posloužili Slovem bratři Josef Boháček, Štěpán Křivánek, farář CČH bratr Fiala a farář ČCE bratr Burian. Bratři a sestry prožívali při společných modlitbách požehnané chvíle a rozcházeli se rozhodnuti, že i v budoucnu budou hledat další cesty ke vzájemné spolupráci.

Mnoho událostí, nečekaných změn, mnoho zápasů víry potkalo v tomto období malé stádce učedníků Kristových. Mnohé z nich nejsou zachyceny v našem vyprávění. Jsou zapsány v srdcích těch, kteří je prožili. První desetiletí duchovní práce v Chebu uzavíráme slovy bratra Štěpána Křivánka, která pronesl na vzpomínkovém shromáždění 21.9.1958 u příležitosti desátého výročí trvání sboru:

"Pouhými slovy se nedá popsat skutečnost, kterou jsme prožívali. Byly to těžké začátky a mnohé boje i pokušení. Mnozí z těch, kteří byli s námi na začátku, dnes už s námi nejsou. Mnozí podlehli. Ale Bůh si na jejich místa postavil jiné a dílo Boží se nezastavilo. Jde dál. Dnes už nás není jen jedenáct a už nemusíme mít strach, že nebudeme mít komu zpívat. Je nás daleko víc, než na začátku. Chebský sbor má dnes 92 členů. To nás vede k vděčnosti. Pánu Bohu na prvém místě, a také všem bratřím kazatelům, kteří mezi námi pracovali. Nechtějme se již vracet k začátkům, ale vraťme se k té první lásce a horlivosti. Jen tak bude naše práce prospívat a Pán naše snahy posvětí a požehná jim."

 

Štěpán Křivánek

(pokračování)

 

 

 

Obsah:

Historie sboru BJB v Chebu - 1. Kořeny
Historie sboru BJB v Chebu - 2. V rozptýlení
Historie sboru BJB v Chebu - 3. Malé stádce
Historie sboru BJB v Chebu - 4. Na Boží vinici
Historie sboru BJB v Chebu - 5. Stavba
Historie sboru BJB v Chebu - 6. V plésání a radování
Historie sboru BJB v Chebu - 7. Třtinou nalomenou
Historie sboru BJB v Chebu - 8. Až potud nám pomáhal Hospodin
 



 
Příbuzné odkazy
· Více o Historie českých baptistů
· Novinky od Benjamin


Nejčtenější článka o Historie českých baptistů:
První řádná kazatelka v historii Bratrské jednoty baptistů


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.28
Hlasů: 7


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Historie sboru BJB v Chebu - 3. Malé stádce" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Historie sboru BJB v Chebu - 3. Malé stádce (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: baptista v Čtvrtek, 29. duben 2004 @ 11:05:12 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kyž tak čtu tu historii malých začátků, tak mě v souvislosti s naší dnešní většinovou orientací na státní dotace napadá, že ti naši otcové zakladatelé žili z ruky do úst (v poválečném pohraničí o naší životní úrovni ani nesnili) a vůbec je ani na okamžik nenapadlo, že by sbor mohl být někým (o státu ani nemluvě) finančně vydržován. Zkrátka i ve sborové práci žili na co měli.



Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.09 Seconds