Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Marek   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2921
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 704 295

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 75 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Názory: Členství v církvi – přežitek či Boží vůle?
Posted on Pátek, 11. červenec 2014 @ 08:53:55 CEST Vložil: Mainstream

Sborový život poslal Nepřihlášený

V poslední době do našeho sboru přichází řada lidí, kteří jsou hledající, někteří o sobě tvrdí, že Boha našli resp. Bůh našel je, jiní, že našli nejen Boha, ale konečně i církev. Onou „církví“ je potom náš sbor. Snažím se mít jistý přehled, kdo že to vlastně do „mého“ sboru chodí, nicméně pomalu na tuto ambici rezignuji. Znám tzv. členy sboru, je však nad mé schopnosti vést v patrnosti další a další návštěvníky. Zpočátku mě to vadilo, později mi někdo řekl, že je to vlastně dobře, horší by byl opačný „problém“. Tedy že každou neděli vidíte stejné tváře a to trvá třeba několik let. Asi nejlepší je vidět staré i nové. O tom ale psát nechci. Mám trochu jiný problém resp. otázku.

Mnoho lidí, kteří do našeho sboru přichází, hledá Boha a snad se s Ním mezi námi i setkává. Co ale nechtějí, je být součástí sboru resp. církve. Jejich víra by se dala shrnout do slov „Bůh ano, církev ne“. Jinými slovy ke svému praktikování víry, církev nepotřebuji. Někdy jejich důvody chápu – prožili v některém společenství nějakou formu manipulace nebo zákonictví, které v nich vybudovalo strach a někdy i odpor vůči jakékoli církvi. Mají naše společenství rádi, ale to, co prožili, jim brání říci ano jakémukoli sboru. Staré vzpomínky prostě nezmizely a třeba dodat, že asi ani nikdy nezmizí. Někdy dokonce ti, kdo je duchovně zneužívali, vesele káží a publikují. Ti, které zranili, nad tím jen nevěřícně kroutí hlavou. Zároveň jsem rád, že naše společenství může pro ně být novým zázemím, i když se k němu zřejmě nikdy oficiálně nepřipojí.

Jiná skupina pro připojení se k viditelné církvi nevidí žádný pádný důvod v Písmu. V Bibli se dle nich nikde nepíše slovo „člen“ a tedy ani není důvod se členem stát. Církví je prý každá skupinka věřících, nebo slovy Písma „místo kde se dva či tři sejdou v Božím jménu“. Tito lidé rádi využijí servis, který církev poskytuje v podobě večeře Páně, křtů, svateb a nevím čeho ještě, ale s institucí církve se ztotožnit nechtějí. V zásadě ale církev nepotřebují, i když proti ní nic nemají a jsou upřímně věřící.

Další skupina má odpor k čemukoli organizovanému. Představa, že jste někde evidován, že někomu musíte říci, kdy jste se narodili, že se k něčemu veřejně zavazujete, jim přijde v současné době absurdní. Již takto je člověk evidován více než je zdrávo, tak proč se nechat evidovat v další organizaci, která navíc má být především „duchovní“, jakkoli jistá pravidla zprávy jistě potřebuje. Tohoto postoje jsem si všiml především u lidí, kteří přišli „ze světa“ a chtěli se nechat pokřtít. Zmínka o členství některým navodila husí kůži.

Pak existuje ještě jedna „super-mystická“ skupina, která tvrdí, že vlastně k církvi patří, ale k té neviditelné. K tomu asi není co dodat, jen si říkám, že bych někdy tento princip rád praktikoval doma, třeba když mám jít na nákup. Manželce bych řekl, že nepůjdu, protože se nemám starat o naší viditelnou rodinu, ale především o všechny rodiny světa, včetně těch, které už neexistují. Ono vždy bylo jednodušší milovat principy, než konkrétní, viditelné lidi. Milovat lidstvo více, než souseda… Je snadné milovat neviditelnou církev, nikoli svůj, někdy pěkně upachtěný sbor.

Určitě by se důvodů proč se nepřipojit k viditelné církvi, tím, že se stávám jejím členem, našlo mnohem více. Některé dávají smysl větší, některé menší a některé žádný. Jisté ale je, že trend doby jde vůči čemukoli organizovanému, církev nevyjímaje.

Jsem rád, že do našeho společenství chodí lidé, kteří se do církve ne a ne vejít. Nutí mne to pokládat si otázku, zda jim příliš nezvyšujeme pomyslný práh vstupu (myslím ale, že nikoli). Nemyslím si, že mimo církve není spásy, stejně tak ale si nemyslím, že žít mimo církev, je Boží vůle. V jistém smyslu je to jednodušší. Podobně jako když s někým žijete „na hromádce“. Máte ho rádi, ale nevážete se. Co se církve týká, pak je správné se vázat, jakkoli je tento názor dnes nepopulární.

Přesto jsem ale vděčný za ty, kteří mezi nás chodí a vázat se nechtějí. Myslím, že v budoucnu jich bude přibývat a doufám, že mezi námi najdou svůj domov, jakkoli se v pohledu na církev a členství v ní, zřejmě neshodneme…

David Novák
kazatel sboru Církve bratrské na Praze 13 a člen Rady Církve bratrské

http://david-novak.blogspot.cz



 
Příbuzné odkazy
· Více o Sborový život
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Sborový život:
Člověk a církev – diskuse o formálním členství v církvi


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Členství v církvi – přežitek či Boží vůle?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Členství v církvi – přežitek či Boží vůle? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: rakato v Sobota, 12. červenec 2014 @ 18:09:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Není "církev" jako "Církev" a není členství jako členství. Scházejí tu jasné, biblicky podložené definice. O přináležitosti k Církvi rozhoduje Bůh, o nějakém členství v denominaci nebo místním společenství rozhodují lidé - ideálně v souladu s Boží vůlí. Formální členství nahrává tomu postoji, že církev je nějaká organizace - což není. Jinak je potřeba poukázat na to, že myšlenka o tom, že lidé hledají Boha je nebiblická (Řím.3,11). Lidé hledají - ale nikoli Boha. 



Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.08 Seconds