Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Rostislav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 1, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2919
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 698 152

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 64 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Fundamentalisti: Prohlášení pastora Johna MacArthura o sociální spravedlnosti a evangeliu
Posted on Čtvrtek, 13. září 2018 @ 15:02:22 CEST Vložil: Mainstream

Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Pastor John MacArthur tvrdí, že evangelikálové jsou příliš zaujatí bojem za sociální spravedlnost a tento trend je pro evangelium hrozbou.

V příspěvku na webových stránkách Grace to You, MacArthur, pastor Grace Community Church v Sun Valley a prezident biblického semináře, slíbil, že v následující sérii článků se bude zabývat pojmem „sociální spravedlnost“.

Americký kazatel varuje, že zaměření evangelikálů na sociální spravedlnost vede k odklonu od evangelia.

„Nově objevená posedlost evangelikalismu pojmem „sociální spravedlnost“ je významným posunem – a jsem přesvědčen, že je to posun, který odvádí mnoho lidí, (včetně některých klíčových evangelikálních vůdců) od poselství evangelia. Jako u mnoha jiných hnutí a denominací předtím, má takový posun v duchovní oblasti katastrofální následky,“ napsal.

„V průběhu let jsem bojoval s řadou polemických nápadů, které ohrožují evangelium. Tato nedávná (a překvapivě náhlá) objížďka na cestě k „sociální spravedlnosti „je podle mého názoru nejnebezpečnější hrozbou,“ řekl.

Křesťan by měl podle něj prosazovat biblickou spravedlnost, která má „málo společného se světskou, liberální myšlenkou „sociální spravedlnosti“.

„Jsem přesvědčen, že jediným dlouhodobým řešením každého etnického problému je evangelium Ježíše Krista. V samotném Kristu jsou bariéry a dělicí stěny zničeny. Afroameričtí vůdci, s nimiž jsem sloužil během hnutí za občanská práva, sdíleli se mnou toto přesvědčení,“ uvedl.

Anthony Bradley, předseda programu v oblasti náboženských a teologických studií a docent vědy na King’s College v New Yorku, nazval MacArthurovu analýzu „hromadou ideologických konzervativních odpadků“.

„Pokud má evangelikalismus mít budoucnost, která odráží biblické učení, skoro všechno z tohoto příspěvku musí být minulostí,“ uvedl Bradley.

„Sociální spravedlnost je založena na marxismu a postmodernismu a měla by být odmítnuta kvůli jeho antibiblickému postoji a světovému názoru, ale křesťané se pokoušejí spojit společenskou spravedlnost s křesťanstvím, ale musí si uvědomit, že akceptovat ideologii sociální spravedlnosti znamená pozvat liberální teologii a osvobozující teologii do našich kostelů, škol a institucí,“ uvedl k tomuto tématu pastor Grady Arnold z Calvary Baptist Church v Texasu.

Po skončení květnové národní konferenci Jižních baptistů oznámilo baptistické společenství v Sidney v Montaně, která byla od roku 1980 přidružena k Jižní baptistické konvenci, že plánuje vystoupit z SBC „kvůli pokračující podpoře sociální spravedlnosti, levicovému progresivismu a své poslání odklání od evangelia.“

Více než 3 000 evangelikálních křesťanů a organizací se připojilo k známému teologovi a pastorovi Johnovi MacArthurovi při schvalování výroku o sociální spravedlnosti a údajných nebezpečích, které koncept představuje pro evangelium.

Toto prohlášení pochází z nedávné serie článků MacArthura, ve kterých označuje sociální spravedlnost za skutečnou hrozbu pro evangelium. „Jasnost těchto otázek posílí věřící a církve, aby odolávali náporu nebezpečných a falešných učení, které ohrožují evangelium, zkreslují Písmo a odvádějí lidi od milosti Boží v Ježíši Kristu,“ je napsáno v úvodu.

„Konkrétně jsme hluboce znepokojeni tím, že hodnoty zapůjčené ze světské kultury v současné době podkopávají Písmo v oblasti rasy a etnického původu, mužství a ženství a lidské sexuality. Biblické učení o každém z těchto předmětů je zpochybňováno v zájmu o sociální spravedlnost,“ uvádí dokument.

„Pokud nebudou doktríny Božího Slova v těchto bodech nekompromisně potvrzovány a obhajovány, existuje důvod předvídat, že tyto nebezpečné myšlenky a poškozené morální hodnoty rozšíří svůj vliv na jiné oblasti biblických doktrín a zásad,“ píše se dále.

Po tomto úvodu prohlášení pokračuje 14 body boje za evangelium, o nichž se signatáři shodli, že je třeba je objasnit. Ve vyhlášení se argumentuje, že s výjimkou vazeb na původní hřích skrze Adama, lidé by neměli být obviňováni za hříchy svých předků. Řešení problémů lidské sexuality je v podpoře biblického manželství.

Toto vyjádření je také proti rasové segregaci a systémovému rasismu. „Popíráme, že Bible může být oprávněně používána k podpoře nebo ospravedlnění předpojatosti, předsudků nebo pohrdání jinými etniky. A důrazně popíráme, že přednášky o sociálních otázkách jsou stejně důležité pro život a zdraví církve jako kázání evangelia a výklad Písma,“ uvádí se v prohlášení. „Historicky takové věci nevyhnutelně vedou k odklonu od evangelia.“

Ryan Burton King, pastor Grace Baptist Church ve Velké Británii, řekl, že byl pozván, aby podpořil toto prohlášení, ale že je nemůže podpořit „s čistým svědomím“. „Toto prohlášení zůstává podle mého názoru cynickým, zavádějícím dokumentem, bylo napsáno nevhodnými lidmi, v nesprávné době, špatným způsobem a se špatnými motivy v pozadí,“ prohlásil King.

Zdroj: www.krestandnes.cz

Dňa 4. septembra 2018 sa na špecializovanej webovej stránke (pozri tu) objavilo „Prehlásenie o sociálnej spravodlivosti a evanjeliu“ (The Statement on Social Justice and the Gospel). Autormi a pôvodnými signatármi je skupina 13 evanjelikálnych kazateľov, teológov či vedúcich predstaviteľov cirkevných a neziskových organizácií z USA. Podľa ich slov bola impulzom k publikovaniu prehlásenia obava, že „hodnoty vypožičané zo sekulárnej kultúry v súčasnosti podrývajú (autoritu) Písma v oblastiach rasy a etnicity, definície toho, čo znamená byť mužom a ženou, a ľudskej sexuality“. Argumentujú, že vágna a príliš široká kategória „sociálnej spravodlivosti“ tak spochybňuje učenie Biblie v týchto otázkach. Autori v dokumente poukazujú na názory, ktoré považujú za „nebezpečné a nezlučiteľné s učením Písma“, konkrétne napr. postmoderné ideológie vychádzajúce z radikálneho feminizmu a kritickej rasovej teórie.

Robia to formou potvrdení a odmietnutí tematicky rozčlenených do 14 oblastí. Tieto oblasti pokrývajú nielen značnú časť tradičných tém kresťanskej teológie (Písmo, človek ako obraz Boží, Boží zákon, hriech, evanjelium, spása, cirkev, heréza), ale aj otázky, ktoré je možné zaradiť do zmieňovanej širšej kategórie sociálnej spravodlivosti (spravodlivosť, sexualita a manželstvo, komplementarizmus, rasa/etnicita, kultúra, rasizmus). Prehlásenie v prílohe odkazuje na dva predchádzajúce dokumenty venované rodových rolám (The Danvers Statement, 1987) a homosexuálnym manželstvám (The Nashville Statement, 2017). Autori v závere dokumentu tvrdia, že ich prehlásenie si nenárokuje žiadnu cirkevnú autoritu, ale má byť pozvaním k „bratskému dialógu, ktorý dokáže napomáhať k jednote v evanjeliu nášho Pána Ježiša, ktorého všetci milujeme a dôverujeme mu“.

K prehláseniu sa za prvé 3 dni svojím podpisom pripojilo 4748 ľudí (údaj k 7.9.2018). Dokument za túto dobu už však stihol vyvolal i kontroverzné a nesúhlasné reakcie. Napríklad Ryan Burton King, baptistický pastor z Veľkej Británie, odmietol pozvanie podpísať dokument s odôvodnením, že „prehlásenie, podľa môjho názoru, je cynickým, pomýleným dokumentom, ktorí zostavili nesprávni ľudia v nesprávnom čase, nesprávnym spôsobom a s nesprávnymi myšlienkami a nesprávnym pochopením kontextu“ (Kinga cituje bloggerka Susan Wright tu). Blogger Neil Carter (odkaz tu) zase argumentuje, že evanjelikálni lídri svojím prehlásením v podstate odťahujú ruky preč od čohokoľvek, čo sa týka sociálnej spravodlivosti. 

Prehlásenie je k dispozícii (ako PDF) v angličtine a španielčine tu.

Zdroj: http://info.dingir.cz



 
Příbuzné odkazy
· Více o Zajímavosti
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Zajímavosti:
Adventistické upřesnění věroučného bodu o stvoření: symptom změny kurzu církve


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Prohlášení pastora Johna MacArthura o sociální spravedlnosti a evangeliu" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Prohlášení pastora Johna MacArthura o sociální spravedlnosti a evangeliu (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: martyria v Čtvrtek, 13. září 2018 @ 20:31:21 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Matouš 6:33 Hledejte však nejprve Boží království a jeho spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno.

Neprve je nutno, aby byli lidé spaseni. K tomu potřebují evangelium. Jakmile uvěří, sám Bůh jim pomůže zlepšit jejich situaci zde na Zemi.
Možná i tu sociální.

Pomáhat chudým máme uvnitř sboru, nikoliv mimo Církev.

Matouš 6:31 Nemějte tedy starost a neříkejte: Co budeme jíst? Co budeme pít? Co si budeme oblékat?
32 Po tom všem se shánějí pohané. Váš nebeský Otec přece ví, že to všechno potřebujete.

Bůh neslibuje nikomu bohatství. Ale slibuje, že křesťan nebude hladovět, žíznit a bude mít co si obléct.



Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.09 Seconds