Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Ingrid   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5322, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4988, adminů: 23, uživatelů: 2421
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

7 821 689

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 21 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Zprávy: Informace z jednání VV BJB dne 22. listopadu 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Hostem jednání VV byl bratr Jiří Unger, tajemník České evangelikální aliance. Probrali jsme další kroky v žádosti o členství v ČEA, musí ji schválit rada ČEA na svém příštím zasedání. Bratr Unger pošle tajemníkovi formulář přihlášky a VV pověřuje tajemníka br. Jackaniče ji za BJB podat.

Zabývali jsme se oblastmi, ve kterých můžeme v rámci ČEA spolupracovat, jedná se o spolupráci v oblasti dorostu, mládeže, misie, kurzů M4 a dalších projektů ČEA. Otázka zastoupení BJB v radě ČEA se bude řešit v budoucnu, nyní je členem rady bratr Vladimír Zeman (ze sboru BJB Vysoké Mýto), a to do roku 2024.<

Hovořili jsme také o otázce závaznosti vyznání víry, na kterou padly dotazy na SD. Podle vyjádření br. Ungera se jedná především o hodnotový základ pro spolupráci, jednotlivé teologické doktríny jsou v kompetenci jednotlivých sborů. Důvodem je také vymezení vnějších hranic pro spolupráci v rámci evangelikálních církví. Bratr Unger nám k tomu poslal dodatečně i písemné vyjádření.

Vložil: Mainstream v Pátek, 14. leden 2022 @ 11:14:20 CET (58 čtenářů)
(Více... | 10085 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Seznam vypuštěných novozákonních veršů v Překladu Nového světa
Zamyšlení poslal redifon

Podařilo se mi dohledat zatím toto:

(1)
BK
Mt. 17,21 "Toto pak pokolení nevychází, jediné skrze modlitbu a půst." 
PNS - (str. 1238)

(2) 
BK
Mt. 18,11 "Přišel zajisté Syn člověka, aby spasil to, což bylo zahynulo."
PNS - (str. 1239)

(3) 
BK
Mt. 23,14 "Běda vám zákoníci a farizeové, pokrytci, že zžíráte domy vdovské, a to pod zámyslem dlouhého modlení, protož těžší soud ponesete."
PNS - (str. 1246)
Vložil: Mainstream v Pátek, 14. leden 2022 @ 11:08:26 CET (45 čtenářů)
(Více... | 4483 bytů | komentáře? | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Pastoral brothers – kde končí vtipnost?
Glosy poslal Nepřihlášený

Pastoral Brothers je youtuberské duo mladých farářů. Jejich hlavní činnost je (podle wiki) „tvorba vtipných videí“ s křesťanskou tématikou. To je jistě obtížná disciplína, má-li vtipnost napomáhat přijímání závažných obsahů a ne ho znemožňovat. Jak tedy PB vtipnosti dosahují? Prohlédl jsem si pozorněji 4 jejich videa z cyklu výkladů Apoštolského vyznání, ta, která se zabývají christologických odstavcem, I. Ježíš má dva táty; II. Cross Fit a Pilates; III. Ježíš v pekle; IV. Vzkříšení.

Především je zábavné jejich vystupování. Oceňuji. Mladistvé a dynamické, s živým tempem řeči a mnoha gesty. Dělají si ze sebe legraci, ironicky se povyšují („to bychom si mohli najít pořádnou práci“ IV 0:34). V řeči jsou expresivní („bude to o Ježíši a bude to drsný“ II 0:06; „jú“ II 0:12; „Fajn. Bůh nebe nikomu nenutí“ III 4:11). Užívají často mládežnický žargon (Marie v teenagerském věku I 1:01; „matroš“ ve významu halucinogenů IV 3:03; „haluška“ místo halucinace IV 3:08). Typické je pro ně také jakési znesvěcování náboženských témat (I: už název videa: Ježíš má 2 táty; Josef je paroháč, svatá rodina žije „na hromádce“ atd.)

Vysmívají se tradičním představám o církvi („Ježíš se nenarodil do tradiční křesťanské rodiny.“ I 0:12), taky tomu, jak je církev dnes spojována s některými okrajovými tématy (sexualita a gender III 0:37). Používají sarkasmus (II 1:04 „a aby toho nebylo málo, tak ho k tomu ještě zradil jeden z jeho učedníků“). Využijí slovní hříčky (Pilát – Pilates II 0:39). Nebojí se příležitostně použít ani vulgaritu („zakurvenost do sebe“ III 0:49). A pomohou si i paradoxem (II 1:55: „pokud vám to ještě nedošlo, na krku nosíme popravčí nástroj.“) Velmi typické (pro youtubery obecně) je, že každý pojem mohou odlehčit střihem videa či obrázku odjinud (kamenování I 1:45; peklo – mnohokrát v III.; kříž I 0:51, II 2:00; Syn Boží I 2:05; obětní beránek II 3:02 atd.)

Vložil: Mainstream v Pátek, 14. leden 2022 @ 11:05:34 CET (51 čtenářů)
(Více... | 7139 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Ekumenická rada církví si zvolila nové předsednictvo na příští dva roky
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Ekumenická rada církví si dnes zvolila nové předsednictvo na příští dva roky. Novým předsedou se stal biskup Tomáš Tyrlík (Slezská církev evangelická augsburského vyznání).

První místopředsedkyní je nově superintendentka Ivana Procházková (Evangelická církev metodistická), druhým místopředsedou zůstává biskup Marián Čop (Evangelická církev augsburského vyznání).

Náhradníkem předsednictva byl zvolen Pavel Pokorný (Českobratrská církev evangelická).

Vložil: Mainstream v Úterý, 23. listopad 2021 @ 14:13:33 CET (121 čtenářů)
(Více... | 675 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Rozbuška a další mutace covidu-19
Glosy poslal Nepřihlášený

Na Wikipedii jsem se dočetl, že rozbuška je prvotní stupeň iniciace trhavin. Tedy stačí ji „iniciovat“ a nastane výbuch. Je-li řízený, pak je vše v pořádku, je-li neřízený, je zle a následky bývají tragické.

Když nastala pandemie, pro společnost to bylo jako rozbuška, která nás ale sjednotila. Mnoho lidí šilo roušky, pomáhalo potřebným a mnozí se upínali k nalezení vakcíny. Jenže situace se dramaticky změnila a postupně máme co do činění se dvěma druhy virů. Jeden se jmenuje covid-19, druhý rozdělení. První likviduje životy, zdraví a ekonomiku, druhý pak vztahy a působí jako výše zmíněná rozbuška. Rozbuška, která může zapálit „cosi“, co přesně nedokážeme pojmenovat.

Jsme svědky toho, že jedni vidí v druhých sobecké a nezodpovědné jedince, kterým kladou za vinou přeplněné nemocnice. Druzí naopak vidí v první skupině zmanipulované a vystrašené ovce, které se nechaly obalamutit nadnárodními farmaceutickými koncerny. Smutné je, že diskuse mezi těmito dvěma skupinami v podstatě už neexistuje. Tzv. „diskuse“ v lepším případě končí tím, že jedni druhým kopírují nejrůznější statistiky, které podporují ten či onen názor. V horším případě diskuse skončí urážkami a nadávkami (to jste nakonec mohli vidět i pod mým blogem o očkování).

Zároveň obě strany nedokážou pochopit, že ti druzí jim nerozumí. Důvody onoho neporozumění jsou, žel, často přičítány morální pokleslosti té které strany. Jinými slovy neznalost není připisována nedostatku informací ale ignorantství nebo nižší morálce.

Vložil: Mainstream v Úterý, 23. listopad 2021 @ 12:45:35 CET (200 čtenářů)
(Více... | 3570 bytů | 5 komentáře | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Významný křesťanský genetik je frustrovaný z postoje evangelikálů k očkování
Glosy poslal Nepřihlášený

Prominentní americký křesťanský genetik, doktor Francis Collins přiznal, že je „trochu“ frustrovaný ostatními evangelikály, kteří váhají s očkováním proti Covidu-19.

„Je to zvláštní, protože evangelikálové obecně silně věří v tuto zásadu – projevit lásku k bližnímu. A my víme, že pokud chceme, aby tato strašná pandemie skončila, bude to vyžadovat, abychom se všichni zapojili do společné imunity, a nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je očkování,“ řekl doktor Collins, který je také evangelikálem, pro Religion News Service.

Ředitel Národního zdravotního ústavu také poznamenal, že se snaží „pozorně poslouchat protiargumenty, protože si nemyslí, že přednášet je nejlepší způsob, jak změnit názor lidí“.

Vložil: Mainstream v Úterý, 23. listopad 2021 @ 12:43:50 CET (134 čtenářů)
(Více... | 2511 bytů | komentáře? | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Vlivný Jižní baptista Robert Jeffress odmítl náboženské argumenty proti očkování
Principy poslal Nepřihlášený

„Proti očkovacím látkám neexistuje žádný věrohodný náboženský argument,“ řekl Robert Jeffress, pastor dvanáctitisícového baptistického sboru z Dallasu, pro agenturu Associated Press.

Věrný podporovatel bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který je očkován od začátku března, uvedl, že on ani jeho zaměstnanci nenabádají další lidi, aby hledali nějaké náboženské důvody, proč se nenechat očkovat.

Ve své argumentaci dále konstatoval, že křesťané, kteří jsou odpůrci očkování z etických důvodů, by si měli uvědomit, že na podobné bázi byly vyrobeny i jiné dostupné léky.

Vložil: Mainstream v Úterý, 23. listopad 2021 @ 12:41:40 CET (91 čtenářů)
(Více... | 2676 bytů | komentáře? | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: 5 pilířů konzervativního evangelikálního kalvinismu neslučitelných s láskou
Teologie poslal Nepřihlášený

Pět pilířů konzervativního evangelikálního kalvinismu, které jsou neslučitelné s láskou

Většinu svého dospělého života jsem strávil v konzervativním evangelikálním kalvinistickém světě Desiring God, Grace to You, Ligonier a The Gospel Coalition. Vyrostl jsem ve světě nezávislých baptistů zaměřených na pravidla a tyto služby mi poskytly tolik potřebnou úlevu od viny a strachu, které tak pronikly do každého okamžiku mého života, když jsem vyrůstal.

Když jsem však dekonstruoval svou teologii a opustil konzervativní evangelikalismus, zjistil jsem, že je teologie jejich vlajkových služeb postavena na pěti pilířích, které jsou zásadně neslučitelné s láskou.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 22. listopad 2021 @ 21:56:54 CET (142 čtenářů)
(Více... | 11294 bytů | komentáře? | Komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Skrytě
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Křesťanství je nízkoprahové náboženství. Když se porozhlédneme po pestré krajině různých náboženských tradic, velmi často přitom narazíme na fenomén určité výběrovosti. Na více či méně přísné odlišování širokého okruhu sympatizantů a mnohem užšího kruhu zasvěcených, přičemž první mohou na pravdách své tradice participovat pouze částečně, zatímco pro druhé je odhaleno i to, co zůstává před světem skryto. Křesťanství se ve své naprosté většině oproti tomuto modelu vymezilo a programově se stalo náboženstvím „pro každého“.

Bylo by přitom ovšem nedorozuměním, kdybychom se domnívali, že křesťanství je motiv skrytosti cizí. Přesnější by snad bylo konstatovat, že exoterní povaha křesťanství spočívá v tom, že pro všechny bez rozdílu otevírá stejný přístup k tomu, co je a zůstává ze své povahy skryté.

Nápadně se to ukazuje už na samotné postavě Ježíše Krista – tedy na „skrytém zjevení“. Skrytě se odehrávají dva stěžejní body jeho životní cesty: narození a vzkříšení. Pokaždé pod příkrovem noci, pokaždé mimo pohledy lidí. Jak k narození, tak i ke vzkříšení Ježíše Krista je možné se vztahovat pouze ex post, z perspektivy víry, z odstupu. Velmi trefně tuto paradoxní povahu novozákonního zjevení formuloval Martin Luther ve svém výroku: „Bůh se skryl v Kristu.“

Vložil: Mainstream v Pondělí, 22. listopad 2021 @ 21:32:07 CET (75 čtenářů)
(Více... | 3198 bytů | komentáře? | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Tvorba: Pastoral Brothers
Mládež poslal Nepřihlášený

Pastoral Brothers je youtuberské duo mladých farářů Českobratrské církve evangelické, které tvoří Jakub Malý (* 1988), seniorátní farář Pražského seniorátu se základnou ve sboru v Libni, a Karel Müller (* 1992), seniorátní farář pro mládež také Pražského seniorátu. Kromě svých společných aktivit nadále slouží jako faráři, Jakub Malý nejčastěji v Libni, Karel Müller občas v kostele u Martina ve zdi, kde se pravidelně konají večerní evangelické bohoslužby zaměřené hlavně na mládež. Müller také učí křesťanství a etiku na Evangelické akademii v Praze.

Oba přišli do církve na prahu dospělosti a rozhodli se stát faráři, seznámili se při studiích na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. S myšlenkou natáčet videa přišel Karel Müller.

Mladší z dua, Karel Müller, byl českou verzí časopisu Forbes zařazen mezi 30 pod 30 pro rok 2021.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 22. listopad 2021 @ 21:30:26 CET (109 čtenářů)
(Více... | 4163 bytů | komentáře? | Tvorba | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Výsledky Sjezdu delegátů BJB v Brně 6.11.2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

SD potvrdil volbu předsedy Odboru mládeže br. Pavla Mrázka.

SD nepřijal návrh na osamostatnění stanice sboru BJB Agapé Plzeň v Karlových Varech.

SD přijal návrh - žádost o členství v BJB korejského sboru Praha Life Tree Church. Výkonný výbor je pověřen k registraci sboru.

SD přijal návrh o členství BJB v České evangelikální alianci. Výkonný výbor je pověřen k podání přihlášky do ČEA.

Vložil: Mainstream v Pátek, 12. listopad 2021 @ 21:11:49 CET (153 čtenářů)
(Více... | 617 bytů | komentáře? | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Kazatel Pavel Mrázek byl zvolen vedoucím Odboru mládeže BJB
Mládež poslal Nepřihlášený

30. října 2021 proběhla v rámci Konference mládeže v Praze volba vedoucího odboru mládeže. Do volby předsedy byl přihlášen jediný kandidát a to kazatel šumperského sboru Pavel Mrázek.

Volby se zúčastnili zástupci ze třinácti sborů BJB. Pro hlasovalo 10 zástupců, proti byli 3.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 04. listopad 2021 @ 11:14:37 CET (124 čtenářů)
(Více... | 516 bytů | komentáře? | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Od 1.11.2021 dochází ke změně epidemiologických opatření na církevních akcích
Zprávy poslal Nepřihlášený

Ministerstvo zdravotnictví vydalo dne 25. října 2021 mimořádné opatření č. 948, které upravuje nošení respirátorů a dodržování epidemiologických opatření s účinností od 1. listopadu.

Při bohoslužbách ve vnitřních prostorách se nadále nařizuje používání respirátorů a dodržování rozestupu 1,5 metru mezi osobami, které nejsou z téže domácnosti, tam, kde je to možné bez závažného narušení možnosti konání bohoslužeb. Výjimku mají přednášející, čtenáři, kazatelé, kantoři, zpěváci apod.

Dále platí omezení mimořádného opatření o omezení maloobchodu a služeb Č. j.: MZDR 14601/2021-25/MIN/KAN, které se sice netýká bohoslužeb, ale jiných církevních akcí, např. poutí, tradičních akcí, kulturních akcí, apod., a to tehdy, pokud se jich účastní více než 20 osob:

Vložil: Mainstream v Středa, 03. listopad 2021 @ 15:19:59 CET (119 čtenářů)
(Více... | 2937 bytů | komentáře? | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Návrh pro Sjezd delegátů o členství BJB v České evangelikální alianci (ČEA)
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Návrh pro listopadový Sjezd delegátů BJB

Výkonný výbor navrhuje, aby se Bratrská jednota baptistů stala členem České evangelikální aliance.

Odůvodnění

Česká evangelikální aliance (www.ea.cz) si klade za cíl: “Inspirovat evangelikální křesťany ke sdílení evangelia, službě a spolupráci, být jejich hlasem v dnešní společnosti”.

ČEA je hnutím s jednoznačně biblickou, modlitební a misijní orientací. Podporuje vztahy mezi křesťany a církvemi, vytváří příležitosti pro vzájemné modlitby a inspiruje ke spolupráci na Božím díle. Je nejširší platformou evangelikálních křesťanů v ČR, která spojuje 8 denominací, téměř 40 organizací (které se věnují domácí i zahraniční misii, vzdělávání, diakonii, šíření Bible, práci s dětmi a mládeží apod.), přes 80 sborů (z BJB to jsou sbory Brniště, Brno a Praha 3) a jednotlivců, odborníků v nejrůznějších oblastech.

Vložil: Mainstream v Středa, 03. listopad 2021 @ 11:30:44 CET (151 čtenářů)
(Více... | 2001 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Zpráva tajemníka Výkonného výboru BJB pro listopadový SD 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

A ve vašem srdci ať vládne mír Kristův, k němuž jste byli povoláni v jedno společné tělo. A buďte vděčni. Nechť ve vás přebývá slovo Kristovo v celém svém bohatství: se vší moudrostí se navzájem učte a napomínejte a s vděčností v srdci oslavujte Boha žalmy, chválami a zpěvem, jak vám dává Duch. (Koloským 3:15,16)

Milí bratři a milé sestry, ve sborech Bratrské jednoty baptistů.

Rád bych se ohlédl zpět a to nejen na rok 2020. A chtěl bych se ohlédnout pohledem vděčnosti, protože si uvědomuji, že přes komplikace a náročnost období, které máme za sebou jako jednotlivci, sbory i Jednota, máme stále mnoho důvodů, proč být vděční. Vždyť v Kristu jsme dostali to největší bohatství a je na nás, jak tuto plnost přinášet do našich životů.

Na začátku roku 2020 jsme se jako VV sešli k tomu, abychom hledali oblasti, ve kterých potřebujeme hledat další růst a rozvoj. Jsem vděčný za to, že i když se ohlížím nyní 2 roky zpátky, tak jsou to oblasti, které stále vidím jako důležité a potřebné. A jsem vděčný, že se nám alespoň v některých z nich podařilo i přes náročné období se posunout dále.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 01. listopad 2021 @ 11:53:45 CET (73 čtenářů)
(Více... | 6806 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Zpráva předsedy Výkonného výboru BJB pro listopadový SD 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Život a služba našich sborů i celé Jednoty je od března 2020 ovlivněna koronavirovou epidemií a s tím souvisejícími různými omezeními. Máme za sebou 3 vlny, včetně zkušenosti s nuceně zavřenými modlitebnami. V době, kdy píšu tuto zprávu (začátek října), již několik měsíců vděčně přijímáme všeobecné zlepšení situace, a zároveň si klademe otázku, jaký bude letošní podzim a zima. Pán to ví.

Učíme se hledat to, co je pro církev podstatné. Církev není kostel nebo modlitebna, ale duchovní společenství znovuzrozených křesťanů, spojených s Kristem. Uchovat a rozvíjet duchovní společenství bez setkávání tváří v tvář, je velmi obtížné, ale ne nemožné. Nová situace nás naučila využívat internet, video hovory, on-line přenosy našich bohoslužeb apod., takže se život sborů nezastavil. Možná jsme ve sborech některé lidi ztratili, protože se od sboru odpojili (našli přitažlivější internetovou církev?), na druhou stranu jsme měli příležitost oslovit další hledající.

Podobně se také mnoho z činnosti Výkonného výboru, našich odborů a komisí přesunulo do internetového prostoru. Mohu jen stručně zmínit: konference mládeže, sester, on-line služba odboru pro manželství a rodinu, Vzdělávání na cestě, zoomová setkávání kazatelů, elektronické hlasování delegátů sborů při nemožnosti prezenčního jednání SD, vzdělávací konference Kdo jsem v Kristu (studium listu Efezským) apod. Nevím, zda jsme v tomto období plně využili všechny možnosti a příležitosti pro naši službu, ale v každém případě jsme se poučili a naučili mnoho nového. I já se učím komunikovat se sbory prostřednictvím krátkých video pozdravů.

Církev jde dál, prochází různými obdobími v dějinách, je zde stále díky tomu, že to není lidský projekt, ale Kristovo dílo. Kristova církev obstojí ve zkouškách a vytrvá až do konce tohoto věku. Toto vědomí mě osobně velmi povzbuzuje a povzbuzovalo v obtížných situacích uplynulého období.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 01. listopad 2021 @ 11:50:39 CET (63 čtenářů)
(Více... | 6167 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 27. září 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Příprava SD v Brně

VV se zabýval přípravou letošního druhého SD, který  proběhne 6. listopadu v Brně. Bude se zabývat činností za rok 2020 a současnou situací v BJB. VV by uvítal, kdyby na začátku setkání byl větší prostor pro společné modlitby a chvály, tento blok povede bratr Pavel Coufal, který si také připraví modlitební úvod.

V rámci jednotlivých bloků chceme dát více prostoru vedoucím jednotlivých odborů, aby sdíleli svoje aktuální cíle, vize a byl pak prostor se za ně modlit. Odbor mládeže a odbor sester bude prezentovat také svůj návrh ohledně budoucích úvazků vedoucích svých odborů.

Program SD

VV kontroloval plnění usnesení SD, nedokončená je práce komise pro novelizaci dokumentů (KPND), které v současné době nemá členy. Tajemník dále informoval o postupu v nákupu nemovitosti na Palmovce, po doporučení právníka pověřil VV tajemníka k podpisu kupních smluv a dalších náležitostí.

Ze sborů nepřišly nové návrhy. Budou se projednávat odložené návrhy a 2 žádosti o přijetí sborů (osamostatnění stanice plzeňského sboru v Karlových Varech a přijetí korejského baptistického sboru do BJB).

VV vedl rozhovor o vzdělávacím programu pro duchovní vedoucí a schválil jeho podobu navrženou pro SD. Program se jmenuje TIMOTEUS a jedná se o navržený 3letý vzdělávací program ve spolupráci s Institutem TCM. Součástí je také Letní škola BJB a víkendová setkání.

Vložil: Mainstream v Středa, 20. říjen 2021 @ 23:23:42 CEST (97 čtenářů)
(Více... | 8099 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Aktualizace podzimních novinek ze života BJB
Sborový život poslal Nepřihlášený

Ze sboru v Žatci po čtyřletém působení odchází kazatel Stanislav Baláž. Za svého nového kazatele si sbor zvolil Jaroslava Hrůzu, který dosud působil v Českých Budějovicích.

Jaroslav Pleva, kazatel sboru v Litoměřicích, oznámil, že v příštím roce odchází do důchodu

Ve sboru v Příboře bylo zvoleno nové staršovstvo, Mirek Klepáček z rodinných důvodů nenastoupí jako nový kazatel.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. říjen 2021 @ 11:27:08 CEST (123 čtenářů)
(Více... | 668 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Názory: Anketa k parlamentním volbám v říjnu 2021
Společnost poslal Nepřihlášený

Pro uživatele Notabene jsme spustili novou anketu (viz pravý okraj vstupní stránky), tentokráte k parlamentním volbám, které proběhnou 8.-9. října 2021.

Vybrali jsme devět kandidujících subjektů v pořadí podle aktuálních výsledků posledního předvolebního výzkumu (volební model STEM k 3. říjnu 2021).

Vložil: Mainstream v Středa, 06. říjen 2021 @ 20:59:46 CEST (140 čtenářů)
(Více... | 679 bytů | komentáře? | Názory | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Podzimní novinky ze života BJB
Sborový život poslal Nepřihlášený

Miroslav Čížek, původem z Evangelické církve metodistické, nastoupil v září coby kazatel do Olomouce.

Erik Poloha k 31.8.2021 ukončil funkci místopředsedy Výkonného výboru BJB.

Výkonný výbor nyní funguje ve stávajícím složení o 4 lidech s tím, že Slavomila Švehlová nadále zůstává náhradnicí bez hlasovacího práva.

Vložil: Mainstream v Středa, 06. říjen 2021 @ 20:58:58 CEST (127 čtenářů)
(komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Myanmarské armádní složky zastřelily baptistického pastora
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

V Myanmaru byl 18. září ve státě Chin zastřelen baptistický pastor. Smrt duchovního je jen dalším smutným mementem připomínající pokračující útoky tamní armády vůči civilistům.

Jednatřicetiletý pastor Cung Biak Hum byl zastřelen vojáky, když se pokoušel pomoci uhasit požár způsobený dělostřeleckou palbou, která zničila 19 domů v městečku Thantlang. Organizace Chin pro lidská práva uvedla, že vojáci uřízli pastorův prst a ukradli mu snubní prsten.

Speciální zpravodaj OSN pro lidská práva Tom Andrews v reakci na poslední události tweetoval: „Vražda baptistického pastora a bombardování domovů v Thantlangu ve státě Chin jsou nejnovějšími příklady každodenního pekla, které provádí tamní vojenská junta vůči obyvatelům.  Svět musí věnovat větší pozornost těmto událostem. Ještě důležitější je, že musí začít jednat.“

Vložil: Mainstream v Středa, 06. říjen 2021 @ 20:58:19 CEST (87 čtenářů)
(Více... | 2312 bytů | komentáře? | Události | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Vychází ze Staré smlouvy smlouva Nová - anebo rabínský judaismus?
Zamyšlení poslal redifon

Vždy jsem měl za to, že ze Staré smlouvy vychází smlouva Nová. Považoval jsem to za přirozené. Nikdy jsem nad tím neuvažoval. Bral jsem to jako axiom, že dvěma body prochází jediná přímka. Pak ale na sousední Granosalis zavítal ze synagogy jeden konvertita k judaismu a začal zde prosazovat tezi nadřazenosti judaismu nad křesťanstvím, které označoval jako bludné, a fanaticky napadat našeho Pána Ježíše Krista i víru v Něj.

Proto jsem byl nucen, v obraně své víry, se podívat na rabínský judaismus podrobněji, ačkoli mne do té chvíle vůbec nezajímal a neměl jsem s ním jakýkoli problém. Náhle jsem musel řešit problém: Co přirozeně navazuje na Starý Zákon: Nový Zákon - či rabínský judaismus?

Starozákonní bohoslužba je popsána mj. v 3. knize Mojžíšově. Chrámová bohoslužba je popsána v 3 knize Mojžíšově, 16. kapitole. A židovská bohoslužba je charakterizována třemi entitami: stánkem úmluvy, později chrámem, veleknězem a obětí

Vložil: Mainstream v Středa, 06. říjen 2021 @ 20:57:13 CEST (166 čtenářů)
(Více... | 21155 bytů | 2 komentáře | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Zprávy: Za nového generálního tajemníka EBF byl navržen Alan Donaldson
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Novým generálním tajemníkem Evropské baptistické federace byl navržen Alan Donaldson, kazatel a bývalý generální tajemník Baptistické unie Skotska, v návaznosti na odchod Tonyho Pecka, který z funkce odejde na konci října. Bylo to jednomyslné doporučení speciálně utvořené nominační skupiny, které předsedal současný prezident EBF Meego Remmel.

Tato skupina zastupovala všechny regiony EBF a také v ní byl generální tajemník BWA Elijah Brown. Nominace pro volbu nyní musí být podpořena Radou EBF na jejím zasedání v září.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 26. srpen 2021 @ 23:42:10 CEST (197 čtenářů)
(Více... | 2986 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Evangelikální baptisté Lovosice
Zprávy poslal Nepřihlášený

Sbor v Lovosicích, který odchází z BJB, se zaregistroval jako spolek. Nese název Evangelikální baptisté Lovosice, z. s.

Ustavující schůze spolku proběhla 30. května 2021 a zúčastnili se jí Milan Němeček, Roman Klusák a Pavel Donát.

Předsedou spolku byl zvolen Milan Němeček, místopředsedou Roman Klusák a hospodářem Pavel Donát.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 23. srpen 2021 @ 12:38:20 CEST (296 čtenářů)
(Více... | 1547 bytů | komentáře? | Události | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Evangelikální baptisté Jablonec
Zprávy poslal Nepřihlášený

Sbor v Jablonci, který odchází z BJB, se zaregistroval jako spolek. Nese název Evangelikální baptisté Jablonec, z. s.

Ustavující schůze spolku proběhla 25. května 2021 a zúčastnili se jí Martin Husár, Peter Bača a Karel Hýsek.

Předsedou spolku byl zvolen Martin Husár a místopředsedou Peter Bača.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 23. srpen 2021 @ 12:34:28 CEST (218 čtenářů)
(Více... | 1207 bytů | komentáře? | Události | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Život: Letní novinky ze života BJB - aktualizováno
Zprávy poslal Nepřihlášený

Dosavadní olomoucký kazatel Petr Coufal nastoupí v září letošního roku po svém bratru Pavlovi jako kazatel sboru v Brně.

Novým kazatelem sboru v Olomouci byl zvolen Miroslav Čížek. Pochází od metodistů, působil také nějaký čas v Jednotě bratrské. Před svým zvolením do Olomouce byl misijním pracovníkem znojemské stanice uherskohradišťského sboru. V cestě ke službě v Evangelické církvi metodistické mu stál odmítavý pohled na křest dětí a kazatelskou službu žen.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 23. srpen 2021 @ 12:33:15 CEST (260 čtenářů)
(Více... | 1079 bytů | komentáře? | Život | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV dne 21. června 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Vzdělávací konference BJB

VV hodnotil Vzdělávací konferenci BJB, která nakonec proběhla v online podobě. Vážíme si služby bratra Pavla Hanese a jsme rádi, že v této formě zůstanou nahrávky dostupné i pro další využití na sborech. Odkazy na celý výklad knihy Efezským můžete najít na webové stránce BJB a nebo Youtube kanálu Bratrské jednoty baptistů - https://www.youtube.com/watch?v=SC_ZYNs1KaE&list=PLgFAxmp6ErtuUPorTKPbETeFhv52liinn

Vzdělávací konferenci bychom rádi zopakovali příští rok a vyzkoušeli propojení s kurzem kazatelů. K hledání tématu i termínu na příští rok se vrátíme v září.

Sjezd delegátů v Praze

VV je vděčný, že mohl v Praze tento Sjezd proběhnout, a děkuje sboru Praha 3 za vytvoření bezpečného i pohostinného prostředí pro toto setkání. Sjezd projednal všechny návrhy podané na SD v roce 2019 a na dalším SD v listopadu letošního roku bychom se již mohli dostat k novým návrhům spojeným s naší společnou budoucností a k žádostem o členství v BJB.

Na Sjezdu se objevilo několik témat, kterým bychom se rádi v budoucnosti věnovali, a to především přípravě nových kazatelů pro sbory BJB. K tomu dostal VV mandát sborů a společně s komisí pro vzdělávání připraví návrh, jak by takový společný program mohl vypadat.

Dalším tématem je financování společné služby po ukončení finanční podpory v roce 2030, a to jak na společné rovině, tak na úrovni jednotlivých sborů. SD přijal pravidla pro podporu sborových úvazků, která umožňují pozastavit na 3 roky snižování dotace tam, kde by si sbor nemohl úvazek jinak již dále dovolit, ale jedná se pouze o drobnou pomoc tam, kde sbor potřebuje čas pro rozhodování, jak takový úvazek dále financovat. Sjezd dále rozhodl o postupném navýšení příspěvků od sborů na částku 1200 Kč s tím, že při dosažení této částky bude automatické navyšování pozastaveno a sbory pak čeká další rozhovor o podobě a rozsahu společné služby.

Na základě rozhodnutí SD odsouhlasil VV záměr nákupu nemovitosti a pověřil tajemníka k dalšímu jednání a přípravě podkladů pro odsouhlasení nákupu.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 23. srpen 2021 @ 12:32:16 CEST (181 čtenářů)
(Více... | 3862 bytů | komentáře? | Zprávy | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Události: Edith Gatesová - první ordinovaná baptistická kazatelka v Anglii
Historie baptistů světová poslal Nepřihlášený

Edith Gatesová
22. 3. 1883 – 19. 1. 1962

Před sto lety vyhrál ženský fotbalový tým Blyth Spartans Ladies FC pohár Munitionettes Cup v Ayresome Parku před 22 tisíci diváky.

V roce 1918 začaly ženy pracující v londýnských autobusových a tramvajových linkách stávkovat za stejnou mzdu jako měli muži.

V roce 1918 zákon o zastoupení lidu udělil volební právo 8,5 milionu žen starších 30 let.

Po otřesu 1. světové války se otevřely dveře ke změnám, které ovlivnily každou oblast života, včetně povolání žen do kazatelské služby baptistickým sborům.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 23. srpen 2021 @ 12:30:42 CEST (143 čtenářů)
(Více... | 4505 bytů | komentáře? | Události | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Všeobecné: Informace z jednání VV dne 14. května 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Příprava SD

Výkonný výbor se zabýval přípravami SD, který se uskuteční 19. června 2021 v Praze. Věříme, že nedojde ke zhoršení stávající situace a prezenční jednání bude stále možné. V současné době je umožněno jednání orgánů právnických osob (nad 10 osob) za dodržení podmínky negativního testu, laboratorně prokázaného onemocnění a nebo očkování. Podrobné informace rozešle kancelář VV společně s přihláškou na SD nejpozději 2 týdny před termínem Sjezdu.

VV vzal na vědomí dopis sborů Jablonec n. Nisou a Lovosice ohledně plánu ukončení jejich členství v BJB. Dopis najdete v materiálech pro SD ve zprávách za sbory.

VV také vybral své návrhy, které nebudou projednávány na červnovém SD a budou odloženy na listopadové setkání. Tam budou také projednány žádosti o členství v BJB nebo osamostatnění stanic sborů.

Vložil: Mainstream v Středa, 23. červen 2021 @ 12:50:39 CEST (285 čtenářů)
(Více... | 4406 bytů | komentáře? | Všeobecné | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Zpráva pro Sjezd delegátů BJB 2021 za sbory Lovosice a Jablonec nad Nisou
Principy poslal Nepřihlášený

Bratři a sestry ve sborech BJB

Na základě žádosti VV jsme se rozhodli, že naši Zprávu pro sjezd delegátů za sbory, napíšeme společně za sbory jak v Jablonci n/N, tak i v Lovosicích. Chceme vás i touto formou informovat o naší aktuální situaci především ve vztahu k BJB. Jak jistě víte, na podzimní RZS 2018 jsme ještě se sbory v Kroměříži, Kuřimi a stanicí Jílové u Děčína zveřejnili tzv. Prohlášení 5 sborů, kde jsme shrnuli náš, ale jak jsme přesvědčeni především biblický postoj, k několika oblastem, ve kterých jsme dlouhodobě vnímali teologickou nejednotu a neochotu ze strany většiny sborů ji řešit.

Jednalo se zejména o spolupráci s ERC a naši účast při společných akcích s ŘKC a postoj k evangeliu, které ŘKC hlásá. Snažili jsme se i o jasný biblický postoj k praktikované homosexualitě a ke službě žen v církvi jako kazatelek. Zdůrazňovali jsme i nutnost jednotného teologického vzdělávání jako obrany proti stále silnějšímu vlivu liberální teologie šířící se v některých sborech BJB. To, co jsme za téměř sedm let úsilí o změnu ale vnímali jako hlavní a zásadní problém pro všechny tyto konkrétní oblasti z života církve je nejednotný pohled na absolutní autoritu Písma.

Z těchto neřešených a pro nás podstatných důvodů jsme se rozhodli na konci roku 2018 uskutečnit kroky k vystoupení z řad BJB. Sbory v Kuřimi, Kroměříži a stanice Jílové svůj odchod již uskutečnily. Sbory Jablonec n/N a Lovosice jsou v procesu schvalování dokumentů a následném podání na příslušné úřady. Naší touhou je proces všech formálních i praktických úkonů k odchodu z BJB uskutečnit do konce roku 2021.

Vložil: Mainstream v Středa, 23. červen 2021 @ 12:46:49 CEST (310 čtenářů)
(Více... | 2741 bytů | komentáře? | Prohlášení | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Diplomové práce o baptistických sborech


Případová studie brněnské baptistické skupiny Odel Hin Drom


Bratrská jednota baptistů v Praze před a po roce 1989 očima jejích členů

Bratrská jednota baptistů v Československu v prvních letech komunistického režimu (1948-1953)

e-Knihovna
 
Pozadí a teologie Kurzů Alfa

e-Knihy ke stažení zdarma!

Témata archivu e-Knih:

Argumenty
Modlitby
Partnerství
Polemiky
Poezie
Povídky
Studie
Zkušenosti
E-knihy pro mobilní telefony a PDA
MOBIPOCKET READER


Kam chce vést KAM českou církev?


Anketa
V parlamentních volbách 2021 budu volit:

ANO
SPOLU
Piráti+STAN
SPD
KSČM
ČSSD
Trikolóra
Přísaha
Volný blok
jiná strana
vhodím prázdnou obálku
nepůjdu volitVýsledky
Ankety

Hlasů: 13
Komentářů 1

SJEZD DELEGÁTŮ BJB 2017

Výsledky rokování Sjezdu delegátů sborů BJB 22. dubna 2017 

Daniel Kuc: Ohlédnutí za sjezdem 

Reakce kazatele Lovosického sboru na článek Ampela ze dne 23.4.2017

Václav Chumchal: I Kristus se musí podřídit Bibli!

Co přinesl Sjezd delegátů? Agresivitu a strach

Situace v BJB – předsjezdová analýza z 27.3.2017
Vtip

S úsměvem

Fundamentalisti a nedotknutelnost jejich interpretace Bible


Webové stránky Bratrské jednoty baptistů a zařízení BJB
Bratrská jednota baptistů v ČR

Baptismus

Odbor mládeže BJB

Misijní odbor BJB

Diakonie BJB

VOŠ sociální a teologická - Dorkas


Novinky portálu GRANO SALIS
·Jaroslav Lorman: jedna tøetina katolických knìží jsou homosexuálové
·Zamyšlení o vìèném trestu
·Je Tall el-Hammam biblickou Sodomou?
·Je tzv. køesťanská Amerika opravdu køesťanská?
·Údajný katolík Martino nechápe morálku ani zákony
·Proè reformace a kam dnes smìøuje.
·Vztahovaènost katolíkù
·fakta o covidu
·Vše za vychladlo a chladne èím dál víc.
·Ježíš nevìøící na bibli?

více...

Branka

pro články

pro komentáře

Nastavit jako výchozí stránku!....

 Odhlásit

založeno L. P. 2004

Licence Creative Commons

Notabene
Hyde Park českých baptistů
podléhá licenci
Creative Commons
 Uveďte autora-
Neužívejte komerčně
3.0 Unported
 


Webové stránky sborů a kazatelských stanic BJB


Brniště

Brno


Brno - neslyšící


Brno - ruskojazyčný

České Budějovice

Cheb I.


Cheb II.


Jablonec nad Nisou


Karlovy Vary


Karlovy Vary - ruskojazyčný


Kladno - ruskojazyčný


Kraslice


Kroměříž


Kuřim


Liberec


Litoměřice


Lovosice

Lovosice - sbor Petra Chelčického


Olomouc

Ostrava


Pardubice


Plzeň - ruskojazyčný


Plzeň - Mozaika
 
Praha 3 - Vinohrady


Praha 3 - mezinárodní


Praha - Vinný kmen - ruskojazyčný


Praha 4 - Topolka


Praha 6 - Šárka Valley - mezinárodní


Praha - církev 21. století - ruskojazyčný


Pustá Rybná

Sokolov

Šumperk


Teplá


Uherské Hradiště

Vikýřovice


Vsetín


Vysoké Mýto

Zlín

Znojmo

ŽatecVedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.31 Seconds