Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Olívie / Oliver   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4991, adminů: 23, uživatelů: 2426
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 054 042

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 7 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Názory: V. Malý a státní dotace: Z našich daní stát vrací na Boží dílo
Posted on Pátek, 16. duben 2010 @ 11:59:15 CEST Vložil: Benjamin

Principy poslal uncle

Co bysme měli vědět o nápravě křivd  


Milí bratři a sestry, členové našeho sboru. Jsou záležitosti o kterých byste měli být informováni, protože se týkají vás všech. Tato se týká nejen nás, ale i dalších tří generací, které přijdou po nás, ale má dopad také vizi celé naší Jednoty. Mojí povinností je poskytnout vám dostupné informace. Nechtěl bych situaci podcenit, zejména proto, že jsem byl vždycky známý jako horlivý zastánce odmítání státní podpory pro sbor. Kdybych vám informace nepředložil, mohlo by to vypadat jako záměrné zatajení. Zejména mladší generace by brzy v budoucnu zjistila, že jsme tehdy na jaře roku 2008 nejednali moudře a postavili je do zbytečně těžší situace než bylo nutné.


Jedná se o záměr vlády ČR napravit některé křivdy způsobené církvím v době nesvobody a narovnání vztahu mezi státem a církvemi. Současný stát ve kterém žijeme, a smíme, svobodně konat, (tak jak se máme modlit podle 1. Tim 2.kap.), si uvědomuje, že tomu tak po dobu 40. let nebylo. Dokonce chce částečně nahradit křivdy jíchž se totalitní systém dopouštěl. Vzpomeňme atmosféru let padesátých, kdy se i z našeho sboru vystěhovala rodina rodného bratra L.Bureše do Argentíny. Sám kazatel byl nespravedlivě obviněn z vlastizrady, špináže a odsouzen na 8 let do vězení. Po návratu směl s podlomeným zdravím vykonávat pouze těžkou manuelní práci jako pomocný dělník na železnici. Další bratři (např. E. Volanský a další) byli odvedeni na vojnu do PTP. Další náš kazatel P.Čáni byl rovněž, vedle řady dalších kazatelů, nespravedlivě odsouzen a vězněn. Jeden baptistický kazatel Cyril Burget byl v komunistickém vězení umučen. Sbory, kde tito kazatelé působili Litoměřice, Žatec, Kroměříž, Liberec a další byly na dlouhou řadu let poznamenané represí totalitního systému. Stát vnutil církvím v roce 1948 takzvané finanční zajištění duchovních, které ve skutečnosti bylo na úrovni minimálního platu. Aby kazatelé neživořili, věřící je ze svých desátků načerno podporovali. Mnozí z nás jsme zažili diskriminaci v zaměstnání, pro některé z nás nebylo snadné dostat se na studia, každou vnitřní záležitost Jednoty se státní úřad snažil sledovat a všechny přirozené aktivity církve dusit. Objekt vybudovaný v Ráčkově Dolině pro účely Jednoty byl zestátněn a teprve v 90. letech se v dezolátním stavu vrátil. Právě nyní probíhá jeho rekonstrukce, která stojí miliony. 

Jak se to týká našeho sboru? Záměr státu odčinit křivdy církvím, o kterém má sněmovna jednat je vztažený k objemu dotací, které církve od státu nyní přijímají. Stručně jde o rentu, která by měla být vyplácena po dobu 60 let. Pro naši BJB je to částka 14 milionů ročně. Souběžně s touto fixní rentou se má po dobu 20 let vyplácet částka na plat duchovních, která by se ročně o 5 % ročně umenšovala. (celé znění návrhu zákona je na sborových webových stránkách). Dnes není jisté v jakém konečném znění bude zákon schválený, ale měli bysme vědět, že pro nás sbor je vhodný čas zhodnotit po 15.letech zkušenost se státem, ve kterém nyní žijeme. Nechci sboru možnost změny postoje s historickým dopadem na dalších 60 let naší Jednoty zatajit. 

  Osobně jsem 15 let sledoval zda církve a sbory BJB, které dotace nepřijímají mají větší Boží požehnání pro svůj hrdý a nekompromisní odmítavý postoj a musím přiznat, že zřejmě platí to co Ježíš řekl: „Dejte co je císařovo císaři a co je Božího Bohu“. Přemýšlím a hledám o Pána odpověď na tuto historicky ojedinělou situaci. 

Z našich daní, z toho co dáváme „císaři“ stát vrací na Boží dílo, které v minulosti potíral. Odmítnout to, mě připadá, jako nechat „císaři“ to co patří Bohu. Přeji vám zodpovědné, svobodné a správné rozhodování v této právě nyní aktuální záležitosti. 

Vlastimil Malý
správce sboru BJB v Litoměřicích, březen 2008


 
Příbuzné odkazy
· Více o Principy
· Novinky od Benjamin


Nejčtenější článka o Principy:
Reakce kazatele Blahoše Fajmona na otevřený dopis kazatele Pavla Coufala


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.66
Hlasů: 3


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Associated Topics

Principy


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"V. Malý a státní dotace: Z našich daní stát vrací na Boží dílo" | Přihlásit/Vytvořit účet | 5 komentáře | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: V. Malý a státní dotace: Z našich daní stát vrací na Boží dílo (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Topf v Pátek, 16. duben 2010 @ 23:30:35 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bratře, kdo jsi, že si dovolíš "osobně hodnotit", jaké má který sbor Boží požehnání? To snad nemyslíš vážně!
Re: V. Malý a státní dotace: Z našich daní stát vrací na Boží dílo (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Felix v Sobota, 17. duben 2010 @ 23:56:39 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
"Z našich daní, z toho co dáváme „císaři“ stát vrací na Boží dílo, které v minulosti potíral. Odmítnout to, mě připadá, jako nechat „císaři“ to co patří Bohu."

Stát coby "císař", který dříve Boží dílo popíral, a nyní na Boží dílo dává - to je představa, která evokuje situaci církve ve 4. století, kdy císař Konstantin ukončí éru pronásledované církve a nastolí éru státem podporované církve.

Co je 15 let v dějinách církve?
"Požehnání" pokonstantinské církve expandující do celé Evropy bylo všem zřejmé - spousta kněží, nádherné chrámy, pokřesťanšťování evropských národů .... Po mnoha staletích však čím dál více kristovců (valdenští, Chelčický, reformátoři, anabaptisté, ....) začalo vidět, že to nebylo požehnání, ale že to "jed byl do církve vlit".

Bohužel i slovo "požehnání" se mezi námi stalo jakýmsi zaklínadlem stejně jako slovo "misie". Slůvko "požehnání" se v dnešním křesťanstvu stalo jakousi kouzelnou formulkou, která dává "Boží nálepku" na vše, co se líbí.Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.10 Seconds