Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Jitka   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4997, adminů: 23, uživatelů: 2442
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 111 325

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 30 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Názory: Jan Jackanič: Stát nutí církve sezdávat homosexuální páry
Posted on Neděle, 03. říjen 2010 @ 17:37:31 CEST Vložil: Benjamin

Principy poslal Krytyk

Dnes jsem měl příležitost shlédnout přímý přenos z nedělní bohoslužby sboru BJB v Aši, který snad jako jediný tuto velmi užitečnou službu službu (nejen pro své nemocné, ale i pro širokou veřejnost) nabízí každou neděli na svých stránkách (http://www.as.bjb.cz/clanky/live-streaming.html).


Zaujalo mě hlavně krátké vystoupení bratra Jana Jackaniče, předsedy odboru mládeže BJB a člena Výkonného výboru BJB.


V krátkém vystoupení stručně informoval o své účasti na konferenci EBF v Itálii, kterou spolu s bratrem Šípem navštívili.

Br. Jackanič byl nadšen zejména růzností a pestrostí kultur celého spektra baptistických jednot, které jsou v EBF sdruženy. Informoval, že konference přijala nového člena EBF baptistickou jednotu z Bahrainu. Nadšeně hovořil o tom, že přes značné rozdíly mezi západními a východními jednotami panuje v EBF touha po jednotě a hledání biblických východisek.

Při popisování hlubokých rozdílů mezi jednotlivými jednotami zmínil skutečnost, že v severských evropských zemích nutí stát církve (rozuměj baptistické jednoty), aby sezdávaly homosexuální páry.

Nesdílím nadšení br. Jackaniče ani pro jednotu tohoto typu ani pro jeho razantní podporu přijímání státních dotací.

Právě finanční závislost církví na státu legitimizuje podobné tlaky státu na "výkon duchovenské služby". 

Předseda OM BJB Jackanič byl již vícekráte kritizován za demontáž baptistických principů v práci s naší mládeží ( Stojí za demontáží struktur baptistické mládeže KAM?), za jeho vášnivou obhajobu státních dotací ( např. jeho proslulý výrok"Chtěl bych státní příspěvek pro Odbor mládeže použít právě na to, aby se naše práce mohla víc rozšířit - ale zeptej se mě na tuhle otázku za tři roky a možná budu muset přiznat, že jsem chyboval .. v tuto chvíli se snažím udělat to nejlepší .. - pokud uvidím, že státní peníze na podporu práce s mládeží nejsou správné, tak budu hledat cestu, jak sloužit bez nich, zatím tomu tak ale nerozumím ...." ), proslul nejen jako "dealer cizího učení KAMu" (Vedoucí OdM BJB Jan Jackanič vystupuje jako dealer KAMu , Vedoucí OdM J. Jackanič prokazatelně pracoval pro KAM , Causa: Vedoucí ODM BJB = baptisty a státem placený dealer KAMu) a byl dokonce přistižen při lži církvi (Výroky vedoucího OdM Jana Jackaniče o KOMPASU nejsou pravdivé).

Jestliže se dnes tetelil nad "pestrostí", kterou do baptistického hnutí přinášejí jednoty, které stát nutí k sezdávání homosexuálních párů, pak je to smutným dokladem toho, že jeho volba do čela OM BJB i do VV BJB byla velkou chybou, za kterou baptistické hnutí v ČR tvrdě zaplatí.  


 
Příbuzné odkazy
· Více o Principy
· Novinky od Benjamin


Nejčtenější článka o Principy:
Reakce kazatele Blahoše Fajmona na otevřený dopis kazatele Pavla Coufala


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.6
Hlasů: 5


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Associated Topics

Principy


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Jan Jackanič: Stát nutí církve sezdávat homosexuální páry" | Přihlásit/Vytvořit účet | 29 komentáře | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Jan Jackanič: Stát nutí církve sezdávat homosexuální páry (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Mainstream v Pondělí, 04. říjen 2010 @ 00:44:54 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je někde ke shlédnutí záznam z vystoupení bratra Jackaniče v Aši?

Bylo by dobré, aby si čtenáři Notabene mohli vytvořit vlastní názor na základě vyslechnutí projevu bratra Jackaniče v celkovém kontextu. Třeba je ten Krytykův komentář objektivní, ale co když posunuje význam řečeného ve směru svého negativního předporozumění (poslední dva odstavce na mě působí dost manipulativně).

Mě by například zajímalo, jak je to s tím nucením k sezdávání homosexuálních párů a obecněji, zda jsou v severských zemích baptisté nuceni k tomu, aby nějaké páry (i heterosexuály) oddávali proti své vůli. Tedy zda musí fungovat jako sňatkové agentury.

A také by mě zajímalo, zda v severských zemích pobírají baptisté státní dotace, případně v jaké formě.


Re: Jan Jackanič: Stát nutí církve sezdávat homosexuální páry (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: uncle v Pondělí, 04. říjen 2010 @ 11:56:43 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ašský sbor asi záznamy z přímých přenosů nearchivuje. Ale to by nemělo vadit, Honza Jackanič přece může sám potvrdit, co řekl nebo co neřekl. A hlavně by mohl i vysvětlit, jak to ve Skandinávii vypadá. Byl na konferenci, tak se tam mohl dozvědět i detaily.

Krytykovi se nedivím, že ho to nadzvedlo. Jan Jackanič se za krátkou dobu stal hodně kontroverzní osobou v BJB, právě svými aktivitami ve stejně kontroverzní Křesťanské akademii mládeže (KAM). Ze své generace vinohradské mládeže je ale nejméně výraznou osobností a možná se jenom svezl na vlně, kterou sjížděli výraznější předjezdci (P. Coufal, B. Fajmon, M. Macák). Záleží na tom, na jaké vlně bude surfovat nyní a kdo mu dělá předjezdce dnes. 

Na rozdíl o Krytyka se domnívám, že u Honzy vzhledem k jeho mládí (na rozdíl od např. M. Svobody) stále ještě existuje naděje nějakého pozitivního vývoje, jaký proběhl např. u jeho vrstevníka, kazatele Blahoše Fajmona. Chápu, že mladá generace hltá všechno, co je jiné a "modernější", než víra otců, ale sázím i na její vývoj, dozrávání, soudnost a kritické myšlení, které mohou přehlušit jejich svatý zápal boje v generačním střetu. Otázkou také je, nakolik se u Honzy jedná o pragmatický přístup ke KAMU (je pohodlnější přijímat již vypracované programy) a nakolik o ztotožnění se s nebaptistickým učením Josiah Venture. 

Podobně pragmatický mohl mít názor i v otázce státních dotací, zejména v době, kdy ho tlačil V. Donát ještě z pozice předsedy VV, aby omezil spolupráci s KAMEM a teologicky se orientoval na jeho BTS v Pelhřimově. Spojuje-li Honza svoji profesní budoucnost s kazatelskou službou v BJB, bude muset stejně jako většina našich kazatelů pragmaticky přizpůsobovat svoje názory svým zaměstnavatelům (sborům, staršovstvům). Z tohoto pohledu je pro něj pragmaticky pohodlnější zastávat státní dotace na platy kazatelů, které jim umožní jakous takous nezávislost na otevřené dlani sborů, potažmo na jejich aktuální teologii. 
Re: Jan Jackanič: Stát nutí církve sezdávat homosexuální páry (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lada (ladyy@baptistcz.org) v Pondělí, 04. říjen 2010 @ 13:41:02 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
to krytyk : vse se zaznamenava na hardisk i kdyz je to tzv. online apod. spatne se to hleda , ale nekde tam bude soubor-video z primeho prenosu, pak uz jen zjistit typ a kodovani, budeme se tesit , ze se to podari
Postřehy z kongresu EBF (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: jACK (honza@mladej.net) v Středa, 06. říjen 2010 @ 13:24:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Požádal jsem ašské o náhrávku mého vystoupení v neděli, nabízím ji každému, kdo má zájem si udělat vlastní představu (odkaz dávám na konec článku). Upřímně nerozumím vůbec tomu, co tolik na mém vystoupení popudilo Krytyka, asi to nebude fakt, že jsem jsem se snažil informovat baptistický sbor v Aši svém dojmu z kongresového jednání.

Na kongresu se opravdu nezmiňovaly žádné další podrobnosti o vztahu mezi státem a severskými baptistickými jednotami. Povinnost oddávat všechny páry bez ohledu na jejich orientaci vyplývá z jejich zákonů ve vztahu ke všem církvím a tuším že švédský tajemník zmínil, že v jejich jednotě právě probíhá diskuze o tom, zda je možné se vzdát selektivně tohoto práva. Ale znovu podotýkám, že tato otázka nebyla součástí kongresového jednání, pouze se zmínila v diskuzích ohledně zmíněné rezuluce na podporu manželství.  A tak jsem si dovolil ji krátce zmínit také jako ilustraci toho, v jak rozlišných situacích se evropské Jednoty nacházejí a jakým výzvám musí čelit. Překroutit to ve smyslu, že se "tetelím" z toho, jak si rozumíme s jednotami, které musí oddávat homosexuální páry je přinejmenším nepřesné.

Hlavním sdělením mého vystoupení v Aši byla právě podpora manželství a otázka národnostních menšin a etnických skupin. Myslím si, že je důležité, že jsme se v těchto otázkách dokázali shodnout a společně vyjádřit něco, co je pro nás zásadní. Jako křesťané jsme spíš obecně známi tím, že se vyjadřujeme proti něčemu, namísto toho, abychom jasně vyjádřili, co je obsahem naší víry.

Obě rezoluce najdete od tohoto pondělí na stránkách EBF, máme v plánu je co nejdříve přeložit a rozeslat na sbory. Nemyslím si, že má význam vytváření nějakých informačních komisí, je povinností Výkonného výboru informovat o všem, co je pro sbory důležité.

Pokud budete chtít, rád odpovím na jakékoliv vaše další dotazy. Nemám ale v plánu sledovat tuto diskuzi každý den, pokud chcete znát moji odpověď, napište mi prosím na emailovou adresu jan.jackanic@gmail.com. Věřím tomu, že doba, kdy se lidé museli skrývat za své názory je snad dávno pryč a dvacet let po pádu komunismu je potřeba zvednout svojí hlavu a nestydět se říct, co si myslím.

Svým vyjádřením samozřejmě neberu nikomu právo se mnou nesouhlasit nebo pochybovat o správnosti mojí volby do služby, kterou dělám v Odboru mládeže nebo Výkonném výboru.  Takový hlas ale musí zaznít především na půdě sboru a celé jednoty, jinde ztrácí svůj význam. A příležitostí, kde mohou zaznít takové kritické názory na moji práci je určitě dost.

Honza Jackanič

P.S. pouštím si teď ještě jednou nahrávku, je tam jedna nepřesnost - rómští uprchlíci byli vráceni z Francie nikoliv Itálie.


Nahrávka z ašského sboru - http://store.bjb.cz/101003_Ne_H.Jackanic.mp3
Rezoluce kongresu EBG - www.ebf.org/resourcesVedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.16 Seconds