Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Svatoslav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4997, adminů: 23, uživatelů: 2442
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 109 083

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 26 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Události: Rozsévač opět rozsévá bludné učení
Posted on Úterý, 22. únor 2011 @ 00:22:07 CET Vložil: Benjamin

Nezdravá učení poslal Krytyk

Rozsévač opět rozsévá bludné učení

Po smutném počinu časopisu české a slovenské BJB Rozsévač, kdy propagoval nebaptistické učení proroka a vůdce megasbororých struktur Ricka Warrena (viz článek Kontroverzní Rick Warren na titulní straně Rozsévače!) přichází v novém letošním lednovém čísle s dalším výsevem nebaptistického učení: sérií dvou článků na podporu teologicky nepřijatelných Kurzů Alfa.

Kurzy Alfa vznikly v anglikánském sboru Holy Trinity Brompton jako nástroj pro šíření ultracharismatického učení ve všech denominacích. Jejich pořádání je podmíněno respektováním copyrightu, který nedovoluje jejich náplň pozměnit a pořadatelé musejí (pokud nechtějí podvádět) celé toto bludné učení aplikovat. Více se o teologickém pozadí můžete dočíst ve studii Pozadí a teologie Kurzů Alfa.

Proč tak redakce Rozsévače činí je záhadou. Buď jde o vliv nového zástupce šéfredaktora Jana Titěry, který vystřídal odcházejícího Mgr. Vlastimila Pospíšila, nebo jde o úlitbu některým sborům BJB (Litoměřice, Vinohrady,...), které tomuto bludnému učení propadly.

Rozsévač tak znovu ukázal, že jeho cílem není sloužit oběma BJB v duchu baptistických principů a zásad, ale že podléhá postmoderním bludným učením a že je nutno jej číst s největší opatrností a pečlivě rozsuzovat vše, co svým čtenářům předkládá.
 
Příbuzné odkazy
· Více o Nezdravá učení
· Novinky od Benjamin


Nejčtenější článka o Nezdravá učení:
Jaké je teologické pozadí KAMu?


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 3.5
Hlasů: 4


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Associated Topics

Nezdravá učení


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Rozsévač opět rozsévá bludné učení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Víkend s Duchem svatým (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: informator v Úterý, 22. únor 2011 @ 14:43:37 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
"Díky těmto kurzům jsem Pánu Bohu uvěřila, jak rozumem a srdcem, tak díky zkušenosti, kterou jsem zažila při společném víkendovém výletu, což je bezpochyby zcela nejlepší součást kurzu.

Ke konverzi na kurzech obvykle nedochází během promluvy ani při diskusích, nýbrž právě na „víkendu s Duchem svatým“. Tento víkend, spojený často s výletem do přírody, je situován do první poloviny kurzů a kromě vyučování o Duchu svatém člověku nabízí i duchovní zkušenost, ve které má účastník prožít Boží přítomnost. Ta bývá provázena i nadpřirozenou manifestací Ducha.

Nicky Gumbel to komentuje slovy: „Závěrem kurzu jsem položil otázku… jestliže je zde změna, kdy k ní došlo? Pro mnohé je rozhodujícím momentem sobotní víkendový večer“.

 A to je právě  čas, kdy Nicky Gumbel pozve Ducha svatého, aby jím účastníci byli naplněni. Rovněž podle Garyho Coxe, řečníka na konferenci o kurzech Alfa v Praze, je tento víkend pro konverzi klíčovým, neboť účastníci zde často prožijí působení Ducha svatého tím, že se jich dotkne a dá jim prožít Boží lásku. Nejvíce se zde mluví o zakoušení Boží moci.

Ronson, v článku zveřejněném v tiskovině Česká Alfa, zjednodušeně uvádí princip obrácení na kurzech, spojený právě s tímto víkendem: 

„Vedoucí skupin se nesnaží vnutit lidem nějakou odpověď. Říkají jenom: »Co si myslíte vy?« po pěti takových večerech stráví společně celý víkend, zpravidla u Pontinů (ale jenom jestli chcete, všechno je dobrovolné). A to je vše. Někde po cestě získáváte spasení. Funguje to.“
 
Ronsonův postřeh potvrzuje i Gumbel, když na jeho otázku odpovídá:

„»Řekněte mi o tom okamžiku«, ptám se Nickyho, »kdy člověk polkne a řekne si: To je ono.« »Modlíme  se«, odpovídá. »Modlíme se, aby lidé zakusili Ducha  svatého.« »Takže zkušenost s Duchem svatým je tím bodem  zlomu?« ptám  se. »Omlouvám se, že jsem tak nevzdělaný, ale  víte, já  jsem Žid. « »Udělali  jsme mezi účastníky průzkum«, říká Nicky. »Kladli jsme lidem otázky typu: ‘Byl jste křesťanem před tím, než jste začal chodit na Alfu? Jste jím nyní? Kdy a jak došlo ke změně?‘ Většina lidí, myslím 76 procent uvádí, že k tomu došlo během společného víkendu«, říká Nicky. »Jak to funguje? « »Modlíme se k Pánu, aby poslal svatého Ducha do jejich životů«, říká Nicky.“

Při nekonfrontačním způsobu zvěstování evangelia se tak lze vyhnout tomu, co bývá často pokládáno za nátlak, jako je necitlivá výzva k obrácení, dogmatické lpění na „správném učení“ atp. Zde je pozván Duch svatý a ten spolu s prostředím vykoná vše potřebné. Tyto zkušenosti dokumentuje i svědectví ženy, použité k propagaci kurzů, která zde zakusila naplnění Duchem svatým po deseti minutách, kdy si nebyla jistá, zda věřit Buddhovi, či Kristu, a která stále ještě zcela nevěřila.

Pro důležitost a nezastupitelnost víkendu s Duchem svatým proto bývalý pražský koordinátor Tomáš Janda varuje zúčastněná společenství před tím, aby tento víkend vynechávala, neboť je to „nejdůležitější část kurzu, ne nadstavba!“ Ačkoliv dle Gumbela dochází ke konverzi ze 76% během Alfy zejména na víkendu s Duchem svatým, Cox připouští, že těch, kdo se obrátí na Kurzech Alfa je minimum, a Kurzy Alfa jsou pouze cestou, jak daného člověka zapojit do daného společenství, například formou dalších, následných kurzů.

...

Jelikož Alfa, zejména v oblasti pneumatologie a eklesiologie, obsahuje učení charismatického hnutí a má tento široký rozsah působnosti, je nasnadě, že sbory, které kurzy pořádají, jsou věroučně minimálně ovlivněny nejen charismatickými zkušenostmi, ale i současným učením charismatické obnovy. „Nový mezinárodní slovník letničního a charismatického hnutí“ uvádí, že kurzy sbližují tradiční a nové (charismatické pozn. aut.) církve ve spojitosti s jejich důrazem na duchovní dary a přijetí Ducha svatého.“
 
Podstatný rozdíl je  ale v tom, že zatímco přijetí Ducha svatého resp. „křest Duchem svatým“ je chápán  –  podle wesleyánské tradice letničního hnutí  -  jako druhé dílo milosti  -  tedy již pro křesťany,  zde jsou k této zkušenosti vedeni i neobrácení lidé, protože podle Gumbela se víkend s Duchem svatým, resp. zkušenost z Duchem svatým zde obsažená, stává vstupní branou víry. Na tuto skutečnost upozorňuje například apologeta Prasch nebo stanovisko Církve bratrské.

...

V příručce  pro přípravu týmu můžeme vyčíst podrobný návod, jak na příchod Ducha účastníka Kurzu Alfa připravit a jak reagovat:

„Když svatého Ducha požádáme, aby přišel, on skutečně  přijde… K člověku, za nějž se modlíte, stůjte čelem a proste svatého Ducha, aby přišel. Když zaznamenáte projevy jeho působení, přivítejte svatého Ducha, proste Boha o další vedení a čekejte na něj! ...ptejte se, co se právě děje: »Cítíte, že Bůh něco říká? Co vnímáte, že se právě děje?« ... povzbuďte dotyčného, aby začal mluvit novými jazyky  –  řekněte mu/jí, že budete mluvit také sám/sama… odmítněte závěr, že se »nic nestalo«.“

...

Konzervativní letniční teolog a exegeta Jakob Prasch ve své kritice pneumatologie Kurzů Alfa jinými slovy poukazuje na stejnou skutečnost, a to, že bez víry v Krista není možné zažít naplnění Duchem svatým:

„… může být někdo nespasený naplněn Duchem? Nemůže. Nicméně mnozí z těch, kteří se připojili k charismatikům, a kdo prohlašují, že se stali křesťany skrze věci, jako jsou Kurzy Alfa, tvrdí, že tomu je právě tak. Mnoho z těchto lidí ale nikdy nebylo spaseno a ukazuje se, že většina z nich, u kterých se předpokládá, že byli pravděpodobně zachráněni skrze Kurzy Alfa, nejsou pak schopni vysvětlit evangelium v pojmech jako je pokání a zástupná oběť.
Raději se účastní programu Nickyho Gumbela, kterému říká »víkendový výjezd s Duchem svatým«, který je součástí Alfy a zároveň cestou, jak uvést lidi do Torontské zkušenosti. To je první historický a základní rozdíl mezi letničním a charismastickým hnutím. První letniční vždy zdůrazňovali »moc v krvi« a kázali jasné evangelium, zatímco charimastické hnutí kázalo »obnovu« něčeho, co velmi často nikdy před tím ani nezačalo.“


Citováno ze studie Pozadí a teologie Kurzů AlfaVedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.08 Seconds