Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Anežka   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 1, komentářů celkem: 5001, adminů: 23, uživatelů: 2912
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 678 115

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 14 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Všeobecné: Soudkyně Ústavního soudu: Vraťte církvím majetek, nebo bude smršť žalob
Posted on Pondělí, 12. prosinec 2011 @ 22:49:36 CET Vložil: Mainstream

Finance poslal Duke

CEVRO Institut uspořádal ve středu konferenci na téma církevních restitucí. Účast na akci byla tak hojná, že málem nestačila kapacita sálu.

Akci zahájil zakladatel CEVRA Ivan Langer. Podle něho církevní restituce pomohou nejenom samotným církvím, ale i všem občanům, neboť se uvolní nakládání s půdou a nebude brzděn rozvoj měst a obcí. Podle Langera je navrácení majetku církvím, který jim ukradli komunisté, posledním velkým dluhem vůči listopadu 1989.

Úvodní přednášku měla soudkyně Ústavního soudu Ivana Janů, která podrobně projednala otázku restitucí z hlediska judikátů Ústavního soudu, kterých ve své historii vydal k této otázce mnoho, avšak 11 zásadních.

Stát se chová protiústavně

Jelikož Ústavní soud musí ze své podstaty hájit českou Ústavu a ústavní pořádek včetně Listiny práv a svobod, které garantují občanská a lidská práva včetně práva na majetek a demokratický právní stát, musela konstatovat, že český stát se nevypořádáním s církvemi chová protiústavně a je to ostuda, neboť je nutné napravit křivdy, které napravit jdou a je to již více než dvacet let, co se nic nestalo.

Sám blokační č. 29 zákona o půdě počítá s tím, že se má otázka církevních restitucí vyřešit a že nemá majetek ze státu, který by měl být navracen církvím a náboženským společnostem, přejít na třetí subjekt.

Vlastníci se mohou bránit u soudů

Nečinnost zákonodárného orgánu v této věci je protiústavní, byl na to dlouhodobě upozorňován, proto nyní došla soudu trpělivost a ve svém nálezu umožnil, aby se církevní instituce, i jednotlivé jejich právnické osoby včetně například řeholních řádů mohly obracet na obecné soudy se žalobami na navrácení majetku na základě obecných restitučních předpisů. Soudy mají nyní povinnost se takovými žalobami zabývat. K obdobnému postupu nakonec došlo i v případě (de)regulace nájmů.

Soudkyně Janů nepovažuje restituce formou žalob za optimální, bude to zdlouhavé a soudy budou zaveleny žalobami, avšak pokud se parlament neodhodlá napravit minulé křivdy a naplnit listinu práv a ústavu zákonem, musí se vlastníci bránit před soudem.

Církve udělaly velké ústupky

Ředitelka odboru církví ministerstva kultury Pavla Bendová popsala vývoj jednání o restitucích mezi státem a náboženskými společnostmi. Stát podle dohodnutého návrhu během 30 let církvím zaplatí celkem 59 miliard korun, asi 56 procent majetku by jim měl vrátit v naturálních restitucích (hodnota 75 miliard). Vyrovnání by mohlo začít od roku 2013. K majetkové odluce církví od státu by se mělo dospět za 17 let.


Bendová uvedla, že církve předložily své soupisy majetku, ale stát je ověřoval v archivech. Přiznala také, že církve učinily vůči státu velké ústupky, i ve srovnání s návrhem zákona z roku 2008.

Smlouva Církve a státu

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub zdůraznil, že při vyjednávání se státem postupovali náboženské společnosti společně. Preferuje kooperativní model vztahu státu a církve. Jako důležitý úkol také zmínil uzavření smlouvy Církve se státem.

Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml zdůraznil, že pokud sněmovna zamítne dojednaný návrh zákona, lze pokračovat ve vyjednáváních, ale pokud sama přijme nějaký zákon bez jednání a souhlasu církví, považoval by to za faul.

Žaloba jako krajní možnost


Holub, Ruml i tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus se shodli, že žaloba je až krajním řešením, ale pokud stát nebude situaci řešit, budou o případných žalobách muset uvažovat, i když to není vůbec dobré řešení. Kraus řekl, že v takovém případě by byl pro jednotný postup náboženských společností. Ruml také uvedl, že pokud někdo nadává na to, že stát dotuje platy duchovních, měl by si uvědomit, že církve de facto dotují stát ročně dvěma miliardami, které by jinak měly ze svého majetku, který nyní drží stát.

Poslanec ODS Marek Benda připomněl, že již v roce 1991 bylo blízko k restituci církevního majetku na federální úrovni, ale zablokovali ho spory ve slovenské části Sněmovny národů Federálního shromáždění. Tehdy to nebylo spojeno s odlukou církve a státu. Varoval, že pokud stát tuto otázku nyní nevyřeší, do dvou let budou moci žádat další náboženské organizaci o finanční podporu od státu, protože uplyne 10 let od doby, kdy zde začaly působit. Mohlo by se třeba jednat o Ústředí muslimských obcí. Náklady státu by tak mohly ještě narůst.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Rekla-to-soudkyne-Vratte-cirkvim-majetek-nebo-bude-smrst-zalob-216323 
Příbuzné odkazy
· Více o Finance
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Finance:
Sportka a církevní restituce


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4
Hlasů: 2


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Soudkyně Ústavního soudu: Vraťte církvím majetek, nebo bude smršť žalob" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Bude i nadále ČBK držet basu s ERC? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Felix v Úterý, 13. prosinec 2011 @ 17:17:38 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kraus (tajemník Federace židovských obcí) řekl, že v takovém případě (při podávání soudních žalob) by byl pro jednotný postup náboženských společností

Tak jsem zvědav, jestli Česká biskupská konference bude i nadále držet  basu s Ekumenickou radou církví, když ERC tolik let držela basu s ČBK a pomáhala ji jako užitečný služebníček politicky protlačovat majetkové narovnání...

Majetkové nároky nekatolických církví a náboženských společností činí pouhé 1% nároků katolických! Zdá se mi, že za poněkud záhadnou obavou předsedy ERC Joele Rumla, že pokud stát nepřijme návrh z roku 2011, že jednou církvím nebude vráceno nic, je právě tato skutečnost - totiž že nekatolické církve tahají za mnohem mnohem kratší část provazu než církev katolická.

To jsem zvědav, co se bude dít, pokud se na jednací stůl dostane Schwarzenbergovo: "Jedna věc je navrácení církevního majetku, což nezatíží státní rozpočet. Jiná je otázka plateb... Já bych nejdříve vrátil majetek, táhne se to už dvacet let a je to poněkud ostudné, a až potom bych se zabýval platbami" ?
Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.08 Seconds