Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Anežka   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 1, komentářů celkem: 5001, adminů: 23, uživatelů: 2912
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 678 136

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 12 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Komentáře: Několik dat k případné smršti žalob o církevní majetek
Posted on Úterý, 13. prosinec 2011 @ 13:10:51 CET Vložil: Mainstream

Finance poslal Duke

Nikdo nepochybuje, že smršť žalob o církevní majetek ze strany Římskokatolické církve by zahltil soudy na dlouhou řadu let, neboť by se jednalo o tisíce položek v hodnotě nejméně 100 miliard Kč.

Ale jak by tomu bylo u nekatolických církví?

Když v letech 2003-2005 Ministerstvo kultury připravovalo "výčtový zákon o restituci církevní majetku", jednotlivé církve mu předložily své restituční nároky.

Řada církví a náboženských společností, které jsou zařazeny do "finančního narovnání" podle aktuální návrhu zákona o majetkovém narovnání, žádné restituční nároky nepředložila:


Apoštolská církev  
Evangelická církev a.v. v ČR                  
Evangelická církev metodistická    
Luterská evangelická církev a. v. v ČR  
Náboženská společnost českých unitářů
Pravoslavná církev v ČR                            

Bratrská jednota baptistů předložila restituční nárok na budovu modlitebny + pozemek v Karlových Varech v hodnotě 1,25 milionu Kč. Tento majetek je však ve vlastnictví soukromých osob, takže případný restituční úspěch je nereálný.

Různě veliké nároky předložilo vedle Římskokatolické církve a Federace židovských obcí celkem 9 nekatolických církví a náboženské společností (seřazeno podle počtu požadovaných položek):

Českobratrská církev evangelická - 750
Církev československá husitská - 213
Církev bratrská - 131
Starokatolická církev - 34
Jednota bratrská - 29
Církev adventistů sedmého dne - 21
Slezská církev evangelická a.v. - 12
Svědkové Jehovovi - 3
Bratrská jednota baptistů - 2

Komentář Ministerstva kultury k seznamu majetku církví a náboženských společností k majetkovému narovnání včetně identifikace problémů:

    Českobratrská církev evangelická žádá o 62 celků (750 položek). Většinu z těchto položek (a to 474) vlastní Česká republika. U neidentifikovaných 47 položek bude nutné zjistit jejich původní stav přímo na konkrétním katastrálním úřadu a následně je znovu identifikovat. Církev nás informovala o problému, který vznikl během přípravy tohoto materiálu a seznamů majetku požadovaného k navrácení. Konkrétně se jedná o budovu a pozemek v Praze 4 - Krč. Při obnovení jednání o majetkovém narovnání v roce 2003 byl tento dům i pozemek ve vlastnictví státu a dnes je již ve spoluvlastnictví fyzických osob a České republiky (příslušnost k hospodaření s majetkem má Ministerstvo financí), což již neumožňuje další manipulaci s touto nemovitostí.

    Církev československá husitská žádá o 43 celků (213 položek). Z těchto položek vlastní největší část fyzické a právnické osoby (a to 72 položek). Problémy s identifikací se vyskytují u 20 z požadovaných položek. U těchto neidentifikovaných položek bude nutné zjistit jejich původní stav přímo na konkrétním katastrálním úřadu a následně je znovu identifikovat. Tato církev nevede žádné soudní spory. V připomínkovém řízení Ministerstvo průmyslu a obchodu sdělilo, že požadavek navrácení nemovitosti z celku č. 71 Rekreační plochy - Ostravice (konkrétně nemovitost pod položkou 71/1) by mohl být neoprávněný, neboť v minulosti byl tento pozemek předmětem koupě. V současné době má právo hospodařit s touto nemovitostí Technický a zkušební ústav stavební Praha, který má k dispozici pouze neověřenou kopii kupní smlouvy. Církev československá husitská je držitelem všech potřebných dokumentů o vlastnictví této nemovitosti v minulosti a na vydání tohoto pozemku trvá.

    Církev bratrská žádá o 6 celků (131 položek). Z těchto položek vlastní největší část Česká republika (a to 38 položek). Problémy s identifikací se vyskytují u 34 z požadovaných položek. U těchto neidentifikovaných položek bude nutné zjistit jejich původní stav přímo na konkrétním katastrálním úřadu a následně je znovu identifikovat. Tato církev žádá u několika položek o vyjmutí z privatizačního procesu na Úřadu městské části Praha 2 a Úřadu městské části Praha 10. 

    Starokatolická církev v ČR žádá celkem o 7 celků (34 položek). Většina těchto položek je v rukou fyzických a právnických osob (23 položek). Problémy s identifikací se vyskytují pouze u 2 položek, které nebyly v evidenci katastrálního úřadu nalezeny.

    Jednota bratrská žádá o 1 celek (29 položek). Většina z těchto položek je ve vlastnictví obce (16 položek). Všechny položky byly identifikovány.

    Církev adventistů sedmého dne žádá o 8 celků (21 položek). Z těchto položek je nejvíce ve vlastnictví fyzických a právnických osob (10 položek), 9 položek nebylo možné dosud identifikovat. Církev adventistů sedmého dne nepředpokládá fyzické navrácení tohoto majetku. Kromě dvou položek (Praha 4 – bývalý areál Teologického učiliště a Hluboká u Skutče – Školící a rekreační středisko) byly všechny nemovitosti asanovány a zastavěny.

    Náboženská společnost Svědkové Jehovovi žádá o 1 celek (3 položky). 1 položka je ve vlastnictví právnické osoby a 2 položky ve vlastnictví Hlavního města Prahy. Od roku 1996 probíhá o tento celek soudní spor.

    Bratrská jednota baptistů žádá o 1 celek (2 položky), který je v rukou fyzických osob. Církev nepředpokládá, že jim tato bývalá modlitebna v Karlových Varech bude někdy vrácena. Kvůli této budově probíhal soudní spor, ale Bratrská jednota baptistů v něm nebyla úspěšná.

    Slezská církev evangelická a.v. žádá o 3 celky (12 položek), z toho je 9 položek ve vlastnictví České republiky a ostatní položky nejsou zapsány na listu vlastnictví. U dvou celků se jedná o domov důchodců a jeden celek je středisko pro postižené děti a mládež s trvalým pobytem. Slezská církev evangelická a.v. by po navrácení těchto objektů chtěla pokračovat v této sociální činnosti.

Zdroj: Komentáře MK k seznamu majetku navrhovaného církvemi a náboženskými společnostmi k majetkovému narovnání

Podrobný seznam majetku navrhovaného nekatolickými církvemi k majetkovému narovnání viz http://www.mkcr.cz/assets/cirkve-a-nabozenske-spolecnosti/majetkove-narovnani/Seznam_majetku.xls


Vyčíslení majetku církví a náboženských společností k majetkovému narovnání požadovaného k převodu na církve a náboženské společnosti:

Římskokatolická církev - 102,8 miliardy Kč

Federace židovských obcí - 695 milionů Kč
Církev československá husitská - 216 milionů Kč
Starokatolická církev - 112 milionů Kč
Českobratrská církev evangelická - 85 milionů Kč
Církev bratrská - 56 milionů Kč
Svědkové Jehovovi - 9 milionů Kč
Církev adventistů sedmého dne - 3,3 milionů Kč
Jednota bratrská - 2,4 milionů Kč
Bratrská jednota baptistů - 1,25 milionů Kč

(nekatolické církve a náboženské společnosti celkem 1,2 miliardy Kč)

Komplexní informace k přípravě výčtového zákona v letech 2003-2005 viz http://www.mkcr.cz/scripts/detail.php?id=386

Při porovnání majetkových nároků jednotlivých církví (za předpokladu, že by při soudních žalobách plně uspěly) s výší finačních náhrad podle návrhu zákona o majetkovém narovnání, vychází najevo, že by si v případě soudní cesty mohla polepšit Federace židovských obcí a možná ještě Starokatolická církev.

Většina nekatolických církví by si významně pohoršila a některé církve by nedostaly vůbec nic (nejparadoxnější v případě Apoštolské církve, která má podle návrhu zákona obdržet celkem přes miliardu Kč).

K této souvislosti za velkou pozornost stojí aktuální názor šéfa TOPky Schwarzenberga: "Jedna věc je navrácení církevního majetku, což nezatíží státní rozpočet. Jiná je otázka plateb... Já bych nejdříve vrátil majetek, táhne se to už dvacet let a je to poněkud ostudné, a až potom bych se zabýval platbami" ( viz http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Schwarzenberg-Sjednoceni-DPH-na-20-procent-muze-byt-nevyhnutelne-216662 )

Tento přístup může naprosto destruovat stávající konstrukci zákona o majetkovém narovnání, jak do budoucna finančně zabezpečit nekatolické církve. 
Příbuzné odkazy
· Více o Finance
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Finance:
Sportka a církevní restituce


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.33
Hlasů: 3


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Několik dat k případné smršti žalob o církevní majetek" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.09 Seconds