Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Vilém   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2955
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 735 906

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 19 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Názory: Tajemník Evropské baptistické federace: BJB došla ke správnému rozhodnutí
Posted on Pondělí, 11. březen 2013 @ 20:05:30 CET Vložil: Benjamin

Diskuse o odluce poslal Baptista

Být solí a světlem, nikoliv domáhat se výsad nebo nároků

Generální tajemník Evropské baptistické federace (EBF) Tony Peck ve svém článku Církev a stát v České republice, který zveřejnil na svém blogu, říká, že vyřešit otázku přijetí nabídky finančního vyrovnání nebylo pro české baptisty jednoduché a výsledek byl velmi těsný. Ale sám za sebe je rád, že se do řešení problému, který má širší důsledky i v současné Evropě, vložili s takovým zaujetím. Je rád, že se společně snažili rozeznat Kristovou mysl. A osobně věří, že došli ke správnému rozhodnutí.

Dnes (15.2.2013) dopoledne jsem navštívil kancelář české baptistické jednoty (BJB) v Praze. Jejich současní představitelé - Milan, Luděk, Iveta a Jan - jsou mými váženými přáteli. Vždy podporují Evropskou baptistickou federaci (EBF) a s pochopením přijali i o rozhodnutí EBF přemístit  IBTS z Prahy do Amsterdamu, ačkoliv vím, že to tehdy pro ně bylo dost obtížné. A jejich pohostinnost formou bohatě prostřeného stolu s mnoha vybranými "dobrotami" se stává legendární!

Ale dnes dopoledne jsme prodiskutovali jeden problém, který museli oni i BJB vyřešit a učinit obtížné rozhodnutí. Vláda České republiky se zabývala otázkou odškodnění církevního majetku, zabaveného během komunistické éry a nabídla všem církvím v příštích třiceti letech každoročně vyplácet velkou finanční částku jako restituční finanční náhradu. Po dlouhém období diskusí se téměř všechny církve v Ekumenické radě církvi rozhodly toto vládní odškodnění přijmout ...

... kromě baptistů, kteří byli v názorech na přijetí této finanční náhrady rozděleni. Před několika lety ze stejného důvodu nabídla vláda takzvanou finanční výpomoc (dotace) na platy kazatelů. Tehdy asi polovina sborů BJB tyto dotace přijala, ale druhá polovina je odmítla. Toto nejnovější vyrovnání však muselo být rozhodnuto již celou BJB.

Myslím, že své rozhodování vyřešili velmi baptistickým způsobem. Každý sbor o této věci diskutoval a přišel se svým vlastním postojem. A pak se celá Jednota se sešla a delegáti po živé diskusi těsnou většinou v hlasování rozhodli nepřijmout peníze, které stát nabízí na činnost Jednoty.

Udělali dobře nebo špatně? Ve sborech BJB o tom diskuse pokračuje. Někteří cítí, že rozhodnutím v této věci za celou BJB byl porušen "kongregační princip". Jiní si jsou stejně tak jisti, že přijetí takové finanční náhrady, která by ve skutečnosti o mnoho více přesahovala částku, než je hodnota budov, jež byly baptistům v komunistické době zabavené, by způsobilo ztrátu důležitého aspektu baptistické identity - důslednou odluku církve a státu. Myslím, že v této malé baptistické Jednotě bylo potřeba jisté odvahy věřit vlastnímu přesvědčení navzdory nesouhlasu jiných k odmítnutí značné každoroční dotace od státu, která by jistě mohla umožnit BJB a jejím sborům nové aktivity.

Reakce veřejnosti na rozhodnutí byla zajímavá. Existovala obava z reakce ekumenických partnerů BJB, kteří chtěli, aby se všechny církve v České republice v této otázce sjednotily. Baptisté zůstali ve svém opačném postoji osamoceni. Avšak baptisté byli vlastně vždy non-konformisté.

V sekulárních médiích (a Česká republika je jednou z nejvíce 'sekulárních' zemí v Evropě) se projevil velký zájem o rozhodnutí BJB a zazněla slova podpory a uznání baptistům od těch, kteří nechápou, proč by peníze daňových poplatníků měly být dávány církvím v zemi, která má tak malý počet vyznávajících křesťanů.

Není to poprvé, co jsem se setkal souhlasem sekularistů s naším baptistickým pojetím odluky církve a státu, a s tím, že by žádná náboženská skupina nebo skupiny neměly mít "výsadní" postavení ve společnosti. Před několika lety mi prominentní člen Britské humanistické společnosti (British Humanist Society) řekl, že chová k baptistům sympatie kvůli jejich opozici vůči státní církví, jejímu privilegovanému postavení a státem financovanému náboženství.

Neměl bych být tímto pochvalným hodnocením baptistů od sekulární společnosti znepokojen? Určitě ano, pokud by z toho média vyvodila, že jsme my baptisté spokojení se svou privátní vírou, že nemáme zájem přispívat z pozice křesťanů do společenské debaty.

Určitě ne, pokud je zřejmé, že jen zůstáváme věrni našim baptistickým kořenům a identitě spočívajícím v prosazování vize společnosti, která zaručuje prostor a svobodu všem náboženstvím. Pro nás to znamená, že žádná náboženská skupina by neměla být privilegována ve vztahu ke státnímu uznání nebo finanční podpoře. Plné a odpovědné zapojení se do života společnosti my baptisté chápeme ve způsobu soli a světla, ne výsad a nároků.  

Vyřešit tuto otázku (nabídku finančního vyrovnání) nebylo pro české baptisty jednoduché a výsledek byl velmi těsný. Ale já sám za sebe jsem rád, že se do řešení problému, který má širší důsledky i v současné Evropě, vložili s takovým zaujetím.

Jsem rád, že se společně snažili rozeznat Kristovou mysl.

A osobně věřím, že došli ke správnému rozhodnutí.

17.2.2013


Tony Peck
General Secretary of the European Baptist Federation

Bristol, United Kingdom
 

Zdroj: ebfgensec.blogspot.cz


 
Příbuzné odkazy
· Více o Diskuse o odluce
· Novinky od Benjamin


Nejčtenější článka o Diskuse o odluce:
BJB nepříjme finanční vyrovnání podle zákona o majetkovém vyrovnání !


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 3


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Associated Topics

Diskuse o odluce


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Tajemník Evropské baptistické federace: BJB došla ke správnému rozhodnutí" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.07 Seconds