Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Marcela   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 1, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2919
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 698 456

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 60 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Všeobecné: Co je nezávislý místní sbor?
Posted on Úterý, 12. srpen 2014 @ 22:33:11 CEST Vložil: Mainstream

Principy poslal Nepřihlášený

Písmo nám ukazuje, že novozákonní církve (sbory) byly nezávislými místními církvemi. Co to znamená konkrétně? Kniha Skutků nám nabízí celou řadu dobrých příkladů. Jestli chceme dobře porozumět, co je to místní nezávislý sbor, studujme sbory v Tesalonice (Sk 17,1-15), v Korintě (Sk 18,1-18), v Efezu (Sk 18,19-20,1.18-38). Podívejme se na několik věcí:

Místní sbor znamená především církev v konkrétním místě (církev ve Filipis, církev v Korintu). Znamená to ale také, že se jedná o církev, která je složená z místních věřících, tedy z lidí, kteří se stali křesťany uprostřed své domácí komunity. V této komunitě žijí, v této komunitě pracují, jsou její součástí, mluví jejím jazykem, znají její kulturu, zvyklosti a způsoby. Taková církev bude zasahovat další lidi ze své komunity.

Pokud většinu věřících v dané církvi budou tvořit křesťané z jiné komunity, z jiné kultury, s jiným jazykem, nelze mluvit o místní církvi. Je třeba mluvit o misijní stanici. Církev musí být srozumitelná, musí tedy mluvit jedním jazykem. Pokud existují jinojazyčné uzavřené komunity, je lepší v takové situaci založit sbor uprostřed takové komunity – kde se bude mluvit jazykem této komunity a lidé budou ze stejného kulturního prostředí.

Církev musí být také nezávislá. A to znamená, že takový sbor existuje a funguje nezávisle na někom jiném. Všechno si dělají sami. Nikdo je neudržuje při životě. Sbory, kde jsou státem placení kazatelé, nejsou nezávislé sbory, ale na státu závislé sbory.
Aby byl sbor nezávislý a místní musí splňovat tři věci:

1. Musí se řídit sám. Je to sbor, který bude mít své vlastní ustanovené vedení. Toto vedení bude z místní komunity (sbor vedený misionáři, je misijní stanicí, nikoliv sborem). Je to také sbor, kde budou věřící, kteří budou podporovat místní sbor a budou se podílet na chodu sboru.

Stává se, že se pastorem sboru stane misionář a následujících x let vede sbor. Takový sbor, ale není nezávislým sborem, protože nemá své místní vedení. Často to končí tak, že když se misionář po letech vrátí zpátky do své země, nebo zemře, sbor se rozpadne a nejenom, že celá práce přijde vniveč, ale lidé, kteří následovali misionáře, jsou zklamaní, rozčarovaní a často neschopní další duchovní práce.

2. Musí se sám reprodukovat. Starší vychovávají další starší, učedníci předávají evangelium a vedou další k následování Ježíše Krista (činí z nich učedníky), jinými slovy – církev roste duchovně i (obvykle) početně.

Nezávislý sbor dělá svou vlastní práci pro Krista. Sám evangelizuje – nečeká, až přijede nějaký misionář nebo tým z Ameriky a udělá evangelizaci za ně. Křesťané z místního sboru vedou lidi ke Kristu, křtí je, učí je… dělají všechno.

Lidé potřebují sbor ve své vlastní kultuře, ve svém vlastním prostředí, potřebují slyšet evangelium ve svém vlastním jazyce, ve svém kulturním kontextu. Lidé potřebují vidět příklady křesťanů ze svého okolí – křesťany, kteří žijí podobně jako oni, dělají stejnou práci jako oni, posílají děti do stejné školy jako oni a přitom následují Krista a žijí pro Něj a pro Jeho slávu.

3.
Musí se sám financovat. Nezávislý sbor sám platí své vlastní účty. Pokud jeho účty platí někdo jiný, je to nemorální, tedy je to hřích. Všechno, co je potřeba pro práci sboru, platí sbor sám. V tomto smyslu máme v naší zemi velmi málo nezávislých sborů – většina církví je životně závislá na státním rozpočtu (v tomto světle jsou misijními stanicemi státu). Ale nejenom to: Ačkoliv byla v roce 2012 Česká republika na 33. místě v žebříčku světových ekonomik, české církve se stále obracejí do zahraničí s žádostmi o finanční podporu a pomoc.

Křesťané se musí učit o správcovství. Spravujeme Pánovo peníze, Pánův majetek… V Písmu vidíme, že se církev starala o své chudé, podporovala misionáře, živila své starší a ty, kdo jim sloužili Božím slovem, pečovala o vdovy, které nikoho neměly a o sirotky…­ Takto funguje nezávislá církev – křesťané mezi sebou vyberou peníze a z nich si platí všechno, co potřebují.

Zdroj: Biblické společenství křesťanů v Ústí nad Labem



 
Příbuzné odkazy
· Více o Principy
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Principy:
Reakce kazatele Blahoše Fajmona na otevřený dopis kazatele Pavla Coufala


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4
Hlasů: 3


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Co je nezávislý místní sbor?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Co je nezávislý místní sbor? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: rakato v Neděle, 17. srpen 2014 @ 01:36:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Děkuji za výstižný článek ! Dovolil bych si jedinou poznámku : dnes existují v mnoha zemích společenství věřících (sborů) složených z cizinců žijících v zahraničí (je jich stále více).  Bylo by těžké upírat jim statut nezávislého místního sboru.




Re: Co je nezávislý místní sbor? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: gordon v Pondělí, 18. srpen 2014 @ 09:19:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tento výměr nezávislosti místního sboru je příliš vyhraněný. Mně tam schází motiv partnerství s jinými sbory (viz například Skutky 15).

Mně se v tomto líbí definice, které má BJB ve svých Zásadách a stanoviscích:

7. Věříme, že každý místní sbor má svobodu a odpovědnost hledat a nalézat, co je Kristovou vůlí v jeho vlastním životě a díle.


Členové místního sboru řeší na sborových setkáních všechny své duchovní, kázeňské i praktické záležitosti pod vládou Kristovou společně. Každý sbor je ve své odpovědnosti zcela svobodný, ale při hledání toho, co je Kristovo, rozpoznává svou duchovní závislost na ostatních.

8.  Zastáváme zásadu "všeobecného kněžství věřících", podle níž jsou všechny údy sboru povolány ke službě.

Každý, kdo je Kristem povolán, přijímá ke své službě prostřednictvím Ducha svatého specifické dary. Členové sboru každé jednotlivé povolání zodpovědně rozpoznávají a přezkušují. Těm, kdo jsou povoláni k duchovnímu vedení, je na základě tohoto zmocnění svěřena zvláštní odpovědnost za vyučování a pastýřskou péči.

9. Věříme, že vzájemný svazek uskutečněný v místním sboru vede k vytváření širších svazků mezi sbory a společenstvími sborů kdekoliv je to možné.

Místní baptistické sbory vyhledávají od samého počátku své historie obecenství s jinými sbory. Jeho účelem je vzájemné povzbuzení, sdílení zkušeností i dělba praktické služby jako svědectví smíření okolnímu světu. Jednotlivé sbory proto tvoří baptistická společenství i ekumenická partnerství, a to jak na národní, tak na mezinárodní úrovni.




Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.08 Seconds