Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Běla   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 4815, komentáře < 7 dní: 11, komentářů celkem: 4465, adminů: 23, uživatelů: 2367
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 735 845

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 30 návštěvník(ů) a 1 uživatel(ů) online.
rakato

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Rozhovor: Islámský stát by šlo porazit za týden, vítězí hlavně strachem a propagandou
Posted on Úterý, 17. listopad 2015 @ 21:29:31 CET Vložil: Mainstream

Svědectví poslal Nepřihlášený

Po pátečních teroristických útocích v Paříži a následném odvetném leteckém úderu Francie se opět dostává na pořad dne zdánlivě jednoduchá otázka: Jak porazit Islámský stát.

Otec Benjamin, syrský pravoslavný kněz působící v iráckém Erbílu, s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou vyjednal možnost přijetí 152 křesťanů prchajících z Iráku a Sýrie před Islámským státem. V rozhovoru pro HlídacíPes.org koncem října otevřeně mluvil o islámu, hrozbě, již vidí v současné uprchlické vlně mířící do Evropy, Islámském státě i o tom, jak ho porazit.

Benjamin Shamoun patří k Syrské pravoslavné církvi, je mnich z kláštera sv. Matouše (založeného roku 363), který leží jen pár kilometrů od fronty a území ovládaného Islámským státem. Stará se spolu s dalšími duchovními o uprchlický tábor, v němž žije přes 400 rodin.

 • Mají podle vás evropské země právo si vybírat uprchlíky, dávat přednost třeba těm křesťanským?
Podle mnoho názoru by vlády měly pomáhat všem, kdo jsou v nouzi a utíkají před válkou, bez ohledu na náboženství. Nutnou podmínkou ale je, aby šlo o lidi, kteří se sami nijak nepodíleli na teroru. Obávám se, že mezi těmi, kdo přicházejí, je řada těch kdo ve jménu islámu zabíjeli na Blízkém východě a nyní se tváří jako uprchlíci.

 • Máte pro taková vážná tvrzení důkazy? 
Uprchlická vlna se podobá povodni a ta s sebou vždy strhává bahno, odpad a přináší leccos zlého. Jsem si jistý tím, že mezi těmi, kdo nyní přicházejí do Evropy, jsou lidé, kteří mohou být nebezpeční a mají napojení na teroristy. Proto je velmi důležité, aby evropské vlády trvaly na tom, že ti lidé musí projít pečlivou kontrolou, azylovým řízením. Osobně jsem nikdy neviděl křesťana – teroristu.

 • Má podle vás islám v sobě zakódované násilí?
Podle mé vlastní zkušenosti ano, islám tyto věci obsahuje. Problém je v tom, že islám neakceptuje ostatní takové, jací jsou. Muslimové považují islám za jediné pravé náboženství na zemi a upírají tak ostatním náboženskou svobodu.

 • Ale jsou přeci milióny muslimů, umírněných, slušných, nenásilných…
Každý muslim je normální člověk, samozřejmě, je laskavý, přátelský, mírumilovný – pokud ovšem nezačne vnímat a praktikovat Korán aktivně a doslova.

 • Uprchlíci, o něž se u Erbílu staráte pocházejí odkud? Jsou ze Sýrie?
Jsou z křesťanských oblastí Iráku a Sýrie, které jsou nyní ovládané Islámským státem.

 • Jaká je nyní situace v uprchlických táborech?
V tom jednom konkrétním u Erbílu je asi 400 rodin, celkově se ale naše církev stará asi o 4000 rodin, které přišly o všechno. Jsou to lidé, kteří jsou v nouzi a musí žít jen z mála. Od nás dostávají jen jídlo, pití, nějaké oblečení, aby přežili. Žijí ve stanech, kontejnerech, rodinný život je nemožný… Celé rodiny žijí na pár metrech čtverečních. Žádné soukromí, plno nemocí, špíny… Projevuje se tam stres, někdy přerůstá do duševních chorob. Žádné školy, vzdělávání, žádná budoucnost.

 • Jste tedy spokojen s výsledkem vašich jednání v Česku, je tu příslib přijetí 152 lidí, křesťanů z Iráku?
Jsem samozřejmě potěšen tím, co premiér řekl, to je velmi pozitivní. Měl pro naši věc velké porozumění, zejména s ohledem na situaci křesťanů v Iráku. Nedostali jsme stoprocentní ujištění, že se to stane hned, ale pan premiér byl velmi vstřícný. Dokud neuvidíme na vlastní oči, že se oněch 152 lidí podařilo dostat do bezpečí, nebudeme tomu věřit. Nicméně doufáme, že to bude do konce tohoto roku, případně počátkem roku příštího.

 •  Proč jste se vlastně obrátili právě na českou vládu?
Naše křesťanská organizace je v kontaktu s českým Nadačním fondem Generace 21 a skoro rok jsme o tom vedli diskusi s českými úřady, které projevily zájem i vůli pomoct. Naše úsilí se soustředí hlavně na vdovy, sirotky, na ty, kteří jsou ve vážné situaci a nemohou si pomoct sami. Zatím tedy zůstáváme u počtu 152 lidí, i když nevíme, jak se situace vyvine.

 • Často se argumentuje tím, že bohaté muslimské země, zejména v Perském zálivu, uprchlíkům nepomáhají. Je to podle vaší zkušenosti pravda?
My, jako křesťané, z těchto zemí žádnou pomoc nedostáváme. Pokud nějak finančně pomáhají vládám, je to možné, ale já o tom nevím. My rozhodně odtamtud nedostáváme nic, jsme závislí jen na humanitárních organizacích.

 • Myslíte, že uprchlíci ze Sýrie i dalších zemí, kteří dnes míří do Evropy, se budou chtít do zničené země vrátit třeba za rok, tři, pět let, nebo už v Evropě zůstanou?
Starší generace, která je více vázaná na svou zemi, se jistě bude chtít vrátit. Problém bude s mladší generací, dětmi, které v Evropě začnou studovat, naučí se jazyk. Pro ně už bude takřka nemožné či nepředstavitelné se vrátit.

 • Poměrně velká část veřejnosti se toho obává, bojí se budoucí radikalizace, změny Evropy, slamizace… Vidíte na těch obavách něco reálného?
S lidmi, kteří přicházejí, s uprchlíky, je nutné pracovat od samého počátku. Pokud vlády nebudou vynucovat dodržování svých zákonů, je velmi pravděpodobná budoucí radikalizace. Je to jako se stromem, který se dá tvarovat jen dokud je malý a mladý. Přál bych si, aby si to evropské vlády uvědomovaly, aby se Evropa vyhnula tomu, co se dnes děje na Blízkém východě…

 • Takže ale je v rukou a v možnostech evropských vlád vyhnout se budoucím problémům?
To hlavní je, že by politici měli jasně sdělit, že právo na to být v Evropě mají jen ti, kdo žádají ochranu jako uprchlíci před válkou. Nic víc.

 • Rozumím tomu dobře, že říkáte, že by měli být po uklidnění situace, někdy v budoucnu, aktivně posláni zpět?
V zásadě ano. Ale kdyby chtěli zůstat, musí vědět, že platí, ok zůstaňte, ale musíte respektovat zákony této země. Evropa nesmí připustit, aby se někdo snažil jejich zemi měnit podle islámského práva a zneužíval zákony ke svému vlastnímu prospěchu.

 • Co by vás, jako křesťany čekalo, kdybyste padli do rukou Islámského státu?
Kdyby nás chytili, udělali by to, co dělají jinde, co udělali třeba v Mosulu. Tam každá žena musí nosit nikáb, všichni muži musí mít plnovous, ženy nesmějí opouštět dům bez doprovodu muže a tresty jsou tvrdé. Měli bychom podle nich žít jako se žilo před tisícem let. A pokud jde o nás, jako o křesťany, kdyby mne chytili, nutili by mne konvertovat. Pokud bych to odmítl, mohl bych se vyplatit speciální daní. Pokud bych odmítl i toto, popravili by mne. To dělali už před tisíci roky.

 • Ono to ale navenek vypadá, že Islámský stát „bezvěrce“ vraždí okamžitě…
V zásadě máte pravdu, protože křesťané odmítnou konvertovat a pak jsou popraveni.

 • Věříte, že Islámský stát bude poražený?
Realita je, že jakákoli vojenská síla, která by chtěla skutečně ISIL porazit, by to zvládla za týden. ISIL kontroluje obrovské území hlavně prostřednictvím propagandy a tím, že šíří strach a páchá zločiny. To, že vojenská síla funguje, vidíme nyní na ruském postupu.

 • Ale Rusko – aspoň podle dostupných zpráv – bombarduje spíše protiasadovskou opozici než Islámský stát…
Rusové shodili v regionu spoustu bomb. Cílem je nastolit v Sýrii znovu mír a je pravda, že bomby padají i na opozici. I v tomto konfliktu ale hraje velkou roli propaganda. Máme lidi v oblasti a víme, kam bomby padají. Rusko útočí na všechny, kdo chtějí zničit Sýrii.

 • Vy sám podporujete Asadův režim?
Já jsem zástupce pravoslavné církve a jako takový nepodporuji žádnou vládu. Nicméně jakákoli vláda, která má vůli pomáhat lidem bez ohledu na víru a chce mír a prosperitu, si zaslouží podporu.

 • Asad – podle vás – takový cíl má?
Žili jsme s ním v mírových časech, a v té době podporoval a chránil křesťany, více než kdokoli jiný.

 • Máte jako člen pravoslavné církve nějaké kontakty na Rusko?
Jsme ve spojení se všemi pravoslavnými církvemi, jsme stará ortodoxní církev, které nemá nic společného s ruskou ortodoxií. Ale Rusové nám mnohokrát pomohli, to ano.

Autorem článku je Robert Břešťan

Zdroj: http://hlidacipes.org/islamsky-stat-by-slo-porazit-za-tyden-vitezi-hlavne-strachem-a-propagandou/


 
Příbuzné odkazy
· Více o Svědectví
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Svědectví:
Rozhovor se sestrou kazatelkou Martinou Matysovou a jejím manželem


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 2


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Islámský stát by šlo porazit za týden, vítězí hlavně strachem a propagandou" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.10 Seconds