Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Vendelín   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 8, článků celkem: 4742, komentáře < 7 dní: 1, komentářů celkem: 4348, adminů: 23, uživatelů: 2366
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 607 943

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Tvorba: Co s uprchlíky
Posted on Pondělí, 25. leden 2016 @ 13:08:17 CET Vložil: Mainstream

Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Asociace češtinářů zveřejnila na svých webových stránkách úvahu o uprchlících, kterou loni na podzim sepsal student jednoho z pražských gymnázií Matouš Neužil. Zamýšlel se v ní nad tím, zda přijmout uprchlíky, či nikoliv. Jeho názory kromě jiných zaujaly rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka i vysokoškolského pedagoga Univerzity Karlovy Michaela Romancova.

Píše se rok 2015. Evropu zaplavují desetitisíce uprchlíků. Zažíváme velkou krizi. Společnost neví, jak má reagovat. V tuto chvíli přichází často kladená otázka: Máme uprchlíky přijmout, či nikoliv? A pokud ano, jak to máme udělat? Existují v podstatě dva naprosto odlišné názory. Podle prvního názoru bychom měli uprchlíky přijmout a ukázat jim vlídnou tvář. Podle druhého bychom měli dělat přesný opak, měli bychom uprchlíky poslat zpět do zemí, odkud přišli. Ale jak se máme rozhodnout? Ke kterému názoru se hlásit? Jak se společnost zachová? Tyto otázky již měsíce řeší politici po celé Evropě. Je hlavně na nich, jak se k uprchlíkům naše státy zachovají.

Kdo to vlastně uprchlík je? Za uprchlíka (utečence) je považován člověk, který opustil svůj stát z obavy, že bude (nebo již je) pronásledován pro náboženskou, rasovou či národnostní příslušnost.

Nyní, v roce 2015, probíhá již devátá migrační vlna za posledních 100 let. Zatímco nad předchozími lidé jen mávli rukou, tuto vlnu řeší snad každý a z ní plynoucí evropská krize se často zveličuje. Ano, tato migrační vlna je považována za velkou krizi Evropy, protože se s ní zatím nedokážeme vyrovnat. Názory Evropanů na uprchlíky jsou bohužel hodně ovlivňovány jinými událostmi. Jednou z nich jsou např. teroristické útoky v Paříži. Uprchlíci jsou často spojováni s muslimy, kteří tyto útoky, při nichž zemřelo několik set lidí, zosnovali a vykonali. Jenže uprchlíci často od islámu odpadají (někteří jsou pronásledováni za neradikálnost) a nemají příliš vyhrocené názory. Teroristé v Paříži byli lidé, kteří tam žili několik let. Dnešní uprchlíci utíkají zejména před hrozbou teroristické radikální muslimské organizace Islámský stát. Hlavně z Íráku, Sýrie, Afgánistánu a Pákistánu do Německa, Francie a Švédska. Většině z nich dojdou peníze v Řecku, kde žijí v zoufalství a klamné naději, že se jich ujme nějaká mezinárodní organizace.

Nyní se již pokusím zodpovědět otázku – co s uprchlíky. Přikláním se k názoru, abychom jim pomohli. Mám k tomu dva důvody. První je společný se všemi lidmi, kteří stojí za tímto názorem. Celá naše společnost stojí na kladných hodnotách, jakými jsou láska, solidarita a touha si navzájem pomáhat. Zkuste si představit společnost, kde by každý vyznával jen záporné hodnoty. Dojdete k závěru, že taková společnost by nemohla existovat. Důležité je si také uvědomit, jak by v situaci uprchlíků bylo asi nám. Podle toho bychom se měli rozhodovat. Viz staré přísloví: Jak chceš, aby se ostatní chovali k tobě, tak se chovej k nim. Druhým důvodem je má víra. Jsem křesťan a to také přispívá k mému názoru. Ježíš řekl (když byl ještě na Zemi), abychom milovali ostatní tak jako sebe. Já jsem jeho lásku poznal ve svém životě a chtěl bych ji předávat dál.

Z toho plyne můj názor. Osobně považuji za dobré uprchlíkům pomoct a poskytnout jim azyl a bezpečí. Dál bych se snažil vyřešit problém Islámského státu a tenhle stát zničit, aby se uprchlíci mohli vrátit do své domoviny. Chci jim ukázat lásku a Evropu takovou, jakou si ji na počátku své pouti představovali. Je pouze na vás, jak se k problému uprchlíků postavíte.

 Asociace čtenářů studenta za úvahu o uprchlictví chválí. „Téma pojednal jednoduše, ale promyšleně, přičemž svůj závěr nechal vyrůst z osobních duchovních jistot. Aniž bychom ho prosazovali jako jediný možný, nebylo by od věci, kdyby se o podobnou názorovou a hodnotovou sebenalýzu pokusil každý, kdo se k uprchlické krizi vyjadřuje,“ avizuje.

Neužilovu práci ocenil i rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. „Bylo by prima, kdyby autor jednou šel studovat na @muni_cz J,“ vyvěsil na svém twitterovém účtu. Další uživatelé sociální sítě, kteří se zapojili do diskuze pod jeho příspěvkem si rovněž nemohli studentův počin vynachválit. „Velmi ojedinělý názor, chlapec přemýšlí,“ pochválil Neužila uživatel František Věrný. „Určitě přemýšlí a vypadá to, že to je ojedinělé. Ve skutečnosti je takových hodně, jakkoli ne většina,“ oponoval mu vysokoškolský pedagog Univerzity Karlovy Michael Romancov.

Citováno z www.parlamentnilisty.cz a http://www.ascestinaru.cz 
Příbuzné odkazy
· Více o Zamyšlení
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Zamyšlení:
Ekologické otázky z teologické perspektivy


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 1
Hlasů: 1


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Co s uprchlíky" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.18 Seconds