Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Marek   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2921
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 704 167

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 79 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Zprávy: Do Česka přiletěli první křesťanští uprchlíci z Iráku
Posted on Pondělí, 25. leden 2016 @ 13:11:26 CET Vložil: Mainstream

Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Na pražském letišti Václava Havla včera (24. ledna 2016) přistálo letadlo s první skupinou deseti křesťanských uprchlíků z Iráku. Ještě ten samý den byli převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy, kde budou několik měsíců. Další skupina asi dvou desítek běženců by měla přiletět v následujících dvou až třech týdnech.

Utečenci pocházejí z oblasti iráckého Mosulu, kterou obsadil Islámský stát, před nímž uprchli. Z táborů v iráckém Irbílu odešli do Libanonu. Přijetí 153 uprchlíků schválila v polovině loňského prosince česká vláda.

„Jsme šťastní, že zachránění křesťané začínají z válečného pekla postupně odlétat. Myslím, že můžeme být hrdí, že Česká republika je jednou z prvních zemí, která iráckým křesťanům takto pomáhá,“ uvedl Jan Talafant, ředitel nadačního fondu Generace 21, který přesídlení realizuje.

Křesťané v Iráku patří k nadstandardně vzdělané části obyvatelstva – polovina mužů a třetina žen v celé skupině 153 uprchlíků má vyšší odborné či vysokoškolské vzdělání. Je mezi nimi například bývalý ředitel školy, programátor, lékař, stavební inženýr nebo zdravotní sestra. Před vyhnáním z domovů žily tyto rodiny běžným středostavovským způsobem života.

Křesťané čelí na Ninivské pláni tvrdému útisku


Mezi utečenci je také překladatel Madžíd Rašíd, který přiletěl s manželkou a dvěma malými syny. "Je známo, že menšiny na Blízkém východě, Židé a křesťané, mají největší problémy," řekl k důvodům, proč s rodinou přicestoval do Česka. Jeho děti se pak prý nejvíce těší na to, že se vrátí do školy. V rodné zemi totiž nemohly do školy chodit čtyři roky. "Byly velmi šťastné, když jsme jim to řekli," řekl. V Česku se chce usadit a pracovat jako překladatel a spolupracovat například s médii.

Většina křesťanů, kteří do ČR Nadační fond přiváží, byla zhruba před rokem vyhnána takzvaným Islámským státem ze svých domovů v okolí Mosulu a na ninivské pláni, kde má křesťanství téměř dvoutisíciletou tradici. V posledních letech, tedy nejen v období existence Islámského státu, ale v podstatě již od pádu režimu Saddáma Husajna, jsou zde křesťané tvrdě utiskováni, vražděni, unášeni a okrádáni o veškerý majetek. Řada rodin mířících do České republiky přišla o otce, matky, děti či jiné příbuzné – byli zavražděni či uneseni. Nyní již rok žijí v uprchlických táborech a jejich přežití závisí jedině na charitativní podpoře ze zahraničí.

Kritériem výběru 153 křesťanů byla jejich ověřitelný příběh a ochota jít do ČR. Mají jedinou touhu – opět žít normální život a v bezpečí vychovávat své děti,“ přiblížil okolnosti příletu Jan Talafant. Od nové země si také slibují, že zde budou moci svobodně žít jako křesťané.

Jihlava, Praha, Liberec i další města


Z Prahy uprchlíci zamíří na Vysočinu, kde stráví přibližně dva až tři měsíce. Ve středisku v Okrouhlíku u Jihlavy se o ně budou starat sociální pracovníci a rovněž se budou učit česky. Následující přibližně čtyři měsíce budou bydlet v jednotlivých bytech v Jihlavě. Po celý čas budou v neustálé péči integračních pracovníků. Během té doby by také měli získat azyl a po zhruba půl roce tedy také možnost najít si práci a přestěhovat se kamkoliv v České republice. I po osamostatnění bude uprchlíkům poskytovat potřebnou asistenci Nadační fond, který již nyní registruje řadu nabídek na práci a ubytování od soukromých podporovatelů z řad podnikatelů.

Podobným způsobem proběhne proces i v ostatních městech, kam zamíří další skupiny křesťanských uprchlíků. Kromě Jihlavy jsou v tuto chvíli pro příští skupiny potvrzeny Praha a Liberec, v jednání jsou dále Brno a Olomouc.

Komplikace s odletem

Původně měla do Prahy přiletět třicítka utečenců, dvacítce z nich však zkomplikovaly cestu administrativní průtahy. "Libanon se nečekaně rozhodl, že chce o jedno razítko navíc, což jsme nestihli zařídit. Jedná se pouze o úřední problém," řekl ředitel nadace Jan Talafant. Celkem by do České republiky mělo přiletět 153 uprchlých křesťanů. "Jsou tam zejména rodiny, ale také vdovy s dětmi," řekl Talafant. Na seznamu uprchlíků je podle něj asi desítka ovdovělých žen různého věku. Zhruba polovina všech běženců jsou děti.

Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů z řad jednotlivců i církví. Fond v prvním roce uhradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby, mezi něž patří výuka jazyka či seznámení se s českou kulturou a společností. Peníze podle Talafanta fond získal výhradně od soukromých dárců.

Fotografie z příletu uprchlíků

(zdroj: ČTK, Vojtěch Jurásek-Gen 21; foto: Roman Albrecht / Člověk a víra)

Zdroj: www.cirkev.cz

Televizní zpravodajství k příletu uprchlíků




 
Příbuzné odkazy
· Více o Sociální projekty
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Sociální projekty:
Rozhovor s bezdomovcem


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Do Česka přiletěli první křesťanští uprchlíci z Iráku" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.09 Seconds