Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Marcela   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 1, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2919
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 698 750

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 77 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Události: Rusové bojkotují světový pravoslavný synod
Posted on Sobota, 18. červen 2016 @ 23:44:53 CEST Vložil: Mainstream

Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Světový pravoslavný synod, tedy setkání zástupců pravoslavných církví, se uskuteční i navzdory neúčasti zástupců čtyř církví, včetně té ruské. Prohlásil to konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, který s titulem "první mezi rovnými" zaujímá mezi ortodoxními církvemi nejvlivnější postavení.

Bartoloměj zároveň vyjádřil naději, že si to neúčastnící zástupci církví ještě rozmyslí. Shromáždění hlav všech uznávaných pravoslavných církví, které se nesešly 1000 let, bylo svoláno na Krétu od 19. do 27. června. Bez přítomnosti všech patriarchů ale nemá podle regulí smysl.

Moskevský patriarchát vyzval k odkladu synodu a svou neúčast zdůvodnil tím, že nepřijdou ani zástupci Bulharska, Gruzie a z Antiochie (v jižním Turecku).

Veškeré rozhodování má být přijato bez hlasování konsenzem, tedy všeobecným souhlasem. Pokud by se jediná ze 14 ortodoxních církví postavila proti, rozhodnutí přijato nebude. Právě proto nepřítomnost kterékoli z nich v podstatě celý projekt maří.

Synod měl projednávat mimo jiné vztah k ostatnímu křesťanskému světu, což ale vyvolává rozepře mezi konzervativnějšími a liberálnějšími názory. Například část pravoslaví, včetně hostitelského Řecka, odmítá zbytek křesťanů považovat za partnery a dál je pokládá za kacíře.

www.christnet.cz

Marná snaha řevnivého pravoslaví


Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj dorazil na řeckou Krétu, kde se měly ve čtvrtek sejít hlavy všech světových pravoslavných církví. Neučinily tak od 11. století, kdy se křesťanská církev rozdělila na západní katolickou a východní pravoslavnou. Neučiní tak ani teď.

„Pravoslavná církev celého světa hodlá na Krétě vykonat první krok směrem k historické jednotě,“ stojí v prohlášení tiskové služby pravoslavného sněmu. „Svatý a Velký sněm se stane prvním shromážděním nejvyšších představitelů pravoslavných církví z celého světa za posledních tisíc let.“

Jenže naděje na to, že koncil bude skutečně plnohodnotný a budou na něm zastoupeny všechny hlavy autokefálních pravoslavných církví, padla tento týden. Ta největší – ruská, která reprezentuje desítky milionů věřících – se nezúčastní. Moskevský patriarchát to oznámil v pondělí.

Stejně jako církve bulharská, gruzínská, srbská a antiochijská požadoval odložení sněmu. Jenže konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, který je v rámci ortodoxní hierarchie formálně „první mezi rovnými“, odklad odmítl.

Velká rána


Je to velká rána pro ty, kteří se snaží demonstrovat, jakou je pravoslaví v současném rozháraném světě mravní oporou a jak umí vystupovat jednotně. Vždyť témata sněmu se projednávala celých padesát let.

Jenže teď se představitelé antiochijského patriarchátu rozhodli nepřijet na Krétu proto, že nechtějí sedět u jednoho stolu s kolegy z patriarchátu jeruzalémského. Nemohou se dohodnout, komu patří pravoslavní věřící v Kataru. Jako kdyby šlo o miliony duší. Bulharští pravoslavní jsou zase nespokojeni se zasedacím pořádkem – nelíbí se jim, že v čele stolu bude patriarcha Bartoloměj, neboť se ostatní budou cítit podřízeni.

Podle Andreje Děsnického, ruského religionisty a publicisty, je zřejmé historické soupeření dvou center pravoslavného světa – moskevského a konstantinopolského patriarchátu. První představuje nejpočetnější obec, druhý tu nejstarší pravoslavnou tradici. Zatímco Bartoloměj touží vstoupit do historie jako sjednotitel pravoslavných a také ten, kdo sblížil ortodoxní a katolickou církev, Moskva smíření odmítá.

Jednak nechce ustoupit ukrajinským pravoslavným, které pokládá za součást své obce, zatímco kyjevský patriarchát se moskevskému podřizovat nehodlá. Ale ani sbližování s Římem není Rusům po chuti.

Spory kolem kalendáře

„Slovanští pravoslavní nejsou zvyklí o čemkoli diskutovat (...), jenže je jasné, že středověké mechanismy, uzákoněné pravoslavnými, dnes, ve 21. století, nemohou fungovat,“ tvrdí Děsnickij. A tak se očekávalo, že bude konečně modernizováno uzavírání církevních sňatků nebo upraven kalendář, kterým se část pravoslavných odděluje nejen od zbytku křesťanského světa, ale i od těch ortodoxních církví, které v roce 1923 přijaly kalendář gregoriánský. Moskva ale trvá na juliánském a měnit nic nechce.

Osud sněmu zpečetila návštěva moskevského patriarchy Kirilla a ruského prezidenta Vladimira Putina na svaté hoře Athos, kde existuje svérázná mnišská republika. Konzervativní duchovenstvo se vyslovilo proti sněmu – prý kvůli programu. Připravoval se sice půl století, ale moskevský patriarchát ho navrhl změnit během několika dnů.

Zdroj: www.lidovky.cz



 
Příbuzné odkazy
· Více o Zajímavosti
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Zajímavosti:
Adventistické upřesnění věroučného bodu o stvoření: symptom změny kurzu církve


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Rusové bojkotují světový pravoslavný synod" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.10 Seconds