Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Běla   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 4815, komentáře < 7 dní: 11, komentářů celkem: 4465, adminů: 23, uživatelů: 2367
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 735 820

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 30 návštěvník(ů) a 1 uživatel(ů) online.
rakato

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Život: Irácké křesťanské uprchlíky přiměl k odchodu do Německa známý irácký zpěvák
Posted on Pondělí, 18. červenec 2016 @ 13:33:52 CEST Vložil: Mainstream

Sociální projekty poslal Nepřihlášený

Sedmadvacetiletý Evan Butrus Matti je populární irácký zpěvák. Do České republiky přišel spolu s dalšími křesťanskými uprchlíky, jeho jméno však na seznamu iráckých křesťanů k přesídlení do Česka původně nefigurovalo. Ale byl to právě Matti, kdo dalších 24 uprchlíků ubytovaných v rekreačním zařízení v Okrouhlíku přiměl, aby odjeli do Německa.

Podle zjištění serveru Aktuálně.cz byl Matti na seznam fondu Generace 21 dopsán dodatečně spolu s matkou a postiženým synem. O ně se měl jako bohatý mladý muž postarat. Představitelé nadace, kteří všechny ostatní běžence pečlivě prověřovali, ho neznali.

Už před odjezdem do Česka se irácký křesťan Evan Butrus Matti ptal dobrovolníků, jestli jako azylant bude moct jezdívat na několik dní do Německa. Bydlí tam jeho švagr, má četné kontakty na tamní komunity Iráčanů.

Matti nakonec na přelomu ledna a února spolu s dalšími 28 uprchlíky dorazil do Okrouhlíku u Jihlavy. Příjezd všech Iráčanů zorganizoval nadační fond Generace 21.

V dubnu se však všichni Iráčané (až na čtyřčlennou rodinu, která se přestěhovala do Prahy) z Vysočiny vzdali českého azylu a odcestovali do Německa.

I když na seznamu 150 uprchlíků k přesídlení do Česka původně nefiguroval, byl to podle zjištění deníku Aktuálně.cz právě Evan Matti, kdo jejich odchod na západ inicioval.

Podle několika zdrojů redakce organizátoři ambiciózního projektu sedmadvacetiletého Mattiho dodatečně dopsali na základě podnětu českého ministerstva vnitra, jemuž to poradil UNHCR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky).

Zástupci Generace 21 – ačkoliv si všechny ostatní uprchlíky pečlivě prověřovali – Mattiho neznali, ale neměli důvod ministerstvu a UNHCR nevěřit. Ani dobrovolníci, kteří se o skupinu běženců starali, zprvu neznali podrobnosti o něm – Matti je populární irácký zpěvák. Zpívá v arabštině i aramejštině, jedna z jeho písní má na serveru YouTube přes 700 000 zhlédnutí.

"Na mě to působilo tak, že on odchod Iráčanů do Německa zorganizoval. Bylo vidět, že Evan odjet chtěl," potvrzuje Dana Fiedlerová, ředitelka jihlavského Centra multikulturního vzdělávání, které mělo péči o uprchlíky na starost.

Podle několika zdrojů Aktuálně.cz byl Matti na seznam uprchlíků dopsán spolu se svou matkou a postiženým synem. Měl se o něj v Česku jako schopný mladý muž, který nemá nouzi o peníze, starat. Sedmadvacetiletý zpěvák je také vzdálený příbuzný uprchlíka George Batta, hlavy rozvětvené křesťanské rodiny, která byla do Česka přesídlena.

Ministerstvo vnitra redakci pouze napsalo, že trojice Iráčanů včetně Mattiho byla identifikována UNHCR a byl jim udělen status uprchlíka.

"Rodina byla na seznam fondu dodána později vzhledem k tomu, že se jednalo o další příbuzné jedné z širších rodin přesídlovaných v rámci projektu nadačního fondu," vysvětlila mluvčí vnitra Klára Pěknicová. Dotaz, zda ministerstvo u Mattiho přezkoumávalo majetkové poměry a důkazy o pronásledování v zemi původu, ponechala Pěknicová bez odpovědi.

"UNHCR nás informoval, že ve skupině – širší rodině - jsou ještě další tři osoby. Informovali jsme tedy Nadační fond Generace 21, zda o těchto osobách ví a zda je chtějí přidat na seznam, či nikoliv. Následně nadační fond vyslovil souhlas zmiňované osoby připojit na seznam Fondu," dodala.

Jestli Matti plánoval budoucí život v Německu, už když v Iráku nasedal do letadla směr Česká republika, není jasné. Deník Aktuálně.cz se ho neúspěšně pokusil telefonicky i písemně kontaktovat. Podle dobrovolníků byl v Okrouhlíku v kontaktu s lidmi z Německa a Švédska, kteří uprchlíkům vzkazovali, že nemají Generaci 21 důvěřovat. Ostatně před dubnovým odjezdem Iráčanů do Německa se i ministr vnitra Milan Chovanec nechal slyšet, že by skupina mohla odcestovat do Švédska.

"Možná tady chtěl zprvu skutečně zůstat s tím, že by do Německa, kde chtěl zpívat, dojížděl. Realita je ovšem taková, že nakonec tam stejně odjel," říká Fiedlerová. A Evanu Mattimu se nakonec podařilo i ostatní uprchlíky v Okrouhlíku ve spolupráci se svými známými z Německa přemluvit, aby ho následovali.

Když si tehdy na přelomu března a dubna 25 Iráčanů jelo do Prahy na ministerstvo pro cestovní pasy, mnozí z nich si mysleli, že jim je úředníci nevrátí hned a budou mít ještě čas na rozmyšlenou, jestli z Česka opravdu odjedou. "Pasy jim ale okamžitě předali a Iráčané z toho byli překvapení. Jen Evan se radoval. Dokonce v autobuse začal zpívat, což dřív nikdy nedělal," líčí Fiedlerová.

V době, kdy se Matti na seznamu Generace 21 dodatečně objevil, o jeho záměrech patrně ministerstvo vnitra ani UNHCR nevěděly. Jako křesťan byl v Iráku pronásledovaný islamisty. Že je někdo bohatý, nehraje roli v posuzování, zda má nárok na status uprchlíka.

Nadační fond do Česka například přesídlil IT technika, který v Iráku vlastnil dům a měl nadprůměrný plat, zároveň ovšem jeho jméno figurovalo na listině lidí, za jejichž smrt teroristé z Islámského státu vypisují finanční odměnu. Ostatně podobně museli z Evropy za druhé světové války prchat bohatí Židé.

Generaci 21 se podařilo do Česka přesídlit celkem 89 iráckých křesťanů. Poté, co uprchlíci z Okrouhlíku odešli do Německa a další běženci ubytovaní v Brně se o to pokusili, vláda projekt na žádost ministra vnitra Chovance zrušila. Chovanec běžence, kteří se zřekli azylu, tvrdě kritizoval. Uvedl, že Česká republika není cestovní kancelář ani "hřiště pro hraní azylové rulety."

V Česku nakonec zůstalo 40 z 89 křesťanů. Bydlí v Praze a v Českém Těšíně.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz 
Příbuzné odkazy
· Více o Sociální projekty
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Sociální projekty:
Rozhovor s bezdomovcem


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 1
Hlasů: 1


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Irácké křesťanské uprchlíky přiměl k odchodu do Německa známý irácký zpěvák" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.11 Seconds