Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Běla   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 4815, komentáře < 7 dní: 11, komentářů celkem: 4465, adminů: 23, uživatelů: 2367
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 735 839

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 1 uživatel(ů) online.
rakato

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Život: 60 čínských křesťanů žádá o azyl v České republice
Posted on Čtvrtek, 04. srpen 2016 @ 19:20:51 CEST Vložil: Mainstream

Zprávy poslal Nepřihlášený

V době, kdy se čeští politici předhánějí v návštěvách Číny a Číňané zase v Česku mohutně investují, se úřady připravují na citlivé rozhodnutí. O azyl v Česku požádalo 60 Číňanů. Podle zjištění HN se jedná o pronásledované křesťany, kteří přišli v několika vlnách od letošního února do května.

"Čekáme na další náhledy do jejich spisů a podkladů, které shromáždilo ministerstvo vnitra. Jsme teprve na začátku," říká Hana Franková z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která zastupuje několik z nich.

Pokud by ministerstvo žadatelům mezinárodní ochranu udělilo, oficiálně by tím konstatovalo, že se v Číně porušují lidská práva. A na takovou kritiku obvykle čínská strana reaguje mimořádně podrážděně. Česká vláda má navíc zájem na pokračování čínských investic, ty zatím zahrnují pivovary Lobkowicz nebo fotbalovou Slavii. Na nové obchody se těší například Škoda Auto nebo ČEZ.

O jednotlivých případech obhájci příliš hovořit nechtějí. Žadatelé o azyl jsou mimořádně obezřetní, bojí se, že komunistický režim bude šikanovat jejich příbuzné, kteří v Číně zůstali. "V tuto chvíli nemůžeme zveřejňovat další informace o našich klientech," říká Franková.

Na verdikt úřadů čekají křesťané v pobytových zařízeních pro žadatele o azyl v Kostelci nad Orlicí a Havířově. Zatím však ani v jednom případě rozhodnutí o udělení mezinárodní ochrany ještě nepadlo.

Čínští křesťané jsou podle informací Hospodářských novin členy 10 různých křesťanských církví. Komunističtí vládci v jejich mateřské zemi uznávají katolictví i protestantství, církve ale hlídá tajná policie. Křesťané se proto sdružují do početných "podzemních církví", které ovšem režim tvrdě potírá.

S právními záležitostmi pomáhá čínským žadatelům o azyl také občanské sdružení Křesťanští právníci, které vede soudce Okresního soudu v Táboře Ondřej Kubů. Ani ten detaily zveřejňovat nechce. "Nepřejí si o sobě nic prozrazovat, obávají se následků, které by to pro ně mohlo mít," vzkazuje Kubů.

Ministerstvo vnitra má ze zákona na udělení či neudělení azylu lhůtu 90 dnů, kterou může prodlužovat až na šest měsíců. Podle Frankové této možnosti u několika žádostí čínských křesťanů využilo. Choulostivá rozhodnutí tak patrně padnou až na konci roku. Pokud Číňané azyl nedostanou, budou se moct odvolat ke krajskému soudu. Na dotaz HN ohledně současného případu ministerstvo neodpovědělo.

Aby tolik Číňanů požádalo Česko o azyl, je neobvyklé. V minulých letech tvořili jen zlomek žádostí o ochranu, loni úřady posoudily čtyři případy, v roce 2014 patnáct. Úředníci tak budou letos řešit třikrát víc čínských azylových žádostí než za poslední dva roky dohromady.

Křesťané jsou v Číně jednou z nejpronásledovanějších komunit. Komunističtí vládci chápou křesťanství jako symbol západního imperialismu, počet křesťanů ve více než miliardové zemi odhadují na 25 milionů. Situace v oblasti dodržování lidských práv se podle odborníků stále zhoršuje.

"Komunistická strana Číny si bez ohledu na ekonomické reformy pečlivě hlídá ideologický monopol," upozorňuje sinoložka Olga Lomová z Karlovy univerzity. Podle ní křesťané v Číně přicházejí o práci, pokud proti režimu protestují veřejně, mohou skončit ve vězení.

Tvrdší postup proti křesťanům začal po nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga před třemi lety. Ten byl v Česku na státní návštěvě koncem března. Policisté při ní zasahovali proti lidem, kteří upozorňovali na nedodržování lidských práv v Číně. V rámci masivních bezpečnostních opatření například nechali sundat vlajku Tibetu z budovy FAMU.

Lomová si netroufá odhadovat, jestli šedesátka Číňanů v Česku azyl dostane, a připomíná, že občané Číny o azyl v zahraničí obvykle nežádají − kvůli obavám z pronásledování příbuzných. "Tento případ je netypický. Možná je v pozadí i nějaký konkrétní místní problém, konflikt s úřady, který jde za hranice otázek víry," domnívá se.

Skeptický k možnému udělení azylu je ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Podle něj se ministerstvo vnitra dlouhodobě chová tak, aby cizince od pobytu v Česku odrazovalo. "Je to jejich know-how, proto neočekávám, že se tato pozice nějak výrazně změní a Číňané u nás budou moct jako uprchlíci zůstat," tvrdí.

Za posledních pět let dostalo azyl v Česku jen šest pronásledovaných Číňanů. Bylo to však ještě předtím, než začala éra masivních čínských investic do tuzemské ekonomiky a politického sbližování Česka s ekonomicky silnou "říší středu".

Zdroj: ihned.cz



 
Příbuzné odkazy
· Více o Zprávy
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Zprávy:
První setkání zájemců o Biblický teologický seminář (BTS)


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"60 čínských křesťanů žádá o azyl v České republice" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.13 Seconds