Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Havel   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 9, článků celkem: 4737, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4347, adminů: 23, uživatelů: 2366
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 605 427

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 14 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Události: Švédsko: papež František na zahájení oslav 500. výročí luterské reformace
Posted on Pondělí, 31. říjen 2016 @ 14:02:02 CET Vložil: Mainstream

Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Papež František dnes (31. října 2016) přijel na dvoudenní návštěvu Švédska.

"Žádám vás, prosím, o modlitbu za to, aby má cesta do Švédska přispěla k jednotě křesťanů," uvedl papež v neděli na twitteru.

V protestantském Švédsku se zúčastní začátku oslav 500. výročí reformace. Na letišti ve městě Malmö ho přivítal švédský premiér Stefan Löfven, následně papež zamířil na setkání s královskou rodinou. V nedalekém Lundu dnes papež s luteránskými duchovními odslouží společnou bohoslužbu

Oslavy půltisíciletí od reformace se v Lundu konají pod záštitou Světové luterské federace (LWF), která sdružuje protestantské církve s více než 60 miliony věřících. Ekumenická bohoslužba se uskuteční ve stejný den, kdy teolog a kazatel Martin Luther přibil v roce 1517 na dveře chrámu ve Wittenbergu svých 95 tezí proti odpustkům (31. října 1517). Tento okamžik je považován za začátek reformace. Oslavy začínají rok před tímto výročím.

Právě v roce 1517 začalo rozštěpení západní církve na katolíky a protestanty, které později vedlo mimo jiné ke třicetileté válce. Sám Luther byl prohlášen za kacíře a jeho spisy byly zakázány.

Po dnešní ekumenické bohoslužbě v luteránské katedrále v Lundu se papež ještě zúčastní shromáždění, které má zdůraznit mírové a humanitární úsilí obou církví. Na akci přednesou své výpovědi uprchlíci či katolický biskup obléhaného syrského města Halab, uvedla agentura AP.

Podle papeže mohou katolická a luteránská církev navzdory přetrvávajícím náboženským sporům spolupracovat právě v takových otázkách, jako je boj proti chudobě či pomoc migrantům.

V úterý bude papežův program podle AP pokračovat katolickou mší na sportovním stadionu v jihošvédském Malmö.

Tradicionalisté v katolické církvi podle ČTK už Františka kritizovali za to, že vůči luteránům dělá příliš mnoho ústupků. Loni papež v Římě navštívil luteránský kostel a vyzval tam k usmíření mezi církvemi a ke vzájemnému odpuštění za minulé perzekuce.

Na papežskou návštěvu se chystají katoličtí biskupové z celé Skandinávie. František se setká i s nejvyšší představitelkou Švédské luterské církve Antje Jackelén, arcibiskupkou z Upsally. Do Lundu zavítá i kardinál Miloslav Vlk.

Citováno z www.christnet.cz 

Papež František přicestoval na dvoudenní návštěvu Švédska, kde se zúčastní začátku oslav 500. výročí reformace. Tedy procesu, který usiloval o návrat ke kořenům křesťanství a během něhož vznikly i protestantské církve.

Papež v pondělí ve městě Lund odslouží i společnou bohoslužbu s luteránskými duchovními.

Františka přitom už v minulosti tradicionalisté v katolické církvi kritizovali za to, že vůči luteránům dělá příliš mnoho ústupků.

Loni papež v Římě navštívil luteránský kostel a vyzval tam k usmíření mezi církvemi a k vzájemnému odpuštění za minulé perzekuce.

Oslavy půltisíciletí od reformace se v Lundu konají pod záštitou Světové luterské federace (LWF), která sdružuje protestantské církve s více než 60 miliony věřících.

Ekumenická bohoslužba se uskuteční ve stejný den, kdy teolog a kazatel Martin Luther přibil v roce 1517 na dveře chrámu ve Wittenbergu svých 95 tezí proti odpustkům. Tento okamžik je považován za začátek reformace. Oslavy začínají rok před tímto výročím.

Právě v roce 1517 začalo rozštěpení západní církve na katolíky a protestanty, které později vedlo mimo jiné ke třicetileté válce. Sám Luther byl prohlášen za kacíře a jeho spisy byly zakázány.

V roce 1999 katolická církev s luterány podepsala Společné prohlášení k nauce o ospravedlnění, které mělo překonat klíčové neshody mezi katolíky a protestanty.

Po pondělní ekumenické bohoslužbě v luteránské katedrále v Lundu se papež ještě zúčastní shromáždění, které má zdůraznit mírové a humanitární úsilí obou církví. Na akci přednesou své výpovědi uprchlíci či katolický biskup obléhaného syrského města Aleppo, uvedla agentura AP.

Podle papeže mohou katolická a luteránská církev navzdory přetrvávajícím náboženským sporům spolupracovat právě v takových otázkách, jako je boj proti chudobě či pomoc migrantům.

V úterý bude papežův program podle AP pokračovat katolickou mší na sportovním stadionu v jihošvédském Malmö.

Citováno z https://zpravy.aktualne.cz

Katolicko-luteránská připomínka reformace je historický moment, soudí kardinál Parolin

„Od konfliktu ke společenství – společně v naději”, zní motto 17. mezinárodní cesty papeže Františka, která jej už v pondělí zavede do Švédska, aby společně s luteránskou církví připomenul pětisté výročí reformace. Delegaci Svatého stolce povede kardinál státní sekretář Pietro Parolin, který v rozhovoru pro Vatikánské televizní centrum uvedl:

„V roce 1517 Luther – mnich Luther – veřejně odsoudil prodávání odpustků, čímž dal podnět procesu změn, které v kontextu velkých politických, sociálních a hospodářských proměn dané doby bohužel vedly k rozdělení západních církví a byly doprovázeny bojem o moc, násilím a sledem náboženských válek. Od té doby se výročí reformace pokaždé připomínala, ale vždy polemicky, v kontroverzním a možná i nepřátelském duchu. Tentokrát je to však jinak – katolíci společně s luterány a za přítomnosti papeže si poprvé připomenou pětisté výročí reformace. Opravdu si myslím, že lze mluvit o dějinném okamžiku, o mezníku na cestě smíření a společného hledání jednoty mezi církvemi a církevními společenstvími. Tento důležitý moment je plodem dialogu, který se rozvinul v posledních padesáti letech počínaje podněty druhého Vatikánského koncilu. Dialogu, který se snažil o překonání obtíží, vytváření důvěry a praktikování principu, který vyhlásil už Jan XXIII. – tedy že je více toho, co nás spojuje, než toho, co nás dělí. Jedním z vrcholných bodů tohoto dialogu byl roku 1999 podpis Společného prohlášení k nauce o ospravedlnění, což bylo původně jedno ze sporných témat. Je tudíž třeba děkovat Pánu, že jsme dospěli k této chvíli, která je výsledkem dlouhodobé cesty, a prosit jej, abychom pokračovali v cestě dialogu a hledání církevní jednoty.”


Po ekumenické modlitbě v lundské katedrále se bude slavit v aréně v Malmö, zazní tu několik svědectví…

„Budou to chvíle určené k oslavě a radosti, věnované zejména mladým lidem. V rámci ekumenického setkání bude také podepsána dohoda mezi Caritas Internationalis a odborem pro službu Světové luterské federace. Znamená to, že smíření, které hledáme, se má především tlumočit do společného svědectví vůči světu, do postojů milosrdné lásky vůči mnoha trpícím. Týká se to zejména mladých lidí, kteří jsou, jak už bylo mnohokrát řečeno, budoucností a nadějí církve. Je velmi důležité nalézt vhodné oblasti, ve kterých takové svědectví vydávat – domnívám se, že solidarita s posledními a ochrana našeho společného domu jsou odvětví, kde lze vykazovat účinné a seriózní úsilí.“

Řekl mimo jiné kard. Pietro Parolin před nadcházející cestou papeže Františka do Švédska.

Citováno z www.radivaticana.cz

Společné prohlášení švédských katolíků a luteránů

V Lundu a v Malmö nebude papež hostem, nýbrž hostitelem, stejně jako prezident a generální sekretář Světové luteránské federace – píší nejvyšší představitelé švédských katolíků a luteránů. Necelé dva týdny před Františkovým příjezdem primaska tamní luteránské církve Antje Jackelén a katolický biskup Stockholmu Anders Arborelius, vydali společné prohlášení. Připomínají v něm plody vzájemného dialogu, něž počítají také společný dokument k 500. výročí reformace.

Pro švédské křesťany bude papežova návštěva povzbuzením k zintenzívnění ekumenických vztahů. Signatáři nicméně přiznávají, že pokrok v této oblasti není vůbec samozřejmý. Musíme se totiž vypořádat s překážkami, které stojí na cestě. „Spolu s papežem a Světovou luteránskou federací však máme příležitost vydat svědectví o Ježíši Kristu, aby svět uvěřil – stojí ve společném prohlášení představitelů švédských církví. – Dobře tuto šanci využijme, modleme se a pracujme ve prospěch evangelia.“ 

Citováno z www.radiovaticana.cz

Od konfliktu ke společenství, společně v naději

„Od konfliktu ke společenství, společně v naději,“ tak zní motto 17. zahraniční apoštolské cesty papeže Františka, která jej přivede do Švédska na společnou luteránsko-katolickou připomínku 500. výročí začátku reformace. Jak v oficiální prezentaci zdůraznil ředitel tiskového střediska Svatého stolce, cílem cesty je prosit o odpuštění za trvající rozdělení křesťanů obou tradic a poukázat na 50 let ekumenického dialogu.

Papež stráví ve Švédsku dva intenzívní dny. V pondělí 31. října přistane v 11 hodin na letišti v Malmö, kde jej přivítá švédský premiér, následovat bude návštěva v královském paláci v Lundu a odpoledne ekumenická modlitba v tamní - původně katolické a po reformaci luteránské – katedrále. Poté se přemístí na sportovní stadion do Malmö, kde se veřejně setká s 30 luteránskými delegacemi. Odtud pak spolu s kardinálem Kochem – na znamení ekumenické blízkosti – odjedou minibusem společně s předsedou Světové luteránské federace, biskupem Munibem A. Younanem a jejím generálním sekretářem rev. Martinem Jungem (na foto s kardinálem Kochem) – který se rovněž zúčastnil vatikánského brífinku:

„Díky našemu dialogu a díky důvěře, která mezi námi narostla, a díky tomu, že se nám podařilo odstranit některé doktrinální překážky, jsme toho názoru, že dozrál čas, abychom se pokusili přejít od konfliktu ke společenství.“

Na slavnost Všech svatých, 1. listopadu, bude papež František v Malmö sloužit mši svatou s místní katolickou komunitou. Poté se vrátí do Říma, kde je očekáván v 15.30 hod. Předseda Papežské rady pro mezinárodní dialog, kardinál Kurt Koch, k očekáváním spojeným s návštěvou novinářům řekl:

„V minulosti se kulatá výročí na obou stranách připomínala v tónech poněkud triumfalistických a polemických. Dnes chceme učinit toto gesto společně. A nejde pouze o připomínku 500. výřočí reformace, ale také o 50 let dialogu mezi luterány a katolíky. Byl to první bilaterální dialog, který katolická církev zahájila hned po Koncilu, v roce 1967, a toto je také znamením vděčnosti za to, že jsme mohli objevit všechno, co luterány a katolíky spojuje.“

Řekl na brífinku k papežově cestě do Švédska kardinál Kurt Koch, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog. 

Citováno z www.radiovaticana.cz

Aktuální informace lze sledovat na oficiálních stránkách: www.lund2016.net.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Ekumenismus
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Ekumenismus:
K otázce nevěrohodnosti ekumenismu Richard Novák, kazatel v.v.


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Švédsko: papež František na zahájení oslav 500. výročí luterské reformace" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.11 Seconds