Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Vojtěch   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2921
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 701 594

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 28 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Fundamentalisti: ´´Bůh nenávidí Ameriku, zemi buzerantů.´´
Posted on Úterý, 15. listopad 2016 @ 17:10:56 CET Vložil: Mainstream

Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Amerika otevřela náruč homosexuálům a musí trpět. Jedenácté září bylo božím trestem, posledním varováním: Kajte se! Tak zní základní myšlenka Baptistické církve Westboro, která už čtvrt století na gayparádách a pohřbech amerických vojáků hlásá nenávist.

První prosinec roku 2009. Svět si připomíná Den boje proti AIDS, kampaň proti zákeřné nemoci se nese v duchu podpory a osvěty. Megan Phelps-Roperová má však zcela jiný pohled na věc. Chorobu oslavuje jako boží trest seslaný na hříšníky. „Díky Bohu za AIDS!“ vykřikuje na Twitteru.

Svými příspěvky vzbudila bouři nevole, pro Megan to však nebylo nic nového. Dnes třicetiletá členka Baptistické církve Westboro, jejíž příběh před rokem vylíčil magazín The Newyorker, byla vychována jako bojovnice za boží spravedlnost a na nevoli neznabohů byla zvyklá.

Stejně jako ostatní členové ultrakonzervativní baptistické sekty věřila, že všechny tragédie jsou božím varováním. Války, přírodní katastrofy, masakry, teroristické útoky, to vše jsou způsoby, kterými Bůh trestá hříšníky. Boží nenávist je projev lásky, protože stvořitel dává nevěřícím šanci k pokání.

Rodinná církev z Kansasu tuto boží lásku hlásá na protestech provázejících pohřby vojáků, návštěvu papeže či průvody homosexuálů. Její stoupenci vykřikují, že Bůh nenávidí buzny, Ameriku, Židy, muslimy, katolíky a politiky. Z přibližně čtyřicetičlenné sekty se postupem let stal americký fenomén a symbol fanatické zášti.

Nenávist jako náboženství

Příběh Baptistické církve Westboro se začal odvíjet v roce 1955, kdy se pastor Fred Phelps rozešel s baptistickou obcí ve městě Topeka. Phelps věřil v doslovný výklad Bible a očekával, že až přijde soudný den, Bůh spasí předem určený počet věřících. Jeho sžíravá kázání namířená proti tělesnému chtíči či sprosté mluvě většinu baptistů odrazovala, a kolem Phelpse se tak shlukli především jeho příbuzní a nejbližší přátelé

Phelps se zpočátku živil jako prodejce vysavačů a pojišťovák, ale časem vystudoval práva, otevřel si advokátní kancelář a hájil černochy, kteří se v Kansasu stali obětmi rasové diskriminace. Zatímco v rasových otázkách stál na straně pokroku, ve všem ostatním zastával fundamentalistické postoje. Jeho stoupenci se postupně vzdalovali protestantskému mainstreamu.

Kázající advokát prosazoval absolutní oddanost Bohu. Postupem času přivedl na svět třináct dětí, od nichž se dočkal 54 vnoučat. Jedním z nich byla Megan. Její matka Shirley pracovala jako právnička v Phelpsově firmě, otec byl jedním z mála konvertitů, kteří přišli zvenčí. Když bylo Megan pět let, dostala se její velká rodina poprvé do pozornosti médií.

V červnu roku 1991 Fred Phelps prohlásil, že v městském parku nedaleko bloku obývaného jeho věrnými se scházejí homosexuálové. Sešikoval ovečky a vydal se demonstrovat. Kolem parku neustále procházely jeho protestní hlídky vyzbrojené transparenty s nápisy: „Varování! V křoví se skrývají buzny. Hlídejte si děti. Bůh zničil Sodomu“. Jednu z těchto cedulí třímala i malá Megan.

Nenávistné mítinky se staly terčem kritiky většiny místních. Phelps však dostal to, po čem toužil. Pozornost. V roce 1994 prozradil, že negativní společenská odezva ho motivuje. „Znamená to, že mám pravdu,“ tvrdil. Se svými ovečkami začal cestovat po Spojených státech a demonstrovat na pochodech gay pride či pohřbech zavražděných homosexuálů.

O deset let později se členové Baptistické církve Westboro zaměřili i na pohřby amerických vojáků padlých v Iráku a Afghánistánu. Poštvali tím proti sobě celou Ameriku, oni sami však věřili, že své zemi zjevují pravdu. Teroristické útoky z 11. září 2001 byly božím trestem za vstřícný přístup k homosexuálům, Amerika to však nepochopila. A tak je jí to třeba připomínat.

Čím extrémnější prohlášení, tím lépe. Nové publikum Phelps našel na se internetu. Jeho stoupenci založili web godhatesfags.com (volně přeloženo jako bůhnenávidíbuzny.com), který se staly virtuálním domovem sekty. Lze na něm najít audio záznamy všech kázání včetně jejich přepisů či svérázné verze popových hitů.

Baptisté z Westboro nenávist ventilují i v parodických verzích slavných písní. Před jejich textařským umem neunikly popové šlágry ani klasické americké písně. Národní cítění Američanů nejvíce zasáhla úprava písně Bůh žehnej Americe, v podání Westboro Bůh nenávidí Ameriku. „Bůh nenávidí Ameriku, zemi buzerantů,“ zpívá se v úvodu. Píseň kapely Queen Bohemian Rhapsody překřtili na Bohemian Tragedy. Kreativitu sekty pocítily i hvězdy populární hudby. Parodických textů se dočkala kapela Bastille, zpěvačka Adele či elektronické duo Daft Punk. Všechny písně najdete na stránkách sekty i v audio verzi.

Megan bylo v době založení stránek osm let. Jako každé zvídavé dítě i ji lákal internet. Na diskuzních serverech trávila většinu volného času a objevovala zde svět obyčejných dětí a teenagerů.

utno podotknout, že Phelps své ovečky nedržel v izolaci od světa. Megan spolu se sourozenci navštěvovala základní i střední školu v Topece. Mezi spolužáky měla pověst milé a slušné dívky. Jen při přestávkách na oběd hlasitě propagovala nenávistné názory své rodiny.

Píseň pro Ehuda Baraka

Phelps postupně rozšiřoval okruh svých cílů. V roce 1996 vedl své věrné do Muzea holokaustu ve Washingtonu, kde ventiloval svoji nenávist vůči Židům. „Homosexuálové a Židé vedli nacistické Německo. Židé nyní chodí po Zemi, duchovně slepí. Židé podporují hnutí sodomitů. Židé jsou skuteční nacisté,“ prohlašoval. O pár měsíců později založil speciální stránku jewskilledjesus.com (židézabiliježíše.com).

Při jednom protestu v New Orleans stoupenci církve Westboro shodou okolností narazili na Ehuda Baraka, bývalého premiéra Izraele. S radostí mu zazpívali antisemistskou parafrázi izraelské hymny. Megan, která se díky zájmu o internet stala jakousi neoficiální mluvčí sekty, se v souvislosti s tímto incidentem dostala do rozhlasového vysílání. „Mysleli si, že je to šílené. Jedenáctiletá holka jim povídá o nenávisti k Židům,“ vzpomíná Megan na reakci moderátorů.

V roce 2007 let se Phelpsova církev dostala do vleklého soudního sporu kvůli protestu na pohřbu Matta Snydera, amerického mariňáka, který zemřel v Iráku. K soudu sektáře z Topeky hnal jeho otec, který se domáhal milionového odškodného za emocionální újmu utrpěnou při pohledu na slogany jako „Přijdeš do pekla“ a „Díky Bohu za mrtvé vojáky“. V roce 2011 však soud rozhodl v jeho neprospěch. Svoboda slova v tomto případě zvítězila.

V soudních sporech s pobouřenými pozůstalými hrála velkou roli i Phelpsova profese. Všech pět zaměstnanců jeho právnické firmy tvoří jeho potomci a církev se tak může sama hájit. Výhodné je to i po finanční stránce. Ušetří za právníky a z vyhraných sporů plynou odškodnění.

Peníze přijdou vhod, protože zvěstování nenávisti po Americe není levnou záležitostí. Rodinu přijde v přepočtu na pět milionů korun ročně. 

Jejím třetím největším cílem po homosexuálech a padlých vojácích je Vatikán. Phelps katolické kněze jednou obvinil, že „vysávají semeno z malých chlapců, jako upíři sají krev“. Papež Benedikt XVI. byl podle něj kmotr pedofilů a Phelpsovi nástupci podobně smýšlejí i o současné hlavě církve. Stejnou nenávist chovají k islámu. Velí ke splachování Koránu do záchoda a hlásí, že prorok Mohamed byl démonem posedlý pedofil.

Phelpsovi je nutno přičíst k dobru, že vždy zásadně odmítal rasismus. Jako právník hájící práva černochů a kritik Ku-Klux-Klanu se v 60. letech stal několikrát cílem útoků. Na webových stránkách církve se v sekci často kladených otázek píše: „Nevěříme ve fyzické násilí jakéhokoli druhu. Naše učení také nepodporuje rasismus.“ Vysvětlení této tolerance je prosté: „Skutečnými nacisty jsou jen buzny“.

Antikrist Obama

Když do Bílého domu nastoupil v lednu 2009 Barack Obama, Phelps to chápal jako osudové znamení. Věřil, že nový prezident je převtělením Antikrista, paktuje se s ďáblem a papežem Benediktem XVI. Obamovu vládu označil za předzvěst Apokalypsy.

Po vítězství v soudní při s otcem Matta Snydera své ovečky varoval, že Amerika se po verdiktu spojí proti nim a oni budou muset uprchnout do Izraele. Obama bude prohlášen za krále světa a povede národy do boje proti židovskému státu. Jeho zkázu přežije pouze 144 tisíc Židů, kteří se budou kát za Ježíšovu smrt. Phelpsovi věrní stanou v jejich čele, dokud se Kristus nevrátí na Zemi a nepozvedne je do nebe.

Apokalyptická věštba se nevyplnila a členové církve se místo pouti do Izraele museli nadále potýkat se strastmi obyčejného života. V roce 2009 Megan pocítila první záchvěvy nedůvěry. Na Twitteru tehdy hájila postoje církve, diskutovala se stovkami lidí a do jejího myšlení se začaly vkrádat pochybnosti.

První větší krizí víry prošla, když zemřela její oblíbená herečka Brittany Murphyová. Když zprávu o skonu hvězdy filmů Sin City a Narušení přečetla nahlas doma, její rodina začala oslavovat. Viděla v tom boží trest pro hříšný Hollywood. „Spousta z nich hned začala uvažovat, že půjdou protestovat na její pohřeb,“ vzpomínala později Megan. Zlomyslná radost jejích blízkých byla v ostrém kontrastu se záplavou smutných vzkazů, kterou se probírala na Twitteru.

Když o dva roky později narazila na fotografie hladomoru v Somálsku, propukla při pohledu na podvyživené děti v pláč. Její matka však neměla pro slzy pochopení a rychle sepsala text nazvaný „Díky Bohu za hladomor ve východní Africe“.

Stárnoucí Phelps tou dobou už ve své církvi ztrácel moc. Do nejvyššího vedení se propracoval Steve Drain, který do sekty vstoupil na počátku milénia za poněkud netradičních okolností - o rodině fanatických baptistů točil dokumentární film. Zpočátku na ni měl velmi kritický pohled, během několika měsíců, které s Phelpsem strávil, však změnil názor. „Je to nejnepochopenější člověk na světě,“ vysvětloval pro The Daily Beast, když se stěhoval do Topeky.

Zatímco dříve se v církvi o všech rozhodnutích diskutovalo, nyní vše řídila rada „Devíti stařešinů“. Hlavní slovo v ní získal Drain. Hnutí se uzavřelo před světem, ženy se musely podřídit mužům. Nesměly si stříhat vlasy, začaly nosit košile s vysokým límcem a sukně pod kolena. Megan vzpomíná, jak jí rodiče po návratu z obchodu kontrolovali, co si koupila na sebe. Lak na nehty či její oblíbené zlaté sandály jí zatrhli.

Útěk a oslava masakru v Orlandu

Megan se k odchodu z církve rozhoupala ve věku 26 let. Osudové rozhodnutí v ní uzrálo ve chvíli, když se svojí sestrou Grace slyšela v rádiu písničku Just One od folkové kapely Blind Pilot. Zpívá se v ní o druhé životní šanci.

„Najednou mě napadlo – Co když se ve všem mýlíme?,“ popsala později okamžik prozření. Přestala psát na Twitter, na protestních akcích se vyhýbala novinářům. Bála se, aby o své rodině neřekla něco nepřístojného. Na počátku listopadu 2012 se svojí sestrou Grace odešla z domova.

Dnes se Megan snaží přesvědčit své někdejší souvěrce, aby k okolnímu světu zaujali smířlivější postoj. S pochopením se však nesetkává. Navštěvuje setkání židovských obcí a stále ji překvapuje, jak jsou její někdejší nepřátelé přívětiví a neodsuzují ji za její dřívější nenávistné výkřiky.

S rodiči se nepotkala roky. Matku vídává pouze na záběrech z demonstrací Baptistické církve Westboro. „Když se tam máma objeví, pouštím si video pořád dokola. Jenom abych slyšela její hlas,“ říká Megan.

Maličká církev z Kansasu se i po jejím odchodu dál věnuje tomu, co jí jde nejlépe: chrlení zášti. V polovině dubna 2013 vydala tiskové prohlášení, ve kterém děkovala Bohu za teroristické útoky v Bostonu. O rok později přišla o svého zakladatele. Fred Phelps zemřel v 84 letech.

Jeho potomci o sobě nedávno dali vědět po střelbě v gay klubu v Orlandu. Přímo na místě masakru oslavovali smrt 50 lidí (na záběry z protestu se můžete podívat zde).

Nenávist baptistů z Westboro pocítil i čerstvě zvolený prezident Spojených států Donald Trump. Rozsévači zášti ve snaze připoutat pozornost sabotovali během jeho předvolební mítinky a dělali si legraci z jeho účesu, připomíná server The Huffington Post.

Zdroj: „Bůh nenávidí Ameriku, zemi buzerantů.“ Církev vzteklých dští svatou zášť<


 
Příbuzné odkazy
· Více o Zajímavosti
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Zajímavosti:
Adventistické upřesnění věroučného bodu o stvoření: symptom změny kurzu církve


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 2
Hlasů: 1


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"´´Bůh nenávidí Ameriku, zemi buzerantů.´´" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.08 Seconds