Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Jiří   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2921
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 702 282

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Rozhovor: UNIE KOMPAS - rozhovor s Martinem Stavjaníkem
Posted on Úterý, 29. březen 2005 @ 07:30:56 CEST Vložil: Benjamin

Mládež poslal Josijas


Co je to Unie Kompas?

Unie Kompas je občanské sdružení založené několika křesťany z našeho sboru s touhou pomoci mladým lidem ve Zlíně a okolí zvěstovat evangelium prostřednictvím různých sociálních služeb. Posláním a cílem sdružení je tedy pomoci ve všech oblastech lidského života – duševní, duchovní i tělesné.

Kdy vaše sdružení vzniklo a proč?

Vzniklo v roce 1997, kdy bylo zaregistrováno Ministerstvem vnitra. Na počátku stáli samí dobrovolníci, kteří se ve svém volném čase scházeli k organizování a uskutečňování různých programů pro mladé lidi. Důvodem byla touha pomoci mladým lidem nacházejícím se v nějaké krizové životní situaci, nabídnout jim různé možnosti využití volného času a také samozřejmě zvěstovat jim evangelium.

Jakým aktivitám se věnujete v současné době?

V současnosti máme 10 zaměstnanců na plný úvazek a k tomu asi 15 dobrovolníků. Věnujeme se dětem a mládeži ve dvou nízkoprahových klubech ve Zlíně (jeden pro kategorii 10-15 let, druhý pro kategorii 15-20 let), máme terénní pracovníky (tzv. streetworkery), kteří je kontaktují a věnují se jim v jejich přirozeném prostředí – v parcích, na hřištích či v hospodách; dále máme psychologickou poradnu a pracovníka na přednáškovou činnost, který chodí s různými programy po školách. Samozřejmě nad jím vším bdí administrativní pracovnice starající se zejména o přísun potřebných finančních prostředků a vše, co s tím souvisí.

Kromě toho děláme různé akce pro širokou veřejnost, víkendovky, letní tábory či jiné mimořádné akce.

Unie Kompas se věnuje většinou mladým lidem, kteří nejsou v církvi. Jak se vám daří navazovat kontakty?

Mám za to, že Bůh většinu z nás povolal do Unie Kompas jako do plnočasové služby proto, že máme od Něj přirozený dar navazovat kontakty s mladými lidmi. A tudíž to většinou není takový problém. Podle mého názoru není zas takový rozdíl mezi navazováním kontaktů s mladými křesťany či nekřesťany.

Tato práce nespočívá v tom, že si přečtete nějakou brožurku a řídíte se podle jejich přesných pokynů, ale je to přirozený dar od Boha. Tím nechci v žádném případě snižovat důležitost studia odborné literatury, protože dobře víme, jak je to pro nás důležité.

Mají zájem o nabízené aktivity i když ví, že jste křesťané a že věříte v Boha?

Myslím, si, že pro ně nehraje velkou roli to, že jsme věřící křesťané, ale že je jim s námi dobře a že je bereme vážně. Na základě navázaného vztahu je pro nás potom přirozené mluvit v příhodné situaci o naší víře a nikomu to pak nepřijde divné. Naopak je to častokrát příležitost, že se ptají více.

V dnešní době je spousta lákadel v podobě televize, počítačů a internetu. Jak se vám daří připravovat program, aby děti přišly?

Někdy mám takový pocit, že se touto otázkou chytáme do pasti konkurovat si v nabídce s tímto světem. Někdy nás to k tomu svádí a vyplývá z toho buď přílišná snaha křesťanských aktivistů vytvořit super programy dokonale připravené, nebo naopak frustrace z toho, že s nabídkami světa stejně soutěžit nejde a proto ani nemá smysl se o to snažit.

Má odpověď tedy zní: Má cenu se snažit dělat co nejlépe svou práci, ale ještě důležitější je modlit se, modlit se, modlit se… a očekávat na Boha, který je mocnější než tento svět a povolává si ze světa své děti podle své svrchované vůle.

Pro práci s dětmi a mládeží je velmi důležité najít ty správné pracovníky. Jaké vlastnosti by měl mít člověk, který pracuje v této oblasti?

Měl by mít jistotu povolání od Boha, že ho chce mít v této práci. Měl by mít srdce služebníka, připraveného nechat se formovat Bohem, protože nikdo nejsme dokonalí ani po mnoha letech služby a potřebujeme se stále učit. Také by měl být týmovým pracovníkem, protože s individualistou se na Božím díle špatně spolupracuje. Také je dobré, když je ten člověk nastavený na sebevzdělávání, protože to vidíme jako velmi přínosné – součástí našeho seberůstu jsou různé specializované semináře, kurzy, školení či supervize. Ale aby to neznělo jako nerealistické požadavky na pracovníka, tak musím zdůraznit, že mnozí z nás zaměstnanců jsme začínali od nuly, jen s nadšením pro Pána. Věděli jsme, že nás tady chce Bůh mít a On si z nás postupně tvoří (i když to s námi má často velmi těžké!!!) svoje nádoby.

Součástí Unie Kompas je i psychologická poradna. Jaké problémy trápí ty, kteří přicházejí žádat o radu?

Ty problémy jsou úplně běžné jako u všech jiných dětí – šikana, špatné sebehodnocení, partnerské vztahy, vztahy s rodiči… Občas i něco horšího. Naší modlitbou je, aby u nás cítili podporu a opravdový zájem. Dospívající jsou mnohem citlivější a dokážou vycítit, když někdo něco dělá jen jako rutinu, zaměstnání, nebo že si na něco hraje. Chceme být pro ně upřímní – tedy ti, kteří možná neví všechno o dané problematice, ale jsou na jejich straně, jsou s nimi v problému.

Myslím si, že součástí sociální (a potažmo i misijní) práce není vyřešit za ostatní jejich problémy, ale naučit je řešit je sami – ne jim stále lovit ryby, ale udělat z nich rybáře, aby se ryby naučili lovit sami.

Ptala se Magda Kucová


Zdroj: Mládež sobě (MLS ročník 4, číslo 14) - časopis Odboru mládeže BJB



 
Příbuzné odkazy
· Více o Mládež
· Novinky od Benjamin


Nejčtenější článka o Mládež:
Mají v Chebu ještě baptistickou mládež?


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.66
Hlasů: 12


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"UNIE KOMPAS - rozhovor s Martinem Stavjaníkem" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.10 Seconds