Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Ilja   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 4694, komentáře < 7 dní: 1, komentářů celkem: 4330, adminů: 23, uživatelů: 2367
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 507 861

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 20 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Fundamentalisti: Chystáte se na ekumenický týden modliteb 2017?
Posted on Středa, 04. leden 2017 @ 20:25:24 CET Vložil: Mainstream

Ekumenismus poslal Nepřihlášený

(Komentář k programu ekumenického týdne za jednotu křesťanů.)

Každý, kdo měl možnost seznámit se s programem na ekumenický týden modliteb (viz zde), tak jak nám ho připravila ERC a jak ho bez zaváhání přeposílá na naše sbory VV, musí zaujmout nějaký postoj. Buď budeme těmi, kteří se budou i se svými sbory aktivně podílet na tomto modlitebním týdnu a nebo budeme těmi, kteří se tohoto ekumenického týdnu modliteb účastnit nebudou. Jsme si dobře vědomi, že společná modlitba má v Písmu úžasné zaslíbení, přesto existují vážné důvody tento program zásadně odmítnout a nemít podíl na této na první pohled „Bohu-milé“ křesťanské aktivitě.

Už z úvodu Informací k pořadatelům Modlitebního týdne je zřejmé, jaký je skrytý cíl tohoto „ekumenického“ snažení. Ačkoli společná setkání k modlitbám mezi některými církvemi začala už o několik desetiletí dříve, tento program vědomě navazuje na Paula Wattsona, který se v Anglii snažil přivést Anglikánskou církev pod primát římského biskupa. A i v ČR, ačkoliv zde má ŘKC v ERC jen přidružený statut, jede vše (i s pomocí protestantů) podle její režie. I v použitém překladu verše, který je celkovým nosným tématem, se autoři přiklonili k verzi A. Bognerta a k exhortaci papeže Františka. Je otázkou, jestli to trochu poupravili uvedením i dalších překladů a připomínkou reformace. Také vzorový průběh bohoslužby je zcela podle liturgie katolické a jí podobných církví. 

Další námitka směřuje k tomu, jak autoři zaměřili smysl biblického textu o smíření. Soustředili ho hlavně na smíření rozkolu, který nastal reformací a na všeobecné smíření mezi lidmi. Ale apoštol Pavel zde mluví o nutnosti smíření hříšníků s Bohem! Je jasné, že tohle vnitřní opravdové smíření s Bohem má mít přesah i navenek, do vztahů smířeného k jeho bližním. Smířit se mohou jednotliví lidé i s rozdílnými názory, ale ani tady nebude smíření úplné bez toho, že na obou stranách proběhne smíření s Bohem. Podobné to je i v mezicírkevních vztazích; nemá tu přetrvávat antagonismus nebo dokonce nepřátelství. Ale smířit naprosto rozdílná učení nejde. A bez vnitřního sjednocení bude jinak vzniklá „jednota“ jen vnější, deklarovaná. Opravdová, vnitřní hluboká jednota není možná bez společného základu; a církve nemají společný pohled na to, co je pro ně autoritou. 

Víme, že namítnete - společným základem a autoritou je Kristus. Ale je opravdu společným základem Kristus, jak nám ho zjevuje Bible? O Kristu totiž mluví i Korán, jako velkého guru ho uznávají i východní náboženství. Katolická církev to, co učil Ježíš Kristus a apoštolové, musela během staletí „rozvinout“ do vyšší úrovně pravdivosti víry a praxe a uctívají např. Pražské Jezulátko. O Kristu mluví i liberálové a přitom zpochybňují pravdivost evangelií, o pocitech s Kristem hovoří i existenciálové a mystici a Krista si brali do úst i revolucionáři a komunisté. Na kterém z těchto Kristů je možné se v dnešní ekumeně mezi náboženstvími a církvemi sjednotit? V evropském křesťanském ekumenickém hnutí se patrně blížíme k přijetí společné střechy pod papežem, s tím, že Řím ponechá odloučeným církvím jejich tradice. Protože na těch se dnes staví asi mnohem víc než na učení Bible. 

Další poněkud smutnou skutečností tohoto programu je to, jak sporadicky je v něm v souvislosti se smířením, zdůrazněno spojení smíření se zvěstováním evangelia. Na opakování evangelia (tj. toho co pro nás Pán Ježíš udělal a co z toho vyplývá) a jeho zvěstování přece apoštol postavil celý tento oddíl. Ale ve výkladech, komentářích a aplikacích textu se to objevuje jen jednou (první den). A posledním hřebíčkem je vyznění komentáře k osmému dni - Co kdyby se biblická proroctví opravdu vyplnila? Autoři komentářů to zřejmě neočekávají. Pán Ježíš Kristus podruhé nepřijde (na zemi už přece církev jednu hlavu má), jen spojená církev se objeví v plné kráse. To jen podtrhuje, jak je v dnešní ekumeně chápána Bible.

Zdroj: http://www.bjbjablonec.cz 
Příbuzné odkazy
· Více o Ekumenismus
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Ekumenismus:
K otázce nevěrohodnosti ekumenismu Richard Novák, kazatel v.v.


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 2.77
Hlasů: 9


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Chystáte se na ekumenický týden modliteb 2017?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Chystáte se na ekumenický týden modliteb 2017? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: BohemianAnonymus v Úterý, 10. leden 2017 @ 12:22:17 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Skvěle napsaný článek. Jsem rád, že alespoň BJB Jablonec drží prapor. Pokud o mne jde, tak se na tu trapnou ekumenickou show rozhodně nechystám. Můj postoj je uveden v komentářích článku 
BAVedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.37 Seconds