Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Simona   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 4776, komentáře < 7 dní: 16, komentářů celkem: 4436, adminů: 23, uživatelů: 2366
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 675 435

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 25 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Prohlášení: Ostravská reakce na ´´Prohlášení 5 sborů BJB´´
Posted on Pátek, 21. duben 2017 @ 11:00:05 CEST Vložil: Mainstream

Principy poslal Nepřihlášený

Reakce na dopis z Jablonce – prohlášení 5 sborů

Bratři a sestry,
děkuji za Vaši snahu bránit se proti extrémům liberalismu. Jistě na takové prohlášení máte právo, nicméně si dovolím předložit reakci a nesouhlas k některým bodům.

Uvádí se, že našimi sbory a VV se šíří liberalismus a rozdílný pohled na autoritu Písma. Opravdu by mě zajímalo, koho tím myslíte a co tím konkrétně myslíte? Br.Kern se naopak zmiňuje (Zpráva předsedy VV pro SD) o „neumožnění bratru předsedovi kázat v některých sborech.“ Co je tím důvodem, že br.Kern nemohl kázat v některých sborech? To že neuznává autoritu Božího slova? To je nesmysl! Ale tím důvodem asi je, že neinterpretuje Písmo, resp. některé téma tak, jak si představuje určitý proud (fundamentální). To že souhlasí se službou žen a s ekumenickou spolupráci z něj dělá liberála??? Asi podobné to je s dalšími služebníky – kazateli. Ti, co znám (troufám si říct, že všichni) vycházejí z Písma, studují ho a vykládají. Rozdílností (problémem) tedy není nerespektování Písma, opuštění autority Bible, ale rozdílné přístupy exegeze a interpretace. Což je možné a legitimní. Hranicí pak je teologická jednota Písma (můj výklad daného oddílu nesmí jít proti celkovému svědectví Bible) a ovoce (po ovoci je poznáte).

Ano, věříme, že Písmo je inspirované Božím Duchem, že je zapsaným Božím slovem (zjevením). Dokonce můžeme hovořit o verbální inspiraci = každé slovo je inspirované a má své místo (konzervativní přístup). Nejde však o diktační teorii, že autoři byli pasivními nástroji a jen mechanicky zapisovali text. Naopak Duch si použil i jejich schopnosti dané jejich osobností, vzděláním nebo kulturním pozadím. Proto nemůžeme ani přehlédnout kontext literární (žánrový, historický, situační). Ano, Písmo je inspirované, ale zároveň má kontext! Proto potřebujeme ho studovat = pronikat do textů i v širších historických, jazykových a kulturních souvislostech. A ne jen zjednodušeně číst a vytahovat dané veršíky. Nadto jde o Boží zjevení a člověk potřebuje osvětlení Duchem svatým (vliv a práce Ducha, abychom pochopili zapsané slovo).

Na jistém fóru proběhla informace, že pokud přijmeme návrh č.1 (odmítnutí homosexuálního jednání), musíme zároveň přijmout i návrh č.15 (odmítnutí služby žen), jinak budeme pokrytečtí a bez respektu k autoritě Písma. Proč? Protože obě věci Písmo explicitně – jasně zakazuje, takže jedinou biblickou možností je odmítnout obojí? Tak to považuji za nebezpečný tlak a útok typu: „Pokud neodmítnete službu žen nejste dostatečně bibličtí.“ Nevím proč se tato dvě témata takto propojují. Co se týče homosexuálního jednání, je svědectví Písma konzistentní, odmítá homosexuální praxi (je třeba rozlišovat mezi homosexuálním cítěním a praxí). Co se týče služby žen, jak rozumět slovům 1K 11,4-5 (žena se modlí a prorokuje veřejně), 1K 12,11 (Duch dává) nebo Ř16 (Pavel zmiňuje mnoho žen, které pracovaly na díle Páně)?

Ano, je zde nebezpečí vlivu liberalismu (popření autority, vyšší kritika) nicméně nebezpečný je i tzv. „fundamentalismus“. Mám obavy z doslovné čtení Písma, bez pochopení a znalostí souvislostí a preference psaného slova (litery). Praktické aplikace takového postoje můžou být až úzkoprsé. Několik případů, se kterými jsem se mezi evangelikálními křesťany setkal: ženy ve shromáždění musí nosit pokrývku hlavy (1K 11,2-16); svobodný muž nemůže být starším sboru (Tt 1,6 – má být ženatý); ženatý ale bezdětný muž nemůže být starším sboru (1Tm 3,4-5 – dobře vést rodinu a slušně vychované děti).

Dovolím si zde uvést citát P. Hanese: „Tento pristup berie vážne to, čo Biblia hovori sama o sebe – jej povodcom je sám Stvoritel’ sveta a jej slová sú posvátné. Tu treba dorazne podotknúť, že toto nesmie znamenať prehliadanie kontextu literatury, histórie, geografie alebo kultury, ako sa to niekedy stáva tzv. "fundamentalistom".“ (Úvod do starej zmluvy, BB 2001).

Bojím se především o přetržení pouta mezi Kristem (živé Slovo) a Písmem (zapsané Slovo). Ježíš je vrcholem Božího zjevení i hlavním objektem (svědectvím) Písma. Obávám se, aby se nám nestalo to, co vytýkal Ježíš: „Zkoumáte Písma a myslíte si, že v nich máte věčný život, a Písma svědčí o mě.“ (J 5,39).

Závěrem lze říct: S něčím s Vámi souhlasíme a rozumíme (např. Písmo je inspirované), s něčím však nikoliv (např. že se v BJB odchylujeme od Písma, že neaktualizace dokumentů znamená rezignaci o úsilí na čistotu, nutnost zříct se ERC, aj.). Věříme, že máme osobní zodpovědnost i svobodu vyznání, poznávat Písmo a praktikovat víru před Bohem. Naším Pánem je Ježíš Kristus, haleluja!

S přáním Božího požehnání

Za staršovstvo sboru BJB Ostrava, Jiří Marek

Ostrava, 18.4.2017

P.S. Znáte a sledujete vývoj v Southern Baptist Convention v USA? V 60. a 70. letech se ženy podílely na službě (staršovstva, komise, kazatelky). Cca od roku 1984 nastává změna, příklon k fundamentalismu – odmítnutí kazatelské služby žen, úprava postavení žen v církvi, úpravy vyznání, potlačení osobní svobody vyznání, vystoupení ze Světového svazu baptistů, atd. 
Příbuzné odkazy
· Více o Principy
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Principy:
Reakce kazatele Blahoše Fajmona na otevřený dopis kazatele Pavla Coufala


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4
Hlasů: 1


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Ostravská reakce na ´´Prohlášení 5 sborů BJB´´" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.09 Seconds