Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Vendelín   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 8, článků celkem: 4742, komentáře < 7 dní: 1, komentářů celkem: 4348, adminů: 23, uživatelů: 2366
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 607 951

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Zprávy: Konference Neboj se, toliko věř 2017
Posted on Pondělí, 29. květen 2017 @ 08:09:04 CEST Vložil: Benjamin

Principy poslal Nepřihlášený

Letos proběhla v Praze ve sboru Na Topolce již druhá konference Sítě víry (sborů Chelčického, v Liberci a Praze 4) s charakteristickým názvem „Neboj se, tolik věř“.

Název těchto konferencí je velice výstižným pro dnešní dobu. Povzbuzuje nás k odvaze v následování Ježíše Krista. Volá nás vyjít za Kristem i na místa neprošlapaná a neprobádaná, kde jsou nuzní lidé, kam se dnes církev mnohdy zdráhá vykročit.

Jedním takovým neprobádaným místem je pastorace lidí, kteří pro svou jinakost či menšinovou orientaci zažívají v církvích i ve společnosti těžkosti. V předvečer konference proto náš sbor uspořádal setkání s bratrem farářem Ondřejem Kolářem ze sboru ČCE z Kobylis, který nám vyprávěl o svých pastoračních zkušenostech z působení mezi LGBT křesťany.

Na konferenci samotné nejprve promluvil host z Evangelické teologické fakulty, bratr Pavel Hošek, který hovořil o současných výzvách pro křesťany. Zmínil mezi jiným podnětnou myšlenku, že výzvy současného světa a společnosti, s kterými se potkáváme, je možné vnímat jako ty, které nám sesílá samotný Bůh. Dotkl se rovněž teologické šíře dnešního křesťanstva, k čemuž použil příznačných termínů „základáři“ a „svobodáři.“

Druhý host, bratr Pavel Vychopeň, poté hovořil na téma typické pro baptistickou tradici, což je téma svobody svědomí. Toto téma připomněl na příkladu jednoho z otců zakladatelů baptistů v Anglii, Thomase Helwyse (1575-1616). Zdůraznil, že Helwysův odkaz o tom, že každá víra má své místo pod sluncem, je stále živým odkazem i pro dnešní dobu. Proto se baptisté dosud zasazují o to, aby víra ať už židovská, křesťanská, muslimská i jakákoliv jiná nebyla upírána nikomu.

Odpoledne následoval výlet do Hleďsebe v Nelahozevsi, do míst, kde vznikl vůbec první baptistický sbor. Sestra Slávka Švehlová ze sboru BJB Na Vinohradech velice poutavě posluchačům přiblížila ony první začátky baptistů v Čechách. Bylo objevné slyšet, že jedni z prvních baptistů v Čechách měli židovské kořeny.

Z domu, kde se konalo první shromáždění, jsme se přesunuli k řece, kde jsme si vyslechli příběh z knížky Václava Hendricha Počátky baptistů v Čechách o potížích baptistů při jejich prvních křtech ve Vltavě, které se z důvodu pronásledování musely konat tajně v noci.

Sestra Slávka Švehlová připomněla přítomnost ideových předchůdců baptistů na zdejším území již od 13. století, jimiž byli novokřtěnci (anabaptisté).

Jeden Jeden bratr se cítil celou konferencí a odpoledním vyprávěním natolik osloven, že požádal bratra kazatele Jana Koukala – v duchu otázky etiopského dvořana Filipovi „Zde je voda, co mi brání, abych byl pokřtěn?“ – aby mohl svou víru v Krista vyznat na místě křtem. O křtu na vyznání víry již přemýšlel delší dobu a nyní nazrála ta chvíle.

Vyhledali jsme tedy vhodné mělké místo, kam bylo možné do řeky vstoupit; bratří přinesli odněkud poblíž stolek, který posloužil jako stůl k večeři Páně. Manželka křtěného bratra měla sebou chléb, někdo další přinesl víno a jiný sklenici, která posloužila jako kalich. V posledu ještě další bratr vytáhl z batohu Bibli. Měli jsme tak vše připravené ke slavnostnímu shromáždění.

Před křtem bratr vydal svědectví, na základě něhož byl na vyznání své víry bratrem kazatelem Janem Koukalem pokřtěn. Následovala památka svaté Večeře Páně, při níž jsme zpívali píseň Mistra Jana Husa Jezu Kriste, Štědrý kněže. Bohoslužebné shromáždění jsme zakončili modlitební chvílí, při níž proběhlo požehnání se vzkládáním rukou.

Při letošní konferenci zakončené bohoslužebným shromážděním se křtem jsme intenzivně zakoušeli, že Duch Boží si neklade meze, ale věje, kam chce. Pokud se Jím necháme vést, připraví nám překvapení a radostné chvíle i uprostřed nepohodlí a zápasů nynějších časů.

 

Lydie Kucová

Fotografie z konference jsou k nahlédnutí zde:

http://www.topolka.estranky.cz/fotoalbum/akce-sboru/konference-neboj-se--toliko-ver-2017/ 
Příbuzné odkazy
· Více o Principy
· Novinky od Benjamin


Nejčtenější článka o Principy:
Reakce kazatele Blahoše Fajmona na otevřený dopis kazatele Pavla Coufala


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.2
Hlasů: 5


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Associated Topics

Principy


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Konference Neboj se, toliko věř 2017" | Přihlásit/Vytvořit účet | 7 komentáře | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Konference Neboj se, toliko věř 2017 (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: martyria v Pondělí, 29. květen 2017 @ 23:31:59 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Síť víry je dobrý název. Je však mnoho věr, ale pouze víra v Ježíše Krista zachraňuje. Přitom však nestačí jen věřit v Něho, ale také zachovávat to co učil.
Věřit a přitom setrvávat v jasném hříchu je prostě pomatenost.
Ježíš nikoho nekamenoval, ale řekl "Jdi a už nehřeš!"
Jeho láska tredy nespočívá v tolerování hříchu, ale v možnosti pokání, opuštění hříchu a odpuštění. A to i za hříchy, za které dle Staré smlouvy pokání nebylo možné a musela následovat smrt, jako například homosexuální styk.Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.14 Seconds