Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Michaela   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 4446, komentáře < 7 dní: 14, komentářů celkem: 4157, adminů: 23, uživatelů: 2319
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 110 099

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 7 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Názory: Absolutní a relativní
Posted on Neděle, 06. srpen 2017 @ 23:07:01 CEST Vložil: Mainstream

Principy poslal Nepřihlášený

Před několika staletími se v Evropě vedly kruté náboženské války. V dobách reformace byli lidé ochotni se zabíjet pro jiné porozumění tomu, co se děje při Večeři Páně. Nedokážu si představit, jak se musel Pán Ježíš cítit. Vždyť ustanovil svou Večeři jako znamení jednoty svých následovníků. Kdybychom šli ještě dále do minulosti, museli bychom konstatovat, že ve jménu Božích pravd docházelo k vyvražďování velkých skupin obyvatelstva. Vyvražďování katarů či albigenských se svým rozsahem rovnalo etnickým čistkám, ne-li přímo genocidě.

Aby člověk odsoudil jinověrce k smrti, musí si být naprosto jist, že má pravdu a že jinověrec se mýlí, případně že zaujímá tak hříšný postoj, že je hoden nejvyššího trestu. Na světě začalo být nesrovnatelně příjemněji a bezpečněji, když si lidé připustili, že jejich poznání může být částečné (ostatně Písmo na to upozorňovalo zcela jednoznačně a srozumitelně) a že řešení náboženských rozdílů pomoci řemdichu či kulometu opravdu nemůže oslavit Boha. Zatímco tedy lidé v minulosti věřili v absolutního Boha a věřili i ve svou absolutní schopnost vědět něco správně, dnes jsme v situaci diametrálně odlišné: Pochybujeme o jakémkoli svém (i cizím) poznání a mnozí pochybují i o tom, že existuje nějaká jedna pravda, chcete-li, Pravda s velkým P, tedy že existuje absolutní Bůh

Tento postoj má ovšem také negativní důsledky. Jednak se lidé, kteří na nic absolutního nevěří, nedokáží bránit těm, kdo věří v absolutního Boha i ve svou absolutní schopnost poznávat pravdu (což jsou dnes radikální muslimové), jednak jim chybí vědomí, že existují hodnoty, kvůli nimž je správné se obětovat. Radikální muslimové se domnívají, že mají pro co umírat, postmoderní relativisté docházejí k závěru, že nemají pro co žít.

Křesťan ví, že je nad námi absolutní Bůh, nicméně ví i to, že my lidé poznáváme jen částečně a nemůžeme si činit nárok, že jsme Bohu správně porozuměli. Pokud s Bohem delší dobu žijeme, zakoušíme, že mu rozumíme stále víc, ale zároveň si se vší pokorou uvědomujeme, jak moc nás přesahuje, a jak nedokonalé je naše poznání. Náš život se ovšem nestává jednou velkou pochybností o čemkoli: Věřím, ba mohu říci: pevně věřím, že je nad námi absolutní Bůh, a já nemám nic důležitějšího na práci než ho poznávat, snažit se mu naslouchat – a pak ho poslouchat. Protože vím o své omylnosti a o částečnosti svého poznání, netvářím se jako někdo, kdo spolkl všechnu pravdu a komu je všechno jasné. Pravda je něco, k čemu se mohu neustále přibližovat, a velice záleží na tom, zda se o to snažím. V životě mi tedy nechybí hodnotová orientace, a při hledání pravdy se stávám plně člověkem. Nemusím tvrdit s Bobem Dylanem, že večer jsem jiný člověk, než jsem byl ráno; moje osobnost se nerozpadá. Čím více pravdu hledám, čím jsem Bohu blíž, tím více jsem člověkem.

Mnohým postmoderním lidem, nevěřícím v cokoli absolutního, věřící lidé vadí. Dráždí je, když někdo věří v absolutní pravdu. Nezřídka nás obviňují, že bychom chtěli ve jménu „té vaší pravdy s velkým P“ opěr vraždit a vnucovat své přesvědčení druhým. Ne vždy chápou, že je možno věřit v absolutního Boha a přitom vědět, že naše schopnosti poznávat pravdu absolutní nejsou.

Život s bezbřehým relativismem není trvale udržitelný. Projevuje se to na mnoha rovinách: Národy, kde tento relativismus převážil, se přestaly rozmnožovat. Není-li Bůh, pak „jezme, pijme, neboť zítra zemřeme“ (Iz 22,13 = 1Ko 15,32). Projevuje se to na rovině osobní: lidé pociťují nesmírnou vnitřní prázdnotu. Jsme stvořeni pro vztah s Bohem, a nenajdeme-li k němu vztah, máme vážné problémy i ve vztahu k druhým lidem – a konec konců i sami se sebou.

Jako křesťané jsme povoláni k tomu, abychom zůstali pokorní, protože si uvědomujeme svou částečnost, a současně můžeme být radostní, protože víme, že nad námi je absolutní Bůh, který je garantem i našeho lidství. Náš život je totiž ukryt s Kristem v Bohu (Kol 3,3).

červen 2017

Dan Drápal

Zdroj: http://dan-drapal.cz 
Příbuzné odkazy
· Více o Principy
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Principy:
Reakce kazatele Blahoše Fajmona na otevřený dopis kazatele Pavla Coufala


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 3
Hlasů: 2


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Absolutní a relativní" | Přihlásit/Vytvořit účet | 6 komentáře | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Absolutní a relativní (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: rakato v Pondělí, 07. srpen 2017 @ 05:23:27 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Několik krátkých poznámek, s dovolením.
1. Tak především, lidé často zaměňují „co je pravda“ s „mám pravdu“. Podstatný rozdíl.
2. Schází mi tu připomínka té skutečnosti, že tou Pravdou s velkým „P“ je Pán Ježíš. To znamená, že nelze hledat pravdu někde jinde nebo nějakým jiným způsobem. Jen přes Pána Ježíše Krista. On je tím „filtrem“, přes který musíme chápat Boha, svět kolem sebe i sami sebe.
3. Bůh je nejen absolutní, ale také – a spíš především – svrchovaný. Buď nás stvořil a všechno kolem nás, anebo ne. Pokud ano, Jeho svrchovanost a Jeho právo na nás je dalším „filtrem“ pravdy.
4. Částečnost poznání je sice biblicky podložená a je potřeba ji respektovat, ovšem zároveň je biblické nabádat sám sebe i druhé k růstu poznání, ke kterému dochází přirozeně a nenásilně důsledným životem víry s Pánem Ježíšem.
jlgg (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: jlgg v Úterý, 17. říjen 2017 @ 08:15:14 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Promise Rings - Officialcoach tennis shoeshermes bagmens sunglassesmichael kors australiaofficial michael korsmk outlet onlinecoach outletKaufen Nike Air Max 1payless shoesmichael kors outlet onlineNike Free 3.0tracking upscoach outletNike Air Jordan Enfantspuma shoesmichael kors watchesjimmy choo shoesboulder shoes sew repairkate spade outletnflshop combirkenstock gizehNike Air Maxkate spade outlet saleWave Prophecy 2 ShoesJared Jewelry - Officialsunglassesburberry outlet salejimmy choo heelsjimmy choo australiacoach outlet onlineray ban shopNike Air Max 1ray ban outlet saleugg ukWatchespuma outlethermes beltAir Max EnfantsNike Air Max Couplecoach factory outletRolex Watchlouis vuitton outletyeezy boost 350 whiteNike Dunk SB Lowmichael kors outletDreamland Jewelry - Officialyeezy shoesNike Air Jordanyeezy boots 350coach usa onlinemichael kors outletpayless near mepandora salepandora rings ukLongchamp toteGreen Cleanedspendless shoesmode damenschuhekate spade outlet onlinetiffany cokate spade outletblack friday dealskate spade wallet outletmichael kors black fridayschool bags onlineJewelry Armoire - OfficialAdd Your Link Freemichael kors outlet onlineKruz-graphixoutlet salePrada Outletmichael kors bagsNike Bootsoakley sunglassescanada goose outletNike Air Jordan enfantsAir Max 1 Hommeevbidpandora australiaNike Schuhe Damenofficial louis vuittonkate spade bagsZales Jewelryugg outletChina wholesaleJimmy Choo ShoesNike Air Max Enfantchrome storepuma suedediscount oakley sunglasseslouis vuitton outlet onlineMichael Kors Outletshop mlbFamily Name Researchray ban outletugg bootsbirkenstock outlethot burberry outletgel kayanocoach saleNike Freeburberry outletBurberry Shirt - Officialray ban clubmaster sunglassesburberry bags outletmichael kors outletmichael kors outletunder armour outletkate spade outletdiesel watchessunglasses storeOakley Sunglassespandora bracelets charmsLouis Vuitton Outletprada outlet onlineNike Air Max 2017louis vuitton outletblack fridaypandoracharmsblack friday deals onlinepandora ukkate spadekate spade outletkanye west shoeslouis vuitton outletugg bootsjimmy choo outletpandora ukbirkenstock sandalsprada outlet onlinepuma outletpayless shoes saleray ban sunglassesoakley outletpuma sneakersNIKE Schuhe Shoppayless shoesbirkenstock sandalsNike Air Jordan Enfantssnow boots ukNike Air Max 2017Coach Sunglasses Outletralph lauren poloAbercrombie Fitchray ban sunglasses salerayban prescription glassesChaussures pour Femmemichael kors uskate spade outlet onlinebalenciaga outletmichael kors australia80's FashionCoach Purseslouis vuitton bagscoach outletcoach bagsNike Shox R3pandora charms sale clearanceAir Max 180yeezy shoesprada outlet woodburyblack fridayAir Jordan 11 FemmeNike Air Max 2017michael kors shop australialouis vuitton outlet onlinepuma sneakersJordan Flight 45 Femmekate spadepayless shoesNike Blazer FemmesNike Air Maxkate spade new york storekate spadeprada onlinecoach australia online saleray ban erikaray ban wayfarer sunglassesOnline Oyunlouis vuitton outletmichael kors outlettimberland bootsmk outlet for salepandora charms salepuma oulet saleray-ban sunglassesWedding Rings- Officialchanel bagpandora ukmichael kors outlet onlineshoes saleNike Free Runceline outlet onlinekate spadecoachs outletbusiness blogfulam shoesmichael kors onlinehermes beltHermes Outletcoach outlet onlinekate spade bagskate spade outlettimberland australiamichael kors uklouis vuittonmichael korsLongchamp outletpandora ukkate spade shoppingmichael kors outlet onlineNike Air Max 90puma shoesNike Air Max Chasepayless shoes onlinejimmy choo shoesthe beatyeezy boost 350 shoeschaussure pas cherlouis vuitton outletpandora ringsNike Air Max 90 pas cher francekate spade outlet onlinemichael korsjimmy choo outletnorth face saleSalomon Speedcross Shoesray ban justinpandora outletpandora earringsomega watchesnike outletprada saleray ban sunglassesrayban prescription sunglassesmcm australiapolo outletPremier Jewelry - OfficialAir Max 180michael kors australiabirkenstockbirkenstockoakley sunglassestiffany coray ban shopkate spadeburberry outlet couponNike Freeclb shoes salemichael kors uk onlinepandora australiaCartier Watchesmoncler saleoakley outletlouis vuittonray ban polarized sunglassespandora ringscasio watchesOakley Sunglassesmichael korshandbags online salekate spade outletmichael korscoach outlet usmichael kors bagscoach factory outlet onlinemichele watchray ban sunglasses outlettimberland bootspuma outlet onlineugg bootsMichael Kors Outletburberry outletJewelry Armoire - Officialmichael kors australia officialNike Air Jordan EnfantsAir Max 95pandora necklacemoncler uskate spade salepuma australiaWave Prophecy 2 Shoeskate spade australiamichael kors bagsNike Air Forcecanada goose outletcoach outlet storeugg ukAir Jordan Femmechaussures asics femmebirkenstock canadaofficial chrome heartsblack friday michael korsjimmy chooprada outletrayban sunglassesBlack Friday Salesmichael kors australiamichael kors outlet onlineNike Schuheburberry outlet saleyeezy boost 350 shoesmichael kors outlet saleburberry outletpandora australiahot dorburberry bookslouis vuitton outletsunglasses smmichael kors outlet onlineburberry outletswatch watchprada outlet onlinecheap ray banskate spadeschool bags on salekate spade pursesKay Jewelers - Officialcoach factory outletgucci watchesmichael kors outletpandora jewelry ukAir Max 90 Femmeray ban outletLunette Oakleynike runningseiko watchesjimmy choo ukpandora ringsofficial coach outlet siteoakley sunglassesNike Air Max Enfantcoach outlet onlinebacklinkmichael korsnbastorekate spadeWholesale Outlet Saletrx workoutmichael kors outlet onlinemoncler outletMarkenschuhepuma sneakers onlineDreamland Jewelry - Officialray ban onlineray ban outletAdidas Outletchrome store canadaray ban framespandora salekate spade collectionsoftball jerseysnike running shoesPharmacy Discount NetworkDoxycyclinecoach watcheskate spade italykate spade outlet storebirkenstock outletNike Air Max 180pandora deutschlandtimberland shoesunder armour stockAir Jordan Hommemichael kors outletNike Air Jordan Enfantsunder armour shoestimberland outletNike Air Max Femmemichael korsJordan Fusion Femmepandora ringsmichael kors outlet bagskate spade australiarolex watchAir Max 180Michael Kors Handbags Outlet Saleray-ban eyeglassesua shoesjimmy choo australiaNike KD 8Air Max 180 HommePrada Shoes - Officialmoncler jacketsunglassesNike Air Jordan HommeNike Air Force 1 Hommecoach factory outlethermes outletNike Jordanslouis vuitton outletcoach outletsnow bootschrome storepayless shoesNike Air Max 1pandora ukNike Air Max 90 Meskate spade outletkate spade ukpandora ukray ban salecoach outlet onlinelouis vuitton bagsMichael Korsmichael kors outletDiamond Rings - Officialsunglasses hutmichael kors outletbirkenstock sandalshermes outletEngagement Rings - Officialskechers shoesprada outlet onlineburberry salesunglassesPremier Jewelry. - OfficialObat Kuat SexPrada Sunglasses - Officialchrome storeabercrombie canadaNike Air Jordan EnfantsAir Max 90Nike Air Maxchaussures nikeAir Jordan Retro 3Air Jordan Fly 23trazodone100mglouis vuitton usburberryBrighton Jewelry - Officialnike jordan shoesblack friday shoppingprada handbagsNike Air Max 90michael korsPrada bagskate spade handbagspandora ringjimmy choo shoesNike Air Maxmoncler outletray ban sunglasseskate spade outlet onlinepandora charms ukmichael korsray-ban glassesChanel Outlet?m th?cAir Jordan Enfantarticlespandora charms outletburberrymichael kors outletpandora jewelrymichael kors shoesray-Ban sunglassesmichael kors bagsray ban ukJared Jewelry - Officialprada usAir Max 90 FemmePrada Bagsmichael kors australiaRay Ban sunglassesCoach Bags Outletpandora charmsyeezy boost 350Brighton Jewelry - Officialpandora charmsLouis Vuitton OutletLouis Vuitton handbagsNike Free RunNike Air Max 2017Coach Handbagshermes bagCoach Factory Outletpandora jewelry saleLouis Vuitton OnlineWholesale womens autumn winter clothingcoach handbags saleunder armourThe Retail Compliance AssociationNike Zoompandora charmssalomon sneakerscoach outlet onlineNike Schuhe Herrennike huarache shoesLisinopril 10mg Usmichael kors handbagskate spade outletray ban wayfarerNike Air Max 2017jimmy choo outletAir Max Enfantslouis vuitton outlet onlinelouis vuittonfun games for kidsfake sunglassesbreitling watchesPrada Shoes - OfficialAir Jordan 10michael kors outletmichael kors factory outletlouboutin shoesNike Free Runschool bags online saleSunglasses outlet salemyhermes parcel shopmichael kors outlet onlinekate spade outlet bagsNike Air Jordan Enfantsbirkenstock outletprada outlet salecoach outlet online salecoach carterVedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.21 Seconds