Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Lucie   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 4776, komentáře < 7 dní: 16, komentářů celkem: 4437, adminů: 23, uživatelů: 2366
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 677 011

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 25 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Prohlášení: Teologická komise EBF: Prohlášení z konzultace o homosexualitě
Posted on Čtvrtek, 07. září 2017 @ 00:57:27 CEST Vložil: Mainstream

Etika poslal Nepřihlášený

Komise Evropské baptistické federace (EBF) pro teologii a vzdělávání

Konzultace ve Smidstrup Strand v Dánsku, konaná 16.—18. listopadu 2016

Patnáct lidí z devíti různých baptistických jednot se 16. až 18. listopadu 2016 sešlo v Smidstrup Strand v Dánsku k rozhovoru nad homosexualitou a našimi sbory. Ve velmi dobré atmosféře se modlili, mluvili a sdíleli své zkušenosti a zdroje. Těm, kteří touží mít podobné rozhovory ve svých baptistických jednotách a sborech, vydala tato skupina společné prohlášení a také odsouhlasila, že dá k dispozici zdroje a materiály, jenž by mohly pomoci.¨

Prohlášení z konzultace o homosexualitě

Cílem této konzultace nutně nebylo navrhnout nějaká formální doporučení pro EBF. Na koncilu EBF v roce 2010 proběhlo neformální setkání týkající se manželství stejnopohlavních párů. Po tomto setkání vzešla rezoluce (k dispozici na internetových stránkách), kterou schválil koncil EBF, v němž stvrdil tradiční chápání křesťanského manželství jako svazku, který je mezi mužem a ženou. Tato rezoluce je nadále vodítkem pro naše další přemýšlení.

Nynější konzultace se konala v reakci na obavy některých jednot EBF, že v misii a pastoraci církve jsme často bezradní a nejistí v tom, jak se stavět k lidem s homosexuální orientací, kteří by se nějakým způsobem mohli zapojit se do společenství našich místních sborů.

Při naší konzultaci jsme se snažili držet se baptistické praxe „rozpoznávání ve společenství“. Tím rozumíme, že se ke složitým nebo kontroverzním otázkám shromažďujeme, abychom otevřeně naslouchali jeden druhému a společně hledali v našem přemýšlení a jednání mysl Kristovu. A tak v našem společném čase jsme naslouchali Písmu, chválili Boha a spolu se modlili. Při sdílení našich pohledů s ohledem na Písmo, teologii a naší praxi jsme naslouchali jeden druhému.

Sdíleli jsme také svoje zkušenosti, jak se s touto situací v několika jednotách vyrovnáváme. Ty nás upozornily na velké obtíže zakoušené všemi našimi jednotami a sbory v každém regionu EBF, všude tam, kde se toto téma objeví, neboť vyvolává velmi silné emoce a často velkou nevraživost. Přesto cítíme, že mnoho sborů má touhu překonat tyto nepřátelské konfrontace a chce dále vést dialog o tom, jak zůstat v této otázce, stejně jako ve všech aspektech života a misie církve, věrní Bohu a jeho Slovu.

Proto předkládáme tato usnesení, od nichž se domníváme, by se měla odvíjet debata, ať je pozice jednotlivých baptistických jednot a sborů v této otázce jakákoliv.

1. Věříme, že přítomnost mužů a žen s homosexuální orientací v naší společnosti a našich sborech je výzvou, která nás všechny jako Boží lid nějakým způsobem ovlivňuje. Proto podporujeme členské jednoty EBF a místní sbory, aby nacházeli dobré, vhodné a nekonfrontační způsoby, jak při společném hledání mysle Kristovy a vedení Písmem o těchto věcech diskutovat.

2. Jsme znepokojeni násilným a nestřídmým jazykem, který někdy křesťané používají, když spolu mluví o všech aspektech homosexuality. Ať jsou naše názory jakkoliv rozdílné, chceme hledat způsob, jakým vést navzájem mezi sebou laskavý a uctivý dialog při rozpoznání, že celistvá Boží pravda je mimo pochopení kohokoli z nás.

3. Věříme, že baptisté, kteří mají v této otázce různé názory, chtějí být věrni Kristu. I když ve svých závěrech ze čtení Písma nemusíme jeden s druhým souhlasit, měli bychom se v touze být věrnými Kristu navzájem respektovat. To je možné za předpokladu, že budeme chtít z našich odlišných perspektiv spolu diskutovat a hovořit o tom, jakým způsobem Písmo interpretovat, aby jeho význam a poselství bylo pro naše současné poměry relevantní.

4. Jako sbory chceme být vstřícní ke všem, kteří potřebují Boží milost a spásu vydobytou Ježíšem Kristem na kříži a v jeho zmrtvýchvstání. Měli bychom milovat každého způsobem, jakým jej miluje Kristus. Věříme, že musíme nadále zkoumat, jak mohou do evangelizace a misie našich sborů spadat „všichni lidé“, jak o tom čteme v Matoušově evangeliu (Mt 28,16—20), včetně lidí s homosexuální orientací. Pokládali jsme si následující otázku: „Jak zní zvěst evangelia člověku s homosexuální orientací, tak jak ji zakouší v křesťanech a/nebo církvích, s kterými se potkává?“

5. V pastoraci církve jsme inspirováni příkladem Ježíše, který přijímal muže a ženy, kteří k němu přicházeli, každý ve své nouzi a potřebě uzdravení, smíření a naději pro svůj život. Sdílíme vědomí, že jsme všichni zlomenými lidmi a potřebujeme zakoušet uzdravení a změnu v našich vztazích. Toto uzdravení a změna pochází od Krista a často se děje prostřednictvím společenství církve.

Při těchto pěti usneseních chceme zdůraznit, že je to pro nás teprve začátek širší diskuse, které jak doufáme se ujmou další. Zcela jistě nebylo naším záměrem poskytnout EBF definitivní slovo v této otázce. Taková rozhodnutí náležejí jednoznačně baptistickým jednotám a/nebo místním sborům, nikoliv EBF jako celku. Nadále očekáváme mezi námi různorodé odpovědi k této tak kontroverzní a složité otázce.

Chceme spíše povzbudit všechny z nás, abychom v této věci vzhlíželi na modlitbách a při společném setkávání v první řadě ke Kristu, nám zjeveném v Písmu.

Milost a pokoj,

Teun van der Leer
předseda Komise EBF pro teologii a vzdělávání 

zdroj: www.ebf.org/resources-theology-and-education

Teologické dokumenty různých národních baptistických Jednot, které byly užity při konzultaci a které jsou předloženy pro Jednoty a sbory, které chtějí vést rozhovor o problematice homosexuality: 
Příbuzné odkazy
· Více o Etika
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Etika:
Ivan Štampach: Hlavně ta morálka


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 3.66
Hlasů: 3


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Teologická komise EBF: Prohlášení z konzultace o homosexualitě" | Přihlásit/Vytvořit účet | 8 komentáře | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Teologická komise EBF: Prohlášení z konzultace o homosexualitě (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Duke v Čtvrtek, 07. září 2017 @ 17:45:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je to celé absurdní divadlo. Pankrácký sbor je vybízen, aby opustil českou baptistickou denominaci, protože si troufl otevřít rozhovor nad problematikou homosexuality, zatímco v rámci EBF probíhají legitimní teologické konzultace, za které nikdo není vylučován ani vybízen k odchodu z této evropské baptistické denominace.

Kdyby EBF fungovala stejně úzkoprse a represívně jako BJB, tak už by z EBF byly vyloučeny minimálně Britská baptistická jednota, Dánská baptistická jednota či Německá baptistická jednota.

Z úhlu pohledu evropského baptismu je česká baptistická denominace BJB v daleko větším problému než Pankrácký sbor.

Až jednou budou zase vydávat dějiny českých baptistů, nechť se napíše, že spouštěčem vyloučení prvního baptistického sboru po sto letech existence BJB, se stalo to, že jeho kazatel v rámci inkvizičního výslechu vyřkl kacířskou větu "To si nemyslím".
Re: Teologická komise EBF: Prohlášení z konzultace o homosexualitě (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: martyria v Pátek, 08. září 2017 @ 10:33:18 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Boží soud nad Evropou je zřejmě nevyhnutelný. Odpadlictví od biblické víry dosahuje nových vrcholů.
Absurdní konstrukty obhajují odporný hřích.

Ezechiel 7:9 Mé oko se neslituje ani nebudu mít soucit. Naložím s tebou podle tvých cest a tvé ohavnosti budou uprostřed tebe. I poznáte, že já Hospodin jsem ten, kdo bije.

Ezechiel 7:24 Přivedu nejhorší národy a obsadí jejich domy, skoncuji s pýchou silných a jejich svatyně budou znesvěcovány.
Re: Teologická komise EBF: Prohlášení z konzultace o homosexualitě (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: martyria v Pátek, 08. září 2017 @ 12:02:20 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pořád nechápu o jakou bezradnost při misii se jedná. 
Lidé s homosexuální orientací mají prostě jen vyšší pokušení v určité oblasti. 
Teze o vrozené homosexualitě nevychází z Bible, ale z homosexuální propagandy.
Bible o tom hovoří zcela jinak viz Ř 1:21 - 32.

Bůh však i z toho dokáže vysvobodit. Znám konkrétní případy. Bez skutečného obrácení to však není možné. Kdo si nepřipouští, že hřích je hříchem ten jistě není spasen.

Jiní lidé mají zase vyšší pokušení v jiné oblasti. Ať už jde o alkohol, kouření, drogy nebo i v sexuální oblasti. 

Re: Teologická komise EBF: Prohlášení z konzultace o homosexualitě (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Alan v Pátek, 08. září 2017 @ 15:15:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pro kusý vhled do dění v Evropské baptistické federaci, které předcházelo této konzultaci viz článek a komentáře pod článkem Jan Jackanič: Stát nutí církve sezdávat homosexuální páry

Na kongresu EBF v Itálii v roce 2010 mimo jiné zazněla informace, že v severských evropských zemích jsou tlaky ze strany státu na církve (tedy i baptistické jednoty), aby sezdávaly homosexuální páry.

V komentářích se ke kongresu vyjadřují dnešní tajemník Výkonného výboru (tehdy předseda Odboru mládeže) br. Jan Jackanič a tehdejší tajemník Výkonného výboru br. Luděk Šíp.

Br. Jackanič v komentáři píše: 

"Na kongresu se opravdu nezmiňovaly žádné další podrobnosti o vztahu mezi státem a severskými baptistickými jednotami. Povinnost oddávat všechny páry bez ohledu na jejich orientaci vyplývá z jejich zákonů ve vztahu ke všem církvím a tuším že švédský tajemník zmínil, že v jejich jednotě právě probíhá diskuze o tom, zda je možné se vzdát selektivně tohoto práva. Ale znovu podotýkám, že tato otázka nebyla součástí kongresového jednání, pouze se zmínila v diskuzích ohledně zmíněné rezuluce na podporu manželství.  A tak jsem si dovolil ji krátce zmínit také jako ilustraci toho, v jak rozlišných situacích se evropské Jednoty nacházejí a jakým výzvám musí čelit. Překroutit to ve smyslu, že se "tetelím" z toho, jak si rozumíme s jednotami, které musí oddávat homosexuální páry je přinejmenším nepřesné.

Hlavním sdělením mého vystoupení v Aši byla právě podpora manželství a otázka národnostních menšin a etnických skupin. Myslím si, že je důležité, že jsme se v těchto otázkách dokázali shodnout a společně vyjádřit něco, co je pro nás zásadní. Jako křesťané jsme spíš obecně známi tím, že se vyjadřujeme proti něčemu, namísto toho, abychom jasně vyjádřili, co je obsahem naší víry."

Br. Šíp v komentáři píše:

"Stručně vyjádřím několik postřehů z Koncilu EBF:
- jednání a komunikace delegátů probíhala bez napadání, osočování a vulgárních výrazů a to i v případech názorových rozdílů např.mezi tzv. východními a západními jednotami resp. jejich delegáty
- přijímání "prohlášení" např. o manželství předcházela otevřená diskuze a ochota najít společné vyjádření
- v průběhu Koncilu hovořili i delegáti mnoha jednot o situaci v jejich zemích a sborech, následovaly modlitby.....

.....zpět k této diskuzi: např. zástupci zemí severní Evropy obecně hovořili i o tlaku ze strany státu a společnosti na oddávání homosexuálních párů a z toho plynoucího úkolu pro baptisty se s tímto vyrovnat. Žádné další podrobnosti nezazněly."

Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.51 Seconds