Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Zdeněk   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 4815, komentáře < 7 dní: 12, komentářů celkem: 4466, adminů: 23, uživatelů: 2367
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 738 031

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Zprávy: Vycházejí unikátní publikace věnující se Martinu Lutherovi
Posted on Pátek, 29. září 2017 @ 13:53:02 CEST Vložil: Mainstream

Knihovna poslal Nepřihlášený

U příležitosti 500. výročí evropské reformace vydává nakladatelství a knihkupectví Kalich čtyři publikace věnující se životu a dílu Martina Luthera.

Bůh je rozpálená pec plná lásky - jedná se o překlad zhruba sta citátů z Lutherova rozsáhlého díla. Knížečka v omezené míře nabízí vhled do Lutherova myšlenkového světa (celá edice Lutherova díla čítá celkově asi 80 000 stran).

Menší a Větší katechismus – základní Lutherovy katechetické texty. Překlad Lutherova Většího a Menšího katechismu původně vyšel jako součást Knihy svornosti (Kalich, Praha 2006). Nyní jde o vydání ucelenější, doplněné o poznámkový aparát, o oddávací a křestní knížku, jejíž překlad doposud chyběl.


Martin Luther: Uvedení do života, díla a odkazu – Jaký byl Martin Luther člověk a jak se stal reformátorem? Jak žil, studoval a pracoval? Kdo byl s ním a kdo byl proti němu? Co všechno tu hrálo roli? Kteří lidé v tom byli důležití? Jaké zápasy se v 16. století vedly a jak dopadly? První monografie o Martinu Lutherovi v českém jazyce. Kniha Albrechta Beutela, profesora církevních dějin na univerzitě v Münsteru, představuje čtivým, avšak kvalitním způsobem Lutherův život a teologii. Čtenáři se zde otevírá cesta k pochopení Martina Luthera jako člověka, jako muže své doby, který viděl dopředu. Knihu přeložili Petr Gallus a Ondřej Macek.

O bouřce, Bibli a Martinu Lutherovi – knížka o Martinu Lutherovi pro děti ve věku prvního stupně základní školy. Autory jsou Ondřej Macek a Lenka Ridzoňová, ilustracemi ji doplnila Lydie Férová.

Knihy jsou k zakoupení v Kalichu (Jungmannova 9, Praha) či na webových stránkách

Ursula Koch: Růže na sněhu – životní příběh Kateřiny Lutherové

Je krásné nebýt sám

Příběh Lutherovy ženy Kateřiny, která se odvážila vést vlastní život

Báseň, hudba, obraz, divadlo či román toho kolikrát poví víc než vědecká studie o několika svazcích. Ne, nemám nic proti dobře dělané vědě, která dokáže oslovit i lidi mimo akademickou obec. Jenže zkuste něco říci o manželce ikonického reformátora Martina Luthera, aby přitom nevystupovala jen jako přívěsek velkého muže, nýbrž jako svobodná bytost vlastních schopností, moudrosti a snů. Německá autorka Ursula Koch (nar. 1944), gymnaziální profesorka historie a spisovatelka, se o to pokusila.

Její kniha //Růže ve sněhu// s dlouhým podtitulem //Kateřina Lutherová, rozená z Bory, manželka reformátora Martina Luthera. Žena, která se odvážila vést vlastní život// by mohla oslovit ty čtenáře, kteří se rádi oddávají románovému snění. Není to ani povídka z Pečírkova kalendáře ani tisícistránkový, stendhalovský román na pokračování. Jde o napínavé vyprávění, žánrově blízké novele, založené na dostupných, třebaže ne bohatých historických faktech. Osud Kateřiny Lutherové (1499–1552), jež se stala určitým vzorem protestantského rodinného a manželského života, by mohl zaujmout spíš čtenáře starší generace anebo ty, kteří se nechtějí prokousávat obsáhlými historickými sborníky.

Kniha vycházející k 500. výročí reformace v překladu Marka E. Světlíka je určitě víc než medailon o významné osobnosti. Je patrno, jak moc se Ursula Koch ponořila do studia Kateřinina dosti netradičního života a jak s ní v jejím údělu řeholnice a později i manželky a matky soucítí. Civilní styl vypravování rámuje milníky její pozemské pouti: vstup do cisterciáckého kláštera v Marienthronu, seznámení s Lutherovým učením a reformním hnutím, spolu s ostatními sestrami útěk z kláštera, navázání vztahu s doktorem Martinem a posléze i některé životní peripetie, spojené s manželstvím, výchovou dětí, Lutherovou prací, s jeho zápasy, cestami, nemocemi a smrtí. Kateřina se v této novele jeví jako přemýšlivá žena křesťanských ctností, která usiluje být dobrou partnerkou, matkou i inspirátorkou reformátorových kázání, knih a překladů. Nejen na tehdejší dobu byl její vliv na manželovu práci zcela výjimečný.

Sociální a hospodářské podmínky 16. století byly s dneškem nesrovnatelné. Co je však podobné, to je duchovní a vztahová dimenze života. U Lutherů občas chybí peníze, je zima, dvě z dětí zemřou, v zemi se objeví mor a Luther razí cestu, po níž zanedlouho půjdou celá pokolení. Jeden druhého povzbuzuje v modlitbě a snaží se ulehčit v těžkostech. Kateřina není ženou u plotny. Bývá energická, odhodlaná, podnikavá a tam, kde si její muž zoufá a sahá si na dno, přispěchává mu na pomoc, vědoma si toho, že v Boží síle a milosti tvoří něco velkého. A Lutherovo mnohovrstevné dílo velké je. Z toho, že jí nazývají zběhlou jeptiškou, si nic nedělá. Život je krátký na to, aby se zabývala pomluvami. Je třeba být a odmítnout, řečeno s TGM, položivot bez obsahu, bez lásky, bez radosti. Kateřina to dokázala.

Z toho mála, co je historicky o Kateřině známo, vytvořila autorka //Růže ve sněhu// příběh, který by nás mohl v lecčem inspirovat. Že vztah dvou milujících se lidí je požehnáním, jímž člověk naplňuje své lidství. Že manželství může být, i kdyby jen v malém, odleskem vnitrobožských vztahů, kdy jeden za druhého skoro dýchá, jeden z druhého roste, jeden druhému je oporou. Že duchovenské povolání je slučitelné s lidskými vztahy, o které jde přece nám všem. Nebýt sám, milovat a být milován, ctít a být ctěn, podporovat a být podporován, mít důvěru a vidět v druhém člověka, jenž se s Boží pomocí snaží být dobrý, pravdivý, spravedlivý a milosrdný.

Kateřina Lutherová se opravdu odvážila vést svůj vlastní život – v době svého dospívání, v manželství i jako vdova, starající se o děti, sirotky a druhé. Pozoruhodné na životě obou, Martina i Kateřiny, je, že se po odchodu z řehole dokázali vzchopit k novému způsobu probuzeného křesťanského života, který se opravdu stal vzorem mnoha jejich následovníkům. Zlomky vzájemné korespondence ukazují na vzájemný respekt, lásku a vztah dvou rovnocenných Božích dětí. Zdá se mi, a próza Ursuly Koch mě v tom utvrzuje, že Kateřina Lutherová má co říct i ženě a muži 21. století, a to přece není vůbec málo, ba naopak.

Zdeněk A. Eminger

Ursula Koch: Růže ve sněhu, přeložil Marek Světlík

M.E.E.S. 2017, 175 s., 163 Kč

Psáno pro Českého bratra 

Zdroj: www.nase-reformace.cz


 
Příbuzné odkazy
· Více o Knihovna
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Knihovna:
blisty: Americké best-celery ´Left Behind´


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Vycházejí unikátní publikace věnující se Martinu Lutherovi" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.11 Seconds