Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Viola   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 4920, komentáře < 7 dní: 3, komentářů celkem: 4757, adminů: 23, uživatelů: 2374
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 986 102

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 9 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Zprávy: Informace z jednání VV BJB ze dne 24. ledna 2018
Posted on Pátek, 09. únor 2018 @ 20:05:23 CET Vložil: Mainstream

Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Ve středu 24. ledna 2018 proběhlo první letošní jednání  Výkonného výboru  BJB. V jeho průběhu jsme se zabývali těmito otázkami a tématy.

Vize a plány

Konference "Sto let spolu" - říjen 2019

Bratři tajemník a předseda informovali o prvním přípravném setkání této konference, která se připravuje k výroční 100 let založení BJB. Setkání se zúčastnili zástupci VV, odborů misijního, mládeže, sester, manželství a rodiny a historické komise. Společně jsme hledali, jak konferenci připravit pro všechny generace, zamýšleli se nad jejím obsahem i tématy, řešíme také propojení s programem konference mládeže. Jsme v kontaktu se slovenskou BJB a do konce května letošního roku by mělo dojít k upřesnění, jakým způsobem se bude BJB na Slovensku podílet na celém programu. Velkou otázkou je volba prostor, protože do sálu vinohradského sboru se nevejdou všichni účastníci na hlavní programy, jednáme proto o možnosti pronájmu blízkého konferenčního centra a využití sboru pro další doprovodné akce. Příští setkání se uskuteční 5. června opět v Praze.

Zpravodaj BJB

VV hodnotil vydání prvního čísla obnoveného Zpravodaje BJB a vyjádřil vděčnost za jeho obsah i grafické zpracování.  V tomto roce vyjdou další tři čísla a dojde pak na základě reakcí ze sborů ke zhodnocení počtu tištěných čísel i rozsahu Zpravodaje. Redakční rada uvítá, pokud budou zasílány informace ze sborů z jejich sborového života v rozsahu cca 1000 znaků + fotografie, rozsáhlejší články pak po domluvě s redakční radou. Do příštího čísla budou zařazeny nové rubriky Na návštěvě (představení některého cizojazyčného sboru BJB) a Na novém místě (svědectví z míst, kde začíná nová misijní práce). Druhé letošní číslo bude mít téma "Církev a sexualita", které bude vycházet z březnové konference pořádané VV k této otázce. 

Vánoční turné Rodrigo Rodrigueze

Bratr tajemník informoval o přípravách vánočního koncertního turné bratra Rodrigueze, které proběhne ve dnech 4. - 9. 12. 2018 na čtyřech místech v ČR, jedná se také o jednom koncertě v rámci Slovenska. Mělo by se jednat o větší koncerty s možností spolupráce s dalšími církvemi v daném městě. Uvažuje se také o vydání vánočního CD s písněmi bratra, které by mohlo posloužit jako pozvánka na tyto koncerty. Místa koncertů budou upřesněna v průběhu února 2018

Konference "Pravda je nesmrtelná"

VV jednal o přípravách konference "Pravda je nesmrtelná", kterou ve spolupráci s brněnským sborem připravuje VV. Konference se uskuteční v sobotu 10. března 2018, přesně v den 490. výročí smrti anabaptistického teologa a kazatele Dr. Balthasara Hubmaiera. V rámci dopoledního bloku proběhnou tři přednášky, odpoledne pak bude navazovat autobusový výlet do Mikulova, který bude spojený s prohlídkou historických míst a návštěvou Regionálního muzea Mikulov. Podrobnější informace budou zaslány na sbory, přihlašování probíhá na stránkách BJB.CZ. Náklady na konferenci a oběd budou hrazeny formou sbírky na místě. Součástí konference bude také sborník přednášek. Účastníci jsou zváni, aby zůstali do neděle na oslavy 120. výročí založení brněnského baptistického sboru. VV souhlasí s tím, aby potřebné náklady spojené s pořádáním konference byly hrazeny z rozpočtu VV.

Seminář  "Církev a homo/sexualita"

VV odsouhlasil pořádání semináře pro kazatele, pracovníky sborů i členy BJB, který se bude konat na toto téma v úterý 6. 3. 2018 ve vinohradské modlitebně. Přednášejícím je Dr. Stanton L. Jones, PhD., profesor na Wheaton College, který v rámci jiné akce navštíví Prahu a nabídnul tuto možnost. Jedná se o jednoho z předních křesťanských odborníků v oblasti sexuality a homosexuality a VV tuto možnost podpořil. Podrobnější informace budou zaslány na sbory, náklady budou hrazeny formou sbírky, na ostatních se bude podílet VV. Z důvodu počtu obědů prosíme o přihlášení do konce února na webových stránkách BJB.CZ.

Setkání manželek kazatelů

VV podpořil záměr odboru sester uspořádat  9.-11. 11. 2018 setkání manželek kazatelů a misijních pracovníků BJB. Vážíme si této iniciativy, do rozpočtu akce odsouhlasil VV podporu ve výši 30.000 z rozpočtu kanceláře VV BJB.

Odbory, komise, účelová zařízení

Odbor mládeže

VV hovořil o setkání s Radou Odboru mládeže, které proběhlo v rámci minulého jednání VV. VV bude dále komunikovat s Odborem mládeže, příštího setkání Odboru mládeže se zúčastní také bratr předseda. Bratr Jackanič jako dosavadní vedoucí Odboru mládeže informoval o připravovaných volbách nového vedoucího odboru, které proběhnou 10. února v Praze. Volební komise rozeslala podle řádu Odboru mládeže materiály obou kandidátů na mládeže i sbory s doporučením, aby volba kandidáta za sbor proběhla již předem na jednotlivých setkáních mládeže. Setkání Odboru mládeže se mohou zúčastnit také zástupci sborů, kde se skupiny mládeže zatím neschází, ale sbory mají zájem se tohoto rozhodování zúčastnit. Odbor mládeže nabízí účast zástupcům sborů na celém víkendovém setkání ODM, podrobnější program je k dispozici na webových stránkách odboru.

Br. Jackanič informoval o změně místa Česko - Slovenské konference mládeže, která se nakonec uskuteční v Banské Bystrici. Z důvodu větší vzdálenosti nabízí Odbor mládeže možnost příspěvku 200 Kč na cestovní náklady pro mládežníky. VV souhlasil s podporou této akce částkou 20.000 Kč za účelem podpory dalších vzájemných vztahů mezi oběma jednotami.

Teologická komise

VV hovořil o situaci ohledně teologické komise, na předchozí výzvu nepřišly ze sborů nové nominace.  VV proto opět připomíná sborům možnost zasílání návrhů. O případném řešení pro SD se rozhodne na příštím setkání v březnu. VV také navrhuje, aby k otázce teologické komise proběhla diskuze na kurzu kazatelé v květnu t.r..

VOŠ SaT Dorkas

Bratr tajemník informoval o svém setkání se studenty a učiteli školy, na kterém oficiálně informoval o rozhodnutí VV neotevírat nový ročník a návrhu VV pro SD ukončit činnost školy na konci školního roku 2018/19. Setkání se zúčastnila také sestra Iva Kernová jak předsedkyně rady školy, která zároveň informovala o možnosti přestupu studentek prvního ročníku na podobný obor na Evangelické akademii v Brně.  Tajemník dále informoval o dalších právních otázkách spojených s uzavřením školy a případným nakládáním s likvidačním zůstatkem. Další podrobnosti budou upřesněny do příštího jednání VV v březnu po konzultacích s finanční a revizní komisí BJB.

Volební řád

Na základě usnesení SD z letošního roku VV odsouhlasil doplnění volebního řádu BJB o podmínku souhlasu sboru pro kandidaturu na předsedu odborů a členů rad odborů a komisí. Tento návrh bude součástí materiálů pro SD.

Misijní odbor

Bratr Novosad informoval za misijní odbor o plánovaném dubnovém misijním výjezdu kazatelů a členů sborů BJB do Turecka za účelem pomoci na místě a možné další spolupráce s tureckými baptisty. VV podpořil cestovní náklady této cesty částkou 20.000 Kč, ostatní náklady budou hrazeny vysílajícími sbory nebo účastníky osobně.  O možnosti využití prostředků pro přímou pomoc na místě z krizového fondu bude jedna příště VV na základě konkrétnějších informací.

SD, RZS, mezisborové vztahy

VV rozhodl požádat sbor Praha 4 o stanovisko k usnesení SD 2017, které se sboru týká. Bratr předseda vyzve sbor, aby své stanovisko zaslal sborům BJB do 20. února, aby tak měly sbory možnost na něj reagovat. Na základě tohoto stanoviska a zaslaných návrhů ze sborů VV na svém jednání 12.3. 2018 připraví VV návrh řešení této situace.

Sbory

VV projednal odpovědi druhého korejského sboru, který má také zájem o členství v BJB. VV rozhodl o pozvání zástupců tohoto sboru také na kazatelský kurz, kde bude možnost rozhovoru se sborem, i mezi oběma korejskými sbory navzájem.

V rámci dopolední části jednání proběhlo setkání s bratrem Jiřím Šimkem, který po svém zvolení nastoupil od 1. ledna 2018 jako nový kazatel sboru BJB Brniště. Bratr přichází z ECM, kde ukončil svůj pracovním poměr ke konci roku a z ECM mu bylo vyprošeno požehnání pro další službu. Sbor i VV zvou na instalaci bratra Šimka v Brništi dne 4. února 2018 od 15.00 hodin. Za VV se zúčastní instalace bratr Pavel Coufal jako předseda VV.

VV hovořil o návštěvách předsedy na sborech, bratr Coufal poskytl přehled navštívených sborů od podzimu. Také informoval o svém plánu návštěv sborů v období do konce května t.r. (Pardubice, Brniště, Vysoké Mýto, Cheb 2, Liberec, Konstantinovy Lázně). VV nabízí možnost návštěv sborů jednotlivých členů VV, zejména pak místopředsedy a tajemníka VV.

Finance a organizace

VV odsouhlasil návrh na zrušení paušálního příspěvku pro členy VV (750 Kč měsíčně) na náklady spojené s jejich službou, nadále však budou propláceny všechny přímé náklady spojené s touto službou.

Tajemník informoval o výsledku hospodaření za rok 2017, hospodaření VV skončilo v kladném hospodářském výsledku 937 843 Kč. O rozdělení HV rozhodne SD na návrh VV a revizní komise.

VV zvolil novou komisi krizového fondu ve složení br. Jan Jackanič, Pavel Coufal a s. Slávka Švehlová. Komise rozhoduje o výdajích z krizového fondu dle svého mandátu.

VV rozhodl o rozdělení prostředků z Čsl. konvence na práci s menšinami. Byla přidělena podpora ve výši 7000 Kč - sbor Kraslice (podpora klubové práce), 7000 Kč - sbor Brno (podpora práce mezi Romy) a 6000 Kč - sbory Vinný Kmen, Kladno, XXI. Století - (podpora cest za žadateli o azyl a jejich návštěvy ve sborech). Zbylá částka 15296 Kč bude dle projektu použita na podporu integrace členů barmských sborů.

VV schválil žádost sboru BJB Uherské Hradiště o změnu dotací. Od 1. 1. zde byl zvolen kazatelem br. Mirek Čížek. Celkově tak bude mít sbor 2,5 úvazku dle pravidel BJB. VV rozhodl o tomto řešení zatím na dobu 1 roku.

Br. tajemník informoval o vývoji v oblasti GDPR a církevních subjektů (jedná se o novou směrnici pro nakládání s osobními údaji). Ve spolupráci s ERC bude koordinován další postup a v nutném případě může dojít ke svolání mimořádného setkání statutárních zástupců sborů v rámci kurzu kazatelů nebo před SD v Praze.

VV diskutoval návrh bratra Novosada za misijní odbor, aby bylo odváděno při rozdělování kladného hospodářského výsledku vždy 10% na misijní aktivity sborů. VV podporuje tento záměr, konkrétní podobu navrhne pro SD misijní odbor do příštího jednání VV.

Zahraniční cesty 2018

Br. předseda informoval o svém záměru účastnit se jednání Koncilu EBF, který se uskuteční v termínu 26. - 29. 9. 2018 ve Lvově na Ukrajině, podle domluvy se mohou připojit i další členové VV.

Ekumena

Předseda VV BJB se zúčastnil novoroční ekumenické slavnosti, kterou přenášela Česká televize. Kladně hodnotí zvláště možnost seznámit se s vedoucími církví a slovo předsedy ERC Daniele Ženatého.

VV vedl rozhovor o členství BJB v ČEA a doporučuje, aby na toto téma proběhla diskuze mezi kazateli BJB na letošním kurzu.

Bratr tajemník informoval o jednání za účelem možné spolupráce s UMB (Univerzita Mateja  Bela v Banské Bystrici) na vzdělávání kazatelů BJB. Pro kurz kazatelů a SD budou připraveny další informace.

Bratři předseda a tajemník informovali o nabídce maďarských baptistů přijmout zahraniční studenty do magisterského teologického studia v Budapešti, studium by probíhalo v angličtině. Zájemci mohou kontaktovat kancelář pro podrobnější informace.

Příští jednání  VV se uskuteční dne 12. března

Informace z kanceláře VV

Děkujeme sborům, které se zapsaly do přípravy příštích Slov života na rok 2019, a připomínáme, že v letošním roce je zkrácený termín pro odevzdání úvah, a to do 15. dubna 2018. Prosíme vás o dodržení tohoto termínu.

Letošní Noc kostelů se uskuteční 25. května 2018. Podrobnější informace můžete najít na webové stránce www.nockostelu.cz

V tomto týdnu budeme posílat na sbory tištěné pozvánky na akce, které byly v minulých dnech rozeslány  elektronicky - jedná se o seminář o Církvi a homo/sexutalitě, pozvánku na Konferenci Pravda je nesmrtelná, 120. výroční brněnského sboru a informace o připravované konferenci odboru sester. Prosíme ve sborech o připomenutí těchto akcí ve sborech. 

Jan Jackanič
tajemník VV BJB
 

Zdroj: www.bjb.cz/bjb/informace-vv 
Příbuzné odkazy
· Více o Spolupráce mezi sbory
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Spolupráce mezi sbory:
Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Informace z jednání VV BJB ze dne 24. ledna 2018" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.15 Seconds