Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Viola   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 4920, komentáře < 7 dní: 3, komentářů celkem: 4757, adminů: 23, uživatelů: 2374
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 986 113

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 9 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Komentáře: Zpráva tajemníka VV BJB pro Sjezd delegátů BJB
Posted on Sobota, 05. květen 2018 @ 23:21:33 CEST Vložil: Mainstream

Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Milí bratři, milé sestry,
jsem Pánu Bohu vděčný, že se takto mohu ohlédnout nejenom za několik měsíců mé tajemnické práce, ale celkově za loňským rokem, kdy jsem byl ve službě místopředsedy VV, zástupce tajemníka, vedoucího odboru mládeže a od dubna 2017 nově jako tajemník VV BJB.

Uvědomuji si, že se nyní BJB nachází ve velice vážném období, které určí, kterým dalším směrem se vydá. Řešíme nyní otázky spojené se pankráckým sborem, ale zároveň také otázky spojené s budoucí podobou BJB, vzájemných hranic sborů a toho, co máme, můžeme a chceme mít společné. A to jak v oblasti teologie, tak společné služby v rámci BJB.

Je to velice složitý čas, zároveň mám však jistotu, že Kristus je uprostřed nás, že slyší naše modlitby a otázky a že není žádná situace, pro kterou by On neměl řešení. Již mnohokrát jsme stáli před těžkými otázkami v životě Jednoty a mohu dosvědčit, že tam kde jsme řešení neviděli, společně jsme ho pod Boží vládou mohli najít.

Sám však musím vyznat, že častokrát tuto naději ztrácím uprostřed různých složitých jednání a rozhovorů, nalézám ji však v životě jednotlivých sborů, když vidím jejich službu, radost a život z moci evangelia. To je mojí nadějí i pro vše, co je před námi.

Je jedna věc, která mě velice zarmucuje v posledních několika letech a to je vzájemné vyhrocení vztahů mezi sbory a kazateli. Je to samozřejmě důsledek pnutí v rámci BJB a tím pádem i mezi jednotlivými sbory, ale nemělo by docházet k tomu, že se někteří kazatelé vyhýbají společným setkáním, pozváním k návštěvám nebo k instalacím a ordinacím v okolních sborech a účasti na společných akcích BJB. Vztah s BJB je tak pro mnohé redukován pouze na zastupování sboru na SD a přejímání emailové komunikace. To není opravdové společenství, ale pouze formální vztah, který nám nepomůže v překonávání vzájemných předsudků, kvůli kterým pak v tom druhém již nevidíme bratra a sestru, ale nepřítele Kristova. Za to se modlím, aby tato vzájemná nevraživost ustupovala, a prosím nás všechny, abychom jí ve svých životech nedávali místo.

Kancelář VV i v loňském roce pracovala pro potřeby sborů, vytvářela zázemí pro jednání VV, odborů a komisí a zajišťovala servis pro sbory. Velkým úkolem pro letošní rok bude vypořádání se s nároky na sbory spojené s novým zákonem na ochranu osobních údajů, který se týká všech sborů (tzv. nařízení GDPR). Velký dík za práci kanceláře patří sestře Ivetě Procházkové, která v jedné osobě zastává mnoho funkcí. Vážím si jí jako zodpovědné spolupracovnice a jsem vděčný za její ochotu být nápomocná všude tam, kde je to potřeba.

Ze všech jednání VV zasíláme na sbory informace a to v maximální možné míře. Jsem také vděčný za to, že se na konci roku podařilo připravit první číslo Zpravodaje BJB, ve kterém je možné lépe reflektovat dění v BJB i na jednotlivých sborech. Připomínám opět možnost zasílat zprávy ze sborového dění a dát tak možnost všem čtenářům vidět to, co se na různých místech děje. Děkuji redakční radě Zpravodaje BJB za její úsilí a pokud jako sbory podporujete pokračování vydávání tohoto Zpravodaje, prosím, abyste ho podpořili v rámci schvalování rozpočtu. VV navrhuje, aby se o této položce hlasovalo samostatně.

Kromě volebního SD proběhla také RZS, kde byl prostor pro vzájemný rozhovor a otevření důležitých otázek. Po nedávném hledání, zda RZS nepřetvořit na druhý SD v roce si uvědomuji, že v dnešní situaci potřebujeme právě tyto příležitosti pro rozhovor, abychom se dokázali správně rozhodovat na SD. Vyzývám proto sbory k aktivní účasti jak na letošní RZS, tak na kurzu kazatelů, který bude letos zaměřen na téma misie a zdravého růstu sborů. Je to třídenní příležitost pro vzájemné společenství, rozhovory a modlitby za to, abychom dokázali před Boží tváří rozpoznávat, jak má BJB vypadat před Boží tváří.

V oblasti financí hospodařila kancelář VV standardně, případné dotazy na jednotlivé položky rád zodpovím v rámci schvalování rozpočtu a rozdělní hospodářského výsledku. Zde VV podporuje, aby bylo zavedeno pravidlo příspěvku 10% na misijní fond, ze kterého bude možné podpořit aktivity jednotlivých sborů.

V tomto a zřejmě dalších dvou letech nás čeká mimořádné hospodaření a to vzhledem k navrhovanému ukončení činnosti školy Dorkas. Po domluvě s revizní a finanční komisí jsme se rozhodli veškeré náklady s tím související pokrýt z hospodaření kanceláře VV a nebude tak zřejmě možné podporovat v příštím období žádosti na podporu akcí odborů a ani nedojde k přerozdělení kladného hospodářského výsledku do jednotlivých fondů. Počítáme však s tím, že v případě prodeje nemovitostí školy by mělo dojít k navrácení těchto prostředků zpět do BJB. VV navrhuje po jednáních s radou školy i vedením školy dvouletou variantu uzavření studijního oboru, tato varianta nám přijde jako nejvíce férová vůči všem. Podrobněji se této otázce věnuji v rámci odůvodnění návrhu pro SD ohledně Dorkas a prosím také delegáty, aby si přečetly komentář bratra ředitele k celé situaci v rámci zprávy za Dorkas.

V oblasti financí bych chtěl znovu upozornit na to, že každým rokem bude i nadále klesat dotace zasílaná na sbory o 5%, nemělo by se však v žádném případě jednat o snižování platu kazatele. Prosím kazatele, kteří by se v takové situaci ocitli, aby se ozvali VV.

Jak jsem již zmínil v Informacích z jednání VV ze září 2017, se snižováním dotací celkově bude nutné na letošní RZS začít diskuzi o tom, v jakém rozsahu a s kolika společnými zaměstnanci BJB nadále počítá. A to tak, aby to bylo rozhodnuto na SD v roce 2020, kdy budou vyhlášeny nové volby VV pro rok 2021. Jsou před námi dva roky společné práce na této otázce, která by neměla být jen finanční, ale měla by odrážet debatu ve smyslu, jakou podobu společné práce v BJB chceme mít.

Rád bych ještě zmínil oblast vzdělávání, kde jsem rád za kurz Vzdělávání na cestě, který funguje již třetím rokem, a o kterém se zmiňuje více bratr Pavel Coufal ve zprávě za vzdělávací komisi. Děkujeme bratřím, kteří se na podílí na vyučování a budeme rádi, pokud ve svých sborech doporučíte příští ročník, který se ve školním roce 2018/19 bude konat v Praze v prostorách sboru Praha 3.

S oblastí vzdělávání pracovníků ve sborech souvisí také otázka vzdělávání budoucích kazatelů. Na koncilu EBF v Arménii, který jsme navštívili společně s bratrem Erikem Polohou, jsem si uvědomil, že jsme jednou z mála Jednot v rámci celé Evropy, která nemá vlastní vzdělávání budoucích kazatelů. Je to velká výzva pro celou BJB, jak tuto oblast naplnit, protože bez společného vzdělávání budoucích kazatelů není ani společný základ pro vzájemnou spolupráci těchto služebníků. S ukončením činnosti Dorkas končí jedno období, ve kterém se BJB o toto vzdělávání pokoušela a uvidíme, kterým dalším směrem se otevřou další možnosti. Tuto diskuzi již vedeme v rámci VV a rádi bychom ji přenesli také na kazatelský kurz a RZS.

Děkuji bratřím a sestře ve VV za spolupráci a bratrovi Pavlovi Coufalovi za jeho službu předsedy VV BJB.

>S vděčností za vaši důvěru

Jan Jackanič
tajemník VV BJB 
Příbuzné odkazy
· Více o Spolupráce mezi sbory
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Spolupráce mezi sbory:
Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Zpráva tajemníka VV BJB pro Sjezd delegátů BJB" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.16 Seconds