Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Alena   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4991, adminů: 23, uživatelů: 2425
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 007 827

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 52 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Všeobecné: Jak skutečně rozpoznat, že společenství věřících je sekta?
Posted on Čtvrtek, 22. srpen 2019 @ 17:13:37 CEST Vložil: Mainstream

Nezdravá učení poslal Nepřihlášený

Slovo "sekta" je nadávkou, za níž si každý čtenář představí něco jiného. Dá se z něho vyrozumět, že tazateli jde o rozpoznání špatných nebo dokonce nebezpečných rysů ve společenství. Rozpoznat tyto rysy bezpečně a nezpochybnitelně není možné. Už jenom proto, že i ve zdravém společenství se mohou klidně vyskytnout špatné způsoby jednání a naopak: jednotlivci se svatou hroší kůží dokážou čerpat i z velmi pochybně fungujících společenství.

Křesťanské společenství a jeho příslušníci zacházejí s věcmi, které se týkají Hospodina. Řečeno biblickým obrazem, zacházejí s "Božím jménem". A takového společenství se samozřejmě týká třetí přikázání: "Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha." Zneužitím je na prvním místě patrně myšleno používání Božího jména v magii a čarování, ale využívat a zneužívat síly toho, co patří k Bohu, můžeme i v daleko obyčejnějších činnostech. Pro nás evangelikály je, myslím, důležitých hlavně pět následujících oblastí.

1) Může to být zneužití naší společné víry v živého Boha. Soukromé zkušenosti, že Pán mi něco řekl, že jsem v modlitbě něco přijal nebo že jsem něco poznal jako Boží vůli, patří do společenství jen jako osobní svědectví. Pokud se něco takového vydává za obecně platný fakt a stane se to argumentem, může to být zneužitím záležitostí Boha pro vlastní účely. Podobně je to samozřejmě s proroctvími, výklady modlitby v jazycích a dalšími svatými záležitostmi použitými k nesvatému posílení vlastních stanovisek.

2) Ostří církevní dravci dokáží využít i toho, že jejich sestry a bratři jsou ochotni hledat chybu u sebe, pochybovat o správnosti svých názorů, ustoupit, hledat kompromis, znovu se modlit apod. Jsou takoví díky tomu, že jsou zvyklí reflektovat svůj život, činit pokání, zapomínat na sebe. Tento jejich vztah k Bohu může být ale snadno zneužit těmi, kdo to s Bohem a jeho "jménem" nemyslí zdaleka tak vážně, ale dokáží se zbožně tvářit a účinně používat různá svatá slůvka či biblické verše.

3) Ano, také úcta k Bibli jako k Božímu slovu, jímž je třeba se řídit, může být zneužita. Příkladem může být varování "vztáhnout ruku na pomazaného Hospodinova" aplikované na kazatele nebo pastora za účelem posílení jeho mocenské pozice. Zneužita může být Bible třeba ke ždímání peněz a zneužit může být asi každý její verš. Neštěstím mnoha současných evangelikálních sborů a církví je pohrdání univerzitním biblickým a teologickým vzděláním. V prostředí, v němž se Bible nečte nebo se čte jen s vlastním intuitivním porozuměním a jde chybí někdo, kdo rozumí zásadám biblického výkladu, je velmi snadné Bibli kroutit podle toho, jak se to hodí. A to už jsme u dalšího bodu.

4) Zneužití autority, o níž věříme, že je od Boha. Hospodinem (jeho jménem) tak mohou být zaštítěny i mocenské hry a triky, které mají autoritě zajistit nekritizovatelnost, neodvolatelnost, možnost zasahovat do soukromí. Možnost izolovat ty, kdo ne vždy souhlasí. Možnost vstupovat do vztahů jiných lidí a manipulovat jimi a mnoho jiného.

5) Tato autorita může zneužít i přesvědčení, že společenství má zvláštní kvalitu Božího lidu, těla Kristova a podobně. Společenství Božího jména je pro každého křesťana samozřejmě významné, a to může být zneužito k vyžadování konformity a loajality, k potlačování osobitosti, zabránění kritice, vytěsnění pochybností, vzbuzování pocitů viny a vědomí vlastní nehodnosti či nedostatečnosti y k jiným způsobům vytváření poslušného stáda.

Pokušení k takovým a mnohým jiným zneužitím se týká nás všech. Matoucí může být zvláště to, že vlastního zneužívání si nemusíme být vědomi, protože ho i před sebou samými dokážeme krýt zbožnými úvahami, řečmi nebo verši z Písma. Proto je třeba, aby ve společenství bylo co nejvíce těch, kteří dbají na třetí přikázání a mají odvahu poukázat na jeho porušení. Rozdíl mezi "sektou" a "nesektou" je bezpochyby také v tom, do jaké míry si je společenství vědomo pokušení zneužití Božího jména a do jaké míry je schopné takové jednání eliminovat.

Doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Ph.D.
religionista zabývající se studiem kultů, sekt a nových náboženských hnutí, psychoterapeut a kazatel Církve bratrské

Zdroj: časopis Brána 4/2019 
Příbuzné odkazy
· Více o Nezdravá učení
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Nezdravá učení:
Jaké je teologické pozadí KAMu?


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 2


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Jak skutečně rozpoznat, že společenství věřících je sekta?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Jak skutečně rozpoznat, že společenství věřících je sekta? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Bazi v Čtvrtek, 31. prosinec 2020 @ 13:41:26 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
článek o rozpoznání sekt jmenuje celkem správně některé možné znaky. Absolutně ale nesouhlasím s větou : "Neštěstím mnoha současných evangelikálních sborů a církví je pohrdání univerzitním biblickým a teologickým vzděláním."

Myslím, že takové pohrdání je spíše známkou zdravého rozumu a moudrosti, pokud tam vyučují i zjevně nevěřící lidé nevíru k Božímu slovu!

Je mi jasné, že žádný člověk krom Ježíše není neomylný, proto ani žádná církev nemůže být neomylná ani žádný teolog vyučující teologii (proto dialog a spolupráci mez odlišnými křesťanskými církvemi je něco přínosného).
 Ale Jako absolutní základ křesťanské víry považuji slova bible a Ježíše, že není žádné spásy v nikom jiném než v Ježíši Kristu a víry v Něj a jeho oběť za nás.

Kdokoliv by tvrdil, že věří v Ježíše, ale k Bohu je možné se dostat i skrz nějaké jiné náboženství, které spásu skrze Ježíše odmítá, tak prohlašuje Ježíše za lháře - když Ježíš řekl, že On je ta cesta pravda a život a nikdo se nemůže dostat k Otci jinak než skrze Něj!.
A mí kamarádi  co studovali teologii na universitě se tam setkali s takovými nevěřícími koncepty a teology! Nejedná se jen o teology z husitské církve o kterých mi kamarádi vyprávěli co je vyučovali, ale i teologové z jiných církví někdy mají takové tendence diskreditovat jedinečnost spásy v Ježíši Kristu a jeho oběť za nás pro blaho jakési falešné tolerance či dialogu s jinými náboženstvími (jak to vyplývá i z některých vět Tomáše Halíka).
Ti kdo dovolili aby v katedrále svatého Víta před lety  zaznělo i vzývání hinduistické bohyně Agnes!!! s největší pravděpodobností byli papalášové s universitními teologickým vzděláním.
Z protestantských církví v cizině  se dozvíte o teologicky studovaných pastorech a pastorkách kteří otevřeně praktikují homosexuální sex (a nejen kněží v Anglikánské církvi). A co na to bible - Leviticus 18:-22, 20:13 to označují za odporný hřích, Soudců 19, Říman. 1:18-32, 1Korint. 6: 9-11, 1Korint6-9-11 že nezdědí království Boží , 1Timot.1:8-10. hlavní problém těchto univerzitně studovaných teologů ale je že nevěří bibli ale jak jsem na vlastní uši slyšel, někdy prohlašují texty bible za jakési báje a proto  ani to jak Bůh různé hříchy v bibli odsuzuje je nemůže od hříchů odradit. 

Ale Respekt k univerzitním biblickým a teologickým vzděláním si nezaslouží ani různé církve které slepě papouškují sladce znějící nesmysly které obzvláště vzdělaní teologové z USA občas vypouštějí a ti čeští je zde slepě papouškují. Ať už se jedná o evangelium prosperity nebo o zdánlivě nevinné nebiblické prohlášení ve stylu: Bůh nemá žádné favority, nebo Bůh miluje každého stejně. Bůh nikoho nezabije , žádnou katastrofu nezpůsobí (a co potopa, nebo Sodoma a Gomora)
Zní to sice sladce a může to přitahovat některé hloupější lidi ale nebezpečí je, že to od Ježíše odpudí lidi kdo nejsou hloupí, mají normální průměrný zdravý selský rozum a přečtou si v  bibli že Bůh říká: „Jákoba jsem miloval, ale Ezaua jsem nenáviděl" , ....bez víry není možné zalíbit se Bohu... Učedník kterého Ježíš miloval.... Ti  méně inteligentní ale upřímní  by možná řekli:  co to blábolíš Jane, že tebe a Lazara Ježíš miloval, copak nevíš, že náš pastor řekl, že Bůh nemá žádné favority a všechny miluje stejně?, Takovými lidmi neopovrhuji, protože nedostatek inteligence není žádná charakterová vada. Horší je to s lidmi, kteří jsou si velmi dobře vědomí, že to je nebiblické a proto nesprávné to prohlašovat, , ale zní to hezky sladce a tak z důvodu pokrytectví takové bludy hlásají jako i nesmysl, že kdo jednou přijal Ježíše za svého pána se již do pekla dostat nemůže (kolikrát to Bůh v bibli popírá - toho je tolik, že je to na další téma, ale, že v Božím slově říká, že naše jméno může vymazat z knihy života je jen jeden příklad za všechny) I když tyto bludy  lidi neodpudí, tak je to naučí nebrat Boží slovo vážně a víc důvěřovat tomu co si vzdělaní teologové vymyslí,  než Božímu slovu.

Proto také nesouhlasím se slovy pisatele článku: "V prostředí, v němž se Bible nečte nebo se čte jen s vlastním intuitivním porozuměním a jde chybí někdo, kdo rozumí zásadám biblického výkladu, je velmi snadné Bibli kroutit podle toho, jak se to hodí." Myslím, že již naprosto průměrný zdravý selský rozum prohlédne nesmysly které jsem uvedl a i jiné. A naopak mu budou vstávat hrůzou vlasy na hlavě nad nesmyslnými naprosto nepodloženými vysvětlivkami na straně bible od těch studovaných teologů (tyhle poznámky mně připomínají směšné závěry některých archeologů kde našli nějakou nádobu a bez sebemenších důkazů nebo alespoň uvedených indicií, mají tu drzost prohlásit: tato nádoba byla nejspíš používána k náboženským účelům - přičemž to mohl být třeba nočník). A na odhalení takových nesmyslů stačí i běžný selský rozum nebo pravidlo:" né nad to co je psáno".

Můj známý čerstvě spasený podnikatel se zúčastnil v USA bohoslužby kde na konci teologicky vzdělaný evangelista  prohlásil, že kdo nechce přijít o požehnání má běžet dopředu a vhodit peníze do košíku na sbírku pro něj. ten podnikatel byl šokován jak mnoho lidí - skoro všichni tam běželo a jak je možné, že křesťané mohou být tak hloupí a naivní, že neprohlédnou to že to je odporná manipulace nejhoršího ražení (své peníze přece mohou dát lidem v nouzi, nebo jinému evangelistovi a požehnání co Bůh slibuje v bibli tak bude stejně platit.).
Tahle hloupost křesťanů ho bohužel šokovala a od církve odradila. 

Miloš Popp
příspěvek můžete citovat, opravit chyby , rozšiřovat a publikovat i jinde Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.31 Seconds