Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Dobroslav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4999, adminů: 23, uživatelů: 2706
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 376 880

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 20 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Prohlášení: Stanovisko Výboru Křesťanského společenství, z. s., k XcamPu 2019
Posted on Sobota, 05. říjen 2019 @ 19:22:53 CEST Vložil: Mainstream

Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Vzhledem k určitému znepokojení v našich společenstvích a v církvi ohledně letošního XcamPu a vzhledem k prohlášení, které Církevní rada SCEAV vydala dne 2. 8. 2019*), zaujímá Výbor KS následující stanovisko:

Výbor vyjadřuje předně vděčnost Pánu Bohu za třicet let XcamPu i za požehnání, které jsme mohli přijmout během letošního ročníku tohoto festivalu.

Výbor současně konstatuje, že na letošním XcamPu došlo ke dvěma politováníhodným událostem – ke svědectví br. Petra Bači a ke sběru několika podpisů ve prospěch vzniku nové denominace z bývalých sborů BJB, které ji opouštějí. K oběma událostem došlo nezávisle na vůli organizátorů XcamPu a bez jejich předchozího vědomí. Obě události vedení XcamPu řešilo bezprostředně poté, co nastaly. Od svědectví Petra Bači se ředitel tábora hned druhého dne veřejně před evangelizací distancoval. Ředitel také – jakmile se dozvěděl o sběru podpisů – požádal o okamžité zastavení této akce.

Ke sběru podpisů podotýkáme, že šlo o iniciativu jednoho člena BJB, jenž oslovil soukromě několik jednotlivců s prosbou o podpoření vzniku nové denominace. Ti, kdo svým podpisem vznik nové denominace podpořili, tak v žádném případě nečinili jako budoucí členové oné denominace, nýbrž jen jako ti, kdo se příležitostně zúčastňují akcí sborů zamýšlené denominace nebo je různými způsoby podporují.

Pokud se týče naší spolupráce s bratřími z baptistických sborů, podotýkáme předně, že v době, kdy řada luterských církví popírá základní články křesťanské víry, s těmito bratry se na nich můžeme zcela a plně shodnout. Také oceňujeme, že s nimi můžeme ve shodě čelit aktuálním výzvám dnešní doby, jako je například postoj ke genderové ideologii, homosexualitě, potratům, zpochybňování věrohodnosti Písma či ekumeně rezignující na doktrinální základy protestantismu. To už žel není samozřejmostí ani ve vztahu k řadě současných evangelikálních společenství.

Na druhou stranu nechceme zlehčovat rozdíly, které mezi námi panují, a týkají se zejména otázek křtu a předurčení. Právě proto, že ohledně nich nastalo v našich kruzích určité znepokojení, chceme k nim zaujmout jasné stanovisko, a vyslat tak zřetelný signál jak k vlastní členské základně, tak i k vedení naší církve, tak i k bratřím od baptistů, aby i oni věděli, v jakých otázkách žádáme o respektování našeho odlišného názoru při vzájemné požehnané spolupráci.

1) Pokud se týče našeho postoje k otázce křtu, odkazujeme předně na text „Náš pohled na biblickou nauku o křtu“ z roku 1988**) a zdůrazňujeme, že jako spolek působící v rámci SCEAV zastáváme názor, že křest nemluvňat má své biblické opodstatnění (v tomto duchu jsme i roku 2013 vydali publikaci „Křest a Večeře Páně“ od S. Piętaka) a neschvalujeme praxi „překřtívání“. Připomínáme, že křestní praxe v naší církvi je spojena se zavedeným systémem katecheze dětí a mládeže (tj. systém nedělních školek pro děti, konfirmační výuky, práce s dorostem a mládeží), jež vede mladé lidi k vědomému rozhodnutí pro Boží milost, jež se ve křtu zvěstuje a podává.

2) Pokud se týče našeho stanoviska ke kalvinismu (či novému kalvinismu), prohlašujeme, že v souladu s Božím Slovem věříme v Boží svrchovanost ve spasení člověka, stejně jako i vyvolení ke spasení. Vyznáváme, že jsme spasení pouze milostí bez přičinění lidské vůle. Přijímáme Lutherovo učení o zotročené lidské vůli a spolu s ním souhlasíme, že jakékoliv zdůrazňování lidské vůle ve spasení je spojeno s omezováním vlivu Boží milosti na spasení člověka. Současně si však uvědomujeme, že některé biblické verše (1 Tm 2,4; J 3,16; 1 J 2,2; 2 K 5,15; 2 K 5,19) ukazují na všeobecnou Boží milost. Ap. Pavel píše, že Bůh „chce, aby všichni lidé došli spásy a poznali pravdu“. Ježíš Kristus „je smírnou obětí za naše hříchy, a nejenom za naše, ale za hříchy celého světa“. Proto nepřijímáme snahy o plnou harmonizaci učení o vyvolení a Boží milosti v podobě pěti bodů kalvinizmu, zejména bodu č. 3 o omezeném vykoupení. Uvědomujeme si, že tyto skutečnosti, tj. učení o vyvolení a Boží milosti, nelze plně harmonizovat do nějakého logického konstruktu. Zůstávají tak Božím tajemstvím, o kterém není vhodné spekulovat. Místo individuálního vyvolení a případných spekulací o něm pak zdůrazňujeme, že vyvolení ke spasení je v Kristu (Ef 1,4). Tj. všichni, kteří věří v Ježíše Krista jako Spasitele a Pána a usilují o posvěcený život, mohou být považováni za vyvolené. Odmítáme spekulace o vyvolení k zatracení, stejně jako učení o dvojím předurčení (tj. jedněch ke spasení a druhých k zatracení). Naopak zdůrazňujeme morální lidskou odpovědnost v otázce zatracení člověka (tj. asymetrický pohled na vyvolení).

Shora uvedená stanoviska ke křtu a kalvinismu nám však nebrání (a nikdy v minulosti nebránila) spolupracovat s těmi bratry a sestrami v Kristu, kteří na základě pokorného studia Písma svatého docházejí k odlišným závěrům, jestliže i oni respektují závěry naše.

Závěrem vyslovujeme lítost nad tím, že Církevní rada SCEAV vydala dne 2. 8. 2019 své prohlášení, aniž předtím kontaktovala vedení KS nebo XcamPu a žádala vysvětlení shora uvedených skutečností. Veřejně tak byly prezentovány určité dohady i drobné faktické nepřesnosti (prohlášení např. hovoří o sběru podpisů ze strany bývalých členů (kazatelů) BJB, ačkoli je sbíral jen jeden člověk). Zbytečně se tím vystupňovalo napětí v naší církvi i v KS.

Výbor KS je vděčný SCEAV za její podporu XcamPu, zejména za pravidelnou sbírku, kterou ve prospěch XcamPu koná většina jejích sborů. Je připraven záležitosti týkající se letošního XcamPu i teologického směřování dále vysvětlit na společném setkání s Církevní radou, jež by se mělo uskutečnit v říjnu 2019, a vést o nich diskusi. Máme zájem na celkovém zlepšení spolupráce KS a SCEAV a na řešení všech sporných otázek, které mezi sebou máme a které byly v minulosti vzneseny jak ze strany vedení církve, tak i ze strany vedení KS.

Navzdory vzniklé situaci toužíme i nadále aktivně sloužit ve SCEAV ve smyslu biblického slova „A tak usilujme o to, co vede k pokoji, a o to, co slouží k společnému budování.“.

V Českém Těšíně dne 16. 9. 2019

Výbor Křesťanského společenství, z. s.
Pavel Kaczmarczyk — Daniel Spratek — Karel Guznar — Milan Pecka — Jan Tomala — Martin Piętak — Martin Tomala — Stanislav Przeczek — Jan Walach

*) dostupné zde: Prohlášení Církevní rady SCEAV k teologickému směřování a vzniklé situaci na letošním ročníku XcamPu

**) dostupný zde: Zásady misijní práce na Těšínském Slezsku v ČSSR 1988)

Zdroj: Vyjádření Výboru KS k XcamPu 2019 
Příbuzné odkazy
· Více o Ekumenismus
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Ekumenismus:
Správně biblicky věřící, pryč z ekumény!!!


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Stanovisko Výboru Křesťanského společenství, z. s., k XcamPu 2019" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.14 Seconds