Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Alena   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4991, adminů: 23, uživatelů: 2425
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 007 894

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 24 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Rozhovor: Misie jihokorejské apokalyptické sekty Sinčchondži v Praze
Posted on Středa, 21. říjen 2020 @ 10:51:59 CEST Vložil: Mainstream

Nezdravá učení poslal Nepřihlášený

Na religionistu Zdeňka Vojtíška se už obrátily desítky zoufalých lidí. Rodiče, partneři nebo i přátelé popisují, jak ztratili někoho blízkého.

„Bývají to smutné příběhy, kdy se děti, manželé nebo manželky zcela odtrhnou od svých rodin, přestěhují se jinam a nekomunikují,“ vypráví přední znalec sekt, kultů a nových náboženství Zdeněk Vojtíšek z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy o tom, jak zasáhla do mnoha životů jihokorejská sekta Sinčchondži, která v Česku loví v ulicích zejména mladé ženy a jejíž činnost Seznam Zprávy už v minulých dnech popsaly

Sekta scházející se v domě na pražské Palmovce pod záminkou intenzivního studia Bible a různých psychologických testů láká nové členy. Přijmou-li apokalyptickou vizi Sinčchondži, zpřetrhají vztahy s okolním světem a propadnou komunitě.

„Nevíme, co se tam za dveřmi na pražské Palmovce děje. To vyvolává obavy,“ říká Zdeněk Vojtíšek. Podle jeho odhadů má hnutí sto až tři sta členů a je v nabírání nových oveček velmi aktivní. Dříve verbovali zejména mladé ženy se zájmem o křesťanství jihokorejští misionáři, nyní jsou to už jejich čeští následovníci.

Co je vlastně Sinčchondži?

Jižní Korea je v posledních desetiletích jakýmsi pařeništěm nových náboženství a Sinčchondži je jedním z nich. Jedná se o apokalyptické křesťanské evangelikální hnutí s fundamentalistickým důrazem na poslední část lidských dějin. Na příchod nového věku.

V co členové hnutí věří?

Hlásají, že skončilo období křesťanských církví a přichází jakýsi nový věk. Podle nich se teď lámou dějiny a ten vztah je vyhrocený. Buď, anebo. Buď lidé přijmou učení Sinčchondži a dostanou se do nové říše, anebo církev odmítnou, ale pak je dříve či později čeká konečná anihilace v jezeře hořící síry. V biblických kurzech či seminářích u nás je opakováno, že vše mimo Sinčchondži je špatné. Že například rodiče, partneři a přátelé, kteří je odvádějí od víry, jsou nástroji satana.

V čem je sekta nebezpečná?

Nebezpečí spatřuji v jejich tajemnosti, uzavřenosti a v tom, že při náboru lidí používají manipulativní praktiky a lžou. Členové Sinčchondži radikálně mění svůj způsob života. Zpřetrhají přirozené sociální vazby s rodiči, s partnery nebo s přáteli a absolutně se oddají hnutí. To se sice děje i u jiných podobných náboženství, ale když někdo konvertuje například k hnutí Hare Krišna, jeho blízcí vědí, o co jde. Leccos se mohou dočíst na internetu, mohou kontaktovat představitele církve, navštívit chrám a podobně. U Sinčchondži to tak není.

Jak to, že není? Co víme o s Sinčchondži a jejím působení v České republice?

To je právě to, že velice málo. My žijeme v otevřené, tolerantní, demokratické společnosti, kde je snadné legálně založit náboženskou společnost a registrovat ji u Ministerstva kultury. Je velmi snadné, aby si pronajala prostory, působila veřejně, vydávala letáky, publikace, knihy a hlásala své ideje. Jenže Sinčchondži reaguje uzavřeností, všechno tají a lže i o sobě. Nevíme, kdo církev vede, jaká je tam hierarchie, jaké jsou finanční toky.

Proč představitelé Sinčchondži normálně neřeknou, kdo jsou a v čem spočívá jejich víra?

Sinčchondži to vysvětluje tím, že má špatné zkušenosti z Koreje. Že jejich členové tam jsou pronásledováni, a proto se skrývají. Je to prý jediná cesta, jak mohou bez předsudků šířit své evangelium.

A je to pravda?

Myslím, že ne, ale jistě to říct nelze. Dám příklad. Korea byla jako jiné státy postižena pandemií a zdá se, že jedno z ohnisek pandemie je spojeno s církví Sinčchondži. Jihokorejská policie v srpnu zatkla vůdce Man Hee Leeho a obviňuje ho, že nebyl ochoten spolupracovat s úřady při trasování lidí nakažených virem covid-19. Podle nich jedna věřící způsobila nákazu 5200 dalších lidí. I tamní jihokorejská společnost má problém s jejich uzavřeností. Z dálky z ČR nevíme, zda to obvinění je oprávněné, nebo není. To rozhodnou až soudy.

A u nás členům Sinčchondži nějaké pronásledování hrozí?

Určitě ne. Zakladatel hnutí Man Hee Lee navštívil Prahu v roce 2013 a o dva roky později vznikl první zárodek misijní církve u nás. Už od počátku byla církev uzavřená. Vím to z vlastní zkušenosti, protože jsem se byl mezi ně podívat a už tehdy mi nikdo nic nechtěl říct a všechno bylo tajné. Několik dnů po mé návštěvě se dokonce celé hnutí přestěhovalo a přejmenovalo. Já myslím, že ze strany Sinčchondži jsou slova o pronásledování jen výmluvy. Spíš se jedná o jakousi taktiku, kdy ta církev žije naléhavým očekáváním nového věku a tajemností a disidentstvím udržují provozní teplotu potřebnou pro to, aby jim členové byli stoprocentně oddáni a pracovali pro ně 24/7.

Vy jste hovořil s bývalými členy i desítkami lidí, kterým nějakým způsobem sekta poznamenala životy. Jak popisovali svá traumata?

Členové mají zakázáno o sobě říkat, že jsou Sinčchondži. Dokonce je jim doporučováno, aby to zapřeli, kdyby se jich náhodou někdo zeptal. Nezřídka opustili školu, nenastoupili do práce nebo odešli z domova, aby se mohli Sinčchondži věnovat naplno. Najednou se vypařili jak pára nad hrncem a jejich příbuzní nebo partneři jsou zoufalí, protože se nemají kam dovolat, nikam se doklikat, s nikým se poradit. A to jim samozřejmě působí obrovská muka.

Zdroj: www.seznamzpravy.cz 
Příbuzné odkazy
· Více o Nezdravá učení
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Nezdravá učení:
Jaké je teologické pozadí KAMu?


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Misie jihokorejské apokalyptické sekty Sinčchondži v Praze" | Přihlásit/Vytvořit účet | 3 komentáře | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Misie jihokorejské apokalyptické sekty Sinčchondži v Praze (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: martyria v Středa, 21. říjen 2020 @ 21:34:38 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pan religionista se mýlí.
Nejde o křesťanskou církev. Tedy ani označení "církev" není na místě.
Jde o mimokřesťanskou sektu, která se za křesťanskou jen vydává.
I Wikipidie uvádí:
"Sekta se zásadně odchyluje od učení tradičních křesťanských církví a je považována za heterodoxní.[3][7] Odlišuje se například přesvědčením, že Bible obsahuje zakódovaná sdělení (církve vycházející z prvotních ekumenických koncilů je Písmo otevřenou zvěstí o Spasiteli Ježíši Kristu); že výhradním zprostředkovatelem mezi Bohem a lidmi je zakladatel Lee Man-hee (podle pravých církví je Duch svatý přítomný v celé církvi); a že musí vystupovat v utajení (podle Písma mají křesťané při zvěstování víry vystupovat otevřeně).[7] Církev Sinčchondži očekává brzkou apokalypsu.[3] Podle učení Leeho skončil čas starých církví, věřící mají opustit „Babylon“ svých církví, vyhledat pastora přislíbeného Bohem, připojit se k 144 tisícům věřících z dvanácti kmenů „nového Izraele“ a být tedy součástí nového stvoření – to znamená stát se členem Sinčchondži.[1] Církev počítá letopočet od roku 1984, kdy byla založena, což má za cíl naléhavě vyjádřit příchod nové doby.[1] Zpečeťování 144 tisíc členů stále trvá – podle nauky církve se s každým z těl těchto členů spojí duch jednoho ze 144 tisíc křesťanských mučedníků.[1] Naplnění počtu 144 000 se očekává již velmi brzy.[1] Tito členové pak budou tisíc let vládnout členům přidružených církví, organizací a hnutí.[1][3] Naproti tomu odpadlíci od hnutí a jeho nepřátelé věčně zahynou v „jezeře, kde hoří síra“.[1][3] Tyto myšlenky o jedinečné úloze Sinčchondži vycházejí z textů biblické knihy Zjevení,[10] Bible (Nový zákon) prý také obsahuje příslib příchodu pastora (tím má být Lee) stejně, jako byl dán příslib příchodu Ježíše Krista ve Starém zákoně.[1][3] Hnutí dále tvrdí, že 66 kanonických biblických knih odkazuje na Sinčchondži a ztotožňuje svého vůdce Leeho s Duchem svatým, včetně přízvisek jako „Utěšitel“, „Zastánce“ či „Přemožitel“, stejně tak má naplňovat proroctví uvedená v knize Zjevení.[1] Sám Lee se považuje za posla Ježíše Krista (či jeho vtělení),[11] neboť je údajně dokonale schopen porozumět Bibli a podle nauky Sinčchondži jako jediný dokáže rozklíčovat obrazná tvrzení v Bibli obsažená.[1][12] K porozumění Bible je podle něj klíčové nalézt ke každému verši „dvojče“ v podobě jiného biblického verše, které pomůže první verš dešifrovat.[1] Pochopením Bible tak církev dokáže překonat svody Satana.[1] Kromě toho je církev poměrně nacionalistická a do popředí klada zem svého původu, Koreu, která má být zaslíbenou zemí na Východě, kde leží Eden, SionBabylón a odkud se přišli Mudrci poklonit narozenému Ježíši.[1] Je to vysvětlováno i klimatickou podobností s Izraelem a existencí korejské „nebeské kultury“.[1] Proto se měl „Pastýř“ a „Přemožitel“ (Lee) narodit 6000 let po vyhnání z ráje právě v Koreji.[1] Ústředním bodem kultu v Koreji má být duchovní středisko na hoře Čchonge (청계), která leží na jižním okraji Soulu.[1] Sinčchondži zjevně naplňuje 8 znaků[13] sekty.[2]"
 Další informace např. zde.Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.09 Seconds