Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Vilém   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2955
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 735 897

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 23 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Názory: Co bude znamenat odchod Beth Moore pro Jižní baptistickou konvenci?
Posted on Čtvrtek, 13. květen 2021 @ 10:01:31 CEST Vložil: Mainstream

Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Odchod vlivné evangelikální křesťanky Beth Moore z největší americké protestantské denominace, otevřel otázky o roli žen v církvi. Globální církev bez ohledu na denominaci stále více čelí výzvám, jak efektivně využít obdarování, které věřící ženy do církví přinášejí.

Courtney Moore, která má jen stejné příjmení jako Beth Moore, ale není s ní v žádném rodinném vztahu, vyrůstala jako jižní baptistka a předpokládala, že se vdá, bude mít děti a žít život ohraničený teologií biblického ženství, to jest víra, manželství a mateřství. Její život se odvíjel zhruba v tomto pořadí. Během studií na Southern Baptist Theological Seminary v Louisville potkala svého manžela, vzali se a ona se ujala role pastorovy manželky, a nakonec se z ní stala matka tří dětí.

„Opravdu jsem uvěřila příběhu, že dobrá křesťanka by měla být žena v domácnosti, a že to je její skutečná hodnota,“ říká v rozhovorupro Religion News Service. „Neměla jsem vůbec žádné kariérní ambice, kromě toho, že jsem v domácnosti a vychovávám své děti.“

Asi před čtyřmi lety si uvědomila, že být žena v domácnosti není její silná stránka. Nebyla skvělá kuchařka a nedokázala v domácnosti udržovat pořádek. Našla si práci v neziskové organizaci, která inspiruje ženy v jejich osobním rozvoji, ať už v církvi nebo v sekulární společnosti.

Courtney Moore byla jižní baptistkou, dokud se s manželem Brentem před rokem a půl nepřestěhovali do Texasu, když přijal nabídku vést nedenominační sbor Life Church v texaském El Pasu.

Odchod Beth Moore od Jižních baptistů vnímá s rostoucí nespokojeností vícero žen. Její jmenovkyně Courtney Moore, která je stále přesvědčena, že pozice pastora je určena mužům, vnímá jako nezdravé, že u jižních baptistů existuje představa, že dobrá křesťanka se uspokojí s životem v domácnosti.

Religion News Service připomíná, že Jižní baptistická konvence má v denominačních zásadách, že pouze muži mohou zastávat roli pastýře. Denominace ale povoluje ženám vyučovat. Příkladem byla právě Beth Moore, která více než třicet let organizovala biblické semináře pro ženy.

V letničně-charizmatickém proudu je situace výrazně odlišná. Ve dvacátém století byl americký evangelikalismus ovlivněn několika výraznými osobnostmi ženského pohlaví. Kazatelka Aimee McPherson v první polovině dvacátého století dokázala vybudovat největší sbor ve Spojených státech, který navštěvovaly tisíce křesťanů.

Dnes by se dalo mluvit hlavně o Joyce Mayer, která po celých Spojených státech organizuje třídenní biblická vyučování. Její organizace Joye Mayer Ministries pomáhá ženám na okraji společnosti nebo bývalým prostitutkám. Její televizní pořady lze sledovat v několika desítkách zemí po celém světě.

Podle Religion News Service se Jižní baptisté a další převážně bělošské evangelikální denominace v posledních 20 letech snaží řadou knih, konferencí a programů zdůraznit důstojnost tradičních genderových rolí. V roce 1979 byl teolog Stanley Gundry nucen rezignovat z Moody Bible Institute za podporu názorů své manželky, která v knize Woman Be Free obhajovala stejnou roli mužů a žen.

Profesorka Elizabeth Flowers z Baylor University se domnívá, že hnutí #MeToo a zprávy o sexuálním zneužívání v rámci Jižní baptistické konvence mohou být hnacím motorem k posunu, i když vedení Jižních baptistů zůstává konzervativní. Nikdo však neočekává, že odchod Beth Moore přivede k podobnému rozhodní spoustu dalších žen. Odborníci říkají, že ženy, které chtěly být ordinovány a vést sbory, již z denominace prostě odešly. Řada evangelikálních žen však nachází odvahu o těchto věcech svobodně hovořit.

Sestaveno dle článků 
Co bude znamenat odchod Beth Moore pro největší protestantskou denominaci v USA? a With Beth Moore’s exit, more evangelical women are challenging strict gender norms

Související článek:
http://notabene.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5359">Beth Moore se omluvila za podporu teologie komplementarismu 
Příbuzné odkazy
· Více o Zamyšlení
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Zamyšlení:
Ekologické otázky z teologické perspektivy


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Co bude znamenat odchod Beth Moore pro Jižní baptistickou konvenci?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.07 Seconds