poslal Nepřihlášený V Myanmaru byl 18. září ve státě Chin zastřelen baptistický pastor. Smrt duchovního je jen dalším smutným mementem připomínající pokračující útoky tamní armády vůči civilistům.
Jednatřicetiletý pastor Cung Biak Hum byl zastřelen vojáky, když se pokoušel pomoci uhasit požár způsobený dělostřeleckou palbou, která zničila 19 domů v městečku Thantlang. Organizace Chin pro lidská práva uvedla, že vojáci uřízli pastorův prst a ukradli mu snubní prsten.
Speciální zpravodaj OSN pro lidská práva Tom Andrews v reakci na poslední události tweetoval: „Vražda baptistického pastora a bombardování domovů v Thantlangu ve státě Chin jsou nejnovějšími příklady každodenního pekla, které provádí tamní vojenská junta vůči obyvatelům. Svět musí věnovat větší pozornost těmto událostem. Ještě důležitější je, že musí začít jednat.“
Analytik organizace Christian Solidarity Worldwide (CSW) Benedict Rogers vyjádřil lítost na smrtí pastora a uvedl: „CSW vyjadřuje naši nejhlubší soustrast rodině, přátelům a blízkým pastora Cung Biaka Huma, který byl zabit. Občané nadále trpí v důsledku násilí a závažným porušováním lidských práv ze strany myanmarské armády. Opakujeme výzvy k intenzivnější mezinárodní akci a znovu zdůrazňujeme naléhavou potřebu globálního zbrojního embarga na zemi jako prostředku k nátlaku na vojenský režim, aby ukončil své strašné zacházení s obyvatelstvem Myanmaru.“
Zdroj: www.krestandnes.cz
Nezávislý server Myanmar Now oznámil, že vojáci při hašení požáru zastřelili baptistického pastora. Jeho tělo bylo objeveno s chybějícím levým prsteníčkem, řekla Myanmaru Now předsedkyně Asociace baptistických církví Thantlang a dodala, že věří, že vojáci ukradli jeho snubní prsten. Mluvčí junty Zaw Min Thun tyto zprávy označil za fake news. Podle něj po střetu 18. září vyhořelo 20 domů a vládní budova.
Příbuzný mrtvého pastora agentuře Reuters řekl, že v Thantlangu zůstala jen hrstka domácností, včetně asi 20 dětí v sirotčinci. „Vražda baptistického pastora a bombardování domů v Thantlangu ve státě Chin jsou nejnovějšími příklady toho, že armádní síly denně lidem v Myanmaru dělají peklo,“ uvedl zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v Myanmaru na svém Twitteru.
Zdroj: www.seznamzpravy.cz