Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Státní svátek - Václav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 4991, adminů: 23, uživatelů: 2426
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 053 202

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Zprávy: Zpráva tajemníka Výkonného výboru BJB pro listopadový SD 2021
Posted on Pondělí, 01. listopad 2021 @ 10:53:45 CET Vložil: Mainstream

Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

A ve vašem srdci ať vládne mír Kristův, k němuž jste byli povoláni v jedno společné tělo. A buďte vděčni. Nechť ve vás přebývá slovo Kristovo v celém svém bohatství: se vší moudrostí se navzájem učte a napomínejte a s vděčností v srdci oslavujte Boha žalmy, chválami a zpěvem, jak vám dává Duch. (Koloským 3:15,16)

Milí bratři a milé sestry, ve sborech Bratrské jednoty baptistů.

Rád bych se ohlédl zpět a to nejen na rok 2020. A chtěl bych se ohlédnout pohledem vděčnosti, protože si uvědomuji, že přes komplikace a náročnost období, které máme za sebou jako jednotlivci, sbory i Jednota, máme stále mnoho důvodů, proč být vděční. Vždyť v Kristu jsme dostali to největší bohatství a je na nás, jak tuto plnost přinášet do našich životů.

Na začátku roku 2020 jsme se jako VV sešli k tomu, abychom hledali oblasti, ve kterých potřebujeme hledat další růst a rozvoj. Jsem vděčný za to, že i když se ohlížím nyní 2 roky zpátky, tak jsou to oblasti, které stále vidím jako důležité a potřebné. A jsem vděčný, že se nám alespoň v některých z nich podařilo i přes náročné období se posunout dále.

Jsou to tyto oblasti a bude pak na novém VV, zda v nich bude chtít dále pokračovat a nebo se ukážou nové priority.

1) Vznik nových stanic a sborů
2) Podpora oživení sborů
3) Nový systém vzdělávání kazatelů a pracovníků sborů
4) Cesta pro zapojení nových lidí do služby
5) Společné vzdělávací konference BJB
6) Misie v zahraničí

Jsem také vděčný, že se nám podařilo vyřešit věci spojené s provozem kanceláře. V roce 2020 odešla sestra Ivetka na rodičovskou dovolenou a místo ní nastoupila na částečný úvazek sestra Asui. Po domluvě zajišťuje externí účetnictví sestra Jiřinka Vimpelová a já se se snažím uprostřed těchto změn o jejich koordinaci a nastavení práce tak, aby i nadále pokračovala co nejlépe. Děkuji proto všem těmto sestrám za jejich práci a věřím tomu, že se nám podaří v tomto nastavení vydržet i v příštím roce.

Jsem vděčný také za to, že se nám podařilo v roce 2020 domluvit s pankráckým sborem, že sídlo BJB a kanceláře VV zůstává na 5 let na Topolce. Je to však výzva pro nový VV, aby hledal řešení této situace a nové prostory pro zázemí společné práce.

V roce 2020 se nám podařilo fyzicky předat také školu Dorkas a ve spolupráci s zaměstnanci školy prodat nebo darovat vybavení budovy, které měla BJB převedené na sebe. Očekávali jsme, že převod práv zřizovatele na školu PRIGO proběhne bez problémů, bohužel však nový zřizovatel zvolil cestu nedodržení ústních i písemných dohod a nyní naše komunikace probíhá přes právní zástupce. VV o této situaci několikrát jednal a snad s Boží moudrostí jsme zvolili postup, který je spravedlivý, zásadový a obhajitelný vůči BJB. Více informací sdělím v případě zájmu osobně na SD.

Jsem také vděčný, že se podařilo jak v loňském, tak letošním roce překovat období covidu a že jsme v rámci BJB i aktivit jednotlivých odborů hledali cesty, jak nezůstat stát na místě a podařilo se nám v nejnáročnějších chvílích zajistit dostatek ochranných pomůcek jak pro sbory, tak darem pro potřebné organizace, jednotlivce v našem okolí. Při koordinaci této pomoci jsme drobně přečerpali prostředky, které můžeme jako VV využít bez vyhlášení sbírky, podrobnosti najdete ve zprávě za krizový fond.

Jsem vděčný, že se podařilo udělat další kroky v oblasti hospodaření a postupného přechodu na samofinancování BJB. Děkujeme sborům, že schválily návrhy VV v této oblastí (navýšení příspěvků od roku 2022, souhlas s nákupem nemovitostí, úvazky pracovníků odborů, atd.). Vážím si důvěry, kterou od sborů v této oblasti máme a transparentního jednání s finanční i revizní komisí. Děkuji těmto bratřím a sestrám za jejich práci a věřím tomu, že otázka nedůvěry v této oblasti se do BJB již nikdy nevrátí.

Osobně si myslím, že další cesta pro BJB nevede přes zvyšování příspěvků a provoz kanceláře, ale přes podporu konkrétních služeb v rámci BJB. Nechci teď zavazovat příští VV tím, že by příspěvek neměl nikdy zvýšit, ale pokud ano, tak nejlépe směrem k volitelné části a rád bych připravil v tomto směru nějaký návrh k diskuzi pro příští SD.

Jsem vděčný také za Zpravodaj, který může již třetím rokem vycházet a ve kterém se snažíme maximálně informovat o dění ve sborech, jednání VV a v rámci možností a rozsahu se také dotýkat témat, která nás zajímají. Děkuji všem autorům článků a s hrdostí sdílím alespoň obálky všech Zpravodajů za rok 2020.

Snad jedinou oblastí, ve které je pro mě těžké hledat slova vděčnosti je ukončování členství sborů BJB Lovosice a BJB Jablonec. Jak sbory avizovaly na posledním SD, do konce letošního roku by rádi formálně své členství ukončili. Chtěl bych jim poděkovat za to, že komunikace mezi námi probíhá otevřeně a konstruktivně, nemohu však zapomenout na dění v lovosickém sboru, které stále nepovažuji za správné a bratrské vůči části sboru, která s vystoupením z BJB nesouhlasila. Po formální stránce je nyní vše odhlasováno, je pro mě však těžké pomáhat v praktických krocích ukončování členství sboru (po účetní stránce se jedná o likvidaci právnické osoby s převody majetku sboru včetně modlitby) na nový subjekt. Je to však rozhodnutí sboru, které musím respektovat a za další směřování toho (i ostatních sborů, které z BJB odešly) se dále modlit.

Rád bych zakončil poděkování celému VV za spolupráci na našich jednání, za přátelského ducha a bratrské a sesterské vztahy. Děkuji bratrům Pavlovi Novosadovi, Olegovi Gricykovi i sestře Slávce Švehlové, Při našich jednáních neřešíme, kdo má jakou funkci, ale co může k danému bodu přinést dobrého. Děkuji také bratrovi Erikovi Polohovi, který musel na konci prázdnin ukončit své členství ve VV z důvodu nástupu do nového zaměstnání.

Chtěl bych ukončit poděkováním bratrovi Pavlovi Coufalovi jak předsedovi VV BJB. Nikoliv proto, že se to musí a sluší, ale protože jsem mohl za ty 4 roky vnímat, jak náročnou úlohu na sebe vzal jako kazatel brněnského sboru a vidět, že dva poloviční úvazky se v součtu nikdy nestanou jedním celým. Pavle, děkuji tímto za tvoje nasazení, energii a víru ve společnou práci, věřím tomu, že má smysl a vážím si toho, že v ní chceš dále stát.

Rád bych ukončil tuto zprávu verši, které jsem přijal na začátku své služby jako své osobní motto pro duchovní službu a budu vděčný, pokud se v tomto smyslu budete modlit i vy za mě.

Je to Kristus mezi vámi, v něm máte naději na Boží slávu. Jeho zvěstujeme, když se vší moudrostí napomínáme a učíme všechny lidi, abychom je mohli přivést před Boha jako dokonalé v Kristu. O to se snažím a zápasím tak, jak on ve mně působí svou silou. Kol 1,27b-29

Jan Jackanič 
Příbuzné odkazy
· Více o Spolupráce mezi sbory
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Spolupráce mezi sbory:
Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Zpráva tajemníka Výkonného výboru BJB pro listopadový SD 2021" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.11 Seconds