Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Vlastislav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 15, článků celkem: 4328, komentáře < 7 dní: 17, komentářů celkem: 3974, adminů: 23, uživatelů: 2297
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

5 818 618

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 15 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

První kazatelka v historii BJB
První řádná kazatelka v historii Bratrské jednoty baptistů

Rozhovor se sestrou kazatelkou Martinou Matysovou a jejím manželem

Životopis první kazatelky BJB

Fundamentalisti
fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus

Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Fundamentalisti: Daniel Kuc: Ohlédnutí za sjezdem
Principy poslal Nepřihlášený

SPOLEČENSTVÍ  V  ROZHOVORU    


    Jsem vděčný za společenství našich sborů. Po posledním Sjezdu delegátů věřím, že Bratrská jednota baptistů není mrtvý projekt. Ukázalo se, že to, že si navzájem dáváme svobodu hledat pravdu, neznamená neschopnost uchránit se před chaosem, nezřízeností nebo před bludy.

Ukázalo se také, jak společně čteme Bibli a jak ji společně rozumíme. Není to papouškování předem připravených jedině správných odpovědí. Není to ani bezbřehý relativismus. Díky Bohu, že extrémy, ať už liberalismus či fundamentalismus, zůstávají okrajovými jevy.

Ve vzájemném rozhovoru, byť je náročný a mnohdy všelijak kostrbatý, jsme společně prokázali, že svoboda, kterou si navzájem dáváme, neznamená rezignaci na společné hledání pravdy. Baptismus, přesněji řečeno kongregacionalismus, má přirozené nástroje, jak se uchránit herezím. Tím nástrojem je rozhovor a závěry z tohoto rozhovoru přijímané většinou.

Mnozí se rozhovoru bojí, bojí se vyslechnout názory bratří a rozhovor je jim nepříjemný. Rozhovor je ale to, co spolu s našimi předchůdci rozpoznáváme jako to nejvhodnější církevní zřízení. Jistě, nabízí se model postavený na silných osobnostech, silném autoritativním Výkonném výboru, na silném staršovstvu nebo na silném a podrobném vyznání víry. Pro taková zřízení se rozhodla jiná společenství, například římskokatolická církev v čele s papežem. My jsme se poučeni Biblí i církevní historií rozhodli pro model jiný, model kongregační, sdružili jsme se do svazku sborů s tímto kongregačním modelem a jmenujeme se Bratrská jednota baptistů.
Vložil: Benjamin v Čtvrtek, 27. duben 2017 @ 21:54:26 CEST (31 čtenářů)
(Více... | 4514 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Ježíš se zastával nepřátel
Principy poslal Nepřihlášený

Milí diskutující, Ježíš Kristus se skláněl ke každému.

Ježíš neopovrhl tím nejmenším, tím, koho každý zavrhoval, nad kterým jiný již lámal hůl. Názorně o tom mluvil v podobenství o milosrdném samaritánu. Ježíš se dokonce zastával i svých nepřátel. 

A já se po Ježíšově vzoru chci také zastat svých nepřátel. Tedy i toho, kdo je zde pranýřován za něco, co na Sjezdu delegátů neřekl. Chci se zastat bratra Vaška Chumchala. Níže je jeho příspěvek tak jak byl zachycen v co nejpravděpodobnějším znění:

Vložil: Benjamin v Čtvrtek, 27. duben 2017 @ 11:10:58 CEST (137 čtenářů)
(Více... | 1974 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Islámský fundamentalismus nezná toleranci
Principy poslal Ampel

Poučné video, kde Ředitel Centra pro studium politického islámu a uznávaná kapacita v tomto oboru dr. Bill Warner vysvětluje, jak vnímají islámští fundamentalisté nemuslimy.

Důkazy o fundamentalistické nesnášenlivosti nachází v muslimských modlitbách:

Vložil: Benjamin v Čtvrtek, 27. duben 2017 @ 08:00:32 CEST (71 čtenářů)
(Více... | 983 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Návrh na vyloučení sboru Lovosice z BJB
Principy poslal Krytyk


Navrhujeme, aby Sbor Bratrské jednoty baptistů v Lovosicích byl vyloučen ze svazku BJB.

Odůvodnění: Společenství tohoto sboru nestojí v Pravdě na základě Božího slova v důležité otázce týkajících se Bible. Jeho kazatel Václav Chumchal překrucuje Písmo, podrývá autoritu Krista, a tedy znehodnocuje jeho svrchovanou autoritu nad církví. Dopustil se toho výrokem na Sjezdu delegátů, když prohlásil: „I Kristus se musí podřídit Bibli!“

Vložil: Benjamin v Středa, 26. duben 2017 @ 23:20:51 CEST (225 čtenářů)
(Více... | 3359 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Fundamentalisti: Reakce kazatele Lovosického sboru na článek Ampela ze dne 23.4.2017
Principy poslal fundamentalista

Pro ty, kteří na sjezdu delegátů nebyli, bych chtěl já Václav Chumchal osobně danou situaci uvést na pravou míru. Článek, který zde byl uveřejněn se nezakládá na pravdě. 

Nikdo z přítomných kazatelů na SD se nemohl na výše zmíněnou "neuvěřitelnou fundamentalistickou tezi" ozvat, protože tam žádná takováto teze v tomto znění nezazněla. 

Což není jediná nepravda celého Ampelova neupřímného příspěvku: 

- pokud vůbec Lydie Kucová MTh, PhD četla v diskusi k návrhu č.9 první větu ze základního dokumentu BJB Zásady a stanoviska (což nechci rozporovat), nečinila tak jako členka teologické komise, ale pouze jako zástupce sboru Na Topolce, protože z teologické komise byla již v té chvíli odvolána

Důvodem k tomuto odvolání zajisté přispěl hříšný postoj celého pankráckého sboru k praktikované homosexualitě, ze kterého byl tento sbor přítomnými delegáty (pod hrozbou jednání o vyloučení ze svazku BJB) vybídnut k pokání. 
Pro některé sehrál důležitou roli k jejímu odvolání mj. také fakt, že se MTh, PhD Lydie Kucová zpronevěřila své práci podpisem pod zavádějící, spekulativní, a nepravdivý článek otištěný ve sjezdových materiálech, přiložený ke zprávě teologické komise, respektive dehonestující dopisy rozesílané z její adresy jiným sborům a členům BJB v období před SD. Některé zajisté také zarazilo i odcizené a topolkou zveřejněné "zamlčené prohlášení 5 sborů" v nedokončené podobě. 
Vložil: Mainstream v Středa, 26. duben 2017 @ 10:37:31 CEST (247 čtenářů)
(Více... | 7498 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Co přinesl Sjezd delegátů? Agresivitu a strach
Principy poslal Baptista

Také vám v neděli váš bratr kazatel a vaši delegáti pro SD vyprávěli, jaký byl Sjezd delegátů poklidný, a že všechno proběhlo v klidu, v pokoji a v pohodě?

Bylo to však spíše jejich přání, skutečnost byla jiná.

První dojmy ze sjezdu se dají shrnout do dvou slov: agresivita a strach.

Agresivita fundamentalistů vzrostla do neskutečně ostrých osobních útoků. Ostatní ovládl strach. Byl všude přítomný. Konzervativní a tradiční kazatele i delegáty svazoval tak, že se většinou neodvažovali reagovat ani na fundamentalistické osobní výpady ani na jejich heretické výroky.

Pro ilustraci několik příkladů:

Vložil: Benjamin v Středa, 26. duben 2017 @ 08:24:10 CEST (215 čtenářů)
(Více... | 7261 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Situace v BJB – předsjezdová analýza z 27.3.2017
Principy poslal Nepřihlášený

Zastavme se nejprve u návrhů sborů. Návrhy na SD 2017 podalo celkem 10 sborů. Jmenovitě jsou to sbory Aš, Brno, Karlovy Vary, Kroměříž, Lovosice, Praha 3, Praha 4, Praha – Církev XXI. století, Praha Vinný kmen a Vikýřovice. Dovolím si návrhy rozčlenit dle toho, z jakého teologického spektra sborů přicházejí. Jsou to především sbory fundamentalistické (Kroměříž, Lovosice). Dále sbory konzervativní, mezi něž bych zařadil sbory s rumunskými kazateli (Aš, Karlovy Vary), rusky hovořící (Praha - Vinný Kmen a Praha - XXI. století) a sbory Brno a Prahu 3. A pak již jen zbývají dva sbory Praha 4 a Vikýřovice. Dále jsou zde návrhy VV, které jsou svým obsahem blízké návrhům sborů fundamentalistických a konzervativních. Je překvapivé, že návrhy z jiných ať už (českých) konzervativních nebo tradičních sborů na SD nepřišly.

V návrzích došlých na SD lze vidět pokračování v nastoleném kurzu změnit BJB v církev. Chápání BJB jako církve velmi silně zaznívá ve výrocích typu „Boží slovo církev vybízí, aby ve svém středu netrpěla žádné falešné učení“ (Lovosice), ve varování před poskvrněním BJB jako církve scestným učením (Karlovy Vary) a v uchránění BJB před tresty Božími (Aš). Dále se v návrzích objevují důrazy na teologickou uniformitu (v návrzích rusky hovořících sborů) a vyvstává v nich touha potlačit svobodu svědomí jednotlivce (např. Praha 3). V neposlední řadě přispívá k vnímání BJB jako církve svým postojem také VV, jenžto svým návrhem na „káznění“ sboru v Praze 4 bez opory v řádech a dokumentech BJB vystupuje ze své služebné role. (Zde není zcela zřetelné odkazování se ke sborové kázni v předsednické zprávě, když VV později přiznává, že BJB status nadsborové kázně nezná.)

Přitom je zajímavé si v této souvislosti povšimnout, že ve zněních svých návrhů se stávajících řádů a dokumentů BJB přímo dovolávají pouze sbory Praha 4 (kongregační zřízení), Vikýřovice (dodržování jednacího řádu) a VV (ukončení členství sboru ve svazku BJB) a už žádné jiné vyjma těch, které chtějí řády BJB měnit.

Vložil: Benjamin v Úterý, 25. duben 2017 @ 08:41:38 CEST (200 čtenářů)
(Více... | 15856 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Fundamentalisti: Václav Chumchal: I Kristus se musí podřídit Bibli!
Principy poslal Ampel

Na sobotním sjezdu delegátů argumentovala sestra Lydie Kucová, MTh, PhD. z teologické komise BJB svérázným argumentům fundamentalistů citováním první věty ze základního dokumentu BJB Zásady a stanoviska


"Nejvyšší autoritou naší víry a praxe je Ježíš Kristus, přítomný ve své církvi skrze Ducha svatého."
Vložil: Benjamin v Neděle, 23. duben 2017 @ 22:52:26 CEST (570 čtenářů)
(Více... | 1070 bytů | 8 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.33)

Fundamentalisti: Náboženský fundamentalismus? Lidé hledají jednoduché odpovědi na složité otázky
Principy poslal Nepřihlášený

Současný svět zažívá nebývalý nárůst náboženského fundamentalismu napříč jednotlivými náboženskými systémy. Jde o zvláštní jev ideologizace náboženství, který se stává pokušením pro lidi věřící i nevěřící. O povaze tohoto fenoménu i možných lécích na něj diskutujeme s filosofem náboženství a římsko-katolickým teologem Tomášem Halíkem.

Jak byste charakterizoval náboženský fundamentalismus?

Tímto pojmem se historicky označovali určití američtí protestantští teologové na přelomu 20. století. Vymezovali se proti teologickému modernismu a liberalismu, který se snažil do náboženského myšlení integrovat výsledky moderních věd a filosofie. Jednalo se zejména o teorii evoluce a historický a literární přístup k Bibli. Proti těmto tendencím zdůrazňovali „věrnost Bibli“ ve smyslu doslovného významu biblického textu a návratu k jakýmsi jednoduchým základním pravdám-dogmatům křesťanské víry.

Asi od 80. let 20. století se tento pojem začal hojně užívat také v širším slova smyslu jako označení extrémních názorů a jejich fanatických příznivců, a to v různých náboženstvích i mimo náboženskou sféru. Je ale třeba rozlišovat mezi fundamentalismem ve smyslu náboženského ultrakonzervativního myšlení, které se brání určitým myšlenkovým inovacím uvnitř svého systému a mezi fanatismem, případně extrémním fanatismem, který je spojen přímo s užitím násilí. Fanatismus předpokládá jak určité psychologické uzpůsobení člověka, tak sociální prostředí, ve kterém se se zhoršujícími podmínkami fundamentalista radikalizuje.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 06. únor 2017 @ 14:31:22 CET (171 čtenářů)
(Více... | 16273 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Fundamentalisti: Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship
Finance poslal Nepřihlášený

Co mají společného Radek Kolařík - kuřimský kazatel BJB, Alois Klepáček - kroměřížský kazatel BJB, Mirek Klepáček - vedoucí Word of Life v Černé Hoře či Vláďa Donát - vedoucí Biblického teologického semináře v Pelhřimově? Jsou na jedné výplatní listině: organizace Philippian Fellowship, vlivové fundamentalistické agentury sponzorované z USA.

Deklarovaným účelem Philippian Felowship je poskytování různých forem podpory evangelikálním pastorům, sborům nebo vůdcům jiných služeb (ministry), kteří splňují kritéria pro sponzorství stanovené touto organizací. Tato podpora zahrnuje finanční podporu, modlitební podporu, technickou pomoc, poradenství, vzdělávání, apod., aby pastoři, sbory a vůdci mohli účinněji sloužit v rámci příslušné rozvojové země.

Vložil: Mainstream v Neděle, 05. únor 2017 @ 17:47:12 CET (390 čtenářů)
(Více... | 7362 bytů | 9 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?
Teologie poslal Nepřihlášený

V poslední době se stále více setkáváme s hanlivým pojmem „fundamentalismus“, přičemž ti, kdo tento pojem často skloňují, mají sami různé a někdy i mylné představy o tom, co to znamená. Pokusil bych se proto nad tímto pojmem krátce a spíše letmo zamyslet. 

Ačkoliv nepíši historickou ani teologickou úvahu o křesťanském fundamentalismu, který vznikl v USA jako reakce na prostupující myšlenky liberalismu mezi americké protestanty, přesto vidím jako nutné učinit kratičký historický exkurz. 

Chtěl bych proto stručně naznačit, jak fundamentalismus vznikl, co je dnes za fundamentalismus považováno a jak jej vnímám.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 09. leden 2017 @ 12:15:33 CET (299 čtenářů)
(Více... | 9069 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Fundamentalisti: Chystáte se na ekumenický týden modliteb 2017?
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

(Komentář k programu ekumenického týdne za jednotu křesťanů.)

Každý, kdo měl možnost seznámit se s programem na ekumenický týden modliteb (viz zde), tak jak nám ho připravila ERC a jak ho bez zaváhání přeposílá na naše sbory VV, musí zaujmout nějaký postoj. Buď budeme těmi, kteří se budou i se svými sbory aktivně podílet na tomto modlitebním týdnu a nebo budeme těmi, kteří se tohoto ekumenického týdnu modliteb účastnit nebudou. Jsme si dobře vědomi, že společná modlitba má v Písmu úžasné zaslíbení, přesto existují vážné důvody tento program zásadně odmítnout a nemít podíl na této na první pohled „Bohu-milé“ křesťanské aktivitě.

Už z úvodu Informací k pořadatelům Modlitebního týdne je zřejmé, jaký je skrytý cíl tohoto „ekumenického“ snažení. Ačkoli společná setkání k modlitbám mezi některými církvemi začala už o několik desetiletí dříve, tento program vědomě navazuje na Paula Wattsona, který se v Anglii snažil přivést Anglikánskou církev pod primát římského biskupa. A i v ČR, ačkoliv zde má ŘKC v ERC jen přidružený statut, jede vše (i s pomocí protestantů) podle její režie. I v použitém překladu verše, který je celkovým nosným tématem, se autoři přiklonili k verzi A. Bognerta a k exhortaci papeže Františka. Je otázkou, jestli to trochu poupravili uvedením i dalších překladů a připomínkou reformace. Také vzorový průběh bohoslužby je zcela podle liturgie katolické a jí podobných církví. 

Vložil: Mainstream v Středa, 04. leden 2017 @ 20:25:24 CET (333 čtenářů)
(Více... | 4456 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.77)

Fundamentalisti: Do které církve patří Jorge Mario Bergoglio?
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Dvě výročí se setkávají v roce 2017: 100 let od fatimského zjevení mezi 13. květnem a 13. říjnem 1917 a 500 let od Lutherovy revoluce zahájené ve Wittenbergu 31. října 1517. Ale na příští rok připadají ještě jiná výročí: 300 let od oficiálního založení zednářství (Londýn 24. června 1717) a sto let od VŘSR 26. října 1917 ( podle juliánského kalendáře v carském Rusku. Podle gregoriánského kalendář 7. listopadu).

Navíc mezi revolucí protestantskou a onou komunistickou, dcerou svobodného zednářství, se táhne nepřerušená rudá nit, kterou shrnul Pius XII. ve slavném projevu 12. října 1952 do tří historických fází odpovídajících protestantismu, osvícenství a marxistickému ateismu.»Kristus ano, církve ne;Pak Bůh ano, Kristus ne ; a nakonec bezbožný křik: Bůh je mrtev. Dokonce Bůh nikdy nebyl«.

V prvních negacích protestantismu – konstatuje Plinio Corrêa de Oliveira - byly již obsaženy anarchistické tužby komunismu: Jestliže z pohledu výslovné formace Luther byl pouze Luther , všechny jeho tendence, celý stav ducha, všechny nezměřitelné prvky luteránské exploze nesly v sobě v plné a autentické podobě, i když implicitní, ducha Voltaira, Robespiera, Marxe a Lenina (Rivoluzione e Contro-Rivoluzione, Sugarco, Milán 2009, s. 61-62).

Vložil: Mainstream v Úterý, 22. listopad 2016 @ 14:39:35 CET (631 čtenářů)
(Více... | 6845 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Za přispění luteránských farizeů
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Nepřipomíná vám to něco z našeho baptistického dvorečku?

Za zdánlivě novou záměrně beztvarou formou, pod hledáním shody v kamuflovaných zmatcích skrývá se železný záměr zavedení nového globálního řádu, nového „náboženství“ neboli „novus ordo“ podle známého motta svobodných zednářů, přičemž se ve skutečnosti jedná o „řád“ satanský. Matka všech revolucí, jejíž pětisté výročí si máme „připomínat“ jako šťastnou událost, dozrává k své plnosti díky ‚protestantům‘ a ‚jakobínům‘, kteří se vloudili do církve a obsadili v ní nejzávažnější a rozhodující centra a obsadili mocenské pozice, odkud deformovali teologické myšlení a soustavě matou smýšlení lidí.

Virus subjektivismu, který pronikl na evropskou scénu ve jménu principu „svobodného bádání v Písmu“, zaútočil na metafyzický realismus a obecně na klasické myšlení: nahradil věrohodnou morální nauku teorií kategorických imperativů určovaných individuálním svědomím (ospravedlňovaným pouhou vírou, která se vymanila ze zákona); doktrína křesťanského státu byla nahrazena ideologií lidských práv, v jejímž jménu byly zmasakrovány miliony lidí. Tzv. boj o osvobození národů způsobil ještě horší genocidy a vyprodukoval násilnické systémy. Ale toto všechno byla maličkost ve srovnání s dnešní digitální kontrolou a systematickou deformací svědomí, která nikdy nebyla tak pronikavá účinná, že dosáhla dokonce legalizace systematického vyhlazování nenarozených.

Vložil: Mainstream v Úterý, 22. listopad 2016 @ 14:36:40 CET (253 čtenářů)
(Více... | 10163 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Fundamentalisti: Kdo jsou tradiční katolíci
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Zrcadlový obraz protestantských fundamentalistických separacionistů

Jako tradiční katolíci musíme definovat, kdo vlastně jsme a jaké je naše poslání v tomto krátkém životě. Zde je 20 bodů, které objevili mnozí z nás, tradičních katolíků, a které z nás udělaly to, čím jsme.

1. Jsme prostě katolíci, kteří objevili zakopané poklady církve.

2. Začalo to tím, že jsme se začali učit, co je mše všech dob (nazývaná také latinskou nebo tridentskou mší), když ji papež Benedikt promulgoval v Summorum Pontificum.

3. Odtud pak jsme objevili velký rozdíl mezi latinskou mší a novou mší (zvanou také Novus Ordo), která dosud pro většinu z nás byla jedinou, kterou jsme znali.

4. Objevili jsme k velkému překvapení, že poprvé v dějinách byl změněn římský misál, a to Bugninim a koncilem za podpory papeže Pavla VI. v roce 1969.

Vložil: Mainstream v Úterý, 22. listopad 2016 @ 14:35:25 CET (488 čtenářů)
(Více... | 5284 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: ´´Bůh nenávidí Ameriku, zemi buzerantů.´´
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Amerika otevřela náruč homosexuálům a musí trpět. Jedenácté září bylo božím trestem, posledním varováním: Kajte se! Tak zní základní myšlenka Baptistické církve Westboro, která už čtvrt století na gayparádách a pohřbech amerických vojáků hlásá nenávist.

První prosinec roku 2009. Svět si připomíná Den boje proti AIDS, kampaň proti zákeřné nemoci se nese v duchu podpory a osvěty. Megan Phelps-Roperová má však zcela jiný pohled na věc. Chorobu oslavuje jako boží trest seslaný na hříšníky. „Díky Bohu za AIDS!“ vykřikuje na Twitteru.

Svými příspěvky vzbudila bouři nevole, pro Megan to však nebylo nic nového. Dnes třicetiletá členka Baptistické církve Westboro, jejíž příběh před rokem vylíčil magazín The Newyorker, byla vychována jako bojovnice za boží spravedlnost a na nevoli neznabohů byla zvyklá.

Stejně jako ostatní členové ultrakonzervativní baptistické sekty věřila, že všechny tragédie jsou božím varováním. Války, přírodní katastrofy, masakry, teroristické útoky, to vše jsou způsoby, kterými Bůh trestá hříšníky. Boží nenávist je projev lásky, protože stvořitel dává nevěřícím šanci k pokání.

Vložil: Mainstream v Úterý, 15. listopad 2016 @ 17:10:56 CET (343 čtenářů)
(Více... | 12785 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Fundamentalisti: Noemova archa v Kentucky má vzdělávat pomýlenou generaci
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Je postavená přesně podle Bible, stála v přepočtu 2,5 miliardy korun a rozhodně není určená pro zábavu, ani pro plavbu. Posláním nové Noemovy archy v křesťanském parku v Kentucky, která byla slavnostně zpřístupněna tento týden, je totiž vychovávat mladou generaci, která si neváží Boha a neuznává ho jako stvořitele světa.

Archa měří 155 metrů na délku a je 24 metrů vysoká. Atrakci s názvem Ark Encounter postavila křesťanská skupina Answers in Genesis, která věří v kreacionismus a odmítá vědeckou teorii o evoluci.

Kolem archy má vzniknout nový křesťanský park a jeho majitelé zde plánují postavit i repliku Babylonské věže.

Vložil: Mainstream v Úterý, 12. červenec 2016 @ 15:59:36 CEST (305 čtenářů)
(Více... | 3201 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Fundamentalisti: Fundamentalistický baptistický kazatel: Sodomity by měla vláda postavit ke zdi
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Po střelbě, která v USA přinesla zatím největší počet obětí, se dal do hodnocení baptistický kazatel ze severní Kalifornie. Mrtvé nelituje.

V neděli večer pastor Roger Jimenez z Verity Baptist Church v Sacramentu řekl svému shromáždění, že křesťané "by neměli truchlit nad smrtí padesáti sodomitů." "Lidé říkají, 'nejsi smutný, že zemřelo padesát sodomitů?'" (49 obětí a zemřel taky střelec, pozn. aut.) "Problém je v tom, že to je stejné, jako kdyby se mě zeptali, jestli nejsem smutný, že bylo zabito padesát pedofilů."

Kazatele cituje deník The Washington Post.

Vložil: Mainstream v Pátek, 17. červen 2016 @ 19:04:30 CEST (422 čtenářů)
(Více... | 3080 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Řecká pravoslavná církev odmítla uznat římské katolíky za církev
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Řecká pravoslavná církev odmítla uznat stejný status římským katolíkům, kteří pro ni zůstávají stejnými heretiky jako protestanti či anglikáni. Tento závěr, k němuž dospělo pravoslavné duchovenstvo na svém dvoudenním zasedání, může ohrozit dialog mezi křesťanskými církvemi, upozornil řecký tisk.

Rozhodnutí zároveň posiluje rozkol mezi pravoslavnými církvemi: například rumunská či polská se takto radikálně vymezovat nechtějí, zatímco bulharská a gruzínská jsou naopak řeckému pravoslaví v tomto stanovisku blízké, napsal server listu Ethnos.

Vložil: Mainstream v Pátek, 27. květen 2016 @ 16:02:38 CEST (254 čtenářů)
(Více... | 1270 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Fundamentalistický pohled na kulturu III.
Principy poslal Nepřihlášený

Jenom věc kultury, závěrečné poznámky

Vztahem Božího lidu ke kultuře okolo něj a toho, nakolik může přejímat kulturu – totiž kulturu v užším pojetí, zejména hudbu – vytvořenou lidmi ze světa, jsme se zabývali již ve dvou článcích, které odpovídaly na rozšířený podpůrný argument pro toto přejímání, totiž že když se přebírá jenom kultura, tak to nevadí, protože kultura je v jádru neutrální. Jeden článek se tímto argumentem zabýval obecněji, druhý konkrétněji se zvláštním zaměřením na rockovou hudbu. Nemá význam zde opakovat již řečené, i když oba články zdaleka nemohly pokrýt problematiku v celé její šíři a zaobývat se všemi jejími aspekty. Nicméně je vhodné přidat ještě několik poznámek na okraj, abychom neopominuli adresovat důležité související otázky a záležitosti.

Povrchní fráze

Onen základní argument na podporu užití moderních stylů hudby v církvi, že to je jen věc kultury, že Pánu Bohu se líbí všechny styly hudby, případně že je dokonce všechny stvořil, a že nejdůležitější je srdce, ukazuje na bídu povrchního smýšlení dnešních křesťanů. Ona je to nakonec totiž jenom fráze, i když se na první pohled zdá, že jde k jádru věci. Lidé, kteří ji užívají, se domnívají, že se nezůstávají na povrchu, ale pronikli hlouběji k samé podstatě. Kulturní pláštík se přeci mění, závisí na čase a místě, ale Pánu Bohu záleží na srdci, tak proč se zabývat tím proměnlivým a míjet to zásadní?
Vložil: Mainstream v Pondělí, 23. květen 2016 @ 12:11:33 CEST (351 čtenářů)
(Více... | 14244 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Fundamentalistický pohled na kulturu II.
Společnost poslal Nepřihlášený

Jenom věc kultury, část 2.

Od pádu komunismu a otevření hranic, kdy se naše země plně otevřela všem západním vlivům, které do té doby přicházely jen omezeně, se „křesťanská“ rocková hudba v českých církvích nebývale rozšířila a mnohde takřka zabydlela. Na námitky, že se tím Boží lid proti slovům Písma přizpůsobuje světu, se odpovídalo, že se jedná toliko o držení krok s naší kulturou. Proměnám okolní kultury se přeci církev přizpůsobovala vždycky (např. dnes nenosíme oblečení jako před 150-200 lety). To, jakou při bohoslužbě hrajeme hudbu, není důležité, je to jen věc kultury, mění se to s dobou. Tak by se dala velmi stručně shrnout argumentace pro současnou křesťanskou hudbu.

Jak již bylo poukázáno v předchozím článku, tyto argumenty vycházejí z nevyřčeného předpokladu, že kultura je automaticky neutrální, který však při bližším zkoumání neobstojí. Ano, to, jaká hudba se hraje v církvi, je nepochybně kulturní záležitost; to však ještě neznamená, že si křesťané mohou hrát co chtějí a vždy to bude před očima svatého Hospodina přijatelné. Je i dobrá, i špatná kultura (jak v užším, tak v širším pojetí), a Boží lid si musí proto pečlivě vybírat, co adaptovat a co ne. V obecnější rovině byla tato teze již předložena a vysvětlena, a nyní se na ni zaměříme specificky s ohledem na hudbu, zejména rockovou. I když dnes mají svou „křesťanskou“ verzi prakticky všechny hudební styly, přeci jen se celá scéna moderních „chval“ inspirovala zejména právě rock&rollem, a proto je vhodné zaměřit se právě na tuto hudbu.

Vložil: Mainstream v Pátek, 29. duben 2016 @ 11:07:37 CEST (302 čtenářů)
(Více... | 21320 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Fundamentalistický pohled na kulturu
Principy poslal Nepřihlášený

Jenom věc kultury, část 1.

Jedním z častých argumentů uváděných na podporu moderních křesťanské hudby, včetně „pokřesťanštěných“ verzích rocku, metalu, hip-hopu a podobných stylů, je, že to je jenom záležitost kulturní. Jsou zde nějaké základní principy, které se nemění, ale jejich kulturní „vnější obal“ se mění s místem a dobou; vždyť i v biblických dobách se lidé oblékali jinak, měli jinou hudbu, jiné zvyky a podobně. Na těchto věcech tedy nemáme bazírovat a můžeme v nich nechat všem volnost a svobodu.

Jako každý jiný argument, i tento stojí na jistých předpokladech. Ten, kdo takto hájí trendy, které se v církvi v posledních dekádách objevily, automaticky vychází z domněnky, že kultura je neutrální, sama v sobě ani dobrá, ani špatná. Na správnosti tohoto předpokladu závisí platnost celého argumentu. Je tedy uvedený předpoklad správný?

Vložil: Mainstream v Pondělí, 18. duben 2016 @ 11:58:29 CEST (396 čtenářů)
(Více... | 19793 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Fundamentalisti: Bažina evangelikálního fundamentalismu: vztah k ženám II.
Principy poslal Nepřihlášený

Místo žen v církvi

Pro mnohé dnes je ožehavou otázkou, zda mohou být ženy ordinovány na kazatelky církve. Často se argumentuje, že odmítnutí takového práva je pro ženy ponižující a popírá jejich rovnosti s muži v Kristu. Požadavek, aby všechny úřady kazatelů a starších vykonávali jen muži, je líčen jako sexismus v nejhorší podobě. Stále více církví odstranilo pro ženy vykonávající nějakou část církevní služby veškerá omezení, ať se to týká kazatelské nebo pastorační (včetně vládní) úlohy. Svobodná presbyterní církev zastává biblický postoj, jak je drželo v této oblasti historické křesťanství, a je proto v rozporu s moderním trendem.

Nový zákon ukazuje, že se ženy účastnily veřejných modlitebních setkání církve (Sk. 1:14). Modlily se a také prorokovaly. Je nám výslovně řečeno, že Filipovy čtyři dcery prorokovaly (Sk. 21:9). Pavel říká Korinťanům, že "každá pak žena, modleci se aneb prorokujici s nepřikrytou hlavou, ohyžďuje hlavu svou" (1. Kor. 11:5). V tom samém listu Pavel pokračuje tímto důrazným prohlášením: "Ženy vaše v shromážděních ať mlčí, nebo nedopouští se jim mluviti, ale aby poddány byly, jakž i zákon praví....Nebo mrzká věc jest ženám mluviti v shromáždění" (1. Kor. 14:34-35).

Vložil: Mainstream v Pondělí, 18. duben 2016 @ 11:55:37 CEST (347 čtenářů)
(Více... | 3745 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Fundamentalisti: Proč i většina fundamentálních evangelikálů světí neděli?
Principy poslal bezkompromisu

Přikázání světit den odpočinku existovalo a existuje, ale dnem odpočinku nebyla neděle. S určitým pocitem vítězství byl den odpočinku se všemi jeho povinnostmi, výsadami a svatostmi přenesen ze sedmého na první den týdne. Již dlouho studuji tuto otázku s vážnou touhou poznat, kde bych mohl nalézt záznam o této změně. V Novém zákoně ne, to v žádném případě. Pro změnu dne odpočinku ze sedmého na první den týdne není v Písmu skutečně žádný důkaz.

Rád bych řekl, že otázka soboty je v tomto směru nejhlubší a nejspletitější otázkou pro křesťanské instituce, které v současné době na sebe upoutávají pozornost křesťanů. Jediným důvodem, proč tato otázka nepodněcuje křesťany k náboženským diskusím, je to, že ke změně došlo na samém počátku křesťanských dějin.

Vložil: Mainstream v Pátek, 15. duben 2016 @ 08:58:13 CEST (501 čtenářů)
(Více... | 2531 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Fundamentalisti: Protestanté se svěcením neděle podřizují učení římskokatolické církve
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

"Pamatuj na sobotní den, aby ti byl svatý.
Šest dní budeš pracovat a dělat všechnu svou práci, ale sedmý den je dnem odpočinku, zasvěceným Hospodinu, tvému Bohu.
Nebudeš dělat žádnou práci - ty, tvůj syn ani tvá dcera, tvůj otrok ani tvá děvečka, tvé dobytče ani cizinec ve tvých branách.
V šesti dnech totiž Hospodin učinil nebe i zemi, moře a všechno, co je v nich, ale sedmého dne odpočinul.
Proto Hospodin požehnal sobotní den a posvětil jej."
Exodus 20,8-11

"Světíme neděli místo soboty, protože katolická církev přenesla svatost soboty na neděli."
(Peter Geiermann, The Convert’s Catechism of Catholic Doctrine, 1977, str. 50.)

"Je zvláštní uvědomit si, že toto svěcení neděle, které je základním principem protestantismu, se nejen nezakládá na Bibli, ale je v zásadním rozporu s literou Bible, která vyžaduje odpočinek v sobotu. Byla to katolická církev, která pod autoritou Ježíše Krista přeložila tento odpočinek na neděli."
(Monsignor Louis Segur, Plain Talk About the Protestantism of Today, vyd. 1868, str. 213.)

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. duben 2016 @ 22:40:10 CEST (499 čtenářů)
(Více... | 4461 bytů | 15 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Fundamentalisti: Americký evangelikalismus a fundamentalismus
Teologie poslal Nepřihlášený

Americký fundamentalismus vychází z evangelikalismu, který také představuje dost nejednotné hnutí. Toto hnutí, které není vázáno na jednotlivé církve a denominace, má své kořeny v probuzeneckých proudech protestantismu 18. a 19. století. Rozšířilo se hlavně ve Velké Británii a Spojených státech amerických.

„Základní víra evangelikálů zahrnuje (1) reformační doktrínu o rozhodující autoritě bible,  (2) skutečný historický charakter božího spasitelského díla, který je zaznamenán v Písmu, (3) spásu k věčnému životu založenou na spásném díle Krista, (4) důležitost evangelismu a misií, (5) důležitost žít spiritualitou transformovaný život“.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. duben 2016 @ 00:47:10 CEST (271 čtenářů)
(Více... | 2190 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Scopesův opičí proces
Teologie poslal Nepřihlášený

Rok 1924 nepřinesl v presbyteriánských ani baptistických denominacích uvolnění. Spory mezi fundamentalisty a liberály se stupňovaly. Fundamentalisté na čas získali podporu umírněných konzervativců. Umírnění konzervativci se zpravidla sporů mezi liberály a konzervativci neúčastnili. Pod vlivem okolností se však přiklonili k fundamentalistům. A tak se zdálo, že v fundamentalismus v denominacích zvítězí a porazí liberální proud.

Rok 1925 přinesl však přinesl obrat. V této době pod vlivem fundamentalismu a jeho silné kampani proti evoluci na školách přijaly některé státy na jihu zákony zakazující výuku evoluce. V Tennessee byl přijat tzv. Butlerův zákon. V Daytonu v Tennesse se ho z podnětu American Civil Liberties U_nion pokusil vyzkoušet učitel John Thomas Scopes. V červenci 1925 se konal tzv. Scopesův opičí proces. Ačkoliv v něm byl Scopes shledán vinným a byla mu vyměřena pokuta 100 dolarů, znamenal velkou ránu fundamentalistickému hnutí.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. duben 2016 @ 00:40:17 CEST (251 čtenářů)
(Více... | 5123 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Vznik amerického evangelikálního fundamentalismu
Teologie poslal Nepřihlášený

Po 1. světové válce se americká společnost musela vyrovnat s poválečnou krizí. Transformace ekonomiky, která byla během konfliktu podřízena válečným potřebám, neprobíhala hladce. Následkem toho se zhoršovaly podmínky pracujících, což vedlo k nepokojům, rozsáhlým stávkám a rasově motivovaným střetům.

Dvacátá léta „byla obdobím prosperity, lehkomyslnosti, optimismu a uvolněných mravů. Taková však byla jen pro některé Američany, kdežto pro jiné byla obdobím zoufalství a pochyb. Rozčarování vyvolané neslýchaně krvavými válečnými jatkami uspíšilo v moderním myšlení vzrůstající nedůvěru k starým hodnotám - pokroku, víře, rozumu a optimismu“. To bylo nejlépe vyjádřeno ve společenském životě představiteli tzv. ztracené generace.

Zároveň se zde objevila snaha některé staré hodnoty uchovat před probíhajícími změnami. Těmi byla například církev, rodina apod. Úsilí uchovat americký způsob života se promítlo do tendence „spojovat americký nacionalismus s nativismem, anglosaským rasismem a militantním protestantismem“. Strach z Němců se pod vlivem revoluce v Rusku transformoval ve strach z bolševiků. Kromě utužení negativního postoje Američanů k menšinám docházelo také k deportaci „radikálních cizinců“.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. duben 2016 @ 00:32:04 CEST (235 čtenářů)
(Více... | 15603 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: The Fundamentals: A Testimony to the Truth
Teologie poslal Nepřihlášený

Zajímavým počinem, který ovlivnil vznik fundamentálního hnutí v USA bylo rozhodnutí dvou právníků Lymana Stewarta a Miltona Stewarta podpořit „pravé náboženství“. To učinili tak, že v roce 1910 věnovali 250 tisíc dolarů na vydání sborníku, který se podle jejich představ měl dostat zdarma ke všem kazatelům, do všech seminářů, institutů, asociací a ke všem studentům náboženství.

Sborník The Fundamentals: A Testimony to the Truth měl pojednávat o důležitých otázkách víry na začátku 20. století. Podílet se na něm měli vybraní konzervativní protestantští teologové. Editory se stali Amzi C. Dixon, Louis Meyer a Reuben A. Torrey. Sborník The Fundamentals vyšel v letech 1910-1915 ve dvanácti svazcích (Ahlstrom 1972: 815-816). Celkem obsahoval 90 článků psaných 64 autory, kteří byli Američané, Britové, nebo Kanaďané. Celkem se mezi veřejnost rozšířilo přes 3 miliony výtisků (Brasher 2001: 186-187). I když ohlas nebyl ani zdaleka takový, jak se předpokládalo, přesto byl tento sborník v některých věcech úspěšný.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. duben 2016 @ 00:14:43 CEST (242 čtenářů)
(Více... | 3996 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Filozofické kořeny amerického evangelikálního fundamentalismu
Teologie poslal Nepřihlášený

Vedle náboženských vlivů, které evangelikalismus v jeho začátcích formovaly, je třeba uvést také vliv tzv. skotského osvícenství, především školu zdravého rozumu, kterou představoval skotský filosof Thomas Reid (1710–1796). Tato filosofie získala od poloviny 18. století velkou popularitu mezi Američany a svým apelem proti elitářství přispěla jak k demokratickému a republikánské­mu zřízení mladých Spojených států, tak k laickému charakteru nově se formujícího evangelika­lismu.

Do něj přinesla také přesvědčení, že správným nástrojem pro pozná­vání smyslu Bible je zdravý rozum, oproštěný ode všech teologických spekulací a nezatížený hledáním jazyko­vých či historických souvislostí textu. Jednotlivé biblické výpovědi mají být chápány prostě a zcela přirozeně jako fakta, hovořící sama za sebe, která je třeba – podobně jako v přírodních vědách – induktivní metodou uspořádat do logických systémů a racionálně je verifikovat poukazem na shodu s jinými výpověďmi Bible. 

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. duben 2016 @ 00:06:52 CEST (293 čtenářů)
(Více... | 5442 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.61 Seconds