Portrét Bratrské jednoty baptistů
Datum: Čtvrtek, 08. červenec 2004 @ 22:22:07 CEST
Téma: Historie českých baptistů


 

Portrét Bratrské jednoty baptistů

Baptismus se v dějinách křesťanství projevoval mnoho staletí. Jde o názor, že křest (řecky baptisma) je znamením uvěření, a proto nemá smysl křtít děti. Křest má následovat za svobodným vyznáním víry svobodného, tedy dospělého člověka. Tento požadavek se zvlášť často ozýval ve všech reformačních církvích. U nás jej vznesl už Petr Chelčický. Jako svérázná komunita se objevili baptisté poprvé v 17. století na půdě anglikánské církve v Anglii a později i v Americe. Baptismus se jako samostatný církevní proud brzy ustavil, ale na své cestě americkými dějinami se také často štěpil (například i kvůli barvě pleti, vznikaly tak černošské baptistické církve). Baptistické církve v USA byly a jsou početné, lidové církve.

V baptistickém prostředí se vždy dobře dařilo probuzeneckému hnutí a později i charismatickému a letničnímu a také různým entuziasitickým a apokalyptickým náladám. Tato hnutí dokázala baptismus štěpit, ale také mu dávala mocný misijní zápal, takže se baptismus navzdory vnitřní pestrosti a rozrůzněnosti šířil rychle po světě.

Do českých zemí přišli první baptisté už v polovině 19. století z Německa a z Polska. Postupně vznikaly izolované sbory, které se v roce 1918 sdružily pod názvem Bratrská jednota Chelčického. V roce 1949 církev změnila název na Bratrská jednota baptistů.

BJB má kongregační zřízení, každý sbor je samosprávnou jednotkou. Vyšší celky (unie, konference) mají za úkol jen koordinovat některé aktivity. Má asi 3000 členů.

Tam, kde baptisté tvoří velké církve, je baptismus etablovanou součástí veřejného kulturního a společenského života. Pěstují vyspělé teologické myšlení, mají své školství, včetně univerzit, své nemocnice atd. V naší zemi je však BJB menšinovou církví, která se spokojuje s mentalitou ghetta a probuzeneckou atmosférou. Tak se ocitá v těsné blízkosti s ostatními evangelikálními církvemi a je otevřená charismatickému i letničnímu hnutí a biblickému fundamentalismu.

BJB je členem Ekumenické rady církví v ČR a spolupracuje s ostatními církvemi na různých společných projektech.

 

Dr. Vladimír Šiler
Univerzita Palackého v |Olomouci
ze studie Protestantské církve v ČR

siler@ffnw.upol.cz







Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=157