Potštejnský kostelík Jednoty bratrské po devíti letech opět slouží svému účelu
Datum: Neděle, 11. duben 2010 @ 23:31:36 CEST
Téma: Svědectví


Potštejn zase doma
Tak se to konečně podařilo! Po několikaletém jednání seniorátního výboru s Úzkou radou Jednoty bratrské byla 23. června podepsána kupní smlouva na kostelík a faru v Potštejně. Díky daru a půjčce Evropské kontinentální provincie a půjčce Českobratrské církve evangelické (Jeronýmova jednota) mohla být složena částka 3.170.000 Kč za celý bratrský areál. Potštejnští teď budou s radostí pracovat nejen na opravě svých budov. Velmi jim to přejeme a děkujeme Pánu Bohu, že nám zase otevřel jedny dveře...



Symbolicky se dveře potštejnského kostelíku otevřely v neděli 14. září 2009, při sborovém dni. Potštejnští přes léto usilovně zapracovali, aby obnovili interiér svého kostela, což se jimdo značné míry podařilo. Je sice zřejmé, že není všechno definitivní, ale „vyprodaný“ kostel (došlo k málo vídanému jevu - všechna místa byla obsazena) působil příjemně a mile, od znovu instalovaných lavic (z pražského sboru) a židlí (ze sboru v Kontinentální provincii),přes vycíděné lustry až po zvuk historického zvonu, který se znovu rozeznívá nad nedělním Potštejnem.

Dopolední shromáždění, při němž posloužil kázáním předseda Kontinentální provincie bratr Frieder Vollprecht a Svatou Večeři Páně vysluhoval senior bratr Jiří Polma, se neslo v duchu radosti a vděčnosti, že potštejnský sbor má zase zpět své sídlo, v naději, že se otevírají dveře k nové prácia životu sboru, ale i s připomenutím závazku. Dostáváme-li něco, není to jen pro naši radost a pohodlí,ale ke službě, a je tedy potřeba se ptát, jaká je naše služba a jak ji budeme konat.

Odpolední shromáždění bylo slavností ekumenickou, při níž radost z obnoveného užívání potštejnské modlitebny, domu modlitby, sdíleli s místními i sestry a bratři z okolních, bližších i vzdálenějších sborů, českobratrských, Církve bratrské a Církve československé husitské. Poslání „domu modlitby“ připomněl i „poslední žijící bývalý potštejnský kazatel“, Ondřej Halama. Zazněla mnohá slova díků všem, kdo se na znovuzískání kostela a fary podíleli jednáním, dary, prací, modlitbami. Děkoval seniorátní výbor ústy sestry Uhlířové a děkovalo se seniorátnímu výboru, děkovali zástupci sboru a děkovalo se zástupcům sboru za pohostinnost, a abychom se v děkování nezamotali, děkovali jsme všichni Pánu Bohu.

Pohoštění na potštejnské faře, v polední přestávce i po skončení odpoledního shromáždění, dalo vyniknout obětavosti a píli sester potštejnského sboru a dotvrdilo naději, že se obnovuje místo společného života sboru, duchovně i materiálně.Slova 84. žalmu, která byla základem kázání, nám zaznívala nově, radostně a mocně: Jak jsou milí příbytkové tvoji, Hospodine zástupů! Věřme, že to potštejnští budou prožívati nadále, o nedělích, ale i ve dnech všedních.

Nové bratrské listy 2009/10

Při obnovení práce Jednoty bratrské v Čechách a na Moravě patří stěžejní místo Potštejnu. kde byl sbor obnovené JB založen před 130 a kostelík postaven před 100 lety.

Přečtete si svědectví o jeho dramatickém osudu v roce 2000
:

Po příchodu libereckého odchovance  Dana Heřmana se tamní charismatický sbor rozdělil na část věrnou "liberecké" linii a část tíhnoucí k ochranovským sborům a odmítajícím Heřmanovy absurdní způsoby vedení sboru. Na to reagoval Dan Heřman dalším kádrováním a vylučováním členů, až nakonec v tomto roce práci v Potštejně ukončil a přenesl své působení do Rychnova nad Kněžnou. Ochranovský sbor se mezitím rozrostl na zhruba 50 komunikantů.

Heřmanovi zbylí věrní, až na výjimky již nikoli z Potštejna, zasadili tvrdou ránu kostelíku, který pro ně ztělesňoval nenáviděnou tradici, a s ním i kultuře celého městečka: nejen že nevyhověli opakovaným prosbám ochranovským, aby jim kostelík zapůjčili, ale prodali lavice neznámo kam, rovněž tak vzácné ostění - to údajně do bazaru až v Litomyšli - a na řadu nyní přišly dary z Německa, totiž svícen a zvonek. Jak budou tyto dary zahraničních bratří zpeněženy a kam zašantročeny, nevíme. Kostel pak proměnili ve skladiště firmy Dašek, oprava klavírů, takže je nyní plný různého haraburdí.

Pomozte nám pátrat po původním mobiliáři ! Mnozí by ho rádi vykoupili, aby mohl být alespoň částečně zachráněn pro nový sborový dům, který ochranovští koupili v Potštejně.

A toho, kdo má na jazyku slova o starých církevnících, lpících na mrtvých tradicích, zvu na návštěvu mladého ochranovského sboru, aby si své představy poněkud poopravil.

V neděli 22.10.2000 se sešli zástupci Ochranovského seniorátu a hosté k oslavám 130. let založení potštejnského sboru Jednoty bratrské a obnovení práce Jednoty bratrské v Čechách a na Moravě. Malá skupinka kolem rodiny Halamových, jak ji s oblibou nazývá Jarek Pleva, naplnila velký sál potštejnského zámku k prasknutí.

Pikantní bylo, že když se biskup Theodor Clemens požádal o vstup do kostelíka, Dan Heřman, správce dnes již vylidněného sboru "Velké stránky" v Potštejně, mu ho odepřel.


Potštejn-kostelík Èeských bratøí (16 Kb)         
Kostel Jednoty bratrské

 

Zděná stavba se zvonicí v ulici Českých bratří. 

Kostel byl postaven v roce 1899 vedle bývalé modlitebny sboru. 

Jednota bratrská byla založena roku 1457 v nedalekém Kunvaldě a jedním z jejích biskupů byl i J. A. Komenský. 

První sbor obnovené Jednoty bratrské v Čechách byl založen v Potštejně roku 1870.















Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=1975