Kdo je Terry Jones? Příklad charismatického cestovatele mezi církvemi.
Datum: Pondělí, 13. září 2010 @ 13:38:56 CEST
Téma: Ze světa baptistů


Kdo je Terry Jones? Příklad charismatického cestovatele mezi církvemi.

Islam Is of DevilOsmapadesátiletý pastor Terry Jones je na vedlejší koleji jak společensky, tak nábožensky. Napsal to list The Gainesville Sun. Nechává si říkat doktor, ale titul pochází z kalifornské teologické školy, která nemá licenci a k Jonesovi se nehlásí. Další teologické vzdělání Jones nemá.

Ačkoli se vyjadřuje na tiskových konferencích o radikální stránce islámu, korán nečetl. To mu nebránilo vydat letos knihu s názvem Islám podchází od ďábla (Islam is of the Devil). Členové jeho sboru letos podali žalobu na školní radu za to, že škola jejich děti poslala domů, když přišly na vyučování v tričkách popsaných názvem Jonesovy knihy.

Po Jonesově příchodu do sboru ho přestalo navštěvovat 70 % členů

Když Jones roku 2001 převzal malý baptistický sbor v Gainesvillu, měl sbor 100 členů. Teď na jeho kázání chodí asi 30 lidí. V letech 2001 až 2008 se svou druhou ženou sbor spravovali na poloviční úvazek, od roku 2008 na plný. Tehdy musel kvůli finančním podvodům odejít z německého Kolína nad Rýnem, kde byl také odsouzen za neoprávněné používání doktorského titulu. Jones tvrdí, že vše, co nepochází od Boha, je od ďábla, a to včetně hinduismu, buddhismu i judaismu.

Narodil se v Missouri v roce 1951 a roku 1969 tam maturoval. Dva roky pak studoval na Jihovýchodní missourské státní univerzitě, pracoval v hotelu a stal se pastorem letniční církve v Kentucky. S první ženou Lisou odešel do Německa, aby se věnoval misionářské práci. Seznámil se se zakladatelem floridského baptistického sboru Dove Donaldem Northrupem, stal se jeho přítelem a roku 2001 převzal po Northrupově nástupci vedení sboru. Po smrti první manželky se znovu oženil, má tři děti. Dcera Jenny žije v Londýně, syn Luke pracuje jako kazatel v otcově sboru a dcera Emma se od rodiny distancuje.

"Musím o něm jako o otci říci, že má uvnitř dobrou stránku, ale myslím si také, že potřebuje pomoc," odpověděla mailem na otázky německého časopisu Der Spiegel.

Od loňska se od Jonesovy aktivity zajímá floridský daňový úřad. Jeho sbor požívá daňových výhod, ale kazatel se v jeho objektech věnuje podnikatelské činnosti - na internetu prodává nábytek. Bývalí členové sboru, kteří se do USA dostali na základě náboženských víz, tvrdí, že v Jonesově firmě TS and Company 12 hodin denně balili nábytek. Přitom náboženská víza vylučují práci pro ziskové organizace.

Emma, která se s otcem a nevlastní matkou rozešla ještě v Německu, řekla loni o sboru, že je to "sekta, která k poslušnosti nutí nátlakem". "Používají duševní nátlak, říkají, že kdo neposlouchá, Bůh ho potrestá," sdělila v rozhovoru pro Gainesville Sun. Otec se podle ní z majetku sboru obohacoval. "Záleželo jenom na tom, jaký zisk jste mu přinesli. Dvanáct hodin denně pro něj pracovali lidé od 16 do 18 let," sdělila Emma.

Při floridském sboru je také akademie, která nemá licenci. Za přísného půlročního režimu v ní klienti pracují, nejsou přitom placeni, nemohou se scházet s rodinami, musí nosit khaki uniformy a vedení sboru oslovovat pane a paní. Platí za to v přepočtu skoro 10.000 korun.







Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=2119