Několik dat k případné smršti žalob o církevní majetek
Datum: Úterý, 13. prosinec 2011 @ 12:10:51 CET
Téma: Finance


Nikdo nepochybuje, že smršť žalob o církevní majetek ze strany Římskokatolické církve by zahltil soudy na dlouhou řadu let, neboť by se jednalo o tisíce položek v hodnotě nejméně 100 miliard Kč.

Ale jak by tomu bylo u nekatolických církví?

Když v letech 2003-2005 Ministerstvo kultury připravovalo "výčtový zákon o restituci církevní majetku", jednotlivé církve mu předložily své restituční nároky.

Řada církví a náboženských společností, které jsou zařazeny do "finančního narovnání" podle aktuální návrhu zákona o majetkovém narovnání, žádné restituční nároky nepředložila:


Apoštolská církev  
Evangelická církev a.v. v ČR                  
Evangelická církev metodistická    
Luterská evangelická církev a. v. v ČR  
Náboženská společnost českých unitářů
Pravoslavná církev v ČR                            

Bratrská jednota baptistů předložila restituční nárok na budovu modlitebny + pozemek v Karlových Varech v hodnotě 1,25 milionu Kč. Tento majetek je však ve vlastnictví soukromých osob, takže případný restituční úspěch je nereálný.

Různě veliké nároky předložilo vedle Římskokatolické církve a Federace židovských obcí celkem 9 nekatolických církví a náboženské společností (seřazeno podle počtu požadovaných položek):

Českobratrská církev evangelická - 750
Církev československá husitská - 213
Církev bratrská - 131
Starokatolická církev - 34
Jednota bratrská - 29
Církev adventistů sedmého dne - 21
Slezská církev evangelická a.v. - 12
Svědkové Jehovovi - 3
Bratrská jednota baptistů - 2

Komentář Ministerstva kultury k seznamu majetku církví a náboženských společností k majetkovému narovnání včetně identifikace problémů:

    Českobratrská církev evangelická žádá o 62 celků (750 položek). Většinu z těchto položek (a to 474) vlastní Česká republika. U neidentifikovaných 47 položek bude nutné zjistit jejich původní stav přímo na konkrétním katastrálním úřadu a následně je znovu identifikovat. Církev nás informovala o problému, který vznikl během přípravy tohoto materiálu a seznamů majetku požadovaného k navrácení. Konkrétně se jedná o budovu a pozemek v Praze 4 - Krč. Při obnovení jednání o majetkovém narovnání v roce 2003 byl tento dům i pozemek ve vlastnictví státu a dnes je již ve spoluvlastnictví fyzických osob a České republiky (příslušnost k hospodaření s majetkem má Ministerstvo financí), což již neumožňuje další manipulaci s touto nemovitostí.

    Církev československá husitská žádá o 43 celků (213 položek). Z těchto položek vlastní největší část fyzické a právnické osoby (a to 72 položek). Problémy s identifikací se vyskytují u 20 z požadovaných položek. U těchto neidentifikovaných položek bude nutné zjistit jejich původní stav přímo na konkrétním katastrálním úřadu a následně je znovu identifikovat. Tato církev nevede žádné soudní spory. V připomínkovém řízení Ministerstvo průmyslu a obchodu sdělilo, že požadavek navrácení nemovitosti z celku č. 71 Rekreační plochy - Ostravice (konkrétně nemovitost pod položkou 71/1) by mohl být neoprávněný, neboť v minulosti byl tento pozemek předmětem koupě. V současné době má právo hospodařit s touto nemovitostí Technický a zkušební ústav stavební Praha, který má k dispozici pouze neověřenou kopii kupní smlouvy. Církev československá husitská je držitelem všech potřebných dokumentů o vlastnictví této nemovitosti v minulosti a na vydání tohoto pozemku trvá.

    Církev bratrská žádá o 6 celků (131 položek). Z těchto položek vlastní největší část Česká republika (a to 38 položek). Problémy s identifikací se vyskytují u 34 z požadovaných položek. U těchto neidentifikovaných položek bude nutné zjistit jejich původní stav přímo na konkrétním katastrálním úřadu a následně je znovu identifikovat. Tato církev žádá u několika položek o vyjmutí z privatizačního procesu na Úřadu městské části Praha 2 a Úřadu městské části Praha 10. 

    Starokatolická církev v ČR žádá celkem o 7 celků (34 položek). Většina těchto položek je v rukou fyzických a právnických osob (23 položek). Problémy s identifikací se vyskytují pouze u 2 položek, které nebyly v evidenci katastrálního úřadu nalezeny.

    Jednota bratrská žádá o 1 celek (29 položek). Většina z těchto položek je ve vlastnictví obce (16 položek). Všechny položky byly identifikovány.

    Církev adventistů sedmého dne žádá o 8 celků (21 položek). Z těchto položek je nejvíce ve vlastnictví fyzických a právnických osob (10 položek), 9 položek nebylo možné dosud identifikovat. Církev adventistů sedmého dne nepředpokládá fyzické navrácení tohoto majetku. Kromě dvou položek (Praha 4 – bývalý areál Teologického učiliště a Hluboká u Skutče – Školící a rekreační středisko) byly všechny nemovitosti asanovány a zastavěny.

    Náboženská společnost Svědkové Jehovovi žádá o 1 celek (3 položky). 1 položka je ve vlastnictví právnické osoby a 2 položky ve vlastnictví Hlavního města Prahy. Od roku 1996 probíhá o tento celek soudní spor.

    Bratrská jednota baptistů žádá o 1 celek (2 položky), který je v rukou fyzických osob. Církev nepředpokládá, že jim tato bývalá modlitebna v Karlových Varech bude někdy vrácena. Kvůli této budově probíhal soudní spor, ale Bratrská jednota baptistů v něm nebyla úspěšná.

    Slezská církev evangelická a.v. žádá o 3 celky (12 položek), z toho je 9 položek ve vlastnictví České republiky a ostatní položky nejsou zapsány na listu vlastnictví. U dvou celků se jedná o domov důchodců a jeden celek je středisko pro postižené děti a mládež s trvalým pobytem. Slezská církev evangelická a.v. by po navrácení těchto objektů chtěla pokračovat v této sociální činnosti.

Zdroj: Komentáře MK k seznamu majetku navrhovaného církvemi a náboženskými společnostmi k majetkovému narovnání

Podrobný seznam majetku navrhovaného nekatolickými církvemi k majetkovému narovnání viz http://www.mkcr.cz/assets/cirkve-a-nabozenske-spolecnosti/majetkove-narovnani/Seznam_majetku.xls


Vyčíslení majetku církví a náboženských společností k majetkovému narovnání požadovaného k převodu na církve a náboženské společnosti:

Římskokatolická církev - 102,8 miliardy Kč

Federace židovských obcí - 695 milionů Kč
Církev československá husitská - 216 milionů Kč
Starokatolická církev - 112 milionů Kč
Českobratrská církev evangelická - 85 milionů Kč
Církev bratrská - 56 milionů Kč
Svědkové Jehovovi - 9 milionů Kč
Církev adventistů sedmého dne - 3,3 milionů Kč
Jednota bratrská - 2,4 milionů Kč
Bratrská jednota baptistů - 1,25 milionů Kč

(nekatolické církve a náboženské společnosti celkem 1,2 miliardy Kč)

Komplexní informace k přípravě výčtového zákona v letech 2003-2005 viz http://www.mkcr.cz/scripts/detail.php?id=386

Při porovnání majetkových nároků jednotlivých církví (za předpokladu, že by při soudních žalobách plně uspěly) s výší finačních náhrad podle návrhu zákona o majetkovém narovnání, vychází najevo, že by si v případě soudní cesty mohla polepšit Federace židovských obcí a možná ještě Starokatolická církev.

Většina nekatolických církví by si významně pohoršila a některé církve by nedostaly vůbec nic (nejparadoxnější v případě Apoštolské církve, která má podle návrhu zákona obdržet celkem přes miliardu Kč).

K této souvislosti za velkou pozornost stojí aktuální názor šéfa TOPky Schwarzenberga: "Jedna věc je navrácení církevního majetku, což nezatíží státní rozpočet. Jiná je otázka plateb... Já bych nejdříve vrátil majetek, táhne se to už dvacet let a je to poněkud ostudné, a až potom bych se zabýval platbami" ( viz http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Schwarzenberg-Sjednoceni-DPH-na-20-procent-muze-byt-nevyhnutelne-216662 )

Tento přístup může naprosto destruovat stávající konstrukci zákona o majetkovém narovnání, jak do budoucna finančně zabezpečit nekatolické církve.







Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=2551