Rozhovor předsedy VV BJB pro IHNED.cz o důvodech odmítnutí finančního vyrovnání
Datum: Pátek, 22. únor 2013 @ 16:00:56 CET
Téma: BJB v médiích


Čeští baptisté jsou jedinou ze sedmnácti církví, která v pátek 22.2.2013 v poledne nepodepsala dohodu o finančním vyrovnání se státem. Vzdali se tak více než 228 milionů korun. Zvládneme to i bez těchto peněz, říká o fungování církve v rozhovoru v rozhovoru pro server IHNED.cz její předseda Milan Kern.

Proč jste se vzdali finanční náhrady?

Vedly nás k tomu dva důvody. První spočívá v tom, že záměrem zákona je majetkové vyrovnání s církvemi a vytvoření majetkové základny pro další činnost církve, až přestane dostávat dotace na platy. Baptistům není vlastní, aby si církev financovali takovým způsobem, tedy nějakou základnu z příspěvků státu. Většinu doby činnosti baptistických sborů za území dnešní České republiky jsme fungovali samofinancováním bez příspěvků.

Znamená to, že jste dosud od státu peníze na platy duchovních nepobírali jako ostatní církve?

V době totality nám bylo vnuceno – stejně jako všem církvím – že za odebrání majetku bude stát platit duchovní. Tomu jsme podléhali i my, to byla přímo podmínka existence. Takto jsme fungovali po celou dobu totality, v 90. letech jsme se rozhodli zříci se dotací a dalších 12 let jsme fungovali bez příspěvků státu, pak jsme se k tomu přece jen vrátili, ale ne celoplošně. Stále existuje třetina sboru, která vůbec nepřijímá dotace a funguje pouze na základě samofinancování.

A druhý důvod odmítnutí smlouvy?

Celkem je nám nabízena částka 228 milionů korun. Když si ovšem spočítáme přímé majetkové škody, tedy to, co nám bylo zabaveno, tak je to nepoměrná částka. V podstatě se jednalo o jednu rozestavěnou modlitebnu, která byla v 70. letech v Karlových Varech. Jiný majetek – lesy, pole, budovy – jsme nevlastnili a na byty kazatelů komunisté nesáhli, tak jsme nebyli přímo majetkově poškozeni. Byli jsme poškozeni jinak, ale tímto způsobem ne.

Říkal jste, že dvě třetiny vaší církve se vrátily ke státním dotacím. Nebudou mít ostatním za zlé, že jste finanční vyrovnání nepřijali?

Obě věci mohou společně fungovat. Dál může část sborů přijímat dotace na platy po dobu přechodného období 17 let, my jen odmítáme peníze z toho majetkového vyrovnání. Různý postoj v naší jednotě nebyl ani na základě toho, zda v současnosti přijímají, nebo nepřijímají dotace na platy, ale spíše existovala úvaha většího počtu věřících, kteří uvažovali, že přijmeme peníze ne na financování vlastního provozu, ale například na diakonické projekty. Vážně jsme o tom uvažovali. Ale protože u nás platí většinové rozhodování, tak jsme nakonec vyrovnání nepřijali vůbec.

Chápu to dobře, že pro vás církevní restituce skončily? O žádný majetek už se hlásit nebudete...

Ano. V zákoně je sice klauzule, že se po podepsání toho balíku vzdávají jakýchkoliv jiných náhrad – tedy soudních jednání, nároků a podobně. I když my takové prohlášení nebudeme dávat, tak se stát bát nemusí, protože nemáme o co žádat. Vzhledem k tomu, že zákon je postaven buď všechno, nebo nic, tak ztrácíme i možnost žádat náhradu za tu zabavenou modlitebnu.

A s tím jste se smířili.

To bereme jako fakt, jako důsledek našeho rozhodnutí.

Co říkáte tomu, že smlouvu o finančním vyrovnání podepsala vláda s církvemi ještě před rozhodnutím Ústavního soudu o stížnostech zákonodárců? Je to chyba, nebo naopak správný krok?

To vůbec nebudu komentovat. My mluvíme za sebe, proč jsme smlouvu nepodepsali. Jak se rozhodli ostatní, nebudu komentovat.

Byl na vás ze strany ostatních církví a náboženských společností tlak, abyste i vy smlouvu podepsali, protože jinak na ně vrhnete třeba špatné světlo?

Ne, k takovému přesvědčování nedošlo. Jistě takové hlasy jednotlivců zaznívají, ale ze strany přímo vedení církví jsme takovému tlaku vystaveni nebyli.

Dokáže se církev v Česku samofinancovat z vlastní činnosti, příspěvků věřících nebo darů?

Takové církve už fungují, je jich celá řada. Nejde o to, že nebude žádný problém. Ale chceme to i za cenu, že někteří v současné době placení kazatelé budou muset odejít do civilního zaměstnání. Netvrdíme, že ve stejném rozsahu udržíme všechny platy, ale máme i jiné možnosti práce v našich sborech – spoléháme hodně na laickou službu, dobrovolnictví.

Baptisté mají poměrně silnou základnu v Americe. Očekáváte, že vám v případě potíží místní náboženské obce pomohou?

S tím vůbec nepočítáme.

rozhovor pro IHNED.cz





Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=2881