Koncert tamburášského souboru ve Vsetíně
Datum: Pátek, 25. duben 2014 @ 09:11:49 CEST
Téma: Vše o hudbě


Vsetínský sbor BJB zve na koncert tamburášského souboru z Tekovských Lužan, který se uskuteční 26. dubna 2014 od 18:00 hodin v modlitebně sboru (GPS: 49.327454, 17.983718).

Tekovsko-lužianský tamburáš začal psát svoji historii ve sboru Bratrské jednoty baptistů v Tekovských Lužanech v roce 1951 pod vedením br. kazatele Mihála. Na místě dirigentů se vystřídali: M.Kohútová roz. Kondačová, později její manžel P.Kohút, dále Š.Maďar a J.Kriška. Od roku 1971 až doposud jej vede br.Pavel Tóth.

Soubor slouží nejen ve vlastním sboru, ale i jinde na Slovensku, opakovaně sloužil i v Maďarsku. Příležitostně se účastnil i tamburášských festivalů. Kolegové ze Studénky je hodnotili po vystoupení (Medzinárodný festival orchestrov a skupín tamburášskej hudby v Šuranech) takto:

Jako první vystoupil Tamburášský súbor ´Tamburáš´z Tekovských Lužan (SK). My jsme měli možnost je poprvé slyšet na Balkánských dnech ve Studénce, nyní jsme však měli více prostoru si je poslechnout. Shodli jsme se, že skladby se sóly 3. (možná 4.) brače jsou úžasné.



Tambura je strunný nástroj podobný loutně. Až do 19. století se používala jako sólový nástroj k doprovodu zpěvu a tance. V 19.století se pak souběžně v několika zemích vyvíjejí nová hudební seskupení: v Rusku jsou to hráči na balalajky, v západní Evropě hráči na loutny, v Itálii vznikají mandolínové orchestry.

První chorvatský tamburašský orchestr vznikl v chorvatské Slavonii v roku 1847 a tehdy čítal šest členů. Výuka tamburašské hudby začala na univerzitě v Záhřebu oficiálně roku 1882.

Originální hudba brzy pronikla - často díky těm, kteří odcházeli za prací nebo studiem - za hranice Chorvatska: do Bosny, Dalmácie, Slovinska, Vojvodiny, Srbska, ale i do Českých zemí, na Slovensko , do Rakouska, Německa a až do Ameriky a Austrálie.

K rozšíření této hudby u nás přispěli i naši vojáci bývalé rakousko-uherské armády, kteří sloužili na Balkáně. Odtud přiváželi domů hudební nástroje - brače, bugarie, bizarnice a zakládali u nás tamburašské soubory. Tamburašské spolky vznikaly asi od roku 1896. Brzy jich bylo kolem stovky a 17.5.1903 byl ustaven „Svaz tamburašských spolků československých“.

Tamburáš ve Vsetíně

Ve Vsetíně tvořili většinu členů souboru tamburašů Sokolové. Soubor vystoupil např. v r.1904 při lidové veselici pořádané po skončení sokolských a národních slavností 7.srpna. Obnovu a rozmach Tamburašů přinesl rok 1913 pod vedením bratra Dufky, který pro věc nadchl dorostence a naučil je hrát na jednotlivé nástroje.

V našem vsetínském sboru BJB působil tamburášský kroužek asi ve třech obdobích, naposledy kolem roku 1978.

Původní nástroje byly dlabané z jednoho kusu dřeva, později lepené. Základními nástroji jsou: brač I (tenorová tambura), brač II a III (barytonová tambura) , brač IV (basová tambura), bisarnice a kontrašice (sopránová tambura), bugarie (podobná kytaře, hrají se akordy) a berde, které připomíná basu.

Plakát: TMB PLAKÁT.pdf (540,5 kB)

Fotografie: bjbvsetin.rajce.idnes.cz/Tekovsko-Luziansky_tamburas/

Ukázky: http://www.tamburas.wbl.sk/Nahravky.html









Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=3404