Štampach: Církev žijící ze svého majetku, je feudální zvyklost
Datum: Čtvrtek, 01. květen 2014 @ 23:34:01 CEST
Téma: Diskuse o odluce


Příliš velká touha po materiálním zajištění a moci, nedůslednost v dodržování pravd, které sama hlásá, zkostnatělost a proměna ze služebníka ve vládce. To jsou hlavní výtky vůči současné římskokatolické církvi, které soustavně připomíná religionista Ivan Odilo Štampach, nejnověji televizním pořadu Interview ČT24 z 18. dubna.

Když vidíte, že církve nechtějí jednat o možné úpravě, revizi parametrů zákona o církevních restitucích, jak to na vás působí?

Vedení zúčastněných církví si možná libuje v představě, jak bude disponovat těmi miliardami, jak jim ty peníze dodají vlivu a tak dále. Na druhou stranu stačí prostý propočet, aby člověk pochopil, že peníze, které dostanou, jejich ekonomickou situaci nevyřeší. Naopak za takových patnáct dvacet let, až doběhne státní pomoc, budou muset církve podnikat tak, aby měly padesátiprocentní podnikatelský zisk. A to je nemyslitelné. Nakonec tak církvím celá tahle kauza spíš uškodí než pomůže.


Na druhou stranu nemělo by platit to, co už bylo zákonem jednou stanoveno, jednou přislíbeno?

Ano, ale ten zákon byl přijat podivným způsobem a v Evropě je to naprostá kuriozita. Pojetí, že by církve žily z výnosu svého majetku, je feudální zvyklost. Všude žijí církve buď z příspěvků svých členů na základě daňových asignací, nebo jim stát přispívá ze státního rozpočtu.

Premiér Bohuslav Sobotka zatím neuspěl s vytvořením vládního týmu, který právě měl jednat o finančních náhradách. Je to podle vás marná snaha?

Vládnoucí koalice se neobejde bez KDU-ČSL, což je strana spjatá s církvemi. To je pochopitelné a nelze jí to vyčítat. Takže v rámci koalice se to pravděpodobně nedomluví.

Jak může, podle vás, narovnání státu a církve proměnit českou společnost jako takovou, protože vy už jste to sám naznačil, bude potřeba se o ty peníze starat i do budoucna. Církve nabízejí pomoc v oblasti školství, v oblasti zdravotnictví, také jim to přinese majetek?

Školské, zdravotnické a sociální projekty církví jsou financovány z jiných zdrojů, těch se to žádným způsobem nedotkne. Například peníze na církevní školství jdou z ministerstva školství jako na každou jinou školu, protože rodiče dětí, které do církevních škol chodí, platí stejné daně jako jiní občané.

Celkově vliv jako takový zasáhne podle vás do české společnosti znatelně?

Já si myslím, že to církvím spíš uškodí, že to s nimi bude tak, jak to řekl jeden politik: církve budou bohatší, než kdy byly, a opovrhovanější, než kdy byly. To mě hrozně mrzí a to si nepřeju.

Jakou roli tady sehrává nejen úsilí a boj o nezávislost, ale také boj o moc?

Bohatství je vždycky spojeno s mocí a se schopností ovlivňovat. Nemyslím si, že by církve nějak prvoplánově toužily po moci, ale kdesi v hloubce se za tím bohužel něco takového skrývá.

Očekáváte nějaký ústupek od katolické církve?

Připouštím, že po dalších jednáních mohou symbolický ústupek udělat, ale podstata věci, že dostanou peníze, které byly přislíbené, a majetek, o který fyzicky žádají, zůstane. S tím se asi nic dělat nedá.

Citováno z http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/osobnosti-na-ct24/270333-duchovni-hodnoty-reprezentuji-cirkve-velmi-spatne-rika-ivan-stampach/






Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=3412