Osmý synod leuenberských církví v České republice
Datum: Středa, 03. prosinec 2014 @ 16:36:16 CET
Téma: Ekumenismus


Ve dnech 21. a 22. listopadu 2014 se v Praze konal 8. synod leuenberských církví v České republice. Synod je sněm volených zástupců českých církví, které jsou členkami Společenství evangelických církví v Evropě (něm. zkratka GEKE). Do synodu patří Českobratrská církev evangelická, Církev bratrská, Církev československá husitská, Evangelická církev metodistická a Slezská církev evangelická a.v.

Hostitelkou byla tentokrát Evangelická církev metodistická, v jejíchž pražských prostorách v Ječné ulici synod proběhl. Podle Leuenberské konkordie, základního dokumentu tohoto společenství, si členské církve „navzájem udělují společenství ve Slovu a svátostech a usilují o co největší pospolitost ve svědectví a službě světu.“

„V tom smyslu byla jednání zahájena bohoslužbou s večeří Páně. Kázáním na heslo Jednoty bratrské na „Můj Bůh poslal svého anděla a zavřel ústa lvům, takže mi neublížili“ (Da 6,23) posloužil prof. Pavel Filipi,“ popisuje začátek synodu Daniela Hamrová z ekumenického oddělení Ústřední církevní kanceláře Českobratrské církve evangelické.

„Dalším smyslem synodálního setkání je příležitost ke sdílení a rozhovorům o otázkách zásadních i aktuálních. Na pořadu jednání v pátek večer byla zpráva předsednictva českého leuenberského společenství a aktuální informace z evropského GEKE. Hlavní téma bylo podle rozhodnutí předchozího synodu Církev a majetek a bylo mu vyhrazeno celé sobotní dopoledne. Je to téma aktuální vzhledem k nedávno přijatému restitučnímu zákonu, jímž české církve nastoupily cestu k hospodářské soběstačnosti,“ dále vysvětluje Daniela Hamorová.

Předseda synodu Jan Roskovec téma uvedl a poté zazněly dva referáty. Jan Hrabáček z ECM svůj příspěvek nazval „Hospodinova je všechna země“. Druhým přednášejícím byl ing. Pavel Stolař s tématem „Hledání cesty ČCE k využití restitučních prostředků“. Koreferáty k tématu připravili zástupci všech ostatních církví. „Rozhovor posloužil k obohacení odlišnými pohledy i nápady. Praxe v církvích je různá. Některé církve restituční náhrady rozdělují stejně jako ČCE centrálně, jedna církev je předává přímo sborům, které s nimi hospodaří samostatně, jedna církev pravomoc rozhodování převedla na nižší správní celky,“ doplňuje Daniela Hamrová.

Třetím důvodem ke společnému synodu je plánování společného díla. Proto se 8. leuenberský synod zabýval návrhem ČCE, aby se pokračovalo ve vydávání příručky každodenních biblických čtení společně pro všechny členské církve. Předsednictvo synodu bylo pověřeno, aby v tomto smyslu jednalo s vedeními církví.

Synod dále zvolil předsednictvo: předsedou synodu zůstává Jan Roskovec z ČCE, místopředsedkyní Jana Křížová z ECM a nově zvoleným dalším místopředsedou je Marek Říčan ze SCEAV.

Příští leuenberský synod se bude konat 25. - 26. 11. 2016 na pozvání Církve bratrské. Jeho tématem bude, co znamená být církví.

Zdroj: http://www.e-cirkev.cz/clanek/4611-8-leuenbersky-synod/index.htm





Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=3571