Návštěva generálního sekretáře Světové evangelikální aliance u papeže Františka
Datum: Středa, 03. prosinec 2014 @ 16:41:03 CET
Téma: Ekumenismus


Návštěva generálního sekretáře Světové evangelikální aliance (WEA) 6. 11. 2014 je pokračováním dialogu mezi Římskokatolickou církví a evangelikálními křesťany. K evangelikálnímu hnutí se dnes hlásí více než 600 milionů křesťanů prostřednictvím WEA a mnoho dalších, kteří jsou ještě mimo tuto spolupráci (odhady dnes hovoří celkem o 800-900 milionech křesťanů). Po Římskokatolické církvi je to druhé největší křesťanské seskupení.

K evangelikálnímu hnutí se hlásí mnozí křesťané v církvích luterských, reformovaných, anglikánských, metodistických, baptistických, svobodných, letničních i charismatických. V posledních letech velmi rychle rostou letniční církve v zemích Latinské Ameriky, Afriky a Asie. Fenomén letničních církví v současné době proniká také do struktur Světové rady církví, kam se některé tyto církve zařadily a jiné spolupracují v různých komisích.


Evangelikální a římskokatolický dialog o misii probíhal již v letech 1977 – 1984. V roce 2011 byl poprvé v historii podepsán společný dokument Římskokatolické církve, Světové rady církví a Světové evangelikální aliance pod názvem: Křesťanské svědectví v multináboženském světě. Dá se povědět, že tento dokument byl podepsán jménem 90 % všeho křesťanstva.

Později došlo k několika dalším kontaktům a vše nyní vyvrcholilo oficiálním setkáním generálního sekretáře dr. Geoffa Tunnicliffa s papežem Františkem. V této pohnuté době dostaly při setkání prioritu otázky lidských práv a náboženské svobody. Silný nárůst pronásledování křesťanů i ničivé důsledky války v Sýrii a Iráku nenechávají křesťany různých křesťanských tradic v klidu.

G. Tunnicliff při setkání zdůraznil již řadu let rostoucí spolupráci evangelikálů a katolíků na různých místech světa. Přes rozdílnost tradic probíhá spolupráce v misii a zahrnuje otázky lidských práv a náboženské svobody. Při setkání bylo navrženo otevření dalšího dialogu o základních teologických tématech, ve kterých panuje shoda, a také o etice. Jako velmi naléhavé se ukázalo zaměřit se na zápas o mír, o rodinu a v dnešní době na otázky kolem islámu. Další oblastí možné spolupráce se jeví otázka nukleárního odzbrojení a péče o chudé v tomto světě.

Oficiálnímu setkání s papežem již předcházela soukromá návštěva generálního sekretáře a jeho doprovodu u papeže Františka v červnu tohoto roku. Je třeba si uvědomit, že oba zástupci dvou velkých křesťanských tradic udělali pro společný dialog a spolupráci významné kroky. Ani z jedné strany nejde o laciné gesto a formální setkání. Vedení Světové evangelikální aliance se muselo odhodlat k navázání přímých kontaktů s Vatikánem a papež František prokázal opět svou otevřenost a ochotu k dialogu a spolupráci přes hranice různých křesťanských tradic.

Na druhou stranu je stále více zřejmé, že v řadě biblických a etických otázek se evangelikálové a katolíci shodují, nebo jejich pozice si jsou velmi blízko. Ve své odpovědi na projev generálního sekretáře papež František ocenil spolupráci evangelikálů a katolíků na různých rovinách a vyjádřil přání, aby tato spolupráce pokračovala k naplnění poslání kázat evangelium všem národům a také na sociální rovině. Papež označil setkání za nový projev působení Ducha svatého, který dává odvahu k evangelizaci a nastoluje nové vztahy mezi katolíky a evangelikály.

Vatikánské setkání je možné označit za další velký posun ve vzájemných vztazích dvou významných křesťanských tradic. Je zatím těžké odhadnout, co všechno otevřený dialog a naznačená spolupráce přinesou. Jisté ale je, že další kroky budou následovat.

Pavel Černý

autor je kazatelem a bývalým předsedou Rady Církve bratské

Zdroj: Evangelický týdeník 2014/34






Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=3574