Žádní ojedinělí pomýlenci - islámských salafistů v Německu rychle přibývá
Datum: Sobota, 24. leden 2015 @ 13:27:31 CET
Téma: Zprávy


V Německu rychle přibývá ultrakonzervativních islámských salafistů, z jejichž řad pocházejí i němečtí radikálové bojující po boku hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii. Jen za poslední rok se počet německých radikálních muslimů zvýšil o 1500 na zhruba 7000. Říká to prezident Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen, jehož úřad vykonává v Německu roli kontrarozvědky.

"Úřad na ochranu ústavy v současnosti sleduje přes sto salafistických skupin, které sdružují na 7000 lidí. Jsou to lidé, kteří chtějí žít stejně, jako žil muslimský prorok Mohamed, a odmítají jakoukoli modernizaci islámu," řekl Maassen.

"Salafismus přitom vnímáme jako živnou půdu pro lidi, kteří jsou připraveni páchat ve jménu islámu násilí, odjet do Sýrie nebo do Iráku a tam se zapojit do teroristické činnosti," uvedl. Podle informací BfV odjelo na Blízký východ bojovat kolem 600 německých občanů, z nich asi desetina zahynula a kolem 200 se jich vrátilo do vlasti. Přinejmenším u 35 těchto navrátilců existují podle Maassena důkazy, že se přímo účastnili bojových akcí.

"K salafismu tíhnou hlavně mladí muži do 30 let, oslovuje ale už třináctileté chlapce. Jsou to především lidé, kteří byli neúspěšní ve škole nebo v zaměstnání a hledají skupinu, ve které by je někdo uznával," řekl Maassen.

Podle něj mnohé tyto radikály přitahuje IS, protože mají dojem, že v jeho řadách nebudou považováni za zkrachovance, ale naopak za úspěšné lidi, kteří nalezli své místo ve společnosti.

Většina německých salafistů pochází z muslimského prostředí, konvertovaní křesťané tvoří jen asi deset procent z nich. "Obecně ale pro konvertity platí, že jsou radikálnější než ostatní členové takové společnosti a v případě násilností bývají mimořádně brutální," upozornil Maassen.

Šéf německé kontrarozvědky také podotkl, že se k salafistům přidávají hlavně lidé arabského původu, ve výrazně menší míře to jsou němečtí Turci. "Jedním z důvodů pro to může být, že Turci jsou v Německu mimořádně dobře organizovaní. Mají hodně spolků, ať už náboženských nebo kulturních. Nestane se mezi nimi tak často, že by se někdo cítil zcela vyloučen ze společnosti a hledal východisko v radikalizaci," řekl Maassen.

Zdůraznil také, že není možné všechny muslimy hodnotit podle radikálů, kteří chtějí v Německu zavést islámské právo šaría nebo odjíždějí bojovat na Blízký východ. "Nesmíme to dělat, už jenom proto, že to je věc, kterou chtějí islamisté. Ti mají zájem na tom, aby se muslimové v západním světě cítili vyloučení ze společnosti, protože se pak spíš přikloní k radikálnímu islámu," řekl Maassen.

video "Salafisten in Deutschland - wie groß ist die Gefahr?"

Zdroj: www.tyden.cz






Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=3622