Evropa - dům bez dveří, pozemek bez plotu
Datum: Čtvrtek, 14. leden 2016 @ 09:10:53 CET
Téma: Principy


Plní Evropa to, co jsme od ní očekávali při našem vstupu do EU? Pokud si pamatuji, těšili jsme se na volný pohyb po EU a současně na bezpečí před každým, kdo její území naruší. Ochrání nás ale EU před nebezpečím islamizace?

V diskuzi pod mým posledním článkem "Zavře konečně Evropa své hranice?" jsem mimo jiné dostal výtku, že se jako pastor "míchám do politiky". Svého času se mnozí podobně kriticky dívali i na pastora Martina Luthera Kinga, který se v druhé polovině minulého století rozhodl bojovat za práva černochů v USA. Díky tomu, že v tomto úsilí nepolevil, byl 4. dubna 1968 zavražděn lidmi, kterým byla jeho činnost trnem v oku. Přesto jeho angažovanost vedla k tomu, že dnes se černým obyvatelům žije v USA mnohem lépe.

Proč se tedy "míchám do politiky"? Jsem jedním z těch, kteří před jedenácti lety souhlasili se vstupem České republiky do Evropské unie. Co mne k tomu vedlo?

- Přál jsem si, aby mé děti mohly cestovat po okolních zemích daleko svobodněji, než tomu bylo v mém případě.

- Věřil jsem, že společně jsme schopni lépe ochránit Evropu před případným nebezpečím z venčí.

Představte si, že by v Bruselu vyšel zákon, že musíte ze vstupních dveří vašich domů nebo bytů odstranit všechny zámky a pokud máte pozemek, tak kolem něj nesmí být plot, protože to jsou překážky, které kladete lidem, co mají na váš majetek stejný nárok, jako vy.

K tomu byste dostali příkaz, že každého, kdo k vám přijde i bez pozvání, musíte pohostit na takové úrovni, jaká je běžná na hostinách u našich západních sousedů. Že na to nemáte? Můžete si přece vzít půjčku! Že nemáte prostředky na splácení takové půjčky? Ono to přece nějak dopadne...

Myslíte, že je to nesmysl? Že to v Bruselu není možné?

Jaká je dnešní situace Evropy? Podle posledních odhadů jen do Německa v tomto roce doputuje milion imigrantů, kteří překročili hranice Evropské unie v rozporu s jejími zákony. V příštím roce to může být až trojnásobek a dál se už nikdo ani neuvažuje přemýšlet.

Co na to Brusel? Zatímco jednotlivé země přiznávají, že ten příliv přestávají zvládat, úředníci EU se stále tváří, jako by se nic nedělo. Ani náznak změny imigračních zákonů, které nepočítaly s tím, že by žadatelů o azyl mohly být miliony.

A paní Angela Merkelová, která sem většinu běženců pozvala, stále požaduje, abychom všem imigrantům, které do naší země, v rámci kvót a přerozdělování, pošle Evropská komise, poskytli stejný komfort, jaký by měli v Německu.

Nepřipadá vám Evropa jako dům bez zámků a pozemek bez plotu? Mně ano. To je důvod, proč nejsem lhostejný k tomu, co se dnes děje. Nic na tom nemění ani to, že jsem pastor.

Každý, kdo zazvoní u mých dveří, dostane, pokud bude mít hlad, najíst. Nebude to kaviár a šampaňské, ale to, co normálně jím já a moje rodina. Pokud bude potřebovat oblečení, pak mu ho, ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem Adry, určitě poskytnu.

Moje pomoc ale bude limitována mými možnostmi. Pokud se to někomu zdá nekřesťanské, pak bych rád připomenul biblický text, který říká: "Kdo se nestará o své blízké a zvláště o členy rodiny, zapřel víru a je horší než nevěřící." (1. Timoteovi 5,8) Jako křesťan se mám starat v prvé řadě o svou rodinu - děti, stárnoucí rodiče, případně i členy širší rodiny, kteří se dostali do problémů. To jsou limity mé pomoci cizím lidem. Mohu pomáhat jen tak, abych se sám nedostal do podobných problémů. To jsou limity, které má moje pomoc nejen imigrantům, ale i domácím lidem, které postihla nějaká pohroma.

Podobné limity by měl mít i náš stát. Je chvályhodné pomáhat, ale ne na úkor důchodců, postižených a invalidů. Ti by se neměli mít hůř, než imigranti čekající v "detenčních táborech".

Tím, že tomu tak skutečně je, si ale nejsem vůbec jistý.

Vlastík Fürst

Zdroj: http://vlastikfurst.blog.idnes.cz






Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=3918