Dopis sboru BJB v Praze 4 Na Topolce k otázce kazatelské služby sester
Datum: Středa, 20. duben 2016 @ 15:43:50 CEST
Téma: Principy


V Praze dne 29. 3. 2016

Milé sestry a bratři ve sborech,
přejeme vám pokoj od našeho Pána a Spasitele Ježíše Krista, jehož smrt i vzkříšení jsme si v uplynulých dnech intenzivně připomínali. Krátce před velikonočními svátky jsme v našich sborech obdrželi materiály s mnohými návrhy na nadcházející Sjezd delegátů. Tímto dopisem reagujeme na dva návrhy, které se bezprostředně týkají našeho sboru. Poněvadž jsou to návrhy závažné, žádající si naše stanovisko, prosíme, abyste toto stanovisko našeho sboru projednali spolu se zaslanými materiály.

Jsme poměrně znepokojeni návrhy sborů z Aše a Lovosic (návrhy č. 12 a 13). Náš postoj k těmto návrhům vyjadřujeme z hlediska kontextu Písma, z hlediska souvislostí českých baptistických dějin a z hlediska náležitosti BJB k širší evropské baptistické rodině.

1) Kontext Písma

V biblickém stanovisku pohled našeho sboru vystihuje následující citace z knihy Baptisté - radikální křesťané, kterou přeložil pro potřeby sborů BJB br. kaz. Bohuslav Procházka a která vycházela na pokračování ve Zpravodaji VV BJB v 90 letech.

„Písmo učí, že Duch své dary udílí bez ohledu na to, zda jde o ženu či muže (Sk. 2,17-18). I když snad některá kulturní situace omezuje vedení na muže (viz 1K 11,3-16; 14,33-36; 1Tm 2,11-15), v principu není podle Písma důvodu, proč by se ženy neměly podílet na vedení."

Biblickým hlediskem se rovněž důkladně zabývala teologická komise BJB v 90 letech. Zpracovala materiál Základní teze k diskusi o možnosti kazatelské služby sester, který vyšel ve Zpravodaji VV BJB 5/1996. Pohled našeho sboru je v souladu s tímto materiálem.

2) Kontext českých baptistických dějin (BJB)

Již první ústava Bratrské jednoty baptistů s názvem Zřízení Bratrské Jednoty Baptistů (Chelčického) v ČSR, uvádí hned jako druhý bod mezi zvláštními úkoly BJB „výchovu mladých mužů a žen k úřadu kazatelskému" (§ 26). Toto zřízení, které zahrnovalo bod o výchově mužů i žen ke kazatelskému úřadu, bylo jednomyslně schváleno delegáty výroční konference v Jelšavě 25. srpna 1930 a bylo závazné pro všechny sbory BJB.

Mezi prvními studenty baptistického semináře v Praze vedeného Dr. Jindřichem Procházkou byla také žena. Ve 20 letech sestry stály u zrodu některých českých baptistických sborů jako misionářky. Ve druhé polovině 20. století sestry hojněji než dnes působily ve staršovstvech sborů BJB, ve shromážděních sloužily Božím slovem. V roce 2007 si sbor v Brništi jako první v historii BJB zvolil sestru jako kazatelku svého sboru.

Bratr kazatel Stanislav Švec, dlouholetý tajemník ústředí BJB, ve svých kázáních a výkladech uváděl, že právo mluvit v církvi má každý, kdo má Slovo Boží. Zdůrazňoval, že církev není společnost jednoho muže. Naopak vyzýval shromáždění k tomu, aby poslouchali každého bratra či sestru, kteří s Božím Slovem přicházejí /čerpáno z pozůstalosti br. kaz. Švece/.

Bratr kaz. Bohuslav Procházka, kazatel sboru Na Vinohradech, za jehož působení měl sbor sestry ve staršovstvu, kladl důraz na text z Galatským 3,26-28 o tom, že v Kristu není rozdílu mezi židem a pohanem, otrokem a svobodným, mužem a ženou. Byli-li by tito bratři kazatelé dnes mezi námi, jsme přesvědčeni, že by náš postoj v otázce služby žen v duchu první ústavy BJB z meziválečného období podpořili.

3)    Kontext širší baptistické rodiny (EBF)

V Jednotě baptistů Velké Británie, tedy zemi, která je kolébkou baptistického hnutí, byla první žena jako kazatelka uznána v roce 1922. V roce 2010 se Baptistická jednota ve Velké Británii na svém koncilu zavázala k začleňování sester do všech oblastí vedení sborů, i Jednoty. Přihlásila se k podpoře sester v kazatelské službě i k podpoře přijímání sester do různých oblastí vedení ve sborech i na úrovni asociací a vedení Baptistické jednoty samotné.

V Jednotě baptistů v Německu, v zemi odkud se v 19. století baptistické hnutí rozšířilo i k nám, probíhaly rozhovory o kazatelské službě žen od sedmdesátých let 20. století. Vyznání víry německých baptistů z roku 1977, které je platné dosud, zdůrazňuje zásadu všeobecného kněžství a hovoří o tom, že si sbor povolává do různých služeb muže a ženy, jejichž obdarování Duchem svatým a povolání Bohem rozpoznává. V sedmdesátých letech Jednota baptistů v Německu umožnila sestrám se teologicky vzdělávat a následně působit jako teologické spolupracovnice. Sestry v roli kazatelek ve svých sborech baptisté v Německu uznali v roce 1992.

Sestry jako kazatelky působí v baptistických jednotách mezi jinými v Litvě, Gruzii, Walesu, Dánsku, Norsku, Švédsku, Rakousku, Itálii - tedy na východ i na západ, na sever i na jih od nás. V rámci EBF působí neformální sdružení sester kazatelek, které se schází jednou za dva roky a sdružuje kazatelky a učitelky teologie z baptistických jednot různých zemí. BJB má v tomto sdružení rovněž zastoupení v podobě sester, které v kazatelské nebo učitelské roli působí.

Prosíme, abyste zvážili toto naše stanovisko při projednávání návrhů na SD a prostudovali přílohy, které k našemu stanovisku přikládáme. Náš pohled k výše uvedeným návrhům předkládáme ve vší odpovědnosti, vážnosti a pokoře. Věříme, že také na svých sborech přistoupíte k projednávání návrhů a našeho stanoviska s ohledem na baptistické dědictví, k němuž se všichni hlásíme, zodpovědně a se vší vážností.

Společenství bratří a sester sboru BJB v Praze 4, Na Topolce







Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4061