Už i evangelíci se soudí o církevní restituce
Datum: Pondělí, 22. srpen 2016 @ 17:56:21 CEST
Téma: Církevní restituce


Českobratrská církev evangelická podala k Okresnímu soudu v Třebíči žalobu o určení vlastnictví u téměř 70 hektarů pozemků a osm staveb. Většina nyní patří obci Myslibořice. Evangelíci se majetku domáhají už od prosince 2013. Krajský pozemkový úřad jim však nedal za pravdu a nic z požadovaného zatím nevydal.

Nárok, který evangelíci uplatňují, se týká celkem 67 pozemků a několika staveb, které na nich v současné době stojí. Jsou to například kabiny myslibořických fotbalistů, budova místní základní a mateřské školy, dvou bytových domů, nákupního střediska či dokonce čistírny odpadních vod.

„Doufám, že v tomto sporu zvítězí právo, ale hlavně zdravý rozum," poznamenal místostarosta Myslibořic Roman Benda.

Pozemky patřily v době, kdy je stát s komunistickým vedením zabavil, Obecně prospěšnému českobratrskému družstvu pro sociální podniky. To už před převzetím moci komunisty na myslibořickém statku hospodařilo a produkty ze zemědělské výroby předávalo z velké části tamnímu sociálnímu ústavu, který spravovalo.

Obecně prospěšné českobratrské družstvo zaniklo v roce 1951, protože už nemělo, s čím by hospodařilo. „Neboť odebráním zemědělského a lesního majetku ztratilo svůj účel," poznamenal právní zástupce Jaroslav Tomášek, který nynější žalobu pro Českobratrskou evangelickou církev připravil.

Církev chce být nástupcem družstva


Družstvo zaniklo a majetek, i kdyby k tomu byla vůle, tak nebylo posléze komu vydat. Před dvěma lety se o něj v klasickém řízení v rámci církevních restitucí přihlásila Českobratrská církev evangelická. Její představitelé tvrdí, že jsou právním nástupcem zrušeného družstva.

Krajský pozemkový úřad pro kraj Vysočina to však neuznal a z požadovaného majetku zatím nic nevydal. Dalším důvodem k tomu byl fakt, že pozemky nyní nepatří státu, nýbrž obci a v rámci církevních restitucí lze žádat o vydání pouze státního majetku.

Ve chvíli, kdy Krajský pozemkový úřad požadované pozemky nevydal, nezbývalo evangelíkům nic jiného, než se obrátit se na soud, což také žalobou před několika týdny učinili.

Tvrdí v ní, že jsou právoplatným nástupcem Obecně prospěšného českobratrského družstva. Dokládají to tím, že družstvo sice o většinu svého majetku přišlo na základě odnětí státem, avšak zbylou část převedlo právě na evangelickou církev.

Důkazy o nástupnictví

Měl by to být jeden z důkazů toho, že církev je skutečným právním nástupcem družstva. „Se žalobkyní (Českobratrskou církev evangelickou – poznámka redakce) také komunistický stát jednal jako s právním nástupcem zaniklého Obecně prospěšného družstva pro sociální podniky," přidal další údajný podklad toho, že evangelíci jsou nástupcem družstva, právník Jaroslav Tomášek.

Evangelická církev podle jeho žalobního návrhu nemohla majetek až do současnosti nijak získat. Příležitostí jsou právě církevní restituce. „Stát odňal předmětný majetek Obecně prospěšnému družstvu pro sociální podniky, proces odnětí pak formálně ukončil přímo vůči žalobkyni až v době, kdy družstvo již neexistovalo, neboť bylo tlakem tehdejší nepřátelské moci přinuceno se samo zrušit, zlikvidovat," vysvětlil právní zástupce Českobratrské církve evangelické.

Soudce Jan Kolba zatím o prvním veřejném jednání ve sporu nerozhodl. Evangelíci ho v žalobě žádají o to, aby předmětné pozemky navrátil i se stavbami, které na nich stojí, státu, protože předchozí opačný převod z 90. let prý nebyl legální.

Obec by přišla o lukrativní pozemky

Pokud by tomu dal Jan Kolba za pravdu, církev by mohla o pozemky žádat znovu klasickou cestou přes Krajský pozemkový úřad pro kraj Vysočina a majetek by poté pravděpodobně získala.

Obec by v takovém případě tím přišla hned o několik veřejných budov a lukrativních pozemků, z nichž řada leží v jejím středu. Na jednom z nich, blízko zámku, který již evangelíkům patří a úspěšně v něm provozují domov pro seniory, stojí dětské hřiště.

„Obec za pomoci státu do těchto nemovitostí investovala desítky milionů korun a nyní je má vydat Českobratrské evangelické církvi na základě toho, že před 65 lety lety církev pozemky vlastnila? Nejedná se tu jen o to vydělat na základě restitucí co nejvíce? Z velkého koláče je totiž víc drobků," mínil místostarosta obce Roman Benda.

Církevní restituce měly pro samosprávu v Myslibořicích nemilý dopad už před časem. Obec totiž už vydala, v tomto případě Římskokatolické farnosti, stodolu a také starou hasičskou zbrojnici. „Dobrovolní hasiči se už v podstatě přestěhovali do nové budovy, kterou jim obec postavila. Zatím opravdu nemáme koncepci, jak objekty využijeme. Budeme se o tom teprve s farníky bavit," dodal myslibořický římskokatolický kněz Jan Kovář.

Zdroj: http://jihlavsky.denik.cz/

Plné znění žaloby Českobratrské církve evangelické





Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4162