Parlament projedná návrh novely církevního zákona bez stanoviska vlády
Datum: Čtvrtek, 17. listopad 2016 @ 18:00:06 CET
Téma: Zprávy


Žádné stanovisko nepřijala vláda k poslanecké novele církevního zákona, která má uzákonit podmínky pro zahraniční duchovní a kazatele. Předběžné stanovisko ministrům doporučovalo novelu odmítnout kvůli nepřijatelnému omezení svobody projevu a náboženského vyznání. Nevedla by podle něj totiž ke snížení rizika šíření nebezpečných náboženských směrů a radikalizace muslimské obce v Česku, znamenala by jen zbytečnou byrokratickou zátěž. 

Novelu projedná Parlament. Zahraniční duchovní a kazatelé by podle novely skupiny poslanců z platformy pro zachování evropské kultury museli před veřejnými vystoupeními v Česku podstoupit školení o českém právním a kulturním prostředí na ministerstvu kultury. Následně by podepisovali čestné prohlášení, že české normy nebudou porušovat.

Zdroj: http://www.radio.cz/>

Navrhovaná úprava má podle důvodové zprávy zabránit zejména radikalizaci evropských islámských obcí. "Některé státy, jako například Dánsko anebo Rakousko, přijímají legislativní opatření k účinnější státní kontrole radikálních kazatelů. Doporučujeme proto podobné řešení i pro Českou republiku," píšou autoři předlohy. Novela by podle nich vyřešila taky "zatím nekontrolovatelný příliv peněz z bohatých muslimských zemí do islámských obcí v Evropě".

Církvi, která by umožnila veřejnou činnost duchovnímu nebo kazateli z ciziny, aniž by podepsal čestné prohlášení, by podle předlohy hrozilo zrušení registrace. Ministerstvo kultury by muselo zahájit správní řízení k jejímu odnětí.

Povinnost absolvovat poučení na ministerstvu na by se nevztahovala na zahraniční duchovní a kazatele církví a náboženských společností, kterým úřady udělily takzvaná zvláštní práva. Církve o ně mohou požádat po splnění zákonných podmínek, k nímž patří nejméně desetiletá registrace, pravidelné zveřejňování výročních zpráv o činnosti a bezúhonnost.

Poslanecká novela by odňala ministerstvu kultury i vládě pravomoc přiznat na výjimku zvláštní práva i církvím, které sice zákonné podmínky nesplňují, avšak reprezentují významné světové náboženství s dlouhou historickou tradicí a jsou v Česku registrovány. Zvláštní práva znamenají právo zřizovat církevní školy, vyučovat náboženství na státních školách nebo konat obřady, při nichž jsou uzavírány církevní sňatky. Církev s těmito právy může pověřit své duchovní duchovenskou službou v armádě nebo ve věznicích.

Zdroj: www.denik.cz

Zkušenosti ze západní a severní Evropy ukazují, že je nutné účinně čelit radikalizaci evropských islámských obcí. K té přispívají hlavně duchovní ze zemí ortodoxního – wahhábitského a salafistického islámu. Některé státy, jako například Dánsko, anebo Rakousko, přijímají legislativní opatření k účinnější státní kontrole radikálních kazatelů. Doporučujeme proto podobné řešení i pro ČR.

Novela řeší i další problém – zatím nekontrolovatelný příliv peněz z bohatých muslimských zemí do islámských obcí v Evropě. 

Chceme také předejít nepříjemnému překvapení, že by současná anebo jiná vláda nepostupovala standardní procedurou pro přiznání zvláštních práv pro církve a náboženské společnosti.

Pokládáme za systémové opatření odebrat Ministerstvu kultury, respektive Vládě ČR, ustanovení o mimořádném přiznání zvláštních práv.

Citováno z důvodové zprávy k návrhu novely církevního zákona





Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4226