Co byste měli vědět o Vánocích
Datum: Neděle, 18. prosinec 2016 @ 19:40:05 CET
Téma: Principy


MILIONY lidí po celém světě se už těší na letošní Vánoce. Možná se na ně těšíte i vy, ačkoli pro vás nejsou náboženskou událostí. Vlivu, který tento svátek má, však nemůže uniknout nikdo. Je jím prosycen svět obchodu i zábavy, a to i v zemích, které nejsou považovány za křesťanské.

Co víte o Vánocích? Mluví Bible o tom, že by se mělo oslavovat Kristovo narození? Kde má tento populární svátek kořeny?

Vánoce postavené mimo zákon

Když budete chvíli pátrat, zjistíte, že Vánoce nemají svůj původ v pravém křesťanství. To uznávají mnozí učenci z různých náboženských denominací. Není tedy nijak překvapivé, že roku 1647 Cromwellův parlament v Anglii prohlásil Vánoce za den pokání a v roce 1652 jejich oslavu postavil mimo zákon. V letech 1644 až 1656 se britský parlament záměrně scházel vždy 25. prosince. Historička Penne L. Restadová uvádí, že „náboženský služebník, který kázal o Kristově narození, riskoval, že bude uvězněn. Kostelníci dostávali pokuty, když v době Vánoc zdobili kostely. Zákon přikazoval, aby obchody zůstaly během Vánoc otevřené, jako by to byly běžné pracovní dny.“ Proč ta tvrdá opatření? Puritánští reformátoři věřili, že církev by neměla vytvářet tradice, o kterých se nepsalo v Písmu. Rozšiřovali literaturu, která Vánoce odsuzovala, a mluvili proti nim ve svých kázáních.

Podobné postoje převládaly i v Severní Americe. V letech 1659 a 1681 byla oslava Vánoc zakázána v kolonii v Massachusettské zátoce. Podle zákona, který byl v té době vydán, se Vánoce nesměly slavit v žádné formě a žádným způsobem. Ti, kdo tento zákon porušili, museli zaplatit pokutu. Proti Vánocům byli nejen puritáni z Nové Anglie, ale také některé skupiny ve středních koloniích. Například pensylvánští kvakeři měli k Vánocům stejně vyhraněný postoj jako puritáni. Jeden zdroj uvádí, že „krátce po tom, co Američané získali nezávislost, kvakerka Elizabeth Drinkerová dělila obyvatele Philadelphie do tří skupin: kvakeři, pro které [Vánoce] byly ‚dnem jako všechny ostatní‘, dále ti, kdo je z náboženských důvodů slavili, a pak ti ostatní, kteří ‚je strávili hýřením a nemírným pitím‘.“

Henry Ward Beecher, uznávaný americký kazatel, který byl vychován v ortodoxní kalvínské rodině, nevěděl o Vánocích téměř nic až do svých třiceti let. V roce 1874 Beecher napsal: „Vánoce pro mě byly neznámým dnem.“

V počátečním období svých dějin neviděli žádný biblický podklad pro oslavu Kristova narození ani baptisté a kongregacionalisté. Jeden zdroj poznamenává, že baptistická církev v Newportu [na Rhode Islandu] poprvé slavila Vánoce až 25. prosince 1772. To bylo asi 130 let po založení první baptistické církve v Nové Anglii.

Původ Vánoc

Dílo New Catholic Encyclopedia uvádí: „Datum Kristova narození není známé. Evangelia nenapovídají den ani měsíc... Podle hypotézy navržené H. Usenerem ... a přijaté dnes většinou učenců bylo Kristovu narození přiřčeno datum zimního slunovratu (25. prosince podle juliánského kalendáře, 6. ledna podle egyptského), protože v tento den, kdy slunce nastoupilo cestu zpět na severní oblohu, pohanští zasvěcenci boha Mithry slavili dies natalis Solis Invicti (den narození Neporazitelného slunce). Dne 25. prosince r. 274 n. l. vyhlásil Aurelianus boha slunce za hlavního patrona říše a zasvětil mu chrám na Martově poli. Vánoce vznikly v době, kdy byl kult slunce v Římě zvlášť silný.“

M’Clintockova a Strongova Cyclopædia píše: „Slavení vánoc nepramení z božského ustanovení ani nemá původ v N[ovém] Z[ákoně]. Den Kristova narození se nedá zjistit z N[ového] Z[ákona], vlastně ani z žádného jiného pramene.“

‚Prázdný podvod‘

Když vezmeme v úvahu to, co bylo uvedeno výše, měl by se pravý křesťan podílet na vánočních oslavách? Líbí se Bohu, když lidé správný způsob uctívání směšují s naukami a zvyky těch, kdo Boha neuctívají? V Koloským 2:8 apoštol Pavel varuje: „Dávejte pozor: Možná, že existuje někdo, kdo vás bude odvádět jako svou kořist prostřednictvím filozofie a prázdného podvodu podle lidské tradice, podle základních věcí světa, a ne podle Krista.“

Apoštol také napsal: „Nedejte se nerovně spojit jhem s nevěřícími. Vždyť co má společného spravedlnost a nezákonnost? Nebo jaké podílnictví má světlo s tmou? Jaký je dále soulad mezi Kristem a Belijalem [Satanem]? Nebo jaký podíl má věřící s nevěřícím?“ (2. Korintským 6:14-15)

Vzhledem k nepopiratelným skutečnostem o původu Vánoc svědkové Jehovovi tento svátek neslaví. V souladu s tím, co říká Bible, se snaží uctívat Boha způsobem, který „je čistý a neposkvrněný ze stanoviska našeho Boha“, a také zůstávat „bez poskvrny od světa“. (Jkub 1:27)

Zdroj: http://wol.jw.org/cs/wol/d/r29/lp-b/102002885#h=3





Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4263